Het belang van openbaarheid Een vergelijking tussen Nederlagen het Verenigd Koninkrijk juridische zaken juridische zaken I Toegang op verzoek tot overheidsinforma tie kan op drie manieren worden geregeld: vol gens het documentenstelsel, volgens het infor matiestelsel en volgens een gemengd stelsel. Bij het documentenstelsel dient men aan te geven in welke documenten inzage wordt verzocht. Dit stelsel heeft als nadeel dat belangrijke informatie uit documenten die men niet kent kan worden gemist. Bij het informatiestelsel heeft men in beginsel recht heeft op informatie over een nader aan geduid thema; het bestuursorgaan spoort alle bijbehorende bescheiden op. Een gemengd stelsel schip pert tussen beide bovenge noemde systemen. Dit stelsel ondervangt het nadeel dat het documentenstelsel in zich draagt. In een gemengd stelsel bestaat het recht om informatie over documenten of andere gegevensdragers op te vragen, zonder dat daarbij hoeft te worden aangeven om welke aangelegenheid het gaat. De Wet openbaarheid van bestuur (WOB) regelt de openbaarheid van onder de administratie berus tende archiefbescheiden, de Archiefwet 1995 regle menteert de openbaarheid van archiefbescheiden in een archiefbewaarplaats. De grens van de werking van de WOB is het moment van overbrenging van archiefbescheiden van de administratie naar een archiefbewaarplaats Het doel van de WOB is het bevorderen van een goede en democratische bestuursvorming. De WOB treft een algemene regeling voor de openbaarheid van de informatie van bestuursor ganen, zoals ministeries, provincies, gemeenten en waterschappen. De WOB geldt niet voor het parlement, de zittende magistratuur, de Raad van State, de Algemene Rekenkamer en de Nationale Ombudsman. De WOB verplicht bestuursorga nen tot actieve en passieve openbaarmaking. In het eerste geval verstrekt een bestuursorgaan m is is uit eigen beweging informatie over het gevoerde beleid en de uitvoering daarvan. De WOB kent elf uitzonderingsgronden, waarvan vier absolute en zeven relatieve uitzonderingen. In geval van een absolute uitzonderingsgrond blijft verstrekking van de gevraagde informatie altijd achterwege. Bij de zeven relatieve uitzon deringsgronden wordt een afweging gemaakt tussen het algemeen belang van openbaarheid en het bijzonder, door de uitzonderingsgronden te beschermen belang van de overheid. Weegt het bijzondere belang zwaarder, dan wordt open baarmaking geweigerd. Het Nederlandse stelsel van openbaarheid is een gemengd stelsel. De werkingssfeer beperkt zich tot bij bestuursorganen berustende informatie die is opgenomen in documenten. Bij een ver zoek hoeft alleen de bestuurlijke aangelegen heid te worden aangegeven waarover informatie wordt verzocht, waarop het bestuursorgaan moet onderzoeken of deze informatie is neergelegd in documenten. De WOB verstrekt de burger geen absoluut recht op inzage van documenten. Het bestuursorgaan kan kiezen de informatie met betrekking tot de documenten die de ver langde informatie bevatten te verschaffen door kopie ervan te verstrekken, kennisneming van de inhoud toe te staan, een uittreksel of een samen vatting van de inhoud te geven, of inlichtingen daaruit te verschaffen. De Archiefwet 1995 heeft als doel het waarborgen van de openbaarheid van de archiefbescheiden die berusten in een archiefbewaarplaats. Het open baarheidregime van de Archiefwet heeft een ruimere werking dan de WOB. De openbaarheid krachtens de Archiefwet is namelijk niet beperkt tot documenten van bestuursorganen over bestuurlijke aangelegenheden, maar geldt voor alle archiefbescheiden. De Archiefwet kent drie beperkingen van de openbaarheid die de zorgdrager kan opleggen bij de overbrenging naar een archiefbewaarplaats. Ten eerste op grond van de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer. Ten tweede het belang van de Staat of zijn bondgenoten. De hoeveel heid archiefbescheiden die op deze grond geheim moet blijven - denk aan gegevens die worden gegenereerd door inlichtin gen- en veiligheidsdiensten - groeit door de verkorting van de overbrengingster mijn van vijftig naar twintig jaar die geldt sinds 1996. Als laatste beperking geldt het voorkomen van onevenredige bevoor deling of benadeling van betrokkenen. De beperkingen mogen in het algemeen niet worden opgelegd aan archiefbe scheiden die ouder zijn dan 75 jaar. Na de overbrenging naar een archiefbe waarplaats mogen slechts in uitzonder lijke gevallen beperkingen aan de open baarheid worden gesteld. Het stelsel van openbaarheid dat de Archiefwet hanteert is een uitgesproken documentstelsel. De Archiefwet is van toepassing op documenten, in afwijking van de WOB, die van toepassing is op in documenten opgeslagen informatie. Dit houdt in dat de bezoeker van een archiefbewaarplaats die een document wil inzien dat document moet benoe men. Het doel van de Britse Freedom of Information Act 2000 (FOIA) is burgers toegang verschaffen tot alle informatie in beheer bij de rijks- en lokale overheid, alsmede de politie, de onderwijssector en de gezondheidszorg. De FOIA verplicht public authorities om publication schemes op te stellen en van tijd tot tijd te actua liseren. Publication schemes kennen geen vaste vorm, al zijn wettelijk wel enige vereisten vastgelegd waaraan ze mini maal moeten voldoen. Ze fungeren als gids waarin wordt aangegeven over welke onderwerpen een public authority infor matie gepubliceerd heeft of gaat publi ceren, hoe die informatie gepubliceerd is en of de informatie gratis of slechts tegen betaling toegankelijk is. De documenten worden dus niet, zoals in een inventa ris, per stuk of per serie beschreven. Een publication scheme beschrijft ook de pro cedure die een public authority hanteert bij het behandelen van verzoeken om informatie. Men kan alle informatie die is opgenomen in het publication scheme - zij het alleen schriftelijk - opvragen. De FOIA verplicht de voorzitter van het Britse Hogerhuis om regelmatig een code of practice te publiceren waarin staat hoe het beheer van de archieven van de nationale regering van het Verenigd Koninkrijk wordt uitgevoerd. Met de vaststelling van Lord Chancellors Code of Practice on Management of Records in november 2002 is aan deze verplichting voldaan. De code is van kracht sinds 2005 en geeft public authorities uitgebrei de regels inzake het opmaken, beheren, selecteren, vernietigen en overdragen van archieven. Feitelijk ziet de code erop toe dat de fysieke toegang op orde is, zodat het juridische recht op openbaarheid kan worden uitgeoefend. De FOIA geldt in Engeland, Wales en Noord-ierland. De FOIA geeft burgers van het Verenigd Koninkrijk twee rech ten: het recht om te weten of een public authority beschikt over bepaalde infor matie en, als dat het geval is, het recht dat een public authority informatie moet verschaffen. Slechts in bepaalde uitzon deringsgevallen kunnen deze rechten ter zijde worden geschoven. De FOIA kent 23 uitzonderingsgronden. Ook het Verenigd Koninkrijk kent absolute en relatieve uit zonderingsgronden public interest test), en daarnaast een uitzonderingsgrond die ons land niet kent. Dit betreft de prejudice based uitzondering, waarmee wordt gere fereerd naar de schade die de staat oploopt als bepaalde informatie wordt vrijgege ven. Een groot deel van de uitzonderings gronden in het Verenigd Koninkrijk zijn prejudice based. De FOIA reguleert ook de openbaarheid van historical records en van de historical records in beheer van de National Archives of the United Kingdom. Een record wordt een historical record na afloop van dertig jaar. Zodra een record de status van his torical bereikt wordt een aantal uitzonde ringsgronden opgeheven, ongeacht of ze al in beheer zijn bij de National Archives of nog bij de administratie. Enkele andere uitzonderingsgronden om toegang tot informatie uit historical records te ver schaffen kennen een tijdslimiet; na ver loop van zestig of honderd jaar vervalt de uitzonderingsgrond. Het openbaarheid stelsel onder de FOIA is een uitgesproken informatiestelsel. De Public Records Act 1958 (PRA) reguleert het archiefbeheer van de National Archives. Het publiek heeft toe gang tot archieven dertig jaar na over dracht, uitzonderingen daargelaten. Het doel van de PRA is het regelen van de verantwoordelijkheid van het beheer, de selectie, het behoud en de vernietiging, en de openbaarheid van public records. De National Archives zijn verantwoorde lijk voor het beheer van de archieven van de nationale regering van het Verenigd Koninkrijk, uitgezonderd het parlement. Hierbij valt de denken aan de ministe- Lees verder op pagina 23 21 Door Emiel Mettes i i i Het ministerie van Algemene Zaken aan het Binnenhof in Den Haag. De Wet open baarheid van bestuur treft een algemene regeling voor de openbaarheid van de informatie van bestuursorganen, zoals ministeries (foto part. coll.). Voor het maatschappelijk functioneren van burgers is het van belang dat zij inzicht hebben in bij de overheid berustende informatie. Zij kunnen alleen op basis van gelijkheid deelnemen aan het demo cratisch debat als ze beschikken over dezelfde infor matie als de overheid. Verder biedt transparantie de mogelijkheid de overheid te controleren. In dit artikel wordt de openbaarheid van informatie in Nederland vergeleken met die van het Verenigd Koninkrijk. Wet openbaarheid van bestuur Voor openbaarheid van informatie is een goede archiefordening noodzakelijk (foto part. coll.). Archiefwet 1995 Freedom of Information Act 2000 Het voorblad van de Freedom of Information Act uit 2000, liggend op een archiefladekast (foto Crown). Reikwijdte Public Records Act 1958 20 archievenblad juli 2007 juli 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 10