Groenendijk Microfilm- en Scanservice Subsidie Digitaliseren met beleid en workshop subsidies Drie eeuwen www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl archiefafslankers A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 nieuws uit het veld Verhuizing Stadsarchief Antwerpen naar Felix-pakhuis Het verhuizen van veertien kilometer archie ven van de Stad Antwer pen is al voorbereid sinds 1998. Op 19 augustus j.l. werd het Felixfeest gevierd na de voltooiing van de restauratie. Er waren een kunst- en boekenmarkt, een 'Schilders- Schrijversvliet' en via de schepen van de Tall Ships' Race kwam men terecht bij het gezellige openluchtterras aan de Oude leeuwen rui, waar men bij een echt Antwerps hapje en drankje kon genieten van Antwerpse muziek. In het Sint- Felixpakhuis zorgden verschillende podia voor een gevarieerd programma met een fototentoonstelling over de restauratiewer ken aan het pakhuis en over de Antwerpse archieven, verrassende klassieke muziek en heel wat bekende Antwerpe naren die vertelden over hun stad. Tevens kon men tijdens het FelixFeest voor de allereerste keer terecht in bibliotheek Felix, het gloednieuwe filiaal van de Antwerpse openbare bibliotheken en kreeg men de gratis publicatie Stadsarchief wordt Felix- Archief, waarin de geschiedenis van het Sint-Felixpakhuis en van het stadsarchief van naadje tot draadje wordt uitgelegd! In oktober 2006 zal het eigenlijke Felix- Archief openen. Dat om voldoende tijd te hebben om de meer dan 100.000 dozen te verhuizen en de juiste plek te geven in het FelixArchief. Info: www.felixarchief.be. Digitaliseren met beleid is een subsi dieregeling voor instellingen met een eigen collectie cultureel erfgoed. Met deze regeling wil het ministerie van OCW het digitaliseringsproces duurzaam inbedden in organisatie, beleid en werkprocessen van culturele erfgoedinstellingen. Het doel is ons erfgoed beter toegankelijk, vindbaar en bruikbaar te maken voor iedereen, nu en in de toekomst. De rege ling loopt nu vier maanden. Veel instellin gen hebben belangstelling getoond voor Digitalisering met Beleid, maar er zijn ook veel vragen. SenterNovem biedt onder steuning bij de aanvraag. Kijk op http://www.senternovem.nl/Digitaliseren- metbeleid/. Onder de knop 'Publicaties' vindt u een handleiding. Deze handlei ding geeft al antwoord op veel vragen en is onmisbaar bij het invullen van het aan vraagformulier. Heeft u na het lezen van de handleiding nog vragen, neem dan telefonisch of per e-mail contact op met SenterNovem voor ondersteuning. Tel: (070) 3735124. E-mail: digitaliserenmet- beleid@senternovem.nl. Ook kunt u bin nenkort deelnemen aan een workshop 'Subsidies voor Digitaal Erfgoed'. Het is een gezamenlijk initiatief van Digitaal Erfgoed Nederland, DIVA, FOBID, de Nederlandse Museumvereniging en de Taskforce Digitale Toegankelijkheid Ar chieven. De eerste workshop 'Subsidies voor Digitaal Erfgoed' vindt plaats op dinsdagochtend 26 september in het Louis Hartloopercomplex te Utrecht. De workshop biedt u de gelegenheid uw ideeën voor ICT-projecten voor te leggen aan vertegenwoordigers van diverse subsi diefondsen, zoals de Mondriaan Stichting, Prins Bernhard Cultuurfonds en Digitale Pioniers. Tevens zullen enkele erfgoedin stellingen, waaronder Teylers Museum, het Gemeentearchief Amsterdam en de Koninklijke Bibliotheek, presentaties geven over hun ervaringen met fondsen werving en het belang van projectmatig werken.U kunt zich aanmelden voor deel name via het aanmeldformulier op www.den.nl/subsidieworkshop. De kosten voor deelname zijn 25,00. Nieuwe subsidieronde 'Plan je Eigen Ruimte' De eerste subsidieronde voor Plan je Eigen Ruimte is afgerond. Er zijn zeven aanvragen gehonoreerd. Nu is er een tweede subsidieronde geopend, waarin nog ruimte is voor vier nieuwe aanvra gen van maximaal 20.000,-. De slui tingsdatum van deze ronde is 1 novem ber 2006. Met name de noordelijke pro vincies (Friesland, Groningen, Drenthe, Flevoland en Noord-Holland) worden uitgenodigd aanvragen in te dienen. Meer informatie: http://www.planjeei- genruimte.nl/index.php?p=72 KRANTEN LEZEN, GRATIS! De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag krijgt 12,5 miljoen euro overheids subsidie. Daarmee worden alle landelijke kranten die verschenen zijn tussen 1618 en 1995 via een website toegankelijk gemaakt. De gebruiker betaalt niets. "We hebben zeven kilometer krantenpapier dat gedigitaliseerd moet worden," zegt Hans Jansen van de Koninklijke Biblio theek in Den Haag. Jansen, directeur onderzoek en ontwikkeling van de biblio theek, moet er samen met zijn medewer kers de komende vijf jaar voor zorgen dat iedereen thuis via zijn computer in de enorme papierberg kan zoeken. "Het is de bedoeling dat alle landelijke dagbladen die ooit in Nederland zijn verschenen, digitaal beschikbaar komen. Verder is er een grote groep regionale bladen die in aanmerking komt en veel koloniale dag bladen, zoals de Sumatrabode en de javabode." Ook de oudste krant van Nederland, de Haarlemsche Courant uit 1618, komt in de digitale krantenbank beschikbaar. "Die hele papierberg scan nen, is ondoenlijk," zegt Jansen. "Ik schat dat we ongeveer acht miljoen pagina's opnemen. Dat is 14 procent van het totaal. Als de pagina's in de computer zit ten, worden ze met behulp van software leesbaar gemaakt. Daarvan wordt een index gemaakt, waarna de gebruikers met behulp van zoekwoorden in de teksten kunnen zoeken. Het woord dat je zoekt, licht dan op in de tekst." De Koninklijke Bibliotheek heeft voor het project begin dit jaar subsidie gekregen van het Innovatieplatform. De regering heeft het platform drie jaar geleden opge richt om de 'vernieuwingskracht' van Nederland te versterken. Op die manier moet Nederland in 2010 weer een van de koplopers zijn in de Europese kenniseco nomie. Over ongeveer twee jaar moeten de eerste resultaten van het krantenpro ject op het net staan. Rond 2011 is het project voltooid. Wie de kranten via de site van de Koninklijke bibliotheek wil inzien, hoeft niets te betalen. 'Betalen past in dit geval niet in onze filosofie. We hebben een groot bedrag aan subsidie gekregen van de overheid. De overheid komt aan geld via belastingen. Wie de site gebruikt, heeft dus al betaald.' Gedrukte ooeKen jÊf: Ingebondej^trandschriften LosbladfPhandschriften DTB-boeken vt Registers burgerlijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen, Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! 'ffjlmisc Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123

Archievenblad | 2006 | | pagina 5