Nieuws over producten en dienstverlening OOOOtOOOdOOO Ei van Columbus zoekt echte winnaar Foto's Fries Bataljon in Nederlands-Indië online Archief gewest Fryslan PvdA geïnventariseerd Nieuwe website Geschiedenis van Zuid-Holland 8 I nieuws uit het veld Vanaf 29 mei zijn de inschrijvingen geopend voor de elfde editie van het Ei van Columbus: de prijsvraag voor ver nieuwende en duurzame initiatieven. Bedrijven, maatschappelijke organisaties, overheden en kennisinstellingen kun nen hun inzendingen tot 25 september aanbieden via www.ei-van-columbus.nl. Inschrijven kan in vijf prijscategorieën: duurzame bedrijfsvoering, duurzaam pro duct of dienst, duurzame productietech nologie, internationale samenwerking en duurzame maatschappelijke initiatieven. Een vakjury kiest in elke categorie een winnaar, alsook één eindwinnaar van het Ei van Columbus. Onder de inzendingen van bedrijven zoekt de vakjury tevens naar initiatieven die kans maken op de European Business Awards for the Environment. Deze prijzen reikt de Europese Commissie in 2008 voor de tiende keer uit. Nederlandse inzendin gen bleken de afgelopen edities succesvol in Europa: in 2006 won iD-L zowel de De Partij van de Arbeid werd op 9 februari 1946 in Amsterdam opgericht. In de organisatie van de nieuwe partij werd een belangrijke plaats toebedeeld aan de gewesten. Het gewest Friesland kwam tot stand op 20 februari 1946. Het archief van dit gewest is bij Tresoar in bewaring gege ven en door Sjoerd de Haan voor de onder zoeker toegankelijk gemaakt. De inventa ris verschijnt in boekvorm. De bewaard gebleven stukken geven een goed beeld van de zaken waar de afdeling zich door de jaren heen mee bezig heeft gehouden. Om te beginnen met de organisatie van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Er worden veel stuk ken aangetroffen die betrekking hebben op de contacten met de plaatselijke afde lingen en de gemeentelijke federaties. En het spreekt vanzelf dat de bemoeienis met de politiek van de dag - en dan vooral de Friese - veel tijd in beslag heeft genomen. In dit verband is het opvallend dat het archief betrekkelijk weinig stukken bevat die getuigen van een sterke betrokkenheid bij de Friese taal en cultuur. Het gewest heeft een indrukwekkende hoeveelheid documentatiemateriaal betreffende de geschiedenis van het socialisme en de Nederlandse als de Europese prijs in de categorie 'Internationale Samenwerking' met RagBag. Deze tassen en organizers zijn gemaakt van gerecycled plastic folie, ver zameld, gesorteerd en gewassen door 'rag pickers' in de sloppenwijken van Delhi. Dit jaar schrijft het Ei van Columbus voor het eerst een studentenwedstrijd uit. Welk studententeam verzint voor 'zijn' duur zame innovatie de beste promotie onder een breed publiek? De teams maken kans op een geldbedrag waarmee zij zelf een duurzame bestemming mogen realise ren: van de aanschaf van een zonneboiler voor het studentenhuis tot een duurzame vakantie. De vakjury nomineert begin december 2007 twintig initiatieven die kans maken op het totale prijzengeld van 62.500,-. In het voorjaar van 2008 worden de winnaars per categorie en de overall winnaar van het Ei van Columbus bekendgemaakt. Het Ei van Columbus is uitgeschreven door zeven ministeries: VROM, EZ, LNV, OCW, BZ, VW en VWS. arbeidersbeweging verzameld. Deze titels zijn allemaal in de inventaris beschreven. Al met al is het archief een belangrijke bron voor de onderzoeker van de geschie denis van de provinciale poli tiek in Fryslan. Op 21 juni wordt in Het Meisjeshuis in Delft de nieuwe website 'Geschiedenis van Zuid-Holland: het historische verhaal en de archiefcollecties' gelanceerd. De website is het resultaat van een samen werkingsverband van het Nationaal Archief, de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen en het Erfgoedhuis Zuid- Holland. De website brengt de geschie- Pieter Fennema was 29 jaar toen hij in de herfst van 1945 aan de reis naar Nederlands-Indië begon. Hij was een van de 800 vrijwilligers van het Bataljon Friesland, dat als het legeronderdeel van de Koninklijke Landmacht aan zijn opdracht in het Verre Oosten begon. Fennema bekleedde er de functie van postloper. Bijna drie jaar later kwam hij weer terug met een plunjebaai vol met herinneringen en foto's. En dat waren niet zomaar een paar foto's, maar honderden, 1171 om precies te zijn. De foto's, in ieder geval de meesten, zijn niet door Fennema zelf, maar door de bataljonsmonteur en -fotograaf Alex (Lex) de Jong gemaakt. De eerste hebben betrekking op de bevrij ding van Leeuwarden in april 1945. Maar de meeste foto's zijn in Indië gemaakt: foto's van collega's, oefeningen, feesten zoals Sinterklaas en oud en nieuw, graven van omgekomen militairen, maar vooral ook van het landschap. Het is duidelijk dat de fotograaf overweldigd was door de natuur op Java. De laatste foto's dateren van augustus 1948, toen de militairen ontvangen werden op het Leeuwarder stadhuis. Alle foto's zijn gedigitaliseerd en nu op de website van Tresoar te bekijken: www.friesfotoarchief.nl/. denis van Zuid-Holland en de daarmee verbonden archiefcollecties onder de aan dacht van een breed publiek. Op de site is een groot aantal historische verhalen te vinden, die door bijzondere archiefstuk ken tot leven worden gebracht. Een inte grale zoekfunctie maakt het mogelijk in de online collecties van een groot aantal deelnemende archieven te zoeken. BETAIIX? nieuws uit het veld In november 2005 werd het in Lelystad gevestigde Van Buuren, actief in digitale verwerking en beheer van documentstromen, overgenomen door de Kennis Media en Marketing (KMM) Groep. Daarmee werd Van Buuren onder deel van het Karmac-label van de KMM- Groep. Om dat ook naar klanten duide lijk te maken, is onlangs de naam gewij zigd in Karmac Bdms. Het bedrijf verleent diensten aan instellingen die grote en complexe hoeveelheden documentstro men verwerken en beheren, zoals over heidsorganisaties op rijks-, provinciaal en gemeentelijk niveau, de financiële wereld (verzekeringen, banken, pensioenfond sen) en het bedrijfsleven. Op onderdelen, zoals de buikverwerking van kantoordo cumenten en microfilmservices werkt Karmac Bdms intensief samen met de zusterbedrijven binnen het Karmac label, zoals Karmac I&I en Karmac Facilitair. Met Karmac Facilitair richt Karmac Bdms zich ook op digitale postdiensten. Directeur Leon van Oosterom: "Een organisatie in Amsterdam kan bijvoorbeeld een post bus in Lelystad openen. Wij halen en openen 's ochtends de post, scannen die en sturen die vervolgens elektronisch naar de betrokken medewerkers van de klant. Verder hebben we hebben onlangs een project afgerond voor digitalise ring en herkenning op tekst en regelni- veau (OCR) van 60.000 facturen van een bemiddelingsbedrijf op de energie markt." Andere activiteiten van Karmac Bdms zijn de digitalisering van glasne gatieven, kleinbeeld en dia's voor musea en fotocollecties en de archiefdienst voor overheids- en semi-overheidsinstellingen die gehouden zijn aan een wettelijke ver plichting tot archiefzorg. Tot slot verkent Karmac Bdms de markt van opleidingen op het terrein van modern document management. Met DisConsult, aanbie der van DIOR-opleidingen, vindt overleg plaats om nieuwe modules te ontwikke len die meer aansluiten bij de behoefte van de private en semi-overheidsector naar aangepaste lesstof op het niveau van Document Informatie Verwerking (DIV). Olin, het huisstijl- en kantoorpa pier van Grafisch Papier, is sinds kort FSC gecertificeerd en hiermee wordt duurzaam bosbeheer gegarandeerd. De papierkwaliteit is leverbaar in A4 én als zeer complete huisstijllijn met onder meer papier in gramgewichten tussen 40 en 400 gram, diverse enveloppen, eti ketten en zelfkopiërend papier. Olin 80 g/m2 was reeds officieel NEN2728 gecer tificeerd sinds juni 2003. De NEN2728 certificering geeft eisen met betrekking tot kwaliteit, fysische eigenschappen en duurzaamheid van houtvrije papier soorten. Met deze norm voldoet Olin als een van de weinige papiermerken aan de eisen van de Nederlandse Archiefwet. Handleiding Atlantis A&.I beschikbaar Atlantis Archief- en Inventarisbeheer (A&I), het multimedia informatiesy steem voor het geïntegreerde beheer van archieven, inventarissen en depots van DEVENTit B.V., is ontwikkeld in nauwe samenwerking met diverse archiefinstel lingen. Het Regionaal Archief Nijmegen (RAN) heeft hierin een voortrekkersrol gespeeld. Een van de zaken die het RAN heeft opgepakt is het opstellen van een handleiding voor Atlantis A&I die geba seerd is op de algemene werkprocessen van een archiefinstelling: het afhandelen van een acquisitie, het vervaardigen van een archieftoegang, het materiële beheer, etcetera. Via zijn website stelt het RAN de handleiding beschikbaar aan alle Atlantis- A&I-gebruikers en andere belangstellen den: www2.nijmegen.nl/wonen/geschie- denis_archeologie/Archief/vakgenoten Tamara Tesselaar-Groot is per 1 mei werkzaam bij Nieuw Land Erfgoedcentrum als archivaris. Hiervoor was zij werkzaam bij de Provincie Fryslan als archivaris bij de afdeling Documentair Informatie Management. Zij is tevens redacteur van het Archievenblad. Op 14 mei is P.).M. Wuisman overle den. Hij volgde in 1969 W. Fasel op als streekarchivaris van het streekarchivari- aat 'In het kwartier van Oisterwijk'. Ook hij had nog de functie van rondtrekkend archivaris. De oude archieven berustten in de gemeentehuizen en ter plaatse wer den de archiefwerkzaamheden verricht. Dit gold ook voor de raadpleging door de burger. In maart 1989 ging P. Wuisman met pensioen en werd hij opgevolgd door Wim Reijnders, nu directeur van het Markiezenhof en RHC Bergen op Zoom. Wuisman profileerde zich als een plaat selijk archivaris/historicus die zich met passie en enthousiasme inzette voor de geschiedschrijving van de regio van het streekarchivariaat. Hij was verantwoorde lijk voor ontelbare publicaties in diverse media, met name plaatselijke/gemeente lijke, heemkundige en andere historische bladen, en heeft hiermee een substantiële bijdrage geleverd aan de plaatselijke geschiedschrijving. Uiteraard heeft archivaris Wuisman ook een bijdrage geleverd aan de nadere ontsluiting van de archieven en heeft hij een keur van neventoegangen geproduceerd, waarmee we tot op de dag van van daag ons voordeel doen. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. Achterkant van het omslag van Sjoerd de Haan, Inventaris van de archieven van het Gewest Friesland van de Partij van de Arbeid (foto Tresoar, Leeuwarden). Aanbieding van de Friese vlag aan het Friese Bataljon door de burgerij vanTjimahi op Java, bij gelegenheid van het ver trek van het bataljon (foto Tresoar, Leeuwarden). 1 archievenblad juni 2007 juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 4