vbc Doe <Ifp Consult verhuisd naar nieuw onderkomen «ff! r 1 i @HBidigit Group WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl I/3/7 Bitsen Consultancy is een onderdeel van de project- en adviesbureau JANSSEN FILM AUDIO SERVICES nieuws uit het ve d Het Westfries Archief is niet meer weg te denken uit het cultuurhistorisch veld in West-Friesland. De archiefdienst is sinds zijn oprichting in 1974 een enorme sti mulans voor het gebruik van historische bronnen gebleken. Het aantal publicaties over de regio, van wetenschappelijke stu dies tot genealogieën en jaarboeken van historische verenigingen, is de afgelopen decennia sterk toegenomen. Deze ont wikkeling zou ondenkbaar zijn geweest als de archieven van oostelijk West- Friesland niet in één 'kenniscentrum' waren samengebracht. Een paar jaar geleden noemde het Noordhollands Dagblad het Westfries Archief zelfs het 'historisch geweten' van de regio. Maar als je naar de huisvesting in het Hoornse gemeentehuis keek, was dat nauwelijks voor te stellen. Kantoor- en publieksruimten waren veel te klein. Het personeelsbestand was gegroeid naar 13 medewerkers, het bezoekersaantal ver tienvoudigd naar zo'n 4000 per jaar. Bovendien was de archiefbewaarplaats (ruim 3 km') letterlijk vol. In 2000 besloot het bestuur van het Westfries Archief tot nieuwbouw op een terrein naast het SOW-gebouw aan de Blauwe Berg. Op 26 november 2004 werd de eerste paal geslagen, en nu, bijna anderhalf jaar later is het nieuwe Westfries Archief voltooid. Het is een bij zonder gebouw geworden, misschien wel het mooiste voorbeeld van moderne architectuur in Hoorn. Het ontwerp voor het gebouw is gemaakt door Emile Witlox van ONX architecten uit Hoofddorp. Het valt te typeren als een gesloten gebouw, geplaatst onder een ruime glazen stolp. Hierdoor sluit het gebouw prima aan bij zijn functies: een gesloten deel voor de opslag en het beheer van de archieven en een open gedeelte, met een uitnodigend karakter, voor de publieksfuncties zoals de studie zaal, de bibliotheek en dergelijke. De balie is vervlochten met een bijzon der vormgegeven trappartij die de eerste en tweede verdieping ontsluit. Bezoekers van het pand worden verrast door de ruimtelijkheid van het interieur. Na bin nenkomst wordt je blik als vanzelf omhoog geleid. De sculpturale vormen van de archiefruimten, waarvan die van de tweede verdieping boven je hoofd lijkt te zweven, maken het tot een intri gerend en spannend gebouw. Kenmerkend is ook de kleurstelling. De architect heeft de 'hardheid' van de betonnen archiefruimten willen verzach ten door ze te bekleden met een zacht materiaal, tapijt, in een opvallend rode kleur. Met dit tapijt zijn zowel de wanden als de plafonds van de buitenzijde van de archiefruimten bekleed. Deze bekleding zorgt tevens voor een aangename akoes tiek in de studieruimten. Het gebouw is verrijkt met een opvallen de kunsttoepassing; Ton Zwerver, beel dend kunstenaar te Amsterdam heeft een aantal ramen verrijkt met een compositie van fragmenten van de wapens van de Westfriese gemeenten. Samen met het kleurrijke interieur is het resultaat een aangename mix van moderne architec tuur en een vleug barok. Het plan oogstte in het ontwerpstadium al veel waarde ring van de pro vinciale wel standscommissie, waarbij het werd uitgeroepen tot plan van de maand. Door de ligging in het groen nabij de entree van de stad is het Westfries Archief gemakke lijk vindbaar voor bezoekers. Nu het gebouw gerealiseerd is, blijken de hooggespannen verwachtingen geheel waargemaakt. Het is een spannend, sculpturaal en kleurrijk pand geworden. Het gebouw biedt ruimte aan 9 km' archief, voldoende voor de komende 20 RilH Ik jaar. Het Westfries Archief wil meer zijn dan een archiefdienst oude stijl, en zal zich ontwikkelen tot regionaal historisch centrum, ondermeer door versterking van de samenwerking met de historische verenigingen en andere culturele of his torische instellingen, het organiseren van cursussen, lezingen, educatieve acti viteiten, enzovoort. Bij dit alles spelen veranderingen in de dienstverlening een belangrijke rol. Het Westfries Archief is volop bezig met een inhaalslag op het gebied van digitalise ring. Zo worden alle toegangen op de col lectie op internet gepubliceerd op de website www.archieven.nl. 120.000 archiefbeschrijvingen zijn daar al te vin den, 40.000 objecten uit de collectie beeld en geluid en 25.000 titels uit de historische bibliotheek zullen spoedig volgen. In de toekomst zullen ook veel bronnen zelf digitaal beschikbaar komen. Het lezen van kranten, registers van de burgerlijke stand en oude doopboeken verhuist dan virtueel naar de huis- of stu deerkamer van de bezoeker. Vooralsnog kan wie dat wil nog gewoon naar het Westfries Archief komen. In de nieuwe studiezaal is een speciaal gedeelte inge richt voor het raadplegen van originele bescheiden. Want wat gaat er nou boven de historische sensatie van het raadple gen van authentieke stukken van soms honderden jaren oud? Op 6 oktober aanstaande zal het gebouw officieel worden geopend. 13 Steen- en gips restauratie restauratie Kon. Wilhelminahaven ZZig 3134 KC Vlaardingen 0031 (0)10 - 234 02 91 0031 (0)10 - 460 34 37 0031 (0)6 - 38 26 30 77 info@artanddocumentconservation Calamiteiten van bilsen consultancy Samen sterk in Document Management Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com documentaire informatievoorziening Voor archief, bedrijf of particulier: Alle conserverinaen en restauraties van uw beeld- en geluidsdragers: - Film 8mm - 9,5mm -16mm - 35mm - Geluidsdragers, zoals oude geluidsbanden/cassettes en grammofoonplaten - Videobanden, zowel oude als recente formaten Wij scannen en digitaliseren bovenstaande dragers naar wens op nieuwe analoge en/of digitale masters Voor uw filmarchief-benodigdheden: - Aan- en afloopstroken van acetaat en polyester - Perforatie-reparatietape - Crystal Clear filmtape - Plakpersen voor alle gangbare filmformaten - Filmblikken voor 8mm -16mm - 35mm films - Vinegar Syndrome tester Ook bij vragen over AV-archievering kunnen wij u adviseren. Documentair management en ondersteuning cjjjjïp interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen <jj^> wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Westfries Archief Foto's: ONX architecten Hoofddorp, Christian Richters. D. Dekema Westfriesarchief september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 6