Het Archievenblavan charter tot chip ir UI U_ De archiefervaring LI Nieuws uit het veld colofon noot van de redactie Vaste rubrieken 115 'Sharing Memory through Globalization1. Een verslag van de CITRA-bijeenkomst in Curasao li6 liZ Column L36 KVAN Nieuws l£5 Nieuws over de Rijkshofraad Citaat van de maand Hi! u Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Tamara Groot, Patricia Redder, Peter Sijnke, Patrick Timmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Else Laura Rademaker, Harry Strijkers, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 69,50 buitenland (binnen Europa) 81,50 buitenland (buiten Europa) 98,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halverwege juli 2007. N H 0 U D S IP G A V E 110 Modern archivistisch onderzoek Onderwijs en onderzoek: Eric Ketelaar Blue Gene leert lezen. Proef met supercomputer als paleograaf Digitalisering en informatisering: Tijn van Zant m.m.v. Henny van Schie Buitenland: Fred Schoonheim Exhibits verbeelden restauratie in het Nationaal Archief Educatie en communicatie: Astrid Hertog en Liesbeth Keijser [32 Literatuur [40 Agenda [18 Kwaliteit voor Behoud. Beroepsprofielen voor conservering en restauratie Management:Thijs Laeven,Janine van Reekum, Liesbeth Keijser [21 PWAA en Informatie op Orde, een voorbeeld voor het Rijk Management: Aart van der Kooij en Marian Pater 122 Naar een wereldwijde toegankelijkheid. Conferenties over EAD in Utrecht en Berlijn Digitalisering en informatisering: Ivo Zandhuis en Hanno deVries Buitenland: Paul Nève [2_8 Archieven: munimenta en monumenta Onderwijs en onderzoek: Eric Ketelaar "De kunst van bewaren is niet minder dan vergaren" Nederlands spreekwoord Foto's voorzijde: Bronnen: Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis, Heerlen; Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam (exposities '200 jaar Rijksbouwmeesters' en 'P.J.H. Cuypers'), Stadsarchief 's-Hertogenbosch; Stadsarchief Breda; Zeeuws Archief. Zie voor de beschrijving van de foto's aflevering Ipagina 4 van deze jaargang. Modern archivistisch onderzoek Exhibits verbeelden restauratie in het Nationaal Archief Door Eric Ketelaar Vijfentwintig jaar geleden pleitte de Commissie Nota Archiefbeleid voor beleidsvoorbereidend onderzoek, in gang te zetten door het departement in samen werking met andere organisaties binnen het archief wezen. Hoe staan we er een kwart eeuw later voor? PWAA en Informatie op Orde, een voorbeeld voor het Rijk Door Astrid Hertog en Liesbeth Keijser Begin 2007 kreeg het restauratieatelier van het Nationaal Archief in Den Haag drie mobiele 'exhibits'. Deze meubels worden gebruikt bij rondleidingen en workshops in het atelier, maar ook bij presentaties op andere plekken in het gebouw of daarbuiten. Naar een wereldwijde toegankelijkheid. Conferenties over EAD in Utrecht en Berlijn i Door Aart van der Kooij en Marian Pater Het Project Wegwerken Archiefachterstanden (PWAA) is opgezet om de archiefachterstanden van de Rijksoverheid van vóór 1976 in drie jaar tijd weg te werken en om het proces zo te stroomlijnen dat er geen achterstanden meer ontstaan. Door Ivo Zandhuis en Hanno deVries De ontwikkeling van EAD begin jaren negentig is grotendeels aan Europa voorbij gegaan. De afgelo pen tien jaar heeft zich een kentering voltrokken. Een verslag van twee conferenties in Utrecht en Berlijn. Bewaren Onlangs las ik twee berichtjes die alles te maken hebben met het aangehaalde citaat - spreek woord. "Jonas Palm van het Zweedse Rijksarchief berekende dat het bewaren van een boek in een archief voorzien van airco gemiddeld zes tot tien keer minder kost dan het opslaan van digitale beelden. In Nederland wilde het ministerie van VROM 74 kilometer documenten digita liseren. Al gauw bleek de bere kende kostprijs van 9 arbeids uren per meter te moeten worden verhoogd tot 12 a 15 arbeidsuren per meter. Amerikanen bere kenden dan weer dat de kosten van digitale opslag in de univer siteitsbibliotheekvan Harvard op langere termijn veel hoger liggen dan die van de klassieke papieren opslag." Bovenstaande quote is afkomstig van de web site Diskidee: www.diskidee. nl/2007/05/2i/mislukt-/754i/ (7 juni 2007). Tja, waarom digi taliseren? Natuurlijk een open vraag voor u als collega, want de informatie op internet geeft zoveel meerwaarde! Maar hoe stellen we die infor matie veilig? Webarchivering staat blijkbaar nog in de kinder schoenen. En dat brengt me bij het tweede bericht: 'Internet- historicus waarschuwt voor gat in geschiedenis' (The Chronicle, com, 30 mei 2007). Marc Weber, mede-oprichter van het World Wide Web History Center, zegt daarin: "Als archivarissen niet hard aan de slag gaan om mate riaal dat alleen op internet staat veilig te stellen, dan kan de hui dige tijd een donkere eeuw blij ken voor toekomstige historici." Er bestaat wel al een initiatief om websites te archiveren: The Internet Archive. Hier worden sinds 1996 websites opgeslagen. Maar er zijn met zeer veranderlij ke websites nog altijd problemen om goede momentopnamen te maken. Geheugenverlies dus? Ik hoop van niet en dat we de kunst van bewaren en vergaren van de benodigde informatie voor latere gebruikers van onze archieven met lagere kosten dan de papieren opslag weten te realiseren! Mogen de artikelen in deze editie van het Archievenblad u wat dat betreft inspireren. Roelof Braad archievenblad juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 2