0 Opleidingen en cursussen BINNEN- E ITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen De Verbinding ELSEVIERI c«B9r««n 40 agenda Bijeenkomsten 41 t/m 6 juli Het Noord-Hollands Archief Binnenstebuiten In de Janskerk te Haarlem (het publiekscentrum van het Noord- Hollands Archief) een tentoonstel ling te zien van dertig topstukken uit de collecties. Zo wordt het alle roudste archiefstuk getoond: het stads recht van Haarlem uit 1245. Maar ook een tekening van Pieter Janszoon Saenredam (1597- 1665) van de Grote of Sint-Bavokerk en een brief van Albert Einstein aan de Nederlandse Nobelprijswinnaar Hendrik Lorentz. Stuk voor stuk bijzondere archiefstukken, die doorgaans verborgen blijven in de depots van het Noord-Hollands Archief. Speciaal voor deze tentoonstelling gaat het Noord- Hollands Archief ook op zondag open, van 12.00 tot 17.00 uur. Tijdens de ten toonstelling is er daarnaast elke zondag om 14.00 uur een lezing door een mede werker van het Noord-Hollands Archief. Noord-Hollands Archief Info: www.noord-hollandsarchief.nl I t/m 27 juli Anonieme aquarel uit 1799 van Russische krijgsgevan genen, die werden onder gebracht in deJanskerk in Haarlem (foto Noord- Hollands Archief, Haarlem). Theun de Vries Dit jaar is het honderd jaar gele den dat Theun de Vries in Veenwouden werd geboren. Naar aanleiding daarvan is in Leeuwarden een expositie rond om het werk van de schrijver ingericht. In de tentoonstel ling 'Theun de Vries, Verteller uit Fryslan' wordt met name aandacht geschonken aan de Friese achtergrond van de schrijver. Alle door De Vries geschreven werken worden ten- Theun deVries als kind (coll.Tresoar, Leeuwarden). toongesteld. Bij het samenstellen van de tentoonstelling kon gebruik gemaakt worden van grote delen van de privécoi- lectie van de schrijver die het Theun de Vriesgenootschap van de familie in bewa ring heeft gekregen. Zo is het mogelijk een impressie te geven van zijn werkka mer met bijvoorbeeld de eigen typmachi ne en het bureau waar het meeste werk aan geschreven is. Tresoar Info: www.tresoar.nl I t/m 22 november 75 jaar Afsluitdijk 75 jaar Afsluitdijk Op 28 mei 1932 om 13.02 uur werd de Af sluitdijk gesloten. De dijk vormde een belangrijk onderdeel van een plan dat ir. Cornells Lely in 1891 had opge steld. Het was een ambitieus plan: de Zuiderzee zou worden afgesloten door een dijk tussen Noord-Holland en Friesland, zodat de zoute Zuiderzee zou veranderen in een zoet IJsselmeer. Binnen dit IJsselmeer zouden vier grote polders worden aan gelegd. De Afsluitdijk moest Nederland beter tegen overstromingen beschermen en zou een belangrijke verbinding moe ten vormen tussen het westen en het noorden van Nederland. De tentoonstel ling 'De Verbinding - 75 jaar Afsluitdijk' neemt de bezoeker mee naar het verle den van de Afsluitdijk, met name als ver binding tussen het westen en noorden van Nederland. De expositie is te zien in Nieuw Land Erfgoedcentrum. Nieuw Land Erfgoedcentrum Info: www.nieuwlanderfgoedcentrum.nl I t/m 5 januari 2008 Zeeuwse zeehelden In de tentoonstelling Zeeuwse Zeehelden worden aan de hand van archiefstukken, bijzondere prenten en tekeningen de Zeeuwse jaren en de glo rietijd van 's lands grootste zeeheld belicht: Michiel de Ruyter. Ook andere Zeeuwse zeehelden treden voor het voet licht. Joos de Moor, de familie Evertsen, vader en zoon Banckert en de dappere Frans Naerebout hebben allen hun Sporen in Zeeheld Michiel de het Zeeuws Archief Ruyter (foto Zeeuws nagelaten. Archief). Zeeuws Archief Info: www.zeeuwsarchief.nl 21 juni Open Dagopleiding Informatie Media (met Archivistiek B) De Open Dagen van de voltijdoplei ding en deeltijdop leiding Informatie Media vinden plaats in het gebouw De Leeuwenburg van de Hogeschool van Amsterdam (HvA), gesitueerd naast het Amsterdam Amstel Station, op de negende verdieping. De specialisatie Archivistiek is onderdeel van deze oplei ding. Info: www.opendag.hva.nl 1 12 september Seminar 'Digitaal archiveren' Breng structuur, efficiency en toe gankelijkheid in uw digitale archief aan! Wilt u onnodig tijdverlies en erger nis voorkomen? U weet als geen ander hoe belangrijk het hebben van een goed digitaal archief is. U kunt pas spreken van effectief documentbeheer als dit gestructureerd en uniform wordt toege past in uw organisatie. Toegankelijkheid archievenblad juni 2007 van het archief voor alle medewerkers in uw organisatie is daarbij de belang rijkste factor. Wat kunt u verwachten? Tijdens dit seminar leert u op de meest efficiënte wijze hoe u een digitaal archief en Documenten Structuurplan (DSP) op kunt zetten. U kunt afhankelijk van uw manier van archiveren aan de slag gaan met digitaal archiveren in een digitale mappenstructuur of met behulp van een digitaal postboek, Documentair Informatie Systeem of Document Management Systeem. Bestemd voor: (Directie)secretaressen, officemanagers, beleidsmedewerkers, bibliothecarissen, bedrijfs- en overheidsarchivarissen, pro jectleiders en -medewerkers, hoofden van dienst, hoofden facilitaire dienst, hoofden algemene zaken. Kortom, een ieder die verantwoordelijk is voor het inrichten van het archief en richtlijnen of handvatten zoekt om het bestaande archief te reorganiseren of een digitaal archief op te zetten. Deze seminar wordt georganiseerd door Elsevier Congressen. Locatie: Utrecht SpectraFacility Info: www.elseviercongressen.nl 18 juni vhC?c Informatiebijeenkomst i-Rendement VHIC informeert u graag over het landelijke project i-Rendement. i-Rendement is een project waarbij de krachten van diverse organisaties, die digitaliseringstrajecten ingaan, gebun deld worden. Hierdoor kunnen best practices uitgewisseld worden en kunnen afdelingen DIV uitgroeien tot profit cen tra Informatievoorziening! Om belang stellenden kennis te laten maken met het project i-Rendement organiseert VHIC een aantal gratis informatiebijeenkom sten. Twee hebben reeds plaatsgevon den. De derde en laatste mogelijkheid is op 18 juni van 14.00 tot 16.00 uur. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via info@vhic.nl of via het aanmeldfor mulier op onze website www.vhic.nl. Locatie: Culemborg Info: www.vhic.nl 23 t/m 30 juni Workshop on Language Technology for Cultural Heritage Data Deze workshop gaat samen met de 45ste Annual Meeting of the Association for Computational Linguistics. Locatie: Praag Info: http://ufal.mff.cuni.cz/acl2007/ I 31 juli t/m 5 augustus Conferentie Sport in a Global World Internationale conferentie van de International Society for the History of Physical Education and Sport (ISHPES) en de International Sociology of Sport Association (ISSA). Meer dan 300 onder zoekers uit 40 lan den. Dit congres richt de kijker op de historische ontwik keling van wereld- sport, op de relatie tussen sport, ideolo gie en politiek en op de invloed van sport op mensen, steden, culturen en landen. Daarbij wordt een link gelegd tussen verleden, heden en toekomst. Hoofdthem's: Sport and glo balisation - processes, causes and effects; Sport ideologies and practices in various societies; Media and media sports; Global sport and its impact on gender, race and social class; Sport and the transformation of spaces, cities and countries; Body and movement cultures in a changing world; Hegemonic sport discourses and local/ regional resistance; The past, present and future of mega sport events and the Olympic Games. Locatie: Kopenhagen Info: www.ifi.ku.dk/ifi/side1948.asp I 11 oktober ALV KVAN en Ketelaarlezing Nadere info in een volgende editie van het Archievenblad. Noteer de datum alvast in uw agenda! 18 t/m 20 oktober Internationale conferentie SPA De ICA-sectie voor beroepsvereni gingen, SPA, organiseert dit najaar een conferentie over de rol van de beroeps organisaties in de ontwikkeling van de professie, met aandacht onder meer voor opleiding en scholing van archivarissen. Locatie: Madrid Info: www.ica.org Sport in a Global World Pasf Present and Future ü1/>S ISSA juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 20