Paraplu overeenkomst Groenendijk Microfilm- en Scanservice archiefafslankers 5 mm Calamiteiten rvicezorg en beh Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker column Na een ommekeer in de geschiedenis van een land sneuvelen de vroegere hel den. Tegen het eind van de film Good Bye Lenin! (2002) van Wolfgang Becker is te zien hoe een levensgroot standbeeld van Lenin (zonder onderstel, armen in een karakteristiek gebaar) door een helikopter wordt weggevoerd. Het verhaal in de film speelt zich af na de val van de muur in 1989. Voor de kijker is het fragment met Lenin door de lucht hoogst vermakelijk. In werkelijkheid is de onttakeling van de symbolen van de vroegere machthebbers het tegendeel van vermakelijk. Het is een ideologische operatie, een doelbewuste demontage van de collectieve herinne ring in een poging zaken uit te wissen of een slag te draaien. Bij de een veroor zaakt dit ingrijpen opwinding en vreug de, bij een ander verwarring of woede. Een monument dat uit het straatbeeld verdwijnt, een standbeeld dat omver wordt getrokken, een omstreden gebouw dat tegen de vlakte gaat, boeken die in vlammen opgaan, kunst die het loodje moet leggen. Geregisseerde vernielzucht van bovenaf vervangt de tekens langs de weg naar het verleden. In Tallinn, de hoofdstad van Estland, werd onlangs een oorlogsmonument in het centrum van de stad van zijn sokkel gehaald en verplaatst. Het monument uit 1948 gedenkt de bevrijding van Estland van nazi-Duitsland door het Rode Leger. Aan de voet van een treurende Bronzen Soldaat liggen dertien onbekende solda ten begraven. In januari 2007 nam het Estse parlement een nieuwe wet op oor logsgraven aan die bepaalt dat soldaten niet in ongemarkeerde graven mogen liggen. Dat is conform de Geneefse Conventies. Het betekent dat de onbe kende soldaten naar een oorlogskerkhof mogen worden verplaatst, in dit geval een Sovjet-ereveld buiten het centrum. De verplaatsing heeft eind april tot ern stige rellen geleid, waarbij in Tallinn één dode en 153 gewonden vielen. Russische leiders noemden de verplaatsing van het monument een rehabilitatie van het fas cisme. Het beeld eert volgens de Russen de soldaten die het fascisme bestreden. Voor de Esten symboliseert het beeld onvrijheid: met de komst van het Rode Leger in 1944 begon een bezetting door de Sovjet-Unie die tot 1991 voortduurde. In Polen heeft de minister van Cultuur een wet in voorbereiding die de verwij dering van monumenten uit de nazi- en sovjet-tijd toelaat. Opnieuw klinken felle protesten vanuit Rusland. De minister van Buitenlandse Zaken, Sergei Lavrov, werpt de Polen voor de voeten de geschie- 1995, was een van de misdaden waarvoor de Bosnisch-Servische leider Momcilo Krajisnik eind vorig jaar in Den Haag 27 jaar gevangenisstraf kreeg opgelegd. Het gaat hier onder meer over moskeen, koranscholen, archieven en bibliotheken die met de grond gelijk zijn gemaakt; en zelfs op foto's uitgewist. "Woonden hier ooit moslims? Waar dan?" Lees www.abc.net.au/rn/lawreport/stories/ denis te willen herschrijven. Voor Polen is het een interne kwestie, al die straatna men die gaan verdwijnen, de monumen ten die gaan vallen. Niemand moet zich er mee bemoeien, zegt de Poolse minis ter. Beelden van Lenin en Marx zijn in Polen al veel eerder, kort na de val van het communisme in 1989, verwijderd. Aan de rand van Boedapest fungeert een park als een verzamelplaats van de ver gane glorie: tal van monumenten uit het communistisch tijdperk die het straat beeld in Hongarije ooit sierden, hebben hier hun laatste rustplaats gevonden en vormen zo een nieuwe bezienswaar digheid. Een openluchtmuseum van gedenktekens. De herinnering blijft hier tastbaar. 2006/1765697.htm (met dank aan prof. Ketelaar die dit bericht op de DIVA-dis- cussielijst plaatste). Botsende visies op een gedeeld verle den; machtstrijd om geschiedenis. Tot op een dag in al die gehavende landen de archieven opengaan en een nieuwe terugreis een aanvang kan nemen. Met om te beginnen een bange vraag: zijn de archieven de machtstrijd ongeschonden doorgekomen? Het vernielen van cultureel erfgoed in de burgeroorlog in Bosnië, van 1992 tot Kranten GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! Ingebondewhandschriften Eosblacüfe handschriften DTB-boeken Registers burgerlijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Documenten* acht Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie MSTERKEN s 1ATELIF.R n DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. isotron Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 Door Sophie Devolder sodevolder@wxs.ni Tekening: Peter Vlot juni 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 13