Provinciale selectielijst vastgesteld 1 êm Leidraad Erfgoed Digitaal nieuwe stijl Archief Hongaarse adellijke familie duikt op in hef Nafionaai Archief Nieuwe website DeWoonOmgeving.nl nieuws uit het veld Archief Christelijke diamant centrale bij Kadoc Leuven (B) ontsloten 8 1 nieuws uit het veld een reis door de tijd met oude en nieuwe kaarten 'Vondst vergelijkbaar met archief Van Oranje voor Nederland' HAAGSE FOTOGRAFIEPRIJS 2006: DEN HAAG REGERINGSSTAD Onlangs is na de gemeentelijke selec tielijst ook de selectielijst vastgesteld voor de archieven van de twaalf provin cies en van 24 dagelijkse besturen van organen van gemeenschappelijke rege lingen waaraan een of meer provincies deelnemen. [Selectielijst voor archief stukken van provinciale organen 2005, Staatscourant 8 mei 2006, nr. 89; Geldig voor de navolgende zorgdragers: Gede puteerde staten van alle twaalf provin cies; Dagelijkse besturen van organen van gemeenschappelijke regelingen aan welke een of meer provincies deelne men]. Het proces van onderzoek, opstel len van concepten, ter inzage stellen en uiteindelijk de vaststelling is relatief vlot verlopen. Al snel na vaststelling van de vorige ver nietigingslij st uit 2000, begon een lande lijk werkgroep aan de samenstelling van een nieuwe lijst. Verandering van archiefwetgeving en wijzigingen in pro vinciale taken dwongen hiertoe. Projectleider in de aanvangsfase was drs. A.J.M. den Teuling, provinciaal archiefin specteur van Drenthe. Na diens vertrek wegens pensionering nam drs. C.E. Schabbing, adjunct-provinciaal archief inspecteur van Noord-Holland, de taak van projectleider over. De huidige lijst 2005 is in vorm en opzet nog vooral gericht op de selectie van de bekende papieren informatiedragers, de 'analoge stukken en dossiers'. Hoewel de lijst een uiterste houdbaarheidstermijn heeft van twintig jaar is de landelijke werkgroep al begonnen aan een nieuwe lijst. Dit maal niet vanwege veranderin gen in wet- en regelgeving of wijzigingen in provinciale taken, maar om invulling te geven aan de wensen van de dagelijkse gebruikers, de Raad voor Cultuur en het Nationaal Archief. De nieuwe lijst zal in zijn vorm namelijk sterk afwijken van de huidige. Uitgangspunt voor de selectie lijst worden niet langer de algemene taakgebieden die beschreven zijn in cate gorieën archiefbescheiden die bij een provinciaal orgaan kunnen voorkomen. Bepalend voor de vorm worden nu de processen binnen de provinciale organi satie. Deze processen worden door verte genwoordigers van alle provincies in kaart gebracht en opgenomen in een database. Vervolgens wordt de neerslag van deze processen beoordeeld op per manent te bewaren of op termijn te ver nietigen. Deze werkwijze sluit beter aan op het beheer van informatie in een steeds meer gedigitaliseerde omgeving. De belangrijkste voordelen van een pro- cessenlijst even op een rijtje: De processenlijst is concreet en daar door gemakkelijk interpreteerbaar; De lijst is geschikt om te gebruiken bij selectie aan de bron; Door de grote mate van overeenstem ming met de behandelprocessen zijn de selectiebeschrijvingen eenvoudig aan deze behandelprocessen te koppe len; De processenlijst is bruikbaar in een digitale administratieve omgeving en in een papieren omgeving; Gegevens uit de processenlijst kunnen worden geïmporteerd in een eigen Record Management Applicatie (RMA) of Record Keeping System (RKS); De selectiebeschrijvingen van de te bewaren archiefstukken kunnen als basis dienen voor de toegang op het over te brengen archief. Er zijn ook nadelen verbonden aan deze selectiemethode: Doordat iedere provincie vrij is om invulling te geven aan het beschrijven van de behandelprocessen zal het voorkomen dat behandelprocessen en selectiebeschrijvingen niet één op één met elkaar overeen komen; Door de geheel nieuwe opzet zal de ontwikkeling van de processenlijst veel tijd en deskundige inzet vergen. De tijdsduur zal afhankelijk zijn van het aantal mensen en hun beschikbaar heid. In nauwe samenwerking met de Inter provinciale Overleggroep DIV (IOG-DIV) is een voorbereidingsgroep gestart met de uitwerking van deze methode. Naar ver wachting zal een nieuwe provinciale (procesgebaseerde) processenlijst eind 2008 in gebruik worden genomen. Kees Schabbing, voorzitter van de IPO-werkgroep Selectielijst Decennialang was de diamantnijver heid een bloeiende economische bedrijvig heid in de Antwerpse agglomeratie en de Kempen. Rond die bedrijfstak - vaak in de vorm van huisnijverheid of kleinschalige ateliers - ontwikkelde zich een zeer speci fiek sociaal-economisch milieu, een sub cultuur als het ware, met een heel eigen sociaal klimaat. Op die sector entte zich al vóór 1914 een christelijk syndicalisme. Uit lokale initiatieven (onder andere in Boom) groeide een nationale ACV-centrale, de Christelijke Belgische Diamantbewerkers centrale (CBD), met zetel in Antwerpen. Dat vakverbond ging intussen op in ACV- Transcom en viert in 2007 zijn honderdste verjaardag. Het CBD-archief werd recent geordend. Van de beginjaren bleven nau welijks stukken bewaard. De dossiers van de bestuursorganen starten pas in de jaren 1930, maar vormen wel een mooie rug gengraat in het archief. Dat werpt vooral een licht op de unieke sociale verhoudin gen in de diamantsector, op sociale con flicten, maar ook op de nauwe relaties tus sen patroons en vakbonden, onder andere inzake het gezamenlijk beheer van diverse sociale kassen, de inrichting van de vakop leiding en de organisatie van ontspan ningsactiviteiten. Rijke documentaire bun dels over alle mogelijke aspecten van de diamantindustrie in binnen- en buiten land vervolledigen nog het beeld van een boeiende sociale microkosmos. Meer info en de toegang zijn te vinden op: http://kadoc.kuleuven.be/db/inv/1407.pdf archievenblad september 2006 Week van de geschiedenis De Week van de Geschiedenis 2006 vindt plaats van vrijdag 13 tot en met zondag 22 oktober. Gedurende deze week worden activiteiten georganiseerd door meer dan 600 organisaties, zoals musea, archieven, filmhuizen, culturele instellingen boekhandels, bibliotheken en bedrijven. Het doel is om een zo breed mogelijk publiek te enthousias meren voor geschiedenis. Het thema van de Week 2006 is Geloof Bijgeloof. Op www.weekvandegeschiedenis.nl vindt u verdere informatie. Kaarten op Tafel is een lespakket bij de website www.overijsselinkaart.nl. Via deze website kunnen op vrij eenvoudige wijze duizenden (historische) kaarten van Overijssel worden geraadpleegd. Gezien de veelzijdige gebruiksmogelijk heden van de kaarten, vormen ze een bron van leerstof in het onderwijs. Het Oversticht heeft samen met verschillen de partners het lespakket Kaarten op Tafel ontwikkeld. Kaarten op Tafel is primair bedoeld voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs en de klassen 1 en 2 van het voortgezet onderwijs, en bestaat uit een docentenhandleiding en zeven opdrachtbladen. Door het maken van de opdrachten krijgen de leerlingen op een praktische manier kaartvaardigheden aangeleerd en leren ze met elkaar samen werken. Het lespakket leent zich voor het vervangen van onderdelen van de regu liere lesstof in de aardrijkskunde- en/of geschiedenislessen. Meer informatie: Miriam van Eunen, Het Oversticht, 038- 4213257, meunen@oversticht.nl Het archief van een van de meest prominente adellijke vrijheidsstrijders uit de Hongaarse geschiedenis, de Rakóczy-dynastie, is opgedoken in het Nationaal Archief. De vondst is spectacu lair te noemen, omdat er in Hongarije weinig oude archiefstukken van de fami lie bewaard zijn gebleven. Het is een unieke verzameling van oorkondes en akten, waarvan de oudste teruggaat tot 1322. Het archief blijkt tijdens de Koude Oorlog door toedoen van de gevluchte weduwe Rakóczy in Den Haag te zijn beland. Volgens dr. Laszló Maracz, docent Oost-Europese Studies aan de Universiteit van Amsterdam, is het belang van het archief vergelijkbaar met dat van de familie Van Oranje voor Nederland. DeWoonOmgeving.nl ontwikkelt een nieuwe website. DeWoonOmge- ving.nl wil Nederlandse erfgoedinstellin gen een platform bieden, waarop zij geza menlijk geografisch-historische infor matie kunnen ontsluiten. De toegevoeg de waarde van deWoonOmgeving.nl ligt in het samenbrengen van gegevens van verschillende instellingen. DeWoon- Omgeving.nl moet een breed publiek van leuke, interessante en nuttige infor matie voorzien en wil zich richten op toevallige passanten (die via een zoekma chine bij de gezochte informatie komen), de geïnteresseerde leek én de profession al. Het is daarom belangrijk dat de nieu we site buitengewoon publieksvriende lijk wordt. Om de gebruiksvriendelijk heid te testen, worden in september en november gebruikerstests georganiseerd. Belangstellenden kunnen zich vanaf nu opgeven voor een gebruikerstest op www.deWoonOmgeving.nl Meer infor matie over de nieuwe website is te vin den op www.divakoepel.nl - klik op acti viteiten - klik op deWoonOmgeving.nl. In 2004 publiceerden DEN en de Mondriaan Stichting gezamenlijk 'Cultureel Erfgoed Digitaal, Leidraad bij projecten'. Van dit boekje is nu een nieuwe webversie beschikbaar. De publicatie (kortweg Leidraad Erfgoed Digitaal) geeft een handig overzicht van wat er allemaal komt kijken bij het digitaliseren van culturele collecties, zoals organisatie van de werkzaamhe den, keuze voor apparatuur en formats, beheer van de resultaten en juridische aspecten. Naast de uitgave verscheen een aparte website, met niet alleen de tekst van het boekje, maar ook diverse aanvullingen op en uitwerkingen van de oorspronkelijke tekst. Deze website is nu geheel herzien en ondergebracht in de website van DEN. De nieuwe vorm biedt meer flexibiliteit om de Leidraad actueel te houden. Ook sluit de Leidraad nu beter aan op het ICT- register voor het Cultureel Erfgoed. De Leidraad blijft zo een belangrijke infor matiebron binnen het kwaliteitszorg systeem voor digitaal erfgoed. De nieuwe Leidraad kan geraadpleegd worden op http://www.den.nl/publica- ties/leidraad/. De Haagse Fotografieprijs kent dit jaar het thema 'Den Haag regeringsstad.' Den Haag Regeringsstad is een logisch thema in het jaar dat er vervroegde verkiezingen worden uitgeschreven. Den Haag is het regeringscentrum waar alle beslissingen worden genomen en bovendien is Den Haag de stad met de ministeries waar het beleid wordt uitgevoerd. Waar de gemeente Den Haag niet naar op zoek is, zijn foto's van verkiezingsposters, maar juist naar foto's die de onverwachte kanten van Den Haag als regeringsstad verbeelden. Hoe kijkt de burger aan tegen dit facet van Den Haag? Wat voor een gevoel heeft de burger bij dit thema? Hoe ver reikt de politiek binnen Den Haag? Wat zijn de gevolgen van het zijn van een Regeringsstad? De voor- en nadelen? Kortom, de Haagse Fotografie- prijs 2006 maakt aanspraak op de creati viteit van de inzenders, maar dan is er ook een mooi bedrag te winnen. De uiterste inzenddatum is 1 januari 2007. Jn maart 2007 organiseert het Haags Gemeentearchief een tentoonstelling met een selectie uit de inzendingen. Ook de foto's van de niet-winnaars zijn hier te bewonderen. De inzender met de beste, origineelste, mooiste of meest aanspre kende foto bij het thema wint de Haagse Fotografieprijs 2006. De prijsuitreiking vindt plaats tijdens de opening van de tentoonstelling in maart 2007. De win naar ontvangt 1.000,= en de twee eer volle vermeldingen (2e en 3e plaats) respectievelijk e 300,= en 200,=. Het informatieblad en het deelnemers formulier kan worden uitgeprint via www.gemeentearchief.denhaag.nl september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 4