m onderwijs en onderzoek onderwijs en onderzoek De lijst van onderzoeksonderwerpen van de Commissie Nota Archiefbeleid noemde destijds onder meer onderzoek naar kwaliteitseisen voor informatiedra gers, automatisering, klimaatbeheersing, methoden voor massarestauratie, de gevolgen van een nog te kiezen organisa tiemodel voor rijk en provincies, schep ping van deeltijdfuncties, afstemming van de verschillende opleidingen op elkaar en op de praktijk. Dit zijn sugges ties voor toegepast onderzoek waarvan de resultaten direct toepasbaar zijn in de beleid- en besluitvorming over de verbe tering van de effectiviteit van een archief instelling. Zulk toegepast onderzoek behoort, evenals fundamenteel onder zoek, tot de archiefwetenschap en dient aan dezelfde standaard van wetenschap pelijke methode gemeten te worden. Beide soorten onderzoek leveren een bijdrage aan het antwoord op archiefwe- tenschappelijke vragen als: wat is het in een samenleving of organisatie dat haar archieven doet vormen en gebruiken zoals ze doet? Kunnen we, door een beter inzicht in de wijze waarop mensen in organisaties archieven vormen en gebrui ken, uitspraken doen over een effectief en efficiënt archiefbeheer? Zoals Barbara Craig opmerkt, blijven de keuzen die de archiefprofessional in de praktijk moet maken "less rational and poorly sup ported when they are made in temporal and contextual vacuums." Daarom pleit zij voor onderzoek van archiefgeschie denis in ruime zin, uitgaande van de geschiedenis van archieven en archivalia in de context van systemen en samenle ving. Dit is een belangrijk aspect van de 'historische archivistiek', zoals die door mijn Leidse collega Charles Jeurgens wordt bepleit: "We willen als het ware achter de archiefvorming leren kijken om daarmee te weten te komen op welke wijze de vastgelegde informatie tot stand is gekomen." Dat de historische archivis tiek ook een bijdrage levert aan een ver antwoord gebruik van archieven door historische onderzoekers is mooi meege nomen, maar het is niet het voornaamste oogmerk. Jeurgens en ik schuilen beiden 'in de toga van Van der Gouw', die al in 1973 pleitte voor een theoretische én his torische archiefwetenschap die tevens uitspraken zou kunnen doen over de mogelijkheden van constructie van nog te vormen archieven. De door Van der Gouw ingezette omslag naar 'studie aan archieven' als object van archiefweten- schappelijk onderzoek heeft zich doorge zet. Zowel de historische archivistiek als het onderzoek van huidige en toekom stige archivering (in alle dimensies van het inmiddels ook door het Nederlandse kabinet in de nota 'Informatie op orde' omarmde records continuum) staat op de internationale agenda. In 2003 naren van cultural studies, enzovoort. Zo is er een vorig jaar opgezet netwerk van onderzoekers van de 'social history of archives', onder wie grootheden als Beatrice Bartlett, Peter Burke en Anthony Grafton.2 Ook vorig jaar verscheen de lij vige bundel essays van de in 2000-2001 aan de University of Michigan gehouden seminarreeks 'Archives, Documentation and Institutions of Social Memory', waar in allerlei aspecten van het maatschappe lijk geheugen en de rollen die archieven en archivarissen daarbij spelen, aan bod kwamen. En de stroom publicaties over 'the archive' houdt aan. "Many archi vists," schreef Richard Cox in het laatste nummer van The American Archivist, "will scratch their heads about how the archive is discussed, wondering if it has anything to do with what they are about or should be concerned with." Desondanks vindt Cox het belangrijk dat archiefprofessio nals van publicaties als Archive Stories: Faces, Fictions, and the Writing of History organiseerde Barbara Craig de eerste International Conference on the History of Records and Archives, in 1995 was I-CHORA2 in Amsterdam, in september 2007 en augustus 2008 volgen I-CHORA3 en 4 in Boston en Perth.1 Opvallend is dat de historische archivistiek ook ontdekt is door historici, antropologen, beoefe- (ed. Antoinette Burton) kennisnemen, omdat ze nieuwe perspectieven bieden op de meest fundamentele kwesties waar door de archivaris van vandaag wordt uitgedaagd. Die fundamentele kwesties zijn op de voorgrond gekomen door (en zijn deels een gevolg van) de digitalisering. Van een digitaal document is geen origi neel, omdat elke vastlegging of verschij ning (op een drager, op een scherm, als afdruk) in wezen een reconstructie is van wat besturings- en toepassingsprogram matuur hebben gewrocht. Niet langer kunnen we volstaan met record keeping, maar moeten we ons richten op record formation, omdat het digitale archiefstuk door de tijd heen voortdurend 'in wor ding' is.3 Over de hele wereld houden archiefwetenschappers zich bezig met wat wij 'digitale duurzaamheid' noemen. Ook Nederland levert aan dat onderzoek bijdragen: het Nationaal Archief, DANS, de Archiefschool en anderen vooral met toegepast onderzoek, universiteiten als de Universiteit van Amsterdam (Archief- en informatiewetenschap) daarnaast ook met fundamenteel onderzoek (zie kader). Als een van de uitdagingen zie ik het koppelen van inzichten uit de his torische archivistiek aan de functionele eisen die in het digitale tijdperk moe ten gelden. Wat kan, bijvoorbeeld, uit de registratuurgeschiedenis (ordenings- en ontsluitingsstelsels) vertaald worden naar de digitale wereld? Ook: welke voor perkament en papier ontwikkelde archi- vistische beginselen kunnen een nieuwe toepassing krijgen, naast de vorming van nieuwe concepten, theorieën en metho den? Binnenkort hopen Charles Jeurgens en ik een nieuwe versie te publiceren van de onderzoeksagenda voor de archief wetenschap die ik een paar jaar geleden opstelde. We doen dat onder meer om de noodzaak van archiefwetenschappelijk onderzoek te beklemtonen. Dat onder zoek is vereist vooral nu het archiefwe zen onderhevig is aan grote exogene en endogene veranderingen. Onderzoek kan niet alleen bijdragen tot een habitus die overgeleverde concepten en waarheden op hun geldigheid toetst, maar kan ook de in de informatiemaatschappij zo snel verouderende praktische kennis vernieu wen en aanpassen. Kortom: het vak ver der brengen. Dat is de opdracht voor de overheid (OCW, zorgdragers), de archief diensten en de archiefprofessionals, waar aan ook de universiteiten hun bijdrage willen leveren. 10 11 Modern archivistiscïonderzoek Door Eric Ketelaar Precies vijfentwintig jaar geleden besloot de Commissie Nota Archiefbeleid haar rapport met een opmerkelijke paragraaf: 'Onderzoek'. De commissie pleitte voor beleidsvoorbereidend onderzoek, in gang te zetten door het departement in samen werking met andere organisaties binnen het archiefwezen. Hoe staan we er een kwart eeuw later voor? Omslag De historische archivistiek onderzoekt onder meer de in het verleden gebruikte classificatieschema's, zoals de orde ning van deze archiefkast van de stad Nijmegen. De laden en sloten dateren uit de zestiende eeuw, de kast is een reconstructie van het in 1944 verbrande origineel. Digitale duurzaamheid Fundamenteel onderzoek Dr. ir. Jaap Kamps (Archief- en Informatiewetenschap UvA) geeft leiding aan zeven onderzoekers in de leerstoel groep die werken in door NWO en de UvA gesubsidieerde onderzoeksprojecten. Een overzicht. README Deze projectnaam is een afkorting van 'Retrieving Encoded Archival Desciptions More Effectively'. Internet zoekmachines vinden webpagina's en laten het aan de gebruiker over om daarbinnen de rele vante informatie op te sporen. Kunnen we geen directe toegang geven tot de relevante onderdelen? We passen deze zoektechnieken toe op gestructureerde documenten, zoals digitale archiefinven tarissen. MuSellM Afkorting van 'Multiple-collection Searching Using Metadata'. Dit onderzoek maakt deel uit van het NWO-programma 'Continuous Access To Cultural Heritage' (CATCH). Het is gericht op erfgoedinstel lingen die hun totale gedigitaliseerde collectie via een uniform systeem willen ontsluiten. Die inhoud zit in verschillende systemen, elk voor een deel van de gehe le collectie, gebouwd door verschillende mensen, voor verschillende doeleinden, in verschillende tijdsperiodes, gebaseerd op verschillende ontwerpprincipes, met ver schillende ingangen, enzovoort. Een voorbeeld is het Gemeentemuseum in Den Haag. Het is een museum met meer dan ïoo.ooo museale beschrijvingen. De bibliotheek is toegankelijk door meer dan 250.000 bibliografische beschrijvin gen. Ook is er het museumarchief met rond de 500.000 procesgerelateerde beschrijvingen van activiteiten rondom museumobjecten, zoals de acquisitie, opstelling, conservering, bruiklenen, gebruik in exposities, etc. Het onderzoek richt zich op het geven van uniforme toegang tot de collectie, zonder dat de detailontsluiting nodig voor expertgebrui kers wordt opgeofferd. EfFoRT Met andere onderzoekers van onder meer de Universiteit Twente ontwikkelt Jaap Kamps een raamwerk voor het beheren en combineren van gestructureerde infor matie op het internet. EfFoRT staat voor 'Effective Focused Retrieval Techniques'. Het gaat gebruikmaken van statistische taalmodellen, waardoor het mogelijk wordt om onderscheid te maken tussen bijvoorbeeld recreatie, kunst en zakelijk op grond van het taalgebruik in webpagi na's, en onderscheid tussen blogs, FAQ's en persoonlijke webpagina's op grond van de opmaakconventies die een pagina gebruikt. MultiMATCH Verder werkt Jaap Kamps in het Amsterdamse MultiMATCH-team, een van de elf teams in dit EU-project. MultiMATCH betekent: 'Multilingual/Multimedia Access To Cultural Heritage'. Doel van het project is om gebruikers in te staat stellen 'to explore and interact with online cultural heritage content, across media types and language boundaries, in ways that do justice to the multitude of existing per spectives.' Het vak verder brengen Noten 1 De meeste papers van l-CHORA 1 zijn gepu bliceerd in het Canadese Archivaria-, die van I-CHORA2 beginnen te verschijnen op de website van Archival Science: www.springer- link.com/content/1573-7519/ 2 http://isites.han/ard.edu/icb/icb.do?keyword= I<i2884&pageid=icb.page54i65 3 Zie mijn artikel 'Archives in the Digital Age: New Uses for an Old Science' in het nieuwe e-journal Archives Social Studies: A Journal of Interdisciplinary Research, Vol. 1, no. 0 (March 2007), 167-191 (http://socialstudies. cartagena.es/images/PDF/noo/ketelaar_ archives.pdf) Eric Ketelaar is hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam (Mediastudies) en aan Monash University, Melbourne. Zie ook: www.archivistics.nl archievenblad juni 2007 juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 5