Kwaliteit voor Behoud Beroepsprofielen voor conservering restauratie management vooronderzoek werd een werkhypothese opgesteld: het beroepsveld van conser vering en restauratie kent drie beroepen. Dat was voor sommigen een hele schok. Toen werden twee pijnpunten duidelijk. Ten eerste de naamgeving. Iedereen wil wel in de - zo gevoelde - eregalerij zit ten en zich restaurator (blijven) noemen. Ten tweede de beroepsinhoud. Omdat iedereen zich restaurator wil (blijven) noemen, krijg je óf een kolossale beroeps- inhoud die niet meer onderscheidend is, óf bewegingen om zoveel mogelijk taken tot 'jouw' beroep te rekenen. Kortom, een vruchtbare bodem voor heftige emoties. We hebben toch gekozen om vanuit de werkhypothese te starten. Drie werk groepen van Nederlandse en Vlaamse actieve professionals hebben vorig jaar elk gewerkt aan één beroepsprofiel. Zij hebben veel materiaal uit binnen- en buitenland geanalyseerd. Denk aan beroepsprofielen, functieprofielen, vaca tureteksten, rapporten, opleidingsprofie len. Na discussies via een eigen platform en in groepsbijeenkomsten zijn er drie beroeps(taken)profielen opgesteld. Deze zijn voorgelegd aan een tiental experts van buiten de werkgroepen. Ook weer in Vlaanderen en Nederland. Daarmee is fase 1 afgerond. In fase 2 zullen de bijbehorende competen tieprofielen worden ontwikkeld. De drie beroepen vormen het beroepenveld van de uitvoering van restauratie, conservering en preventieve conservering in Nederland en Vlaanderen. Deze drie beroepsdomeinen omvatten zowel roerend als onroerend cultureel erfgoed. De beroepsbeoefenaars management Kom je in het restauratieatelier van het Erfgoedhuis, dan zie je van alles. Een kabinet van de Koningin wordt er gepo litoerd. De badkraan uit het jachtslot Sint-Hubertus (Hoge Veluwe) wordt in oude en bruikbare staat gebracht. In een proefopstelling onderzoekt men wat de invloed van daglicht en kunstlicht is op foto's. Een groepje is bezig met de massa- ontzuring van papier. Een ander contro leert de insectenvallen van een archief. En iedereen in het atelier zou zich res- elkaar onderscheiden? Dit was een itera tief proces. Uiteindelijk hebben we een tabel kunnen maken met een stuk of vijftien beschrijvende kenmerken. Denk domeinnamen, maar in de uitwerking voor onze drie beroepen. Elk van de drie beroepen is in meerdere of minde re mate actief op elk van de domeinen. Per beroep hebben we een beroeps(taken)profiel gemaakt. Op grond van de vijftien onderscheidende kenmerken hebben we elk van de acht taakdomeinen uitgewerkt in kerntaken en taakelementen, en wel voor elk van de drie beroepen. De leden van de werkgroepen en de externe experts kun nen zich allen vinden in het resultaat. Ook de leden van de vereniging RN heb ben positief gereageerd op de resultaten van fase 1. Met deze beroeps(taken)profielen zijn we halverwege het uiteindelijke doel. We maken ons op om in fase 2 de bijbe horende competentieprofielen te maken. Daarmee hopen we vlak voor of na de zomer te beginnen. In 2008 verwachten we dan de complete serie Beroeps- en Competentieprofielen klaar te hebben. De beroepsvereniging zelf kan de pro fielen gebruiken voor haar eigen beleid. Denk aan kwaliteit, ethiek, professiona lisering, certificering en registratie, accre ditatie van opleidingen. Kortom, een palet aan beleidspunten die de archivaris niet vreemd in de oren zullen klinken. Uiteindelijk zullen RN en de beroepsbeoe fenaars hun drie beroepen helder kunnen positioneren en profileren. Binnenkort weet u als archivaris aan welke professional u welke conserve ringstaken met een gerust hart kunt toe vertrouwen. U kunt bepalen of u behoefte heeft aan een 'conservation technician' of een 'conservator-restorer' voor het in goede staat brengen en houden van de onder u berustende bescheiden (ex Artikel 3 van de Archiefwet). En alle bewoners en gasten van het Erfgoedhuis weten dan ook wie het bordje 'restaurator' op zijn deur mag schroeven. fenaar in huis heeft. Of om te weten wie betrouwbaar is om de behandeling van je kostbaarheden aan toe te vertrouwen. Is de klokkenhersteller om de hoek een restaura tor? Wat vermag de papierrestaurator die u in huis heeft? Is de depotmedewerker die archiefstukken uitstoft een restaurator? De beroepsvereniging Restauratoren Nederland (RN) wil een eind maken aan die verwarring. Dat was een van de beleidsdoelen toen RN in 2004 ontstond uit enkele kleinere verenigingen. Er werd een project opgezet om helderheid te krijgen over beroepsnamen, beroepsin houden en professionele kwaliteit. Voor zijn actief in een of meer van deze drie beroepsdomeinen. We volgen internatio naal gangbare definities van restauratie, conservering en preventieve conservering in ons project. Overigens is het voor de eerste keer dat in de wereld een voorstel wordt gedaan om het hele beroepenveld in kaart te brengen. De werkhypothese noemde drie beroepen. Gaandeweg het project wer den het er soms twee en soms vijf. Uiteindelijk zijn het er drie geworden. Maar niet dezelfde drie als van de werk hypothese. Het bleek wenselijk om ook werktitels te geven aan de drie beroe pen. We konden (nog) niet de handen op elkaar krijgen voor talloze voorstellen van Nederlandstalige benamingen. We hebben voorlopig neutrale (wat heet?) Engelstalige benamingen genomen. Hoe hebben we de drie beroepen van eigen gebruik binnen RN, maar ook om de beroepen helder te positioneren en te profileren naar belanghebbenden buiten RN zelf. En om het beroepsveld van res tauratie en conservering af te bakenen ten opzichte van 'aanpalende' beroepsvel den. Waar houdt archiveren op en waar begint restaureren? Wat doet de conser vator en wat de restaurator? Aan welke kwaliteitsbeginselen en ethische uit gangspunten houdt de restaurator zich? Het project kreeg de ambitieuze naam 'Kwaliteit voor Behoud'. Het Cultureel Verdrag Vlaanderen-Nederland gaf een subsidie. Samen met eigen middelen kon RN het project gaan uitvoeren. In het aan: hands-on/ hands-off, ana lytisch, ambach telijk, methoden technieken, autonomie, han delingsruimte en verantwoordelijkheid. Geen van de kenmerken is in zijn eentje genoeg om de beroepen te onderscheiden. Er zijn er altijd meer nodig. We konden ook acht taakdomeinen onderscheiden die het veld van conser vering en restauratie kenmerken. Dat zijn: Onderzoek beschrijving, Voorstel advies, Behandeling, Documentatie, Beheer, Professionalisering profilering, Management en ten slotte Kwaliteitszorg Ethiek. Het onderscheid met ande re beroepen zit uiteraard niet in deze taurator kunnen noemen, want deze beroepsnaam is niet beschermd. Het is een verwarrende toestand als zoveel verschillende beroepsbeoefenaars met zoveel gevarieerde beroepsinhouden, werk- en opleidingsniveaus en ervaring zich allemaal restaurator noemen. Dat past misschien wel bij een jong beroep dat eigenlijk pas zestig jaar bestaat. Maar voor de buitenwereld (opdrachtgevers, subsidiënten en andere erfgoedberoepen) is het lastig. Bijvoorbeeld als je snel wil weten welke kwaliteit een beroepsbeoe- Door Thijs Laeven, janine van Reekum en Liesbeth Keijser Leden van de werkgroepen bij de start van het project: papierwerk. In kaart brengen Het Erfgoedhuis in Amsterdam heeft vele kamers. Op een van de deuren hangt een bordje met de tekst 'archivaris'. Het is duidelijk wie hier werkt. Maar wie weet nou precies welke professionals achter de deur van het 'restauratieatelier' werken? Restauratoren Nederland wil als beroeps vereniging helderheid scheppen in een verwarrende hoeveelheid beroepsnamen en beroepsinhouden. Dit is het doel van het project 'Kwaliteit voor Behoud'. Profielen van Restauratoren Nederland De drie beroepen van conservering en res tauratie (verkorte profielen en voorlopige beroepsnamen) zijn: De Conservator-Restorer is een volwaar dig beroepsbeoefenaar die - binnen een specialisatie - autonoom objecten van cultureel erfgoed behandelt (restauratie, conservering, preventieve conservering). Hij/zij heeft integrale eindverantwoordelijk heid/supervisie over behandelingen en ingrepen en over de keuze van methoden en technieken. Hij/zij werkt naar de ethiek van het beroep en binnen zijn/haar taak opdracht. Hij/zij verricht onderzoek, maakt afwegingen, neemt beslissingen en doet voorstellen voor behandeling. Hij/zij werkt in interdisciplinair verband met andere specialisten en in teamverband met col lega's en medewerkers. De Conservation Technician is een vol waardig beroepsbeoefenaar die - bin nen een specialisatie - onder supervisie objecten van cultureel erfgoed behandelt (restauratie, conservering, preventieve conservering). Hij/zij heeft de verant woordelijkheid over het eigen aandeel in behandelingen en ingrepen en past uit zijn/haar repertoire methoden en technie ken toe. Hij/zij werkt naar de ethiek van het beroep en binnen zijn/haar opdracht. Hij/zij verricht deelonderzoek en draagt bij aan afwegingen, beslissingen en voorstel len voor behandeling. Hij/zij werkt samen met vakgenoten, collega's en medewer kers. De Conservation Assistant is een volwaar dig beroepsbeoefenaar die onder toezicht handelingen van preventieve conservering uitvoert die zijn gericht op beïnvloeding en bewaking van de directe verblijfs- en bewaaromgeving van cultureel erfgoed. Hij/zij past binnen kaders en richtlijnen standaard methoden en technieken toe. Hij/zij werkt naar de ethiek van het beroep en werkt routinematig binnen gedefinieerde opdrachten. Hij/zij werkt samen met vakgenoten en collega's. Aantasting van een zeventiende- eeuwse kaart door ijzergal- lusinkt (foto Nationaal Archief, Den Haag. In goede staat Thijs Laeven is zelfstandig organisatieadviseur en projectleider; Janine van Reekum is zelfstandig geves tigd metaalrestaurator en projectadviseur; Liesbeth Keijser is senior restaurator bij het Nationaal Archief en voorzitter van Restauratoren Nederland. Reacties kunt u mailen naar thijs@laeven.com. Transparantie gewenst Drie beroepen Acht taakdomeinen Het restauratieatelier van in actie: hands-on (foto Zweerts Fotografie Nationaal Archief). archievenblad juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 9