36 I KVAN nieuws Herinnering KVAN studiedag KVAN nieuws Notulen Algemene Ledenvergadering KVAN nog diensten in een van de dertien parochies van de gemeente Hulst. Plezierige bijkomstigheden van zijn nieu we functie zijn er ook. Zo is hij enkele maanden geleden naar Rome geweest om te kijken naar stukken die betrekking hebben op Nederland en binnenkort reist hij af naar Lyon om hetzelfde onder werp te bestuderen. Zolang zijn gezond heid dit toelaat, blijft Brand archivaris van het bisdom. Naar het stadsarchief In 2003 werd het bisschopshuis in Breda verbouwd. Daarom werd het oud archief toen overgebracht naar het Stadsarchief Breda. Voor de overbrenging werden de stukken ontdaan van schim mel, ijzerwerk, enzovoorts. Onlangs adviseerde Brand, in samenspraak met de gemeente Breda c.q. medewerkers van het stadsarchief, aan de bisschop en de bisdomleiding om het hele archief over te brengen naar het stadsarchief. Dit advies is opgevolgd: het oud-bisschoppe lijk archief blijft dus waar het zich nu bevindt. De kelder van het bisschopshuis blijkt, ook na de verbouwing, namelijk geen geschikte plek te zijn voor het beheer van vele prachtige en ook kostba re archiefstukken. Het archief van het Het Stadsarchief Breda is gevestigd in de Chassékazerne in de binnenstad van Breda. Bredase bisdom beslaat ruim honderd strekkende meter. Een bijkomende reden voor de overbren ging is het gegeven dat de tijd van priester-archiva rissen voorbij is. Waarschijnlijk wordt Brand niet opgevolgd door een gediplomeerde archivaris. Daarom vindt hij het beter om gebruik te maken van een verant woord beheer in een for mele archiefbewaarplaats. Regeren is vooruitzien. Patricia Böschen Het archiefwezen heeft de laatste jaren de blik steeds meer gericht op de maatschap pij. Archieven zijn geen gesloten bolwerken, maar toegankelijke instellingen met een open houding naar de buitenwereld. We willen als archieven gezien en gevonden worden. We willen dat archieven door 'de maatschappij' geraadpleegd worden. Immers, wat we in huis beheren en ter beschikking stellen vormt een afspiegeling van de maatschappij. We zijn bezig met het bestaansrecht van onze archieven bij het bestuur aan te tonen. Hoe pakken we dit aan? We doen onderzoek naar nieuwe bezoekersgroepen, archiefdiensten gaan de (virtuele) wereld in. Anderzijds vraagt de maatschappij om openheid, een transparan te overheid. Hoe gaan we als archiefwezen om met de roep om (meer) openbaarheid van onze archieven en collecties? Het Nederlands archiefwezen past in de Nederlandse cultuur en democratie. Wat is de invloed van de maatschappij op onze werkwijze en organisatie van het archiefwe zen? Inspirerende sprekers bieden u hand vatten en discussiestof om de volgende dag fris de maatschappij weer in te kijken! KVAN, Archiefschool en Erfgoed Nederland organiseren de KVAN Studiedag 2007. Pictura Imaginis en Van Buuren DMS zijn hoofdsponsor van de studiedag. Locatie: Musis Sacrum te Arnhem Kosten: leden KVAN 95 euro; anderen 130 euro; studenten Archivistiek gratis. Info en aanmeldfng: www.kvan.nl 1 archievenblad april 2007 l&as Donderdag 25 januari 2007 Koninklijke Bibliotheek, Den Haag 1. Opening De voorzitter opent de vergadering. 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 12 okto ber 2006 De notulen worden zonder opmerkingen vastgesteld. 3. Mededelingen Er zijn geen mededelingen. 4. Archiefonderwijs De besluitvorming vond plaats aan de hand van een aan de leden toegezonden concept voor de visie op de toekomst van de opleidingen Archivistiek A en B. De ledenvergadering heeft de visie met enkele kanttekeningen volmondig onderschre ven. Hieronder volgt een samenvatting op hoofdlijnen die als besluitenlijst van de ledenraadpleging kan worden opgevat. De KVAN neemt haar eigen verantwoorde lijkheid in het stellen van kwaliteitseisen aan de professie en dus aan de daarvoor benodigde opleiding. Ter beheersing van die kwaliteit ziet de KVAN het als haar taak een certificeringsprocedure inclusief beroepsregister in het leven te roepen. Als beroepsvereniging van archivarissen is de KVAN een onmisbare gesprekspartner voor OCW. De KVAN beseft dat ook de visie van de werkgevers op de archiefoplei ding van belang is, maar zij acht het in deze fase niet opportuun deze invalshoek in de visie van de beroepsbeoefenaren te verwerken. De visie beperkt zich tot de opleiding zoals die in de huidige wet- en regelgeving is geformuleerd. Uiteraard zijn en blijven verdere vernieuwing van (bij)scholing en opleiding onderwerp van bemoeienis van de KVAN, maar verbreding van het onder werp compliceert een oplossing voor de voornemens van OCW. Voor het kunnen uitvoeren van de archief- wettelijke taken, ongeacht in welke func tie in hoger c.q. middenkader, ziet de KVAN de diploma's Archivistiek A en B als een conditio sine qua non. Voor optimale uitoefening van de culturele taken van archiefbeherende instellingen, al dan niet in breder erfgoedverband, zijn andere scholingsmogelijkheden aanwezig of te creëren. De opleidingen Archivistiek A en B moeten in die zin niet met additionele en functiegerichte scholing worden belast. De huidige inbedding van de archivistiek binnen de informatiewetenschappen garandeert bovendien reeds een brede oriëntatie. inhoudelijk stelt de KVAN aan het onder wijs voor de diploma's A en B basisvoor waarden in oriëntatie (informatieweten schappen, beroepsgericht, herkenbaar heid) en congruentie in leerplanstructuur en opleidingsmodel. Voor het onderzoek stelt de KVAN naast herkenbaarheid als belangrijkste voorwaarden dat het gecom bineerd met het onderwijs binnen één instituut en iif interactie met het archief wezen moet worden uitgevoerd. Organisatorisch stelt de KVAN als voor waarden dat de minister van OCW de eindverantwoordelijkheid behoudt voor de continuïteit en beroepsgerichtheid van de archiefopleiding en -onderzoek. Deze verantwoordelijkheid houdt in: de tot nu toe ter beschikking gestelde middelen blijven geoormerkt, volledig en onverdeeld voor onderwijs en onderzoek in de archivistiek beschik baar, ook nadat de opleidingen naar het regulier onderwijs zijn overgehe veld; de garantie dat de certificeringsvoor- waarden van de KVAN leidend zijn en blijven voor de inhoud van het archiefonderwijs; wettelijke erkenning van de archiefdi ploma's; bewaking van de studiefinanciering voor de deelnemers en bewaking van efficiënte en effectieve besteding van de subsidiegelden; OCW stelt de KVAN financieel in staat de certificering en het stellen van kwa liteitseisen aan onderwijs en onder zoek ter hand te kunnen nemen. Andere voorwaarden die de KVAN stelt zijn: het aantal opleidingsinstituten voor de diploma's Archivistiek A en B moet tot het huidige aantal beperkt blijven, op basis van accreditatie en certifice ring, ter voorkoming van kwaliteits verlies door versnippering; deze instituten nemen ook de uitvoe ring ter hand van de na- en bijscho ling die wordt verbonden aan duurza me certificering en registratie als archi varis. De KVAN is bereid de certificering ter hand te nemen en de ervaringen daarmee na een periode van vier jaar te evalueren. Op grond van de resultaten van de evaluatie zal de KVAN een besluit nemen over de voortzetting, alsmede een uitspraak doen over eventuele gevolgen daarvan voor de aanwijzing door de minister op basis van artikel 15 in de Archiefwet 1995 en over de wenselijkheid tot verdere ontwikkeling van het onderwijs en onderzoek in de archivistiek. 5. Lidmaatschap voor instellingen Er wordt op een bijlage de volgende vraag stelling uitgereikt. "Wat zijn de mogelijk heden, kansen en belemmeringen voor de KVAN, als vereniging van beroepsbeoefe naren, wanneer zij het lidmaatschap openstelt voor rechtspersonen naast natuurlijke personen? Punten van onderzoek: Inventarisatie van de interesse bij rechtspersonen; Inventarisatie van tegenstrijdige belangen; Inventarisatie van verwachtingen bij de instellingen; Verhouding van de KVAN tot andere organisaties zoals Erfgoed Nederland, convent van RHC-directeuren en pro vinciale archieforganisaties; Vergelijking met andere landen en beroepsverenigingen in andere secto ren." De voorzitter licht de vraagstelling toe en na enige discussie wordt er gestemd over het wel of niet instellen van een commissie die onderzoek kan doen naar de mogelijk heden voor verbreding van het lidmaat schap. De meerderheid stemt tegen. Er zal dus geen onderzoek worden ingesteld. Het initiatief ligt nu bij de instellingen om iets op te zetten. Erfgoed Nederland heeft aan geboden dit proces te ondersteunen. 6. Rondvraag Er zijn geen vragen. 7. Sluiting De voorzitter sluit de vergadering en dankt de aanwezigen voor hun komst. april 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 18