KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Voor het voetlicht: RikOpsommer, stadsar chivaris van leper leper is een fraaie stad in de Westhoek (Zuidwest- Vlaanderen). Het centrum van de stad ziet er zeer mid deleeuws uit. Schijn bedriegt echter, want tijdens de Eerste Wereldoorlog hebben de Duitsers de stad vrijwel geheel verwoest. Na 1918 werd het centrum, inclusief kerkgebou wen en lakenhal, in oude stijl herbouwd. In de omgeving van leper bevinden zich veel begraafplaatsen, waar met name Engelse militairen begraven liggen. Iedere avond wordt om acht uur 's avonds onder de Menenpoort de Last Post geblazen als her innering aan de gesneuvelden in de Grote Oorlog. Sedert 1996 is Rik Opsommer archi varis van de bijna 35.000 inwoners tel lende gemeente leper. Rik werd in 1962 in Zwevegem, vlak bij Kortrijk, geboren. Hij studeerde geschiedenis aan de Universiteit van Leuven en de dependance van deze universiteit te Kortrijk. In 1985 studeerde hij af op een scriptie over de middeleeuwse geschiedenis van Elsegem, een plaatsje tus sen Kortrijk en Oudenaarde (in de streek van de Ronde van Vlaanderen). Deze stu die werd bekroond met de Provinciale Prijs voor Geschiedenis van de provincie Oost-Vlaanderen. Na zijn militaire dienst tijd werd Rik assistent rechtsgeschiedenis aan de Universiteit van Leuven, campus Kortrijk, bij de bekende 'heksenspecialist' professor Monballyu. Ondertussen werd er hard doorgewerkt: Rik promoveerde in 1993 op een proefschrift over het middel- eeuwse leenrecht in Vlaanderen. In 1995 werd hij wetenschappelijk medewerker van de Vakgroep Europese Geschiedenis van de Universiteit van Würzburg. Dat duurde maar een jaar, omdat de functie van stadsarchivaris in leper beschikbaar kwam. Rik deed mee aan de examens. In België moeten bij een sollicitatie voor een overheidsfunctie examens afgelegd worden en de beste krijgt de baan. En zo werd Rik benoemd tot archivaris. Daarnaast is hij sinds 2005 docent aan het Instituut voor Rechtsgeschiedenis van de Universiteit Gent. Hij mag zich dus - naar Vlaamse maatstaven - ook professor noemen. Het stadsarchief van leper werd volle dig vernietigd in 1914. Het nog aanwezige oud-archief is dus heel beperkt. Aanwezig zijn nog de archieven van de Kasselrij leper, zeg maar het omliggende gebied van de stad, in totaal zo'n 200 meter uit de periode van omstreeks 1400 tot 1795 (in bruikleen van het Rijksarchief Brugge) en allerlei archiefstukken die door schenking en aankoop zijn verkregen. Daarnaast is Rik ook OCMW-archivaris. OCMW's zijn typisch Belgische instellingen: het zijn de opvolgers van de Godshuizen (ziekenhui zen, weeshuizen en dergelijke instellingen). De afkorting staat voor 'Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn'. Dit archief loopt in leper van de veertiende eeuw tot 1925. Ten slotte is er dan nog het modern archief van leper en de deelgemeenten (grosso modo tot de grote gemeentefusies van 1976). Daarnaast beheert het archief de oude stadsbibliotheek, die de ramp van 1914 overleefd heeft. Op dit moment wordt aan nieuwbouw voor het archief en de bibliotheek gewerkt. Dit nieuwe gebouw, waarin de bibliotheek en het stadarchief als gescheiden diensten zullen worden gehuisvest, krijgt tevens een woonfunctie. Op de verdieping worden namelijk appartementen gebouwd. De opslagcapaciteit in het nieuwe archie fonderkomen bedraagt vijf kilometer, met een optie op nog eens anderhalve kilometer. Op hetzelfde voormalige fabrieksterrein zal 38 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws ook een nieuw onderkomen voor de stede lijke academies voor muziek en beeldende kunsten worden gebouwd. De investering van gemeentewege in de nieuwbouw voor archief en bibliotheek bedraagt ongeveer 7 miljoen euro. Rik noemt dat veel voor een betrekkelijk kleine gemeente. Rik is lid van de Provinciale Commissie voor Geschiedenis en penningmeester ("Hoe je een goede penningmeester moet zijn, heb ik in Nederland geleerd!") van het West-Vlaams Archieven Platform. "We willen de archieven in West-Vlaanderen op een hoger plan tillen", zegt hij. Ook is hij een enthousiast deelnemer aan de jaarlijkse bijeenkomsten van het Vlaams- Zeeuws Archivarissen Overleg, waar col lega's uit Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland elkaar treffen. Hij wil de contac ten met Noord-Frankrijk en dan met name met Rijssel, zoals hij als Vlaming de Franse stad Lille consequent noemt, verbeteren en verder uitdiepen. "Een kwart van de studiezaalbezoekers in het leperse stadsar chief komt namelijk uit Noord-Frankrijk. En dat kost ons nogal wat vertaalwerk", zegt Rik. Want, zoals bekend, spreken Vlamingen vaak wel Frans, maar Fransen geen Nederlands. In algemene zin is Rik erg in voor internationale contacten. Dat blijkt ook wel uit zijn hobby's: reizen per trein naar Centraal Europa (met name Tsjechië, Slowakije en Hongarije zijn favoriet) en het nuttigen van allerhande soorten witte wijn en bier. Dat laatste is natuurlijk niet zo verwonderlijk voor een Belg. Een andere favoriete bezigheid van onze Vlaamse collega is het volgen (maar niet bedrijven!) van de gemeentepolitiek. "Dat gebeurt dan bij voorkeur in een van onze herbergen: het Klein Stadhuis of het Leedvermaak." 39 van archivarissen Deze keer in deze rubriek een Vlaamse collega voor het voet licht en wel de stadsarchivaris van leper. Collega Rik Opsommer krijgt binnen afzienbare tijd een nieuw onderkomen en is sterk internationaal georiënteerd. Studie De leperse stadsarchivaris Rik Opsommer, rechts geflan keerd door collega KatlijnVanhee, archivaris hedendaags archief, en links door collega Katrien Goudeseune, deskun dige publiekswerking (foto Stadsarchief leper). Het stadsarchief, inhoud en nieuwbouw archievenblad juni 2007 archivarissen Internationaal georiënteerd Kaart van de vestingstad leper, getekend door de Amsterdammer Petrus Schenk in 1709 (coll. Stadsarchief leper,Archief Kaarten en Plannen, nr. I 16). Peter Sijnke, Medewerker Zeeuws Archief en redacteur van het Archievenblad. fraafeAc [I wiZ»/.» Ter inzage legging selectielijsten De inzagetermijn van selectielijsten is verkort van 8 naar 6 weken. Voorheen werd per maand een aankondiging geplaatst van de ter inzage liggende selectielijsten. In verband met het moment van verschijnen van het Archievenblad is dit soms niet meer tij dig mogelijk. Daarom deze algemenere aankondiging van het Nationaal Archief om belangstellenden te attenderen op momenten van inzage van selectielijs ten. Samen met het bijbehorende rap port van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg zijn de (ontwerp)selectielijsten beschik baar: op de website van het Nationaal Archief: www.nationaalarchief.nl (archiefzorg/selectie) op de website van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap: www.minocw.nl (openbaarheid) bij de informatiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief. Voor vragen kunt u mailen naar angela.dellebeke@nationaalarchief.nl juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 19