'mré Groei digitalisering -V MicroFormat 4 tS Si 1 30 jaar ervaring 32% I 3%,^ de archiefervaring Paul Romljn' Gelders Archief Introductie J LEO B El-GICVS 0 O 0 MicroFormat: Platform voor toegankelijkheid O Back forward Stop Refresh Home Aulof Print Mail http://wwvz .microformat.nl INTRODUCTIE WIE ZIJN WIJ? WAT DOEN WIJ? Internet zone MicroFormat heeft ruim 30 jaar een leidende positie als archiefconversie- en ontsluitingsspecialist. Tot de klantenkring behoren opdrachtgevers vanuit de overheid en het bedrijfsleven in de Benelux, Engeland en Duitsland. U kunt bij MicroFormat terecht voor advies en diensten rond de ontsluiting-, conversie-, en verfilming van onder andere; documenten tekeningen boeken microfilm beeldmateriaal Archieven en collecties leggen wij al meer dan 30 jaar vast op microfilm. Maar de ontwikkeling staat niet stil. Voor steeds méér opdracht gevers verzorgen wij juist nu de digitale ontsluiting van hun archieven en collecties. Dat is veilig, duurzaam, effectief. En wel zo efficiënt voor de bedrijfsvoering. De overheid stimuleert deze ontwikkeling, via subsidies en wet- en regelgeving. Wij dragen daaraan bij met onze specifieke software en webtechnologie. ra Elk jaar groeit dan ook ons aantal digitaliseringsprojecten. Met onze zogvuldige, nauw gezette methode stellen wij archieven en collecties veilig voor de toekomst. Voor meer informatie of een afspraak, bel: 0252 - 43 21 00 www.microformat.nl 57% <+D 70 lil ^Wov. -2007 2005 32% méér digitaal werk 2006 45% méér digitaal werk 2007 51% méér digitaal werk De archiefervarin M. J *3 m n 4- Plaats: studiezaal van het Regionaal Archief Rivierenland in Tiel. Datum: woensdagmiddag 10 januari 2006. Werkzaamheid: studiezaaldienst. Gebeurtenis: de schenking van een kleine schat. Nadat ik eerst enkele genealogen wegwijs heb gemaakt in de studiezaal, meldt zich een nieuwe bezoeker aan. Een statige, ietwat voorovergebogen oudere man komt binnen. Vriendelijk glimla chend begint hij: "Ik weet niet of het wat voor jullie is, anders gooi het maar weg." Voor ik naar de inhoud van de strak onder zijn arm geklemde map vraag, laat ik hem een bezoekerskaart invullen. Want elke bezoeker is er toch één, en uit ervaring weet ik dat bezoekers snel komen, maar nog sneller weg kunnen zijn. Op de kaart is in een fraai, degelijk omdat er in het hoge noorden vrijwel geen bouwopdrachten meer waren. Een deel van de getoonde foto's trekt onmiddellijk mijn aandacht. Er staat namelijk een bekend gebouw op afge beeld dat ik een groot deel van mijn leven vrijwel elke dag heb gezien: de kapel op de rooms-katholieke begraaf plaats in Tiel! Acht foto's van een omge ving die ik heel goed ken. Ik ben er namelijk geboren en opgegroeid. De foto's zijn gemaakt in de jaren dertig, op het moment dat het gemeentelijke slachthuis in aanbouw is. De bouwaan- vraag voor het slachthuis is op 31 maart 1931 ingediend door de gemeentearchi tect J.W. Nieuwenhuijse. In datzelfde jaar nog wordt begonnen met de bouw, in de stijl van de Amsterdamse School. De bouw verloopt voorspoedig, want het handschrift zijn naam te lezen: D.J. Joustra. Ik nodig hem uit om in de studiezaal zijn verhaal te doen, en terug komend op zijn eerste mededeling vertel ik dat we niet zo snel iets weggooien. Hij opent de door het zonlicht vergeelde map die een vijftiental foto's blijkt te bevatten. "De foto's zijn gemaakt van bouwwerken waar mijn vader als betonfabrikant aan heeft meegewerkt. Toevallig vond ik ze gisteren in een kast." De schenker is een zoon van S.J. Joustra, die met vrouw en kinderen in 1927 van uit Friesland naar Tiel was verhuisd, Het slachthuis van Tiel in aanbouw (1931), een van de kleine schatten uit de nalatenschap van S.J. Joustra (coll. Regionaal Archief Rivierenland). slachthuis wordt al in januari 1932 in gebruik genomen. Op de foto ziet u links naast de fundering van het slachthuis de kapel. Rechts van de kapel, op de achter grond, hoog optorenend, de fabrieksge bouwen van Daalderop, de bekende metaalwarenfabriek. In het midden van de foto is nog net, half verscholen achter een schoorsteen, de watertoren te zien. Rechts op de voorgrond een boerderijtje, U kunt zich voorstellen dat ik blij verrast was door het zien van deze, ik durf wel te zeggen, unieke foto's. Ze vertellen de beeldgeschiedenis van een tijd die ik niet heb meegemaakt, maar waar ik wel veel over heb gehoord. De foto's laten een situatie zien die op verschillende punten is veranderd, maar op andere gelijk is gebleven. Het boerderijtje is later ver bouwd in de gedaante zoals ik het in mijn jeugd heb gekend en is, toen ik er al niet meer woonde, later nog eens ver bouwd. Het mooie is dat de nazaten van de oorspronkelijke bewoners nog steeds in het boerderijtje wonen. Nadat ik de foto's heb bekeken en de heer Joustra heb verteld hoe blij ik ermee ben - niet alleen als medewerker van het archief maar ook dat ik er persoonlijk door wordt geraakt - vraag ik hem of het bedrijfsar chiefvan zijn vader ook is behouden. "Dat is allemaal weggedaan. Voor de nieuwe eigenaar van het bedrijf had het geen waarde en wij vonden het archief ook niet belangrijk genoeg om te bewaren. Deze foto's zijn waarschijnlijk de enige docu menten die van ons bedrijf nog over zijn." Foto's die in elk geval voor mij een schat vormen. Als ik bedenk dat we in ons archief tienduizenden foto's hebben, dan zijn er evenveel schatten. Kleine schatten, die een bijdrage betekenen voor de beeld geschiedenis van Tiel. Een beeldgeschie denis die het leven en werk van grote mannen en vrouwen laat zien. Paul Romijn is atlasbeheerder van het Regionaal Archief Rivierenland. waarnaast in 1938 een rijtje huizen zou worden gebouwd: de plaats waar ik ben geboren.

Archievenblad | 2007 | | pagina 1