Restauratie atelier Sterken BV Uw probleem, ons werk Dis/Jj Consult Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament DocumentenW acht Organisaties roepen de hulp van DisConsult in voor het aanbrengen van verbeteringen in document management. Dat kan op velerlei gebied zijn: van kleine verbeteringen in de procedure tot grootscheepse reorganisaties compleet met de invoering van nieuwe systemen en een volledig opleidingstraject. Ook het inzetten van adviseurs als interimhoofd DM of als stafmedewerker, het detacheren van vakbekwaam personeel voor de uitvoering van DM- werkzaamheden behoren tot het dagelijkse werk van DisConsult. Stadspoort Boerhaavelaan 34, 2713 HX Zoetermeer 079 - 342 95 09 F 079 - 342 59 46 www.disconsult.nl tmail: info@disconsult.nl DisConsult beschikt over een volledig geïntegreerd pakket van activiteiten: -- Consultancy -- Detachering -- Archiefbewerking- en opslag -■ Outsourcing -- DIOR-opleidingen STERKEN g Brieven Archieven p? a Boeken Banden Prenten Grafiek 1 ATE LI ER w Kaarten Wandkaarten Charters Zegels management Vervolg van pagina 29 ganiseerd werd, is met het gezamenlijke team besloten weer naar de kerntaken terug te keren. Maar niet zonder daarbij regelmatig de publiciteit te halen. Daarbij is gekozen om één middelgroot project per jaar aan te pakken. Boekpresentaties, bijzondere tentoonstellingen, presentatie van wandel- en fietsroutes door de stad en gesprekken over bijzondere archiefstuk ken bij LI Radio zorgden voor blijvende aandacht. Zo werd in 1997 'Heerlen 2000 jaar' gevierd en het publieksgeschiedenis- boek 2000 jaar Heerlen tijdens een weten schappelijk symposium gepresenteerd. Twee jaar later vierde het stadsarchief zijn 75-jarig bestaan en greep kansen aan om sponsors te vinden voor de uitgave van een poster met een manuscriptkaart uit 1880 van het toen in ontwikkeling zijn de landschapspark Terworm en voor het 'oral history'-project 'Heerlenaren van de 20ste eeuw'. Zestien uitzendingen op LI TV onder de titel 'Mijn stad, mijn verhaal' waren het resultaat. De eerste uitzending was op 6 september 1999 en de laatste uit zending was een, ook als koopvideo uitge geven, compilatiefilm van 50 minuten die op kerstmis 1999 en nieuwjaarsdag 2000 werd uitgezonden. Daarnaast werd op verschillende momen ten ook voor de normale activiteiten van het stadsarchief de publiciteit gezocht, zoals voor de overdracht van belangrijke archieven. Een van de belangrijkste aan winsten was het archief van de Heerlense architect F.P.J. Peutz. Met dit archief werd geregeld het nieuws gehaald, omdat de erfgenamen (zijn elf kinderen) het niet eens waren over de eigendom en wat tot het archief mocht behoren. Ondertussen was er in samenwerking met het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap en vele heemkundevereni- gingen in de regio een projectorganisa tie neergezet om gezamenlijk iets aan de publiciteit te doen. De grote publiciteits actie was een Heemkundemarkt, waar de heemkunde- en historische verenigingen niet zichzelf promootten, maar in samen werking in verschillende stands de thema's van de omgevingsgeschiedenis presenteer den, onder andere mijnbouw, biografie, folklore, genealogie, (stads)geschiedenis en archeologie. Voor de markt waren ongeveer 200 vrijwilligers in de weer op de de huidige archivaris/directeur, Tom van Slooten, de nodige herstructurering door te voeren en extra kredieten te verwerven voor aanpassing van de depots en restau ratie/conservering van archieven, maar ook de werkprocessen binnen de organi satie te professionaliseren. Door een goede communicatie hierover hebben enkele gemeenten - Nuth, Simpelveld, Gulpen- Wittem, Voerendaal en Brunssum - al dienstverleningsovereenkomsten met de organisatie afgesloten. Sinds vorig jaar heeft de Heerlense archiefdienst daarom de naam veranderd in 'Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis' (Rijkcheyt schatkamer). Voorlopig zijn we nog regi- dagen zelf en in 14 werkgroepen werden anderhalf jaar lang thema-eilanden voor bereid, sponsors geworven en de publici teit voorbereid. De uiteindelijke presenta tie duurde twee dagen en vond plaats op 22 en 23 september 2001 in de historische omgeving van het congrescentrum Rolduc in Kerkrade. Wegens succes is de hele ope ratie herhaald met andere thema's en een iets andere invulling op 8 en 9 oktober 2005 in het Parkstad Limburg-stadion, de thuisbasis van Roda JC. Daaropvolgend is actie ondernomen om voor elk stadsdeel van Heerlen een heemkundevereniging van de grond te tillen. Terwijl de omliggende gemeenten rijkelijk met dit soort ver enigingen zijn voorzien, waren er in Heerlen nog geen initiatieven in deze richting. Terwijl ik dit schrijf zijn de eer ste vier verenigingen operationeel. Voor nog twee stadsdelen worden kandidaat bestuursleden gezocht. Hoog scoorde het eerste industriële serie werk van Uitgeverij Waanders over de Limburgse mijnbouw, Weet je nog koem- pel (2003-2005), waarvoor vanuit het Heerlense stadsarchief de initiatieven en de projectopzet werd ontwikkeld. Het concept werd door de uitgeverij één op één overgenomen voor een uitgave over de Belgisch Limburgse mijnbouw. onaal archief, maar er worden stappen gezet om uit te groeien naar hét histori sche centrum voor Parkstad Limburg en het Heuvelland. De Heerlense formule lijkt vooralsnog suc cesvol. Regelmatig de publiciteit zoeken leidt, als dit hand in hand gaat met profes sionalisering, tot de nodige vooruitgang en armslag. Nu is het zaak om aan de bal te blijven, ook met archiefeigen projecten. De laatstgenoemde activiteiten pasten geheel in het strategisch beleid van het Heerlense stadsarchief om uit te groeien naar een regionaal archief en regionaal historisch centrum. Door de vele publi citeit heeft de dienst een warm plekje gekregen in het hart van de archiefgebrui kers en bestuurders, ook regionaal. Dat bood kansen om samenwerking te zoe ken met de omliggende gemeenten voor het onderbrengen van hun archieven bij het Heerlense stadsarchief. Daarvoor wist DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl isotron DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schade preventie. calamiteitenservice, zorg en beheer juli 2007 archievenblad Jong publiek bij het historisch speelgoed maken op de Heemkundemarkt. Ook echte marktkramen op de eerste Heemkundemarkt! Roelof Braad is stadshistoricus in Heerlen en hoofd redacteur van het Archievenblad. Schatkamer Noten Jaarverslagen Archiefdienst en Thermenmuseum, 1982-1990. 2 We waren met een dergelijke actie niet de eerste. Het project is afgekeken van onze collega's in Zwolle. 3 Jaarverslag Dienst FIF, 1996. 4 Burgeronderzoek Heerlen 1993, bij vraag 30. 5 Eerst als sector van het stadsarchief, na enkele reorganisaties als zelfstandig instituut ondergebracht bij het Glaspaleis.

Archievenblad | 2007 | | pagina 15