©onder opleiding geen beroep k 1 onderwijs en onderzoek Master Archiefwetenschap In het julinummer van het Archievenblad heeft prof. Ketelaar een wervend beeld geschetst van de master Archief wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Ketelaar stelt onder meer: "(,..)De archiefwetenschap onderzoekt en doet uitspraken over de vorming van archieven (en archiefbescheiden als bestanddeel van een archief), hun gebruik, selectie en behoud, in het verle den, nu en in de toekomst(...)." De duale fase in de masteropleiding zorgt voor een relatie tussen veld en de univer sitaire opleiding tot archivaris. Archief diensten bieden een leerwerkplek aan voor studenten. De masterstudenten zijn enthousiast over hun opleiding, de bege leiders bij archiefdiensten eveneens. Precies wat het veld wil. Ook internatio naal bestaat er ruime belangstelling voor het 'Amsterdamse model', waarin een aantrekkelijke balans lijkt te zijn gevon den tussen theorie en praktijk. Wat blijft van deze masteropleiding als de Archiefschool wegvalt? Zes docenten onderzoekers van de Archiefschool heb ben het programma samen met de hoog leraar ontwikkeld en verzorgd. De kwali teit en de opzet van de opleiding steunt daardoor voor een groot deel op de Archiefschool. Zelfs de hoogleraar Archiefwetenschap staat op de tocht, omdat deze grotendeels wordt gefinan cierd uit de subsidie van OCW aan de Archiefschool. Bachelor Informatiemanager De Hogeschool van Amsterdam biedt de bacheloropleiding Informatiemanager aan, in voltijd- en deeltijdprogramma. De specialisatie Archivistiek omvat een minor Archivistiek, een stage en een afstudeerproject (van elk een half jaar). Dit opleidingsprogramma kan ook ge volgd worden door studenten van de Reinwardt Academie en door afgestudeer den van andere IDM-opleidingen. Voor werkenden in het archiefveld worden de instroommogelijkheden verbeterd. De docenten-onderzoekers van de Ar chiefschool hebben het archivistiekpro- gramma ontwikkeld en verzorgd. Juist het aandeel archivistiek trekt extra veel studenten naar de deeltijdopleiding Informatiemanager. Ook hier geldt: hoe kan de opleiding in de toekomst de kwa liteit behouden, als de vanzelfsprekende relatie met de Archiefschool wegvalt? Archiefassistent De opleiding Archiefassistent is al twintig jaar een pijler in het onderwijsaanbod van de Archiefschool. Tussen 2003 en 2005 is de praktijkgerichte opleiding op mbo-niveau op de schop genomen. In nauw overleg met het archiefveld is het lesprogramma herzien, gemodulariseerd en flexibeler gemaakt. Het programma sluit aan bij de DIVA-profielen. Elke archiefdienst kan uit de modulen Archiefassistent een opleidingsprofiel samenstellen, dat perfect past bij de voorwaarden van de archiefdienst en de mogelijkheden van de medewerker. Wat betekent verlies van de subsidie voor deze opleiding? Het veld verliest een opleiding op maat, die door de subsidie van OCW tegen een gereduceerd tarief is aangeboden. De opleiding zal samen met de Archiefschool vervallen, uitzicht op een andere aanbieder is er niet. Na- en bijscholing De Archiefschool verzorgt een uitgebreid na- en bijscholingsprogramma. Hoewel dit programma niet wordt gesubsidieerd, is het ingebed in het onderwijs en onder zoek van de Archiefschool. De cursussen profiteren van de nieuwste kennis die beschikbaar is door de wisselwerking tus sen onderwijs en onderzoek. Het onderzoek naar recordsmanagement applicaties resulteerde niet alleen in ReMANO 2004, en straks de NEN-2082, maar ook in verschillende workshops. De cursus Archiefbewerking is een trendset ter: andere aanbieders volgden met cur sussen 'klassiek inventariseren'. Op basis van een maatwerktraining archiefrecht en -beheer ontwikkelde de Archiefschool een workshop Archiefrecht. In samen werking met DIVA brengt de Archief school een cursus Digitaal Depot. Verlies van de subsidie betekent dat het veld een onafhankelijke en professionele opleider zal verliezen. Sinds 1995 heeft de Archiefschool de taak onderzoek te verrichten of te doen verrichten. Vragen uit de archiefpraktijk staan centraal in het onderzoek. De wis selwerking met de praktijk levert toepas bare kennis en onderzoeksresultaten op. Aansprekende voorbeelden: de ontwer pen van een digitaal depot in samenwer king met het Gemeentearchief Rotter dam, het ontwikkelen van een digitale onderzoeksomgeving voor het Stadsar chief Breda en het onderzoek naar archi vering van websites. Als onafhankelijke onderwijs- en onder zoeksinstelling stelt de Archiefschool haar kennis voor een ieder ter beschikking. De nieuwe inzichten in de archivistiek draagt de Archiefschool breed uit via artikelen in de vakbladen en de S@P Jaarboeken. Medewerkers van de Archiefschool zijn nauw betrokken bij Digidiva, de KVAN Studiedagen, bij DIVA-profielen, etc. Juist deze input voor het archiefveld zal ontbreken, als de Archiefschool wegvalt. Invloed op de opleidingen Onderwijsinstellingen en hun be roepsveld hebben vaak een ongemakke lijke relatie. Het beroepsveld heeft met de praktijk van alledag te maken, terwijl opleidingen studenten op een toekomst voorbereiden. Het beroepsveld heeft geen boodschap aan de (zoveelste) ont wikkeling in het hoger onderwijs, terwijl het voor een onderwijsinstelling en voor de studenten een vanzelfsprekend deel van hun werk is. Dat geldt voor elke beroepsgroep en dat is in het archiefwe zen niet anders. De discussie tussen 'zit tende archivarissen' en archiefopleiders in Nederland verschilt in dat opzicht niet van de ons omringende landen. De huidige inrichting van het archiefon derwijs heeft als grote voordeel, dat het veld de Archiefschool op haar doen en laten kan aanspreken. Dat kan in deze kleine wereld natuurlijk rechtstreeks, of via congressen en bijeenkomsten over de opleidingen die de Archiefschool houdt. De Adviescommissie Opleidingen (met vertegenwoordigers uit het veld) adviseert de directeur gevraagd en ongevraagd. De evaluatie van de Archiefschool, waartoe OCW in 2002 opdracht gaf, was een belangrijke impuls om de banden van de Archiefschool met het veld verder aan te halen. De kritiekpunten van het veld zijn ter harte genomen en verwerkt in de opleidingen en in de organisatie. onderwi s en onderzoek Zonder opleiding geen beroep De toekomst van de beroepsgroep zelf is in gevaar met het wegvallen van de opleiding. Een initiële opleiding tot archivaris is van essentieel belang voor de vorming van een beroepsidentiteit. Een oude stijl beroepsopleiding zal onvoldoende inhoud en kwaliteit kun nen bieden om de huidige problemen in de documentaire informatieverzorging en het archief het hoofd te kunnen bie den. Daarvoor is een opleiding tot archi varis vereist, zodat een kwalitatief goed archiefbeheer gerealiseerd kan worden. Wat gaat er nu gebeuren? De Staatssecretaris verwijst voor de recht vaardiging van haar voornemens naar het advies van de Raad voor Cultuur (leg de verantwoordelijkheid bij de inrichting van het archiefonderwijs bij het archief veld). Haar voornemen staat daar echter haaks op: door de opleiding tot archivaris exclusief onder te brengen bij het hoger onderwijs is directe invloed van het veld via Cultuur weg. Binnen de regelgeving en de overlegstructuur van het hoger onderwijs is het niet mogelijk de directe invloed van een veld te realiseren. Bij wijze van voorbeeld: de beroepenveld commissie van onze onderwijspartner het Instituut voor Media en Informatie Management bestrijkt alle beroepen in dat werkveld. De kwaliteitseisen van het archiefveld zullen daar weinig of geen effect sorteren en moeten wedijveren met nieuwe media, bibliotheken, etc. Het reguliere onderwijs heeft een duide lijke prioriteit: een opleiding maken die zoveel mogelijk studenten trekt en de studenten in een breed segment van de arbeidsmarkt carrièremogelijkheden biedt. Dat geldt uiteraard ook voor de opleidingen archivistiek. Deze piepkleine opleidingen lopen een grote kans geman geld te worden in de molen van het hoger onderwijs. Het is een prestatie om de opleidingen archivistiek staande te houden tussen de honderden andere opleidingen die hogescholen en universi teiten aanbieden. De Staatssecretaris van Cultuur zet met deze maatregelen haar verantwoor delijkheid voor de kwaliteit van archief beheer overboord, hoewel dat haaks staat op de visienota 'Informatie op orde'. Feitelijk plaatst zij de opleidingen bij het Hoger Onderwijs, zonder enige garantie dat ze daar zullen blijven voortbestaan. De Staatssecretaris van Cultuur lapt daar bij de behoefte aan invloed van het archiefwezen op het archiefonderwijs aan haar laars. Als het veld greep wil houden op de opleidingen, dan zal het al zijn invloed aan moeten wenden bij het ministerie van OCW via de beroepsvereniging KVAN. Als u lid bent van de KVAN, dan kunt u uw stem daar laten horen. U kunt de huidige Minister van OCW natuurlijk ook deelgenoot maken van uw zorgen over het archiefonderwijs. Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap t.a.v. mevrouw M.J.A. van der Hoeven Postbus 16375, 2500 BJ Den Haag Door Adelheid Feryn* De Staatssecretaris van Cultuur heeft op de valreep van het kabinet-Balkenende II twee brieven de deur uit gedaan met ingrijpende strekking voor het archiefonderwijs. De eer ste brief was gericht aan de Tweede Kamer, de tweede aan de Archiefschool. Beide brie ven zijn te vinden op de website van de Archiefschool, gevolgd door een commen taar van de directeur. Welke consequenties de brieven hebben moet tussen de regels door gelezen worden. Eén zin laat aan dui delijkheid niets te wensen over: de subsidie aan de Stichting Archiefschool, wordt vanaf 2009 stopgezet, zo luidt het voornemen. Dat betekent dat de Archiefschool, zoals wij die nu kennen, zal verdwijnen. Het is belangrijk te constateren wat dit voor het archiefwezen zal betekenen. Het onderwijs Het onderzoek A 5 Het veld Van verzelfstandiging tot 1995 Verzelfstandiging Rijksarchiefschool Invoering van een tijdelijke regeling voor Archivistiek A en Archivistiek B 1996 Samenwerking met HvA en UvA 2002 Congres Archiefopieidingen onder de loep, organisatie door de Archiefschool 2003 Eindrapport Evaluatie Stichting Archiefschool, in opdracht van OCW 2004 Rapport Praktijk en opleiding. in opdracht van de Adviescommissie Opleidingen 2005 Congres Opleiden van archivarissen. Een gezamenlijke verantwoordelijkheid, organisatie door de Archiefschool 2006 Voornemen herinrichting archiefonderwijs door Staatssecretaris van Cultuur 2009 Tot besluit Adelheid Feryn is directeur van de Archiefschool. Met dank aan Marieke de Haan en Hans Scheurkogel. Voor meer informatie: www.archiefschool.nl/toekomst Foto's: Friso Pas september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 7