directeur m/v www.historischcentrumoverijssel.nl Geschiedenis leeft! historischcentrumoverijssel 36 uur per week het archiefstuk Het archief van Amerongen, zo'n 500 meter, wordt bewaard in Het Utrechts Archief. Het is een van de meest geraad pleegde archieven met een unieke collec tie brieven, bouwtekeningen van de her bouw van het huis na de brand van 1672 en een vrijwel compleet bewaarde boek houding van de achttiende tot en met de negentiende eeuw. In het archief bevindt zich ook het album amicorum van Anna van den Boetzelaer (1584-1650). Zij was de dochter van Oswald van den Boetzelaer, heer van Toutenburg, en zijn eerste echtgenote, Elsabé van Mervelt. Enkele leden van deze van oorsprong Kleefse familie maakten carrière in de kerk, zoals Elburg van den Boetzelaer die abdis van Rijnsburg was. Anna trouwde in 1612 met Godard van Reede (1593- 1641). Ze werd moeder van Frederik Adolf van Reede, Godard Adriaan van Reede en de vijf dochters Cornelia Elisabeth, Anna Walborch, Catharina, Maria Lusia en Geertruyd Johanna. Welk meisje heeft in haar jeugd geen 'poesie-album' gehad, waarin vriendin nen, ooms, tantes en schooljuffen hun poëtische uitingen vastlegden? Die albums vinden hun oorsprong in het album amicorum dat vanaf de zeventien de eeuw bij de elite populair werd. Het album van Anna dateert uit de periode 1607-1611, de jaren voorafgaand aan haar huwelijk. Het album opent met Anna's eigen naam, haar lijfspreuk 'En Dieu je me console' en haar wapen. De eerste pagina's van het album zijn blanco. Kennelijk reserveerde zij deze voor 'belangrijke' personen, want hierna volgen bijdragen van leden van de stad houderlijke familie. Het album werd dus niet van voren naar achteren volgeschre ven. Sommige bijdragen vullen een hele pagi na en staan duidelijk op zichzelf. In andere gevallen hebben vrienden staat bij de fiere lansier geschreven. Verder zijn enkele teksten van liederen opgenomen, zoals 'Belle qui mauez blessé d'un trait si doux' uit het tweede boek van Airs Bataille (1609) en 'Destin qui gezamenlijk een paar pagina's gevuld met korte bijdragen: een wens, een lijf spreuk of alleen maar een naam. Blijkbaar is het album amicorum een weerslag van bezoeken van vrienden en familie. Sommige personen komen dan ook meermalen in het album voor. Een van hen, Baldewijn Sloet, betuigt in het album herhaaldelijk zijn liefde voor Anna, soms zelfs in openlijke concurren tie met Godard van Reede. Ook Anna's broer, Willem Jacob, schreef enkele bij dragen. De inhoud van de bijdragen varieert, maar is vaak nogal stichtelijk van karakter. Sommige vrienden namen de tijd om hun familie- of persoonlijk wapen in het album te tekenen en in te kleuren. Er zijn ook een paar heel bijzon dere bijdragen. Zo zijn twee dubbele pagina's geïllustreerd met aquarellen van een man in een landschap. 'Johan Ger. van Heermalen - bona sera cavaliera' separés par d'extresmes rigueurs' uit het derde boek (1611). Ook haar latere echtgenoot, Godard van Reede, draagt een chanson bij, ondertekend met 'J'attendray'. Er zijn geen bijdragen van vrienden die dateren van na het huwelijk van Anna. Wel van Anna's kinderen, die in een ongeoefend handschrift zelf hun naam noteren. Anna nam het album in 1621 ter hand om zelf twee gedichten bij te schrijven. De titels 'All ijst Idelheit' en 'die Doot het lest is' wekken de indruk dat zij zich toen gedeprimeerd voelde. Geen wonder, want in datzelfde jaar overleed haar pasgeboren dochter en rond dezelfde tijd moet ook Anna's moe der zijn overleden. En zo geeft het album van Anna een intieme kijk op het leven op kasteel Amerongen in de vroege zeventiende eeuw. Gelders Archief 3 Vanuit de overtuiging dat geschiedenis een vormend element is in onze samenleving laat het Historisch Centrum Overijssel op uiteenlopende manieren zo veel mogelijk mensen kennismaken met de rijke geschiedenis van Overijssel. Met de archiefwette- lijke beheerstaak als stevig fundament ontwikkelt het HCO zich sedert haar ontstaan in 2001 steeds meer tot een dynamische cultuurhistorische instelling. Met de recente opening van de multifunctionele publieksvleugel is de huisvesting op orde. Vergroting van het publieksbereik blijft de komende jaren het kerndoel, naast verbreding van de grondslag van de organisatie. Het HCO is een openbaar lichaam op basis van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen en beheert historische informa tiebestanden van het Rijk en de gemeente Zwolle onder eind verantwoordelijkheid van het Algemeen Bestuur. De directeur staat aan het hoofd van de organisatie, die 45 werknemers en circa 90 actieve vrijwilligers telt. In verband met het vertrek van de huidige directeur, zoekt het Historisch Centrum Overijssel een Wij zoeken een inspirerend leider met de nodige managementcompetenties. Archivistische kennis strekt tot aanbeveling, maar is niet strikt noodzakelijk. Absoluut vereist is affiniteit met dit soort organisaties en werkprocessen, evenals cultureel ondernemerschap. Functie-inhoud De directeur: Geeft integraal leiding aan het HCO als organisatie van professionals. Zorgt voor het klimaat waarin medewerkers optimaal kunnen functioneren. Stuurt daarbij op visie, competenties, financiën en resultaat. Ontwikkelt, binnen de door rijk en gemeente aangegeven kaders, op hoofdlijnen het beleid voor de langere termijn met de implicaties voor bedrijfsvoering, organisatie, personeel, financiën en informatievoorziening. Positioneert het HCO verder als een open en dynamische cultuurorganisatie. Is het boegbeeld van de organisatie naar buiten. Wordt bij bezit van het diploma archivistiek benoemd tot rijksarchivaris in Overijssel en gemeentearchivaris van Zwolle. Functie-eisen en vaardigheden Aantoonbare management- en leiderschapskwaliteiten. Aantoonbare affiniteit met het cultuurhistorisch werkterrein. Representatief, uitstekende communicatieve en sociale vaardigheden. Gevoel voor maatschappelijke en culturele ontwikkelingen en bestuurlijk-politieke verhoudingen. Heldere visie op de maatschappelijke functie van een historisch centrum in de Overijsselse context. In staat creatief vorm te geven aan het begrip cultureel ondernemer. Academisch werk- en denkniveau. Bezit van het diploma archivistiek strekt tot aanbeveling. Arbeidsvoorwaarden Het Historisch Centrum Overijssel volgt de rechtspositie van de gemeente Zwolle. Salariëring is afgestemd op de zwaarte van de functie. Inlichtingen Voor nadere informatie over deze functie kunt u contact opnemen met de voorzitter van het bestuur, de heer S.J.C. Cnossen, T. 038-4982225. Sollicitatieprocedure Uw schriftelijke sollicitatie kunt u binnen drie weken na verschijning richten aan de voorzitter van het bestuur van het Historisch Centrum Overijssel, de heer S.J.C. Cnossen, Postbus 1510, 8001 BM Zwolle. Voor de functie wordt gelijktijdig in- en extern geworven. Een assessment en/of een antecedentenonderzoek kunnen deel uitmaken van de selectieprocedure. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Het album van Anno Door Nettie Stoppelenburg Kasteel Amerongen wordt voor het eerst genoemd in 1286, in een verklaring van graaf Floris V van Holland. Borre en Diederic van Amerongen waren toen zijn leenmannen voor het 'huyse' dat zij in Amerongen bouwden. Een 'huyse' dat van woontoren uitgroeide tot een burcht met torens en zalen. In 1557 kwam het kasteel in bezit van de familie Van Reede. Het bekendste lid van deze familie was Godard van Reede (1621-1691). Hij was lid van de Raad van State en buitengewoon ambassadeur van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Aquarel van een fiere lansier in het album amicorum van Anna van den Boetzelaer (coll. Het Utrechts Archief). Nettie Stoppelenburg is medewerker educatie en PR van Het Utrechts Archief. december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 1