1 [DeQaak] yah m KVA^rieuwsl koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over feit(h) en fixie 36 ko ninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws SNAAI'er in beeld: Christian van der Ven 37 HPPggg van archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Herengracht 474 1017 CA Amsterdam Tel. (020) 716 73 54 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daar in werkzaam zijn.Allen zijn welkom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskundig heid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uitwisselingen en buitenlandse ori ëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. De historische roman is een beproefd mid del om mensen in contact te brengen met geschiedenis. Hoeveel archivarissen en historici zijn er niet, die hebben onthuld dat de basis voor hun historische belangstelling is gelegd door het lezen van boeken over Fulco de min streel, de scheepsjongens van Bontekoe of de Leeuw van Vlaanderen? Het genre heeft onmis kenbaar een plaats in het rijtje middelen waar mee archiefdiensten het publieksbereik kunnen vergroten. Historische romans zijn er in aller lei soorten, met een wisselende mengeling van ware gebeurtenissen en fraai verzonnen roman tische verhalen. In sommige van die boeken is zelfs gebruikgemaakt van authentieke bronnen, archiefstukken. Een van de beste voorbeelden van een op feiten gebaseerde historische roman vind ik de boe ken van Hella Haasse over mevrouw Bentinck. Mevrouw Bentinck of onverenigbaarheid van karak ter is "samengesteld uit of gebaseerd op authen tieke documenten en brieven". Daarbij zijn onder meer de rijksarchivaris in Gelderland en de archivaris van het huisarchief Schaumburg- Lippe betrokken geweest. In het nawoord heeft de auteur zorgvuldig verklaard hoe zij met het bronnenmateriaal is omgegaan. En terecht gaf zij haar boek de ondertitel mee Een ware geschie denis. Van heel andere aard is het boek over de Zwolse burger Henry II Fix, geschreven door de Zwolse 'gastarchivaris' Atte Jongstra. Op het eerste gezicht lijkt een zelfde manier van werken te hebben bestaan als bij de boeken over mevrouw Bentinck. In het begin van het boek wordt vermeld dat er gebruik is gemaakt van authen tieke documenten, namelijk autobiografische geschriften ontdekt op een veiling in Leiden. In de verantwoording aan het eind wordt een aantal archivarissen met name bedankt. Maar schijn bedriegt. Henry II Fix heeft nooit omstreeks 1800 in Zwolle rondgelopen en nooit een vete gehad met de dichter Rhijnvis Feith. Zijn gedachten zijn geconstrueerd uit hele en halve citaten ontleend aan een bonte menge ling van boeken. De plaatjes zijn veelal zonder bronvermelding overgenomen uit andere boe ken en voorzien van een nieuw bijschrift, dat geen relatie heeft met het oorspronkelijke. Het archief was van het fictieve karakter van Fix op de hoogte en speelde het spel mee. Er werden een tentoonstelling en een bijeenkomst aan Fix gewijd. De aanstelling van een gastarchivaris had tot doel om het archiefmateriaal op een andere manier aan een breder publiek te presenteren. Maar de archiefdienst had er in dit geval ver standiger aan gedaan om hetzij zelf de regie beter in handen te houden, hetzij meer afstand te bewaren tot de vrijheden die de gastarchi varis zich heeft gepermitteerd in de omgang met zijn materiaal. Het zou de instelling onder meer hebben behoed voor de verdenking van medeplichtigheid aan onrechtmatig gebruik van beeldmateriaal. In de literatuur is vrijwel alles geoorloofd, maar een archivaris kan zich maar beter houden aan de regels en gebruiken in zijn vak. Henry II Fix is een kapitale grap, maar de archivaris moet er niet aan meewerken dat het publiek de grap als waarheid gaat zien. In het spel van feit(h) en fictie (fixie) hoort de profes sionele archivaris aan de kant van de feiten. Hij is er voor het beschermen van de integriteit van het archiefmateriaal. Hij hoort elke druk te weer staan om gegevens te manipuleren met de bedoeling feiten te verbergen of te verdraaien (beroepscode art. 1). En de archivaris dient zich te onthouden van iedere activiteit die zijn professionele integriteit, objectiviteit en onpartijdigheid zou kunnen schaden (art. 8). Hij hoort eerlijk te zijn over zijn col lectie. De 'collectie Henry II Fix (HCO Zwolle)', waaruit de meeste afbeeldingen in het boek afkomstig heten te zijn, staat (nog?) niet in het archievenoverzicht. En mocht er inmiddels wel een dergelijke collectie zijn, dan zou deze collectie Fix (of eigenlijk de collectie Jongstra, en hierin de 'stukken betreffende de roman De avonturen van Henry II Fix'), ten behoeve van het publiek moeten worden voorzien van een moderne toegang en een ouderwetse inleiding, met daarin de waarheidsgetrouwe geschiedenis van het archief. Want de objectiviteit en de onpar tijdigheid van de archivaris zijn een maatstaf voor zijn vakbekwaamheid (art. 1). Yvonne Bos-Rops archievenblad juni 2007 archivarissen Christian van der Ven (1978) kwam in oktober 2000 met een achtergrond als geschiedenisdocent en automatiserings jongen op het Waalwijkse gemeentearchief terecht. Vanaf mei 2004 werkt hij als studiezaalcoördinator op het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in 's-Hertogenbosch. In maart 2006 behaalde hij het diploma Archiefwetenschap/ Archivistiek A. Een gesprek met een SNAAI'er van het eerste uur. Wat betekent SNAAI voor jou? "Je zult begrijpen dat ik veel met SNAAI heb. Toen in 2003 het idee ont stond voor de oprichting van deze sectie, bleek dit de start van een hele intensieve periode. Met slechts een beetje bestuur lijke ervaring - maar wat mezelf betreft zeker niet als voorzitter - zijn we met een enthousiaste groep mensen aan de slag gegaan. Met vallen en opstaan hebben we het archiefveld uiteindelijk verrijkt met een mooie, nieuwe sectie. Voor mij persoonlijk heeft SNAAI veel betekend. Ik heb ervaring opgedaan met het opzetten van zo'n nieuwe club, met besturen en met het hebben van eindver antwoordelijkheid. Door SNAAI ben ik betrokken geweest bij allerlei ontwikke lingen, die zich in ons beroepsveld afspe len en heb ik veel mensen ontmoet, die ik anders vast nog niet was tegengekomen. Ook heb ik veel geleerd over wat ik kan en niet goed kan, over wat ik leuk vind en minder leuk. Uiteindelijk heeft mijn betrokkenheid bij SNAAI dus ook voor persoonlijke inzichten gezorgd. Daarom kan ik iedereen een soortgelijke bestuurs functie van harte aanbevelen! Maar aan alles komt een einde. In maart heb ik mijn voorzittershamer neergelegd. Alhoewel anderen daar niet zo zeker van waren, vond ik dat mijn houdbaarheids datum als eerste voorzitter zogezegd wel was verstreken. SNAAI is opgezet als een dynamische club voor nieuwe vakgeno ten. Om dat te behouden, moet er een goede doorstroom zijn van mensen. En dat betekent dus ook dat er af en toe een nieuwe voorzitter komt met frisse Christian van derVen op het terrein van de Citadel in 's-Hertogenbosch (foto Alex Janssen/BHIC). ideeën en andere kwaliteiten. Bovendien wilde ik mijn aandacht ook weer op ande re zaken kunnen richten. Door de druk ke tijd met SNAAI bleven allerlei andere leuke ideeën te vaak op de plank liggen, vond ik. Ik kijk met veel plezier terug op de samenwerking met het bestuur. Natuurlijk blijf ik SNAAI en de activiteiten volgen. Het leukste vond ik zelf namelijk altijd om de reacties van leden te horen. Wat ze van een excursie of een presen tatie vonden, wat ze van SNAAI vinden. Uiteindelijk stop je al die energie in zo'n club om voor anderen iets goeds neer te zetten, ondanks alle wijsheden die je er zelf misschien aan overhoudt. Als iets dergelijks niet ook een ander belang dan het jouwe dient, kun je er maar beter mee stoppen." Vertel eens iets over je werk? "Op het BHIC werk ik als studiezaalcoördinator. Ik mag ervoor zorgen dat de dienstverlening op de studiezalen van al onze locaties en het inlichtin genwerk goed verlopen. Gelukkig heb ik een heel goed team om me heen, dat veel van die zorgen van me wegneemt! Mijn takenpakket is trouwens wel met meer werk gevuld. Zo ben ik intensief betrok ken bij alle ontwikkelin gen rond onze website en leid ik het Zuidland-pro- ject in goede banen. Dit is een eigen, organisatie breed project waarin we de mogelijkheden en kansen van de digitale dienstver lening verkennen. E-com- munities spelen daarin bijvoorbeeld een belang rijke rol." Wat hoop je in de toekomst te bereiken? "Ik heb veel ideeën, bijvoorbeeld over digitale dienstverlening van historische informatiecentra, nu en in de toekomst. E-communities, web 2.0, virtuele werel den... Dat soort dingen. Daaraan hoop ik steeds meer vorm te kunnen geven. Maar ik heb hierbij geen concreet func tieprofiel op het oog, hoor! Het gaat mij om het kunnen inspireren van anderen, motiveren en enthousiasmeren. Op het BHIC krijg ik daar gelukkig alle ruimte voor. Het moet ook wel een positie zijn van waaruit je mee aan het stuurwiel van het schip, de organisatie, kunt draaien. In veel gevallen moet het roer - om maar even in deze beeldspraak te blijven han gen - immers om, om daadwerkelijk het ruime sop te kunnen kiezen. Want van het blijven liggen in veilige havens is nog nooit iemand beter geworden!" juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 18