Nieuwe ronde subsidies archieventraject Metmorfoze archieven en collecties archieven en collecties tevens 63 tekeningen van de ramen in kleur gemaakt in de periode 1674-1726 (in opdracht van het kerkbestuur vervaar digd voor het geval van een nieuwe ramp) en een van de cartons als voorbeeld. Dit belangrijke carton (no. 19), vervaardigd door Willem Thybaut (1526-1599), is een vroeg ontwerp uit 1570 en het laatste uit de periode van voor de Reformatie. Het bestaat uit acht stoken (met een leng te van 2 tot 4,5 meter) en stelt de ont hoofding van Johannes de Doper voor. Bijzonder daarbij is dat dit carton infor matie aan de achterzijde bevat die inzicht verschaft in de wijze van vervaardiging. ontstonden bovendien eigen bestuurs- en appelinstanties voor Maastricht en voor diverse aan de stad gerelateerde dorpen (die merendeels in het huidige Belgisch Limburg liggen). Er is gekozen voor een selectie van 20 meter van het door inkt vraat aangetaste oudste gedeelte vanaf het begin van de veertiende eeuw met als eindcesuur het jaar 1579, toen Maastricht werd ingenomen door Spaanse troepen en er een nieuwe bestuurlijke organisatie ontstond. Na de brand in de Sint-Janskerk van Gouda in 1552 werd opdracht gegeven nieuwe gebrandschilderde ramen te ont werpen. Tussen 1552 en 1604 werden 63 ontwerpen (cartons) voor nieuwe ramen gemaakt, veelal door gerenommeerde kunstenaars. De rekeningen (en bijbe horende bijlagen bij de rekeningen) van de kerkmeesters in het archief van de Hervormde Gemeente Gouda bevatten gegevens over de cartons en over aan koop, levering, inzetten en reparaties van de gebrandschilderde ramen vanaf het midden van de zestiende eeuw tot in de achttiende eeuw. De zogeheten Goudse Glazen vormen een van de belangrijkste reeksen glas-in-loodra- men ter wereld en zijn in kwaliteit en omvang onovertroffen. Het is uniek dat van zestien- de-eeuwse gebrand schilderde ramen ook alle cartons (en op ware grootte) nog aanwezig zijn. Bijzonder daaren boven is dat de histo rische context van de cartons en de gebrand schilderde ramen bewaard is gebleven in het kerkarchief. Het te conserveren deel van het archief omvat circa 5 meter financi ële administratie en Ten tijde van de Republiek was er slechts één residerende bisschop, name lijk die in Roermond. Door de Opstand en de protestantisering hielden de andere (aarts)bisdommen op te bestaan. De cen trale instelling in Roermond drukte een belangrijk stempel op het leven van de inwoners in het huidige Limburg, Noord- Brabant en Gelderland en een deel van het tegenwoordige Duitsland. Voor onderzoek naar mentaliteitsgeschiedenis, volksge loof, dagelijks leven, onderwijs en cano niek recht is het archief van het Bisdom Roermond uit de zeventien de en achttiende eeuw een voorname historische bron. Er is gekozen voor een selectie (circa 19 meter) van de belang rijkste series uit de periode 1559 (nieuwe kerkelijk inde ling in Nederland) tot 1801 (concordaat Napoleon en de paus): acta episcopalia, kerk visitaties, rolregisters met de procesdossiers van het officia laat en huwelijksdispensaties. Daarbij is het door inktvraat aangetaste archief van belang voor geschiedschrijving van kerkelijk beleid en godsdienst- politiek van de Republiek, de Spaanse en Oostenrijkse Nederlanden, Pruisen en regi onale en lokale machthebbers. Door de aanwezigheid van de Roermondse bisschoppen raakte het gebied ook betrok ken bij tal van internationale politieke en religieuze kwes ties, conflicten en vredesregelingen en waren er contacten met de curie in Rome en met de vorstelijke hoven in Wenen, Parijs en Berlijn. In het archief van de High Court of Admiralty bevinden zich tienduizenden Nederlandse brieven en documenten die Engelse kapers in oorlogstijd gedurende de zeventiende en achttiende eeuw op Nederlandse schepen buit maakten. De deels door inktvraat aangetaste brie ven geven een uniek beeld van het dage lijks leven van zeelieden en het thuisfront over een periode van ruim twee eeuwen. Pas in 1980 werden deze Price Papers door een Nederlandse onderzoeker ont dekt, maar de ontdekking bleef slechts in kleine kring bekend. Op initiatief van de KB werd in 2005 door journalist en historicus Roelof van Gelder een eerste inventarisatie gemaakt. Daaruit bleek dat het in totaal om circa 38.000 Nederlandse brieven gaat, afkomstig van Nederlandse schepen komende uit of onderweg naar vooral Oost-Indië en West-lndië. Behalve persoonlijke brieven omvatten de dozen heid is er gekozen voor een selectie van vijf representatieve dozen met een relatief groot deel persoonlijke en zakelijke brie ven verspreid over de tweede helft van de zeventiende en de achttiende eeuw. De Zuid-Limburgse mijnen hebben bijna een eeuw een rol van nationale betekenis gehad. In een groot deel van de twintigste eeuw was steenkool de voor lende mijndirecties plaats. Na de sluiting van de mijnen werd zij in 1974 opgehe ven. De circa 3 meter omvattende, door verzuring aangetaste serie notulen wordt als het belangrijkste onderdeel van het omvangrijke archief geconserveerd. De mijnwerkers waren georganiseerd in tal van bonden, met als voornaamste de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond en de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond buitgemaakte stukken ook zakelijke post, administraties van vestigingen overzee, drukwerk en scheeps- en vrachtdocu menten. Universiteiten en andere onder- zoeks- en erfgoedinstellingen, alsook amateurhistorici tonen grote belangstel ling voor deze bronnen die voor tal van onderzoeken gebruikt kunnen worden, van maritiem-historisch tot taalkundig onderzoek. Vanwege de enorme hoeveel- naamste bron van energie voor zowel huishoudens, vervoerssystemen en de industrie. Steenkool stond aan de basis van de keten die de Nederlandse economie vormgaf. Daarbij was het een bepalende factor in het economische, sociale en cul turele leven in een van de dichtst bevolkte regio's van Nederland. De in 1904 opge richte Vereeniging tot Behartiging van de Belangen der Limburgse Mijnindustrie (later Gezamenlijke Steenkolenmijnen Limburg) was het centrale orgaan dat de schakel vormde tussen de mijndirecties van de gezamenlijke particuliere mijnen (en later ook van de Staatsmijnen) en de Nederlandse staat. Hierin vond afstem ming en coördinatie tussen de verschil- voor de Mijnindustrie. De katholieke bond zette zich naast het eigenlijke bondswerk ook in voor verankering en versteviging van de rooms-katholieke zuil in de samenleving. In de naoorlogse tijd telde de bond zo'n 40.000 leden. In 1972 ging de NKMB op in de Industriebond- NKV. De op socialistische leest geschoeide ANMB streed behalve voor de materi ele verbetering van de mijnwerkers ook tegen het kapitalisme en ging later op in het NVV. Haar bloeitijd lag voor de oorlog met zo'n 5000 leden. Beide bonden waren nationaal en internationaal in tal van organisaties vertegenwoordigd. Daarnaast bestond er nog een aantal kleinere bon den, zoals een protestantse en een com munistische. Er is gekozen voor een selec tie van circa 9 meter uit de verzuurde bondsarchieven van de voornaamste Om voor subsidie in aanmerking te komen, dient er sprake te zijn van auto noom verval van het materiaal (zoals ver zuring, inktvraat of kopervraat) en moet het gaan om een archief van nationaal belang. Dat wil zeggen dat de inhoud van een archief belangrijke informatie bevat over bepaalde gebeurtenissen, verschijn selen of ontwikkelingen in Nederland of over de relaties tussen Nederland en ande re delen van de wereld. Ook regionale en lokale archieven kunnen wel degelijk van nationaal belang zijn. En zowel overheids- als particuliere archieven komen in aan merking voor 70% subsidie van de kos ten voor microverfilming/digitalisering, behandeling van de originelen, alsook de voorbereiding daarvan. Zie voor achter gronden en selectiecriteria en eerdere pro jecten de bijdragen in het Archievenblad van maart 2006 en februari 2007. Door de Beoordelingscommissie Metamorfoze werden in de vergadering van 13 juni 2007 de volgende zes projectaanvragen in het archieventraject goedgekeurd: De complexe bestuurlijke en rechter lijke organisatie in het laat-middeleeuwse Maastricht heeft geleid tot een bijzonder archievenconglomeraat. Hierin bevin den zich niet alleen de archieven van het stadsbestuur en de ambachtsgilden, maar ook die van de lage en de hoge recht spraak en de Luikse en Brabantse commis- sarissen-deciseurs. Maastricht is een van de oudste steden van Nederland, waar niet alleen de Duitse keizer (later overge gaan op de hertog van Brabant), maar ook de bisschop van Luik over heerlijke rech ten beschikte. Door deze tweeherigheid en de verwevenheid van bestuurlijke en rechterlijke organen ontstond een voor Nederland unieke situatie, weerspiegeld in tal van elkaar aanvullende archieven. In het midden van de zestiende eeuw ï^s Door Erik van der Doe Zeelieden en mijnwerkers archievenblad juli 2007 Het nationaal conserveringsprogramma Metamorfoze is een samenwerkingverband tussen de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief en subsidieert sinds 2005 de conservering van waardevolle en bijzon dere archieven. Op 13 juni 2007 is een nieuwe ronde subsidies toegekend voor projecten in het archieventraject. Sint-Janskerk Gouda: Archief Hervormde Gemeente Gouda (1550-1766) Carton 19 van de Goudse glazen door Willem Thybaut voor stellende de onthoofding van Johannes de Doper (coll. Sint- Janskerk Gouda). Bisdom Roermond: Oud-archief Bisdom Roermond (1559-1801) KB Den Haag: Sailing Letters, Archief High Court of Admiralty, Kew (1650-1800) Sociaal Historisch Centrum voor Limburg: Archief Vereniging Gezamenlijke Steen kolenmijnen Limburg (1904-1975) Sociaal Historisch Centrum voor Limburg: Archief mijnwerkersbonden (1910-1974) Een van de dozen met Nederlandse Sailing Letters in The National Archives in Kew (foto Koninklijke Bibliotheek, Den Haag). Kolenmijn Oranje Nassau I te Heerlen, omstreeks 1940 (coll. Sociaal Historisch Centrum voor Limburg). juli 2007 archievenblad Regionaal Historisch Centrum Limburg: Bestuurlijk en oud-rechterlijk archief Maastricht (1314-1579)

Archievenblad | 2007 | | pagina 13