Omdat het SCdniiGII van boeken in kleur veel slimmer kan 'Sharing Memory through Globalization CITRA-bijeenkomst in Curasao Een verslag van de I 15 Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. KONICA MINOLTA The essentials of imaging buitenland Het thema van de CITRA-bijeenkomst was als volgt geformuleerd: "Verschillende landen hebben een gemeenschappelijk historisch erfgoed vanwege kolonisatie in het verleden en globalisering." Dat geldt bijvoorbeeld ook voor Nederland met zijn VOC-archieven in diverse werelddelen en zijn cultureel erfgoed van Antillianen. Bedoeling van de conferentie was de uitwisseling van expertise op het gebied van behoud en benutting van derge lijke grensoverschrijdende archieven.1 Zo werkt de archiefinspectie in Utrecht al sinds 1991 nauw samen met het NANA waar het gaat om advisering en onder steuning bij de archiefzorg. In de plenaire sessies werden pre sentaties gehouden. Zo was er van uit Nederland een voordracht van Renate Stapelbroek van het Stadsarchief Dordrecht over het project 'Dordtse nieuwkomers'. Een andere Nederlandse spreker was Gert Oostindie, directeur van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Zuidoost-Aziatische en Caribische Studies, die een presentatie verzorgde over het project 'The Atlantic World and the Dutch'.2 Verder werden er besluiten of 'resoluties' genomen.3 De meest opmerkelijke zijn de volgende: Omdat archivarissen steeds vaker onder politieke en militaire druk staan die lijnrecht tegenover de ethisch-archivis- tische principes staat, wordt gevraagd om de (ICA-)beroepscode voor archiva rissen te actualiseren. Aan de Verenigde Naties zal worden gevraagd de code wereldwijd te laten bekrachtigen (reso lutie 1). Overwegende dat de archieven van voormalige gekoloniseerde landen zo dicht mogelijk moeten worden bewaard of geraadpleegd moe ten kunnen worden bij de locatie waar zij zijn ontstaan, wordt voor gesteld een samenwer kingsverband te creë ren tussen landen die een gemeenschappe lijk verleden hebben om dit doel te berei ken. Aan UNESCO zal worden gevraagd deze plannen financieel te ondersteunen om organisatie, training en middelen te kun nen regelen (resolutie 5). Digitalisering kan hierbij een goed (hulp)middel zijn. Gevraagd wordt om een internationa le archievendag (resolutie 9), zulks in navolging van de landelijke archieven dag in Nederland. Aan de ICA wordt gevraagd projecten om archiefdocumenten op internet te zetten te initiëren, zo nodig te coördi neren en te faciliteren en te standaardi seren. In dit verband zij opgemerkt dat onlangs een vernieuwde ICA-site in de lucht is gegaan waarin per regio moge lijkheden zijn ingebouwd om dergelij ke (meertalige) projecten op te zetten. In de middagen heb ik deelgenomen aan een workshop als onderdeel van het 'Shared Memory Project' met de werk- naam 'Caribean archives and webportals initiatives for access to historical sour- ces'. In mijn presentatie heb ik geschetst hoe het samenwerkingsverband van 'Utrechtsarchiefnet' tot stand is gekomen en vooral hoe momenteel in Nederland de toegankelijkheid van archiefbron nen via internet is georganiseerd. Het Utrechtse project kan een leidraad zijn voor het opzetten en ontwikkelen van een vergelijkbaar project, dat mogelijk vorm krijgt onder de werknaam MIGAN (Memory of the Islands Gateways for Archival Networking) en onderdeel wordt van CARBICA, de Caribische sectie van de ICA. Besloten werd per (ei)land een inven tarisatie te maken van archiefdiensten met hun gegevens, wetten, overzichten, digitaliseringsprogramma's en wensen. Dit zal de basis vormen voor een geza menlijke webportal. Verder is besloten tot de instelling van een projectgroep die via internet en e-mail verder vorm aan dit project zal geven. Gezien de (historische) banden zullen hieraan ook Europese partners deelnemen. Het projectplan zal voorgelegd worden aan CARBICA en ICA in verband met de financiering. Meltpot Vrijwel iedere avond was er een sociale activiteit, zoals een culinaire en culturele meltpot van keukens en optre dens van musici en dansgroepen uit diverse Curagaose culturen op het voor terrein van het Curasao museum, met gelegenheid tot bezoek aan dit museum. Na afloop van de activiteit op vrijdag avond bij de Hato-grotten zat ik naast Hans Scheurkogel in de bus en was ik deelgenoot van zijn vrolijkheid en humor. Zijn overlijden wierp dan ook achteraf een schaduw over de conferen tie, die overigens uitstekend georgani seerd en zeer geslaagd was. KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Exclusive Distributor 55533B Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Door Fred Schoonheim Van 20 tot 26 november 2006 kwam de Internationale Ronde-Tafel Conferentie over Archieven (CITRA) bijeen in Willemstad, Curasao. Ongeveer 350 deelnemers uit 78 landen spraken met elkaar over het thema 'Sharing Memory through Globalization'. De organisatie was in handen van de International Council of Archives (ICA) in samenwerking met het Nationaal Archief Nederlandse Antillen (NANA). Deelnemers aan de rondetafelgesprekken tijdens de CITRA 2006 in Willemstad, Curasao (foto part. coll). Presentaties en resoluties Leidraad juni 2007 Noten 1 Jaarverslag Nationaal Archief Nederlandse Antillen 2005, 21. 2 Zie: www.kitlv.nl/atlantic.html 3 De resoluties zijn te vinden op www.citra2006.ica.0rg. Fred Schoonheim is adjunct provinciaal archiefin- specteur in Utrecht. archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 7