ARCHIEVEN BESTUDEERD Een overzicht van de afstudee scripties Archivistiek B in 2006 SSSSS onderwijs en onderzoek onderwijs en onderzoek Zorgdragers die vallen onder de werking van de Archiefwet 1995 dienen ervoor te zorgen dat van alle archiefbescheiden te allen tijde kunnen worden vastgesteld: de inhoud, de structuur, de verschijningsvorm en het gedrag bij het ont staan, voor zover dit kenbaar moest zijn voor de uitvoering van het betreffende werkproces. Ze zijn verplicht die functionele eisen ten aan zien van uiterlijk en gedrag vast te leggen. Eén definitie van authenticiteit is dat archiefbeschei den dezelfde inhoud, structuur, uiterlijk en gedrag hebben als op het moment van hun ont staan. Het hangt af van de eisen van het werk proces welke genoemde elementen behouden moeten blijven. Dit afstudeeronderzoek stelt een methode op waarmee relevante authenticiteit- kenmerken voor documenten uit werkprocessen kunnen worden bepaald. Hiertoe is eerst een literatuuronderzoek verricht, zowel om te bepa len wat authenticiteit nu precies inhoudt. In deze scriptie is een methode ontwikkeld, waarin elementen uit de literatuur gecombineerd zijn met elementen uit documenten bij een zorgdra ger, te weten het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hieruit is een lijst samengesteld, die gebruikt kan worden in interviews met werkne mers van een werkproces. De methode is getest voor twee werkprocessen bij VenW: 'onderzoek' en 'vergunningverlening en handhaving'. Met deze methode kan de opdrachtgever meer werk processen en medewerkers uit andere werkpro cessen benaderen. Het geheel van elementen dat uit alle werkprocessen samen ontstaat, vormt dan voor VenW de vastlegging van functionele eisen ten aanzien van inhoud, structuur, uiter lijk en gedrag. (Eventuele reacties kunt u mailen naar: herman.van.dam@rws.nl). Het archief bij de Amsterdam School of Real Estate is niet optimaal toegankelijk en zorgt voor problemen. Het blijkt dat er meer stichtin gen bestaan met een vergelijkbaar probleem. Om deze reden is een adviesnota opgesteld voor stichtingen met een onderwijsactiviteit en zon der archivaris in dienst. In de adviesnota worden minimale eisen geformuleerd waaraan de stich tingen moeten voldoen om een kwalitatief goed archief te organiseren en te waarborgen. De adviesnota dient tevens als een controlelijst, die de stichtingen naast hun huidige archief en archivering kunnen leggen. Daarnaast wordt met de nota het aspect archiveren en het belang hiervan onder de aandacht gebracht. De advies nota is opgesteld rondom drie aspecten van archivering: het archiveringssysteem, de be stuursfunctie van het archiveringssysteem en kwaliteitszorg. (Reacties naar: ingegiesbers@hot- mail.com). In 2004 is het Gemeentearchief Rotterdam in samenwerking met de Archiefschool een pro ject gestart onder de naam E-depot. Het project E-depot houdt grofweg in: het opzetten van de functionaliteiten voor een digitaal depot, met apparatuur, programmatuur, instructies, proce dures en opgeleide medewerkers, zodat het Gemeentearchief Rotterdam digitale documen ten in een goede, geordende en toegankelijke staat kan acquireren, beheren en ter beschikking stellen. De werkgroep Digitale Balie houdt zich bezig met het vaststellen van een strategie en functionele eisen voor het beschikbaarstellen van documenten in het E-depot. Op dit moment is de Digitale Balie aanwezig in de vorm van de zoekschil Thematis. In het kader van deze scrip tie is onderzocht of deze zoekapplicatie wel voldoet aan de eisen die de gebrui kers stellen. Daarbij is een gebruikersen quête gemaakt die online kon worden ingevuld. Tevens zijn medewerkers van het Gemeentearchief Rotterdam geïnter viewd en is een vergelijkend onderzoek gedaan naar zoekfuncties op de websites van een aantal andere archiefinstellin gen. Dit op basis van literatuuronderzoek en een aantal functionele en niet-func- tionele eisen voor zoekapplicaties, zoals die zijn benoemd door Tamara Groot in haar scriptie 'Naar een digitale zoektocht' (HvA, 2003). De resultaten van deze onderzoeken zijn verwerkt tot conclusies en aanbevelingen ten aanzien van de Digitale Balie in het algemeen en de zoekfunctie op de website in het bijzon der. (Voor reactie mail naar marianne- goes@hotmail.com). Deze scriptie bevat een onderzoek naar de haalbaarheid van het samenvoe gen van de archieven van de rechtban ken Alkmaar, Haarlem en Amsterdam. Dit is gedaan aan de hand van een aantal aspecten, waaronder de wet- en regelge ving en de klantgerichtheid. Het onder zoek is van start gegaan met het beschrij ven en analyseren van de huidige situ atie. Hiervoor is een aantal medewerkers van de rechtbanken geïnterviewd. De resultaten van deze interviews zijn gebruikt bij het opstellen van eisen en voorwaarden die aan de gewenste situ atie gesteld worden. De situatieschets van de gewenste toekomst is voorgelegd aan de archivarissen van de drie recht banken. De gewenste situatie is getoetst aan de geldende wet- en regelgeving, waardoor de haalbare situatie naar voren is gekomen. Deze is opgesteld aan de hand van hoe het in de praktijk zou kun nen gaan. (Reacties naar: francis- cusl977@hotmail.com). Elke overheidsinstelling vormt archief. Een deel van dat archief kan ver nietigd worden; de rest blijft eeuwig bewaard. Overgebracht overheidsarchief is per definitie openbaar, tenzij beperkin gen aan die openbaarheid worden gesteld. De overbrengingstermijn van archiefbescheiden werd in de Archiefwet 1995 verkort tot twintig jaar. In 2000 werd de Wet Bescherming Persoons gegevens ingevoerd; dit heeft consequen ties voor de openbaarheidsbeperking voor archiefbescheiden in openbare archiefbewaarplaatsen. In deze scriptie is wet- en regelgeving en de dagelijkse prak tijk naar de openbaarheid van overge brachte overheidsarchiefbestanddelen in archiefbewaarplaatsen onderzocht. Vooral de bescherming van de persoon lijke levenssfeer werd onderzocht. De scriptie is gebaseerd op literatuur- en bronnenonderzoek. De onmogelijke eis van de historicus Lambert Giebels is bij de jurisprudentie behandeld. Vanaf 1994 eist Giebels inzage in een particulier archief en toegang tot het Koninklijk Huisarchief in verband met het rapport- Beel over de Hofmansaffaire. De Raad van State stelde hem op 1 november 2006 in het ongelijk. Onder 35 openbare archiefbewaarplaatsen werd een anonie me enquête uitgezet. De respons was 60%. Een groot deel van de vragen is gericht op het al dan niet verlenen van dispensatie voor inzage in archiefbe scheiden waarop beperkingen van open baarheid zijn gesteld. Op basis van de respons wordt geconcludeerd dat de praktijk van openbaarheid van overge brachte overheidsarchiefbestanddelen overeenkomt met de eisen die daaraan door wet- en regelgeving worden gesteld. Openbaarheid van archiefbescheiden is ingewikkelde materie. Kennis hiervan is bij informatieprofessionals onontbeer lijk. (Reacties naar: barbara.meiboom® nationaalarchief.nl) Voor het archief van de Gemeente politie Rotterdam bestaat een toegang in de vorm van een plaatsingslijst. Omdat deze plaatsingslijst niet voldoet aan de criteria voor een toegangsinstrument, is het voor de onderzoeker lastig om te zoe ken in het archief en te begrijpen en te interpreteren wat hij heeft gevonden. In het rapport worden eerst de karakteristie ken van het casusarchief besproken. Ook wordt er aangegeven welke competenties een gebruiker van het politiearchief zou moeten hebben en wordt de plaatsings lijst geanalyseerd. Daarna wordt het klas sieke toegangenapparaat en de kritieken daarop besproken. Tot slot worden moge lijkheden aangegeven waarop de toegan kelijkheid en benutbaarheid van het archief van de Gemeentepolitie Rotter dam verbeterd zou kunnen worden. Het onderzoek wordt afgesloten met een advies hierover: het maken van een zoek- wijzer. Een betere toegang zou moeten voldoen aan drie criteria, te weten ont sluiting op microniveau, laagdrempelig heid en het vermelden van contextgege- vens. In de bijlagen worden voorstellen gedaan die aansluiten bij dit advies en het uitwerken ervan. (Reacties: david.muldner@gmail.com). Het ontwikkelen van een methode om op gestructureerde wijze om te gaan met audiovisuele collecties voor kleine en middelgrote archiefdiensten staat in deze scriptie centraal. Allereerst is een theoretisch kader geschetst, waarbinnen Lees verder op pagina 23 Door Marieke de Haan Vijftien archivarissen zijn het afgelopen jaar afge studeerd. Zij hebben hun weg naar archiefwezen en DIV gevonden. Negen behaalden het diploma Archivistiek B aan de Hogeschool van Amsterdam samen met het bachelordiploma Media, Informatie en Communicatie. Aan de Universiteit van Amsterdam werden de eerste vier masterdiploma's Archiefwetenschap uitgereikt en twee doctoraaldi ploma's Archiefwetenschap 'oude stijl'. In deze bij drage een nadere kennismaking aan de hand van de samenvatting van de eindscripties voor het diploma Archivistiek B. Herman van Dam Authenticiteit van digitale archiefbescheiden bezien vanuit werkprocessen. Eisen ten aanzien van inhoud, structuur, uiterlijk en gedrag Inge Giesbers De 'stichting' van een archief: archiveren bij stichtingen met een onderwijs- Marianne Goes Op weg naar een Digitale Balie. Een onder zoek naar de eisen die de klant van het Gemeentearchief Rotterdam stelt aan de functionaliteit voor zoeken en presenteren. Frank van der Gulik Samenvoeging van de archieven van de rechtbanken Alkmaar, Haarlem en Amsterdam Barbara J. Meiboom Openbaarheid van archieven: wet- en regelgeving in de dagelijkse praktijk David Müldner Politie! Doe open!! Onderzoek naar de toegankelijkheid van het archief van de Gemeentepolitie Rotterdam (1845-1949) en voorstellen tot verbete ring hiervan Ella Kok-Majewska Eén beeld zegt meer dan duizend woorden. Het beheer van audiovisuele collectie in kleine en middelgrote archiefinstellingen archievenblad april 2007 april 2007 archievenb ad

Archievenblad | 2007 | | pagina 10