Het duurzaam toegankelijkheid houdemn archieven u LANGER DAN VANDAAG onderwijs en onderzoek onderwijs en onderzoek In dit artikel worden de onderwerpen van vijf van de acht lessen Preserveren gepresenteerd.1 Deze beroepsgeoriën- teerde lesmethode komt met name deeltijdstudenten ten goede. Zij werken bijna allen in archief- of DIV-functies. Behandelde cases kunnen direct worden toegepast in het werkveld. Met de term preservering worden alle activiteiten benoemd die ertoe leiden de gewenste levensduur van het materiaal van informatiedragers en/of hun inhoud te verlengen. Preserveringsbeleid kan de volgende aspecten omvatten: opslag en gebruik, bewaring, actieve en passie ve conservering, restauratie, conversie, migratie of emulatie. Actieve conserve ring doelt op bijvoorbeeld schoonma ken, ontnieten en verpakken van infor matiedragers. Passieve conservering doelt op bijvoorbeeld de optimalisering van de bewaaromstandigheden door op het materiaal van de informatiedrager afge stemd klimaatbeheer. Van restauratie is sprake als ingegrepen wordt in het object of de informatie. Hierbij wordt iets nieuws toegevoegd of iets schadelijks weggehaald omwille van het herstel van de leesbaar heid van de informatie. Conversie, migra tie en emulatie heeft onder meer betrek king op born digital documents: in feite voorbeelden van actieve conservering en soms van restauratie.2 Materiaalkennis van dragers en schri j f- middelen is een belangrijke voorwaarde voor het bepalen van preserveringsbeleid verwoord in wat vroeger 'behoudsplan' heette. In het tentamen moeten studen ten informatiedragers die onderhevig zijn aan autonoom verval opsommen en de omgevingsfactoren noemen die een rol spelen in zo'n behoudsplan. Naast deze feitenkennis is het ook belangrijk om stil te staan bij de motieven die leiden tot het stellen van prioriteiten binnen het preser veringsbeleid. Voor het behoud van welke dragers zetten archiefbeherende instel lingen hun middelen als eerste in? Telt de uniciteit? Verbetering van beheerscon- dities? Meest geraadpleegde archieven? toner: inkten mogen niet door de dra ger heen slaan. Zorg ervoor dat verpakkingsmaterialen geen schadelijke invloed hebben op de drager. Houd je met betrekking tot microver filming aan de Richtlijnen Preservation Microfilming van Metamorfoze. Organiseer een externe kwaliteitscon trole op de vervaardigde microfilms. De stukken die het meeste geld opbren gen? Het Nationaal Archief stelt op haar site een voorbeeld van een behoudsplan beschikbaar.3 Hoe staat het met de wettelijke basis van archiveringsbeleid? De Regeling Duurzaamheid Archiefbescheiden, Archiefbesluit artikel 11, ondergaat - net als de andere twee regelingen - op dit moment een grondige revisie. De laatste commentaarronde vond een jaar geleden plaats en de studenten hebben de belang rijkste voorgestelde veranderingen voor de lezer op een rij gezet: Gebruik andere materialen dan degene die in de regeling worden voorgeschre ven, mits de kwaliteit gelijk of beter is. Let op de combinatie van papier en Gebruik bij kleurenfilm en digitaal beeld en hun afdrukken op drager/ emulsie of inkten/pigmenten volgens de ANSI richtlijnen IT9.9. Gebruik optische schijven met goud, zilver of platina reflexielaag en hou je aan de voorgeschreven pigmentlaag. Kies bij optische schijven voor lage capaciteit, eenmalige beschrijfbaarheid met lage snelheid. Beschrijf de schijven niet als zij ouder zijn dan zes maanden. Optische schijven hebben baat bij ver ticale berging, stofvrij en donker. Schrijf informatie op tapes alleen line air weg. De aanbevelingen van de adviescommis sie die zich buigt over de regeling zijn niet louter technisch van aard. Rekening hou dend met de ontwikkeling van internatio nale kwaliteitsnormen wordt de overheid geadviseerd gemeenschappelijk inkoop- beleid van duurzame materialen te bevor deren en het draagvlak te verbreden door de duurzaamheidseisen ook verplicht te stellen voor andere erfgoedsectoren en kennis over duurzaamheid uit te wisse len.4 Het Instituut Collectie Nederland (ICN) is een voorbeeld van zo'n commu nicatieplatform waarin kwaliteits- en pro ductkennis op het gebied van duurzame verpakkingsmaterialen kan worden uitge wisseld.5 Dit thema maakt studenten bekend met het fenomeen inspectie: waarop moet je letten als je klimaatbeheersing bij een nieuw gebouwd depot adequaat wilt adviseren? Waarop moet de inspectie let ten kennende de geldende wet- en regel geving? Artikel 32 van de Regeling bouw en inrichting archiefruimten en -bewaar plaatsen noemt de specifieke bewaarcon- dities van maar liefst twintig verschil lende informatiedragers. Het indelen van deze materialen van informatiedragers staat los van het soort informatie (beeld, geluid, tekst) en studenten ervaren het als een zware kluif deze in te delen in drie hoofdgroepen van beheersbare klimaat eenheden. Resultaat: de ideale archief bewaarplaats die alle soorten dragers beheert, kent drie verschillende depots: een 'papier'depot (ook voor perkament, elektromagnetische dragers en optische schijven), een koudedepot voor zwartwit- en kleurfilm en afdrukken op polyester en glas en een depot met acetaat en nitraat- houdende dragers vanwege de schade lijke gassen die hiervan uit gaan. Depots waarin de temperatuur onder minus 15 graden ligt, moeten bij raadpleging ver plicht rekening houden met de acclima tisering in verband met condensvorming op de drager. De studenten worden geconfron teerd met de casus Arbeidsvoorziening, uitvoerig besproken in het Archievenblad van maart en december 2003. Opdracht was uit daar gemaakte fouten te leren en deze positief te formuleren in een check list voor digitale duurzaamheid, zoals Boudrez deze al voor de digitale archivaris heeft ontwikkeld.6 Onderstaande citaten van studenten laten zien hoe betrokke nen deze op de casus reageerden: "Ik ben onder de indruk van de zwaarte van de problematiek die zich heeft afgespeeld bij de Arbeidsvoorziening; daar werkte men met 25 informatiesystemen, wij heb ben er 400! Ik zal dus zeer systematisch en topdown deze problematiek moeten benaderen om de duurzame archivering beheersbaar te krijgen. Gelukkig dat veel documenten bij mijn organisatie niet voor langdurige bewaring in aanmerking komen. Hoewel de feitelijke BSD's ont breken, maar ook dan moet ik nog steeds alles benoemen wat vernietigbaar is. Deze casus is echt een eyeopener voor mij!" Het volgende citaat: "Boudrez spreekt in de checklist niet over de back up proce dure van de informatiesystemen in rela tie tot digitaal archiefbeheer. Hij spreekt ook niet over de technische scheiding van te bewaren en te vernietigen data in een vroeg stadium om deze scheiding bij vernietiging of overdracht te vergemakke lijken. Tot slot komt de privacygevoelige informatie als essentieel onderdeel van de metadata niet naar voren in de checklist. Alle aspecten lijken me zinvolle aanvul lingen op de toch zeer nuttige checklist." In het rapport Een dementerende overheid? uit januari 2005 van de Rijksarchiefinspectie wordt onder andere als reactie op genoemde casus geappel leerd aan de verantwoordelijkheid van de staatssecretaris van Cultuur: er moet extra aandacht komen voor duurzaam beheer van digitale overheidsinformatie. Is de oprichting van de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD) op 21 mei 2007 jongstleden een antwoord hierop? Doel van deze coalitie die de komende vijf jaar resultaat moet boeken: "Garanderen van een stabiele organisato rische en technische infrastructuur voor duurzaam beheer van digitale overheids informatie".7 In discussies met de studen ten werd meer dan een keer duidelijk dat het vak preserveren ook in de praktijk veel techniek behelst, maar ook dat het organiseren van digitale duurzaamheid staat en valt met de overtuiging van het management archiveringssystemen op duurzaamheid te laten inrichten en te laten onderhouden. Volgend jaar zal ik daarom de resultaten van InterPARES (2) inbouwen in het lesprogramma die pre cies deze materie behandelen.8 32 33 Door Susanne Neugebauer De Archiefschool biedt sinds november 2006 een nieuwe module aan: 'Langer dan van daag: over duurzaam toegankelijk houden van archieven'. Dit vak maakt onderdeeel uit van de minor archivistiek binnen de oplei ding Media en Informatiemanagement van de Hogeschool van Amsterdam. Naast geschie denis, samenstelling, gebruiken behoud van ■ouderwetse' informatiedragers en schrijf- middelen komen ook de uitdagingen aan bod die duurzaam beheer van moderne informa tiedragers met zich meebrengt. Wat is preserveren? Materiaalkennis Susanne Neugebauer tijdens een les preserveren aan de Hogeschool van Amsterdam, januari 2007 (foto Maaike Lulofs). Actualisering Regeling Duurzaamheid Zware kluif Checklist De productie van een 'ouderwetse' informatiedrager: papier.Afbeelding uit het Standebuch van Jost Amman, 1568. Susanne Neugebauer werkt sinds augustus 2006 als docent en onderzoeker aan de Archiefschool. Zij ont wikkelde de module preserveren en is tevens project adviseur van de Digitale Historische Werkplaats van het stadsarchief van Breda. Noten 1 In de andere lessen komen aan bod: "Hoe schrijf ik een calamiteitenplan?", "Hoe kies ik duurzame verpakkingsmaterialen?" en "Aan welke eisen moet een duurzaam archiefsysteem voldoen?". 2 Een compleet en recent overzichtswerk: Preserving Archives (London 2007). 3 Kijk op: www.nationaalarchief.nl/archiefbe- heer/conservering/beleid/ 4 Zie voor het gehele Advies Regeling Duurzaamheid Archiefbescheiden: www.natio- naalarchief.nl/images/3_12706.pdf 3 Voor het meest recente overzicht zie: www.icn.nl. Producten met een geldige ICN-geschiktheidsverklaring, mei 2007. 6 Checklist voor de digitate archivaris zie: www.expertisecentrumdavid.be/davidproject/ teksten/Richtlijn8.pdf 7 Nieuwsbericht op de site van de KB zie: www.kb.nl/nieuws/2007/ncdd.html 8 "The entire proces showed us the vital importance of an intellectual framework for guaranteeing that the long-term preservation methods adopted in contexts that are admi nistratively, legally, and culturally diverse will be coherent, interoperable, and cost- effective. Given the interconnection between policies, strategies, and standards, this intel lectual framework provides a comprehensive basis for ensuring consistency also across policies, strategies, and standards for the preservation of authentic electronic records." The Long-term Preservation of Authentic Electronic Records: Findings of the InterPARES Project, 124. archievenblad juli 2007 juli 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 16