OOOOtOOOddOO BOEVEN IN DE DEPOTS VAN HET ZEEUWS ARCHIEF? nieuws uit het veld Digitale archieven en virtuele dienstverlening: tussen papier en werkelijkheid. nieuws uit het veld Zeeuws Archief presenteert lesbrief over restauratie Symposium Organisatie van archiefbeheer "Samenwerking en samengaan in relatie tot wet en klant' NIEUWS u i t 14e Nederlands-Duits Archiefsymposium, Zwolle 16 en 17 november 2006 Op 16 en 17 november a.s. vindt in het Historisch Centrum Overijssel te Zwol le de veertiende editie plaats van het Ne derlands-Duits Archiefsymposium. Thema van het symposium is de vraag waar we in Nederland en Duitsland staan met digitale archivering en virtuele dienstverlening. De vergelijking van de situatie in beide landen kan tot interessante nieuwe inzichten en oriëntaties leiden. Op de eerste dag spreekt prof. dr. F.C.J. Ketelaar in de key-note lezing over de stand van zaken ten aanzien van de de finiëring van het begrip 'digitale archie ven'. Hoe passen we de digitale verschij ningsvormen van archieven in in de kaders van de archivistiek. Vervolgens zal van Duitse en Nederlandse zijde worden ingegaan op de inbedding in wet- en regelgeving van het fenomeen 'digitale archieven'. Eveneens uit beide landen worden enkele casussen gepresenteerd (e-depot, e.a.). Op de tweede dag gaat het over virtuele dienstverlening. In de key-note lezing zet Bert Looper de diverse dienstverlenings concepten op een rij, om vervolgens te komen tot een 'algemene virtuele dienst verleningsfilosofie'. Vanuit het Stadsar chief 's-Hertogenbosch en het Westfali- sches Archivamt wordt de 'interne' virtu ele dienstverlening aan bestuur en orga nisatie toegelicht. Ten slotte worden enkele dienstverleningsprojecten voor de burger gepresenteerd (Westfalische Ur- kundendatei, virtuele studiezaale.a.). In september worden de programma's en inschrijfformulieren verspreid. Mocht u verzekerd willen zijn van toezending, stuur dan een mail aan Bert Looper, b.looper@historischcentrumoverijssel.nl. Prof. dr. Marjan Schwegman gaat per 1 maart 2007 de nieuwe directeur van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) worden. Zij volgt dan Hans Blom op. Schwegman (55) is momenteel directeur van het Koninklijk Nederlands Instituut Rome en bijzonder hoogleraar vrouwengeschiedenis aan de Universiteit Utrecht. Haar specialisatie is de geschiedenis van het moderne Italië. Fenna Brouwer, tot 1 september j.l. werkzaam als docent-onderzoeker bij de Archiefschool, is met ingang van die datum aan de slag gegaan als directeur van het Waterlands Archief te Purmerend. Met ingang van 1 mei 2006 is historicus Anton Schuttelaars als eerste applicatiebeheerder in dienst getreden bij het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in 's-Hertogen bosch. De afgelopen zeven jaar is hij werkzaam geweest als Oracle-applicatie-ontwikkelaar bij Getronics. Zijn huidige functie bij het BHIC voldoet perfect aan zijn wens om zijn automa tiseringskennis te koppelen aan zijn histori sche kennis én belangstelling. Susanne Neugebauer is per 16 augustus j.l. begonnen bij de archiefschool als docent onderzoeker. Ze verliet het openbaar lichaam Nieuw Land Erfgoedcentrum, waar zij rijksar chivaris van Flevoland en gemeente- en water schapsarchivaris van de deelnemers was. Per 1 januari 2007 zal Bert Looper, directeur van het Historisch Centrum Overijssel, Zwolle verruilen voor Leeuwarden. Hij wordt daar directeur van Tresoar, de brede Friese cultuur instelling, waarin het Rijksarchief in Friesland, de Provinciale Bibliotheek en het Fries Letterkundig Museum en Documentatie centrum enkele jaren geleden zijn opgegaan. Looper, geboren en getogen in Friesland, kon deze kans toch niet voorbij laten gaan, hoewel zijn verblijf in Overijssel van hem ook nog wel een paar jaar langer had mogen duren. Wie zijn opvolger wordt bij het Historisch Centrum Overijssel is nog niet bekend. Geldersarchief oud-directeur Prof. dr. Frank Keverling Buisman is voorzitter geworden van de commissie Archieven bij de Raad voor Cultuur. De benoeming geldt voor de periode van 1 maart 2006 tot 1 maart 2008. Hij volgt gemeentearchivaris Ariela Netiv op. Titia van der Werf-Davelaar is per 15 augustus benoemd tot adjunct-directeur Verzamelingen bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG). Zij wordt verantwoorde lijk voor de collectievorming, het beheer en de publieke diensten van het grootste categorale documentatiecentrum in Nederland. Daarvoor werkte Titia bij het Afrika- Studiecentrum als hoofd van de bibliotheek en managementlid verantwoordelijk voor ICT-ontwikkelingen. Zij heeft geschiedenis gestudeerd in Groningen en is sinds 1987 werkzaam in het bibliotheekwezen en de wetenschappelijke informatievoorziening. Met ingang van 1 juli werkt Odie van Eupen als Communicatieadviseur/PR bij het Ge meentearchief Rotterdam (GAR). Zij volgt daarmee Tommy Bruggink op. Odie van Eupen werkte hiervoor als Communi catieadviseur bij de Bestuursdienst van de Gemeente Rotterdam. Naast haar reguliere taken zal zij zich gaan bezighouden met de voorbereidingen voor de activiteiten rond het 150-jarig bestaan van GAR volgend jaar. Drs. Menno Koopstra is per 1 september streek archivaris bij het op te zetten Cultuur historisch Centrum Oldamt te Winschoten. Koopstra was daarvoor werkzaam bij het Streekarchivariaat NoordWest-Veluwe als rayaonarchivaris (voor Elburg, Ermelo en Harderwijk). [Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven.] archievenblad september 2006 'M I III.I.I.I.J.II' het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Het is muisstil in de archiefkast. Ineens... geritsel... Snelle pootjes trippe len over de vloer. En dan... een oorverdo vend geknaag. Muizen! Twee boeven- muizen knagen zich een weg door een zeventiende-eeuws rekeningboek van de 'Domeinen Bewesterschelt' uit het archief van de Zeeuwse Rekenkamer. In een mum van tijd is bijna de helft van de onderkant verdwenen en is een nestje ontstaan voor jonge muisjes. Ruim drie eeuwen later staat dit aange vreten boek op de kaft van een lesbrief over het restauratieatelier van het Zeeuws Archief. De twee boevenmuizen worden op heterdaad betrapt. Aangezien het in het Zeeuws Archief streng verbo den is voor ongedierte, zoals muizen, zil vervisjes, boekenwormen en insecten, krijgen ze een taakstraf opgelegd. Ze moeten aan kinderen uitleggen wat het restauratieatelier doet, welke schade ongedierte en schimmels aan archieven toebrengen en hoe archief stukken en boeken dan geconserveerd en gerestau reerd moeten worden. De lesbrief 'Restauratieatelier voor behoud van vorm en inhoud' laat aan de hand van foto's en korte begeleidende teksten zien hoe belangrijk het werk van de restaura toren en behoudsmedewerkers is. De les brief, bedoeld voor kinderen van 9 tot 14 jaar, is speels vormgegeven en bevat veel fotomateriaal, afkom stig van het restaura tieatelier van het Zeeuws Archief. De boevige muizenteke ningen zijn van de hand van de Mid delburgse kunstenaar en vormgever Ramon de Nennie. Bij elk onderdeel worden drie vragen gesteld die zowel tekst gerela teerd zijn als een beroep doen op het zelfstandig denkver mogen van het kind. De lesbrief kan heel goed gebruikt worden in combinatie met een bezoek aan de tentoonstelling 'Schatten uit het Zeeuws Archief', die te zien is tot 11 november 2006. Verdere info: www.zeeuwsarchief.nl. Avu\'|)crjïlH'il Foto: Zeeuws Archief, Ramon de Nennie. Het Regionaal Archief West-Brabant (RAWB) is ingesteld als gemeenschappe lijke regeling op 1 januari 1956. Dit jaar viert het West-Brabants archief het 50- jarig bestaan. Het RAWB is de oudste nog actieve GR op het gebied van het archief beheer. Op 8 september opende de nieuwbouw van het archief aan de Beukenlaan in Oudenbosch. Ter viering van het jubileum wordt op donderdag 28 september 2006 in de Moerdijkzaal in het gemeentehuis van de gemeente Moerdijk, Pastoor van Kessellaan 15 te Zevenbergen van 13.00 - 16.30 uur (met aansluitend een borrel) het Symposium Organisatie van archiefbeheer gehouden. De deelname is gratis. Centraal staat de vraag welke organisatie vormen er zijn voor archiefbeheer en wat hun voor- en nadelen zijn. Is dat de klas sieke archiefdienst alleen? Of juist de archiefdienst in samenwerking of samen gaan met anderen? En wie zijn dan die anderen? Wat we de laatste vijf a tien jaar zien, is dat er allerlei samenwerkingsvor men zijn ontstaan, die soms ook tot orga nisatorische veranderingen hebben ge leid. Grosso modo zijn er twee stromin gen: het archief samen met andere aanbie ders van cultuur en cultureel erfgoed het archief samen met de documentai re informatievoorziening (beheer van het archief van wieg tot graf, het zgn. records continuüm) Daarnaast gaat het over de vraag: moet het altijd per se een overheidsorganisatie zijn die de archiefwettelijke taken uit voert, of is het mogelijk om die over heidstaak te privatiseren? Het sympo sium probeert een soort van stand van zaken weer te geven en de ontwikkelin gen rond samenwerking of samengaan te kaderen. Enerzijds tegen het licht van de Archiefwet, dus vanuit een juridisch gezichtspunt, anderzijds tegen de wens van de gebruiker! Deze laatste wordt in veel studies en onderzoeken een belang rijke rol en mening toegedicht. Wat voor voordeel heeft onze klant? Indien u wilt deelnemen aan dit sympo sium, stuur dan s.v.p. vóór 21 september een bericht van komst met uw naam en de naam van de instelling waar u werkt naar: Regionaal Archief West-Brabant, Beukenlaan ld, 4731 CD Oudenbosch. Of mail uw aanmelding naar: h.janssen@regionaalarchiefwestbrabant.nl Zie voor het hele programma: http://forum.archieven.org/index.php? topic=5233.0 september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 3