stadsarchivaris vai Kampen, 1917-1946 Si archieven en collecties archieven en collecties Slechts drie vrouwen, Hermine Moquette, Rinskje Visscher en dr. Sophie Drossaers, waren Clara Welcker voorge gaan.2 Maar bij hen vergeleken had Clara Welcker een andere positie. Zij was recht streeks verantwoording verschuldigd aan burgemeester en wethouders en zij had de leiding over het gemeentearchief van Kampen. Het lijkt een wat ongewone stap om een vrouw te benoemen in een stad die beschikte over een archief eerste klasse. Daar zullen verschillende redenen voor zijn geweest. Welcker was relatief goed koop en het Kamper college bestond voor een deel uit toen nog vooruitstrevende liberalen. Bovendien had de 35-jarige Clara Welcker uitstekende getuigschrif ten.3 Wellicht heeft zij het college over de streep getrokken door in haar sollicitatie brief te vermelden dat "reeds andere gemeenten, zooals b.v. Alkmaar, Leeuwar den en Rotterdam een vrouwelijke archi varis aantrokken" en dat zij in de brief het college vleide door te beklemtonen dat Kampen "een uit geschiedkundig oogpunt zóó belangrijk archief' bezat."4 Toch duidt in Welckers korte bedankbrief aan B&W overigens niets op vleierij: heb ik de eer u te berichten, dat deze benoeming door mij wordt aangenomen. Ik vertrouw evenwel, dat binnen niet al te langen tijd het vastgestelde traktement voor verhoo ging vatbaar is."5 'Vatbaar' inderdaad onderstreept. Het is moeilijk om precies de status van de vrouwelijke archivaris binnen de gemeentelijke organisatie van Kampen te bepalen. In ieder geval moet het een een zame positie zijn geweest. Clara Welcker had in directe zin met geen andere mede ambtenaar te maken. Bovendien waren alle ambtenaren die met haar vergelijkbaar waren mannen. Door de invoering van de Archiefwet 1918 was de archivaris onder de vleugels van de gemeentesecretaris (dus de raad) weggehaald en direct geplaatst onder het college.6 Welcker had in haar functioneren daar door veel te maken met de zittende burge meester. Haar in Amsterdam wonende nicht, de historica dr. J.M. Welcker, zegt dat haar tante Clara Welcker met schrik en beven uitkeek naar de benoeming van elke volgende protestants-christelijke burge meester. Haar angst was telkens hoe deze nieuw benoemde magistraat, van calvinis tische huize, zou aankijken tegen een niet- kerkelijke archivaris/ Een archivaris die bovendien nog hardhorend was. LJ Bij haar aantreden verdiende Clara Welcker de somma van 1400 gulden per jaar. Hetzelfde bedrag dat haar voorganger mr. J. Nanninga Uitterdijk 45 jaar lang had ontvangen.8 Tijdens de Eerste Wereldoor log kwam er een algemene tractements- herziening waar ook Clara Welcker van profiteerde. Zij verdiende nu 1500 gulden, evenveel als bijvoorbeeld J.F.A. Schneider, adjunct-commies ter secretarie. Bij latere herzieningen varieerde Welckers geldelijke beloning tussen die van adjunct-commies en commies. In 1923 was haar salaris opge trokken tot 3300 gulden, terwijl eerder genoemde adjunct-commies Schneider was blijven steken op 2800 gulden. In dat jaar was Welcker de enige ambtenaar die dat bedrag aan salaris ontving. In 1928 is haar loon te vergelijken met dat van com mies H. Bakker. Beiden verdienden een salaris van 3300 gulden per jaar. In het jaar 1933 was er echter verschil tussen het sala ris van commies Bakker en archivaris Welcker. De eerste zat op 3705 gulden en de laatste op 3269,30/ Het is mijn indruk, op basis van Welckers kattebelletjes in haar correspondentie, dat zij bij tijd en wijle de stoute schoenen aantrok om met de burge meester te onderhandelen over haar sala ris. De door de Archiefwet 1918 geregelde plaatsing van de gemeentearchivaris onder het college van burgemeester en wethou ders voerde men in Kampen vooruitlo pend op de wetgeving in vlak na de voor lopige benoeming van Welcker. In de raadsvergadering van 26 juni 1917 deelde burgemeester J.D.A.E. Blommenstein de raad mee dat B&W mejuffrouw Welcker als tijdelijke archivaris hadden benoemd en dat deze bevoegdheid dus niet meer in de handen van de raad berustte. In wezen was dit laatste voorbarig, want de raad moest er nog over stemmen of zij ermee instemde dat het college deze bevoegdheid kreeg.10 Niet duidelijk werd wie het bewind voerde over de archiefstukken, welke personen deze stukken mochten inzien en wie hen daartoe machtigde. Deze onduidelijkheid over de bevoegdheden van de archivaris leidde in de jaren 1930-1932 nog tot veel commotie. Een strijd waar ook de rijksar chivaris van Overijssel en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich in mengden. Uit stukken blijkt dat het Rijk er al in 1921 bij B&W op aandrong de instructie voor de gemeentearchivaris in overeenstemming te brengen met de door het ministerie toegezonden model. Het college bleef dit om voor haar moverende redenen weigeren." Volgens het model hadden slechts B&W toegang tot het ge meentearchief. In Kampen lapte men deze regel aan de laars en gaf men de gemeente secretaris en de hoofdcommies toestem ming, buiten de archivaris om, stukken uit het archief te raadplegen. Dat lijkt erger dan dat het in wezen was, daar Welcker nog wel eens ongevraagd afwezig was, nie mand enig idee had wanneer ze weer pre sent zou zijn en de secretarie tijdens haar afwezigheid toch bepaalde stukken nodig had. Welcker was jarenlang, tot de komst van de latere archivaris Johannes Don in 1927, de enige archiefambtenaar. Als zij wegging sloot ze het archief af, wat tot veel ergernis leidde bij een ambtenaar die een bepaald stuk wilde raadplegen. Ook ruimtegebrek leidde tot wrijving tus sen archivaris en ambtenaren van de secre tarie. Officieel hoorden alleen stukken ouder dan 31 jaar onder het beheer van de archivaris te vallen. Door ruimtegebrek op de secretarie werden echter alle stukken ouder dan drie jaar in het archief gedumpt, tot grote ergernis van Clara Welcker, die voor het gemeentearchief ook met gebrek aan ruimte kampte. Voorts wilden B&W van Kampen niet meegaan met de bepaling van hogerhand, waarin stond dat de archivaris tweemaal 24 uur verlof kon nemen zonder toestem ming van de burgemeester. Men schreef aan de rijksarchivaris van Overijssel: "Door de ervaring geleerd achten wij het niet gewenscht de archivaris zulk eene groote vrijheid te laten. In art. 10 der instruc tie is nauwkeurig omschreven, op welke uren de archivaris in het gebouw aanwezig moet zijn. Voor deze ambtenaar achten wij zulks noodig, even goed als voor andere ambtenaren."12 Eerst in 1932 kwam er een overeenkomst tussen Kampen en het ministerie over de bevoegdheden van de archivaris. Het was een tussenoplossing die inhield dat Clara Welcker alleen h|ar opdrachtgevers, B&W van Kampen, in het archief hoefde toe te laten. De gemeentesecretaris mocht alleen het archief betreden met een machtiging van B&W. Bovendien mochten B&W bui ten de archivaris om aan anderen geen toestemming geven om naspeuring in het Als zij wegging sloot ze het archief af, wat tot veel ergernis leidde bij een ambtenaar die een bepaald stuk wilde raadplegen. archief te doen.13 Welcker won op punten, maar het zal haar niet geliefd hebben gemaakt. Geen wonder dat zij pogingen in het werk stelde om uit Kampen weg te komen.14 Desondanks beleef ze de belan gen van het archief behartigen. Het is aan Clara Welckers jarenlange inspanningen te danken geweest dat de doop-, trouw- en begrafenisboeken in Kampen in bewaring mochten blijven.15 De notariële archieven, beslaande de periode 1811-1842, en de rechterlijke archieven uit de jaren 1811-1838 gingen voor het Kamper archief verloren.16 De D.T.B. mochten in Kampen blijven mits er aan twee hoofdvoorwaarden werd voldaan: een archivaris die de bevoegd heid over de archieven hield en een archiefruimte die er genoeg ruimte en vei- ligheid voor bood. Tien jaar lang liet de gemeente Kampen alles bij het oude, ondanks herhaald verzoek om meer bevoegdheden en meer ruimte voor de stukken.17 Toen de rijksarchivaris van Overijssel, dr. M. Schoengen, eind 1929 sommeerde de D.T.B. naar het rijksarchief over te bren gen, schrok het college toch enigszins.18 Welcker gaf advies om dit onheil af te wen den en haalde eerst haar gram door te wij zen op haar advies van negen jaar gele den.19 Uiteindelijk koos de gemeente Kampen eieren voor haar geld en bericht te, een half jaar later, haar archivaris dat men in overleg met de rijksarchivaris van Overijssel een regeling had getroffen die erop neer kwam dat onder toezicht van de rijksarchivaris de archiefruimte opnieuw werd ingericht. Tevens zou de rijksarchiva ris aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vragen het goed te vinden dat de doop-, trouw- en begrafenisboeken in een aparte brandkast op het archiefdepot mochten worden opgeslagen.20 Nadat uiteindelijk de be voegdheden van Clara Welcker waren geregeld, zijn sindsdien de stukken nog steeds in Kampen.21 Ook wetenschappelijk was Clara Welcker actief. Zij deed onderzoek en publiceerde, merendeels op eigen titel. Lees verder op pagina 15 Clara Welcker: Door let Erdtsieck Op 18 juni 1917 besloten burgemeester en wethouders van Kampen om mejuffrouw Clara johanna Welcker per 1 september 1917 (voorlopig) te benoemen tot stadsarchivaris. Voldeed zij na drie maanden, dan kon de tij delijke aanstelling worden omgezet in een vaste betrekking. En zo geschiedde.' Dat was een opmerkelijke beslissing, daar vrouwen praktisch geen betaalde betrekking op dit niveau bemachtigden. Over het leven en wer ken van een bijzondere archivaris. Clara Welcker achter haar bureau, ca. 1945. Eenzame positie 9 n ,5 Wovembsr 1917.- Ho. Ó/306. Burgsniesotor on Wo thou do ra yon Kamp on, Oszlon hun beelult dd.18 Juni 1917 Ho.21/805; Qolat op ortlXol 179 p dor Oenaontowot on op do artt. 18 on 28 dor Ponoloenoet roor do Oomoonto-aobtonaron 1918; BBELOXTKHt iS mot Ingang van 1 Doooabor 1917 to bonoooon tot Oomoonto- arohlvariai CLARA JOHANHA WELOKRU, goboron don £7 Kaart 1002 to Alkmaar,thano odjunot-oommloe by hot Buroau der Comaisaio voor 'a Rijks Ooeohlodkundigo Publica tion to 'b Gravonbogo,zulks op eone Jaarwedde van 1400.=; 2? don Ponelnenegrondalag van do benoemde mot ingang van ge noemden datum voorleoplg vaot te atollen op 1400.*. Afeohrlft van dit boalult zal werden gezonden a benoemde,om haar te atreAxon tot akte van aenetelllng.- Burgemeester en Hethoudera voornoemd: 1 de n: V jSeorotorlo. Collegebesluit tot Welckers aanstelling, 5-1 I -1917. Uit: Gemeentearchief Kampen, Nieuw archief, 256. Tractement Bevoegdheden Archieven blijven in Kampen Clara Welcker met winterjas. Wetenschappelijke studie

Archievenblad | 2007 | | pagina 6