panse archieven buitenland Hoewel Japan een schriftelijke cul tuur heeft van tenminste vijftienhon derd jaar, is de zorg om het behoud van archieven van recente datum. In 1959 werd in Yamaguchi het eerste open bare archief geopend, gevolgd door tien andere in de jaren zestig en zeventig, terwijl het Nationaal Archief pas in 1971 werd opgericht. Dit wil niet zeggen dat in Japan historische archiefbestanden ontbreken. Vooral onder de Tokugawa- shoguns (1603-1868) werden archieven gevormd, zowel door de shogun zelf als door de feodale adel, tempels, stadsbestu ren en kooplieden. Tijdens de burgeroor log van 1867-1868, die de Meji-restauratie inluidde, gingen veel archiefbescheiden van de shoguns verloren; wat resteerde bevindt zich nu in het Nationaal Archief. De andere genoemde archieven bleven of kwamen in handen van aanzienlijke families. Rond 1900 gingen de meeste Japanse overheidsadministraties over tot het selec teren van bescheiden voor vernietiging. De stukken die voor permanente bewa ring in aanmerking kwamen, werden in speciale depots ondergebracht. Daarbij had men niet een toekomstig openbaar gebruik voor ogen, maar het belang van de eigen organisatie. Daarin kwam na de Tweede Wereldoorlog geen verandering. De archieven bleven gesloten voor het publiek en de verschillende overheden voerden het beheer. Wel werd in 1971 het Nationaal Archief gesticht, na lang aandringen van historici en de Japanse Wetenschappelijke Raad. Daarmee wer den voor het eerst staatsarchieven open baar voor het publiek. De Japanse archiefwet kwam pas in 1987 tot stand (de Public Archives Law). Daarin is vastge legd dat de staat en de lagere overheden verant woordelijk zijn voor het behoud van de archie ven. Dat klinkt mooi, maar meer dan deze zinsnede is er niet vast gelegd. Het wordt aan de overheden overgelaten of zij een archiefinstel ling willen oprichten en onder welke omstandig heden zij hun archieven daar willen bewaren. Ook de overbrenging van archiefbescheiden is formeel niet geregeld, met als gevolg dat archivarissen daarvoor afhankelijk zijn van de bereidwilligheid van ambtenaren en bestuurders. Soms is het helemaal niet in hun belang om stukken aan de open baarheid prijs te geven, zo vertrouwde mij een Japanse collega toe. Voor de regeringsarchieven lijkt op het eerste gezicht de overbrenging beter geregeld. De Japanse premier neemt het initiatief tot opname in het Nationaal Archief. Daarbij wordt hij geadviseerd door de directeur. De Public Archives Law geeft laatste echter geen dwingende bevoegdheden. Als een staatsorgaan niet akkoord gaat, dan wordt er simpelweg geen archief overgedragen. Ook worden niet alle staatsarchieven via het Nationaal Archief aan het publiek ter beschikking gesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken opende in 1971 een eigen open bare archiefinstelling, het Diplomatic Record Office, en het ministerie van Defensie bewaart zijn archieven in de Military Archival Library van het National Institute for Defense Studies. Dit militaire archief wordt overigens pas sinds 2001 als openbare instelling aangemerkt. O TUB Is een archief eenmaal in het leven geroe pen, dan geldt voor de rijksoverheid dat zij gekwalificeerd personeel moet aan stellen ten behoeve van het onderzoek in deze archieven. Voor de andere over heidsarchieven geldt deze plicht niet. Niet zo nauw Naast het Nationaal Archief beschikt Japan momenteel in 29 van de 47 prefec turen (provincies) over een archiefinstel ling. Daarnaast bestaan er 18 stedelijke archieven. In de prefecturen Nagano en Kyoto functioneert geen afzonderlijke archief. Nagano heeft haar archieven ondergebracht in het Nagano Prefectural Museum of History, in Kyoto bevinden de archieven zich in de Kyoto Prefectural Library and Archives. Voor de publica ties van alle overheden, van hoog tot laag, bestaat er een wettelijk depot bij de National Diet Library, de bibliotheek van het Japanse parlement; in de praktijk blijkt echter dat daar nogal eens tevergeefs naar publicaties wordt gezocht. De over heden nemen het dus niet zo nauw met het deponeren van hun documenten. Het recht van de burger op overheids informatie is in 1999 geregeld in de Information Disclosure Law, die in 2001 van kracht werd. De laatste jaren is de aandacht van politiek en regering voor 24 buitenland de archieven toegenomen. In 2003 en 2004 waren commissies werkzaam die adviezen hebben uitgebracht voor herzie ning van het archiefbeheer. Daarbij werd nadrukkelijk gewezen op het belang van een goede regeling van de overbrenging van archieven naar het Nationaal Archief. Bovendien wees premier Koizumi in 2004 in zijn algemene rede tot het Japanse par lement op het belang van het behoud van de overheidsarchieven voor toekomstige generaties. Met het verdwijnen van de oude rege rende klassen na de Tweede Wereldoorlog dreigden veel particuliere archieven uit de Tokugawaperiode verloren te gaan. Om deze toch voor het nageslacht te behou den werd in 1951 een archiefinstituut, de Shiryokan, opgericht door het ministerie van Educatie. Deze instelling ontfermde zich in de loop van de jaren over grote aantallen particuliere archieven. Andere archieven kwamen in handen van lokale archieven, musea, bibliotheken en uni versiteiten. Een voorbeeld daarvan is het Archival Museum van de universiteit van Shiga. Dit muse um ontstond uit een economisch- historisch onder zoekscentrum, maar verzamelt sinds 1950 ook archieven. In zijn depots bevinden zich archieven die betrekking hebben op de dorpen in de prefectuur van Shiga en de zogeheten Ohmi-kooplieden. Van heel andere orde is het Tokugawa Art Museum in Nagoya. Dit museum werd al in 1935 gesticht. Een jongere tak van de Tokugawa's stelde hier haar omvangrijke kunstcollectie veilig. Niet alleen museale voorwerpen zijn hier te vinden, maar ook middeleeuwse hand schriften en archiefbescheiden. De oude archieven kwamen niet altijd in openbare instellingen terecht. Zo beschik ken verschillende grote Japanse bedrijven over archieven die teruggaan tot de tijd van de shoguns; een van de oudste is het archief van Mitsui, dat al in 1918 werd opgericht en waarin de geschiedenis van dit bedrijf sinds de zeventiende eeuw gevolgd kan worden. De Japan Society of Archives Institutions, de JSAI, is ruim dertig jaar geleden opgericht. Deze vereniging kent zowel het individueel lidmaatschap, opengesteld voor degenen die beroeps halve werkzaam zijn binnen het archief wezen, als het institutioneel lidmaatschap voor archiefinstellingen. Geassocieerd lid kunnen diegenen worden die (nog) niet werkzaam als archivaris. De JSAI stelt zich de onder linge communica tie en kennisuitwis seling ten doel en wil zo behoud en gebruik van archie ven bevorderen. Daartoe organiseert zij een jaarlijkse studiedag, seminars voor na- en bijscholing, biedt zij moge lijkheden om archivistisch onderzoek te publiceren en te presenteren en geeft de vereniging een nieuwsbrief en een tijd schrift uit. Terugkijkend op mijn bezoek aan Japan, realiseer ik me dat we in Nederland bijzonder tevreden mogen zijn over de organisatie van ons archiefwezen. Bij ons een Nationaal Archief met wortels in het begin van de negentiende eeuw en een vrijwel dekkend net van archie ven door het land, daar een organisatie die nog maar enkele decennia bestaat en die afhankelijk is van de welwillendheid van de verschillende bestuurders, want de wettelijke basis in Japan laat vooralsnog te wensen over. Maar vooral blijft mij het beeld bij van heel geïnteresseerde en leer gierige collega's, die alles wilden weten over de organisatie van het Nederlandse archiefwezen, maar met wie het meestal alleen via tolken goed communiceren was, want Engels wordt door hen nauwe lijks gesproken. Naast de JSAI zijn in Japan nog twee ver enigingen actief: de Business Archives Association, die zoals de naam al zegt is gericht op bedrijfsarchieven, en de Records Management Society of Japan, die studie maakt van het moderne records management. ""T: Door Fred van Kan* Tijdens mijn bezoek aan Kyoto voor de ver gadering van ICA-SPA dit voorjaar was er gelegenheid om kennis te maken met het japanse archiefwezen en onze Japanse zus tervereniging, de Japan Society of Archives Institutions GSAI). Een verslag uit het Verre Oosten. Plan van het kasteel Mihara, in 1644 getekend in opdracht van de shogun (coll. Nationaal Archief, Kyoto). Gesloten Geen dwingende bevoegdheden Pagina uit het Hollandsch en Japansch Woordenboek van J.K.van den Broek, 1853-1857 (coll. Kyoto Prefectural Library and Archives). 1 archievenblad juli 2007 juli 2007 Voor verdere informatie zie onder meer: Hideyuki Aoyama, 'The Business Archives and Record Management Profession in Japan', Business Archives: Principles and Practice 67 (1994) 5. 73-82. Greg Bradshew, 'The exploita tion of captured Japanese records', Disclosure (nov. 2002) 6-9. Takashi Koga, 'Government infor mation and roles of libraries and archives: Recent policy issues in Japan', Progress in Informatics 1 (2005), 47-58. www.archives.go.jp www.mofa.go.jp/about/hq/record/ www.nids.go.jp/english/index.html archievenblad Particuliere en bedrijfsarchieven Staat van archiefbescheiden die in 1945 na de capitulatie in opdracht van het bestuur van Kyoto werden vernietigd, 1946 (coll. Kyoto Prefectural Library and Archives). De Japanse archiefvereniging Nog maar enkele decennia Fred van Kan is directeur van het Gelders Archief en daarnaast voorzitter van de KVAN.

Archievenblad | 2007 | | pagina 12