0 buitenlandse evenementen BINNEN- E Tentoonstellingen Badplaatsen, en Scheveningen al hele maal, bieden altijd meer vertier dan alleen het strand. Vuurwerk was er al meteen. Vanaf 1885 stond er een ste nen Kurhaus en op 6 mei 1901 opende Prins Hendrik het Wandelhoofd Koningin Wilhelmina. Scheveningen was van eenvoudig vissersdorp uitge groeid tot mondaine badplaats. De ten toonstelling 'Zon, zee en strand' laat in ruim zestig reclameaffiches zien hoe, gro tendeels in de eerste helft van de twintig ste eeuw, de zomer volop gevierd wordt. Voor deze tentoonstelling is materiaal gebruikt uit de collecties van het ReclameArsenaal, het Gemeentearchief Rotterdam en uit de eigen collectie van het Haags Gemeentearchief. Romans met de werkelijkheid als uit gangspunt zijn momenteel immens po pulair. Het boeit zowel schrijver als lezer als iets écht is gebeurd. Schrijvers van deze romans zoeken feiten en inspiratie in diver se bronnen: brie ven, officiële documenten, foto's en lite ratuur. Maar hoe ver kan en mag een auteur gaan in zijn artistieke vrijheid? In de tentoonstelling zijn bijvoorbeeld het gastenboek van Pension Walda en fami liefoto's uit Annejet van der Zijls Sonny Boy te bewonderen en originele, histori sche documenten die onder meer Arthur Japin, Mike Dash en Hella Haasse voor hun bestsellers raadpleegden. Maar 'De Bron' is ook een tentoonstelling over de gefantaseerde waarheid of de waarheids getrouwe fantasie in het genre literaire non-fictie. 'Zo zoet als suiker' gaat over de geschiede nis van de suikerfabriek te Vierverlaten, Hoog kerk van CSM. Uit de archieven van de fabriek is onder andere uniek fotomateri aal tevoorschijn gekomen. In 1896 werd door Jan Evert Scholten de NV Noord Nederlandsche Beetwortelsuikerfabriek opgericht. Om coöperatievorming tegen te gaan kregen de boeren een deel van de winst. De fabriek van Jan Evert Scholten werd in 1919 on derdeel van het landelijk opere rende CSM., die in 1921 ook de rietsuikerraffina derij van W.A. Scholten te Groningen overnam. Samen met de in 1913 opge richte Friesch Groningsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek, nu Suikerunie is de fabriek beeldbepalend voor 'suiker- stad' Groningen. De CSM viert in 2006 het 110-jarig bestaan. Wie laat zich nooit verleiden tot het uitprobe ren van een nieuw recept? Wie kent ook niet Wannées Kookboek van de Amster damse huishoudschool? De geschiedenis van het koken in Nederland en van het kookboek, waarbij de nadruk op Amster dam ligt, worden aan de hand van de zeldzame en bijzondere boeken uit de Amsterdamse Stichting Gastronomische Bibliotheek (SGB) en de Bijzondere Col- lecties van de Universiteitsbibliotheek weergegeven. De SGB - een samenvoe ging van de twee grote collecties Neder landse kookboeken van kookboekenver zamelaars Joop Witteveen en Bart Cupe rus en culinair journalist Johannes van Dam - is de grootste particuliere collectie op dit gebied in Nederland. De SGB heeft het beheer van deze collectie overgedra gen aan de Universiteitsbibliotheek. Tentoonstellingszaal Universiteitsbibliotheek Amsterdam, Singel 425, Amsterdam. De Machinefabriek Gebr. Stork Co was in 1868 in Hengelo opgericht. Aanvankelijk bouwde het bedrijf indus triële installaties in Nederland, maar breidde later haar activiteiten uit tot vrij wel alle werelddelen. De oprichters en eerste directeuren Stork behoren tot de zogenoemde 'verlichte ondernemers'. De tentoonstelling belicht het leven in en om Stork vanuit vier thema's: de gebou wen, bijzondere gebeurtenissen, de pro ducten en het sociale leven. Het ideolo gisch en pragmatisch gebruik van foto grafie door een middelgroot bedrijf in de machine-industrie wordt breed uitgeme ten. Er is werk te zien van anonieme bedrijfsfotografen, externe persfotogra fen, maar ook van amateur-fotografen, bijvoorbeeld de kleurenfoto's van de Stork medewerker H. van de Vlugt, die in 1961 de opening van de suikerfabriek Haft Tapeh in Iran door Sjah Mohammed Reza Pahlavi vastlegde. Tijdens het festival belichten zo'n honderd organisaties in Gelderland van af 29 september enthousiast het recente Gelderse verleden. In Apeldoorn organi seert CODA een meergeneratie- en bele vingstentoonstelling over de voorbije agenda eeuw. Dit is het centrale evenement. Vele musea, archieven, bibliothe ken, vereni gingen en stichtingen in de provincie organisern plaatselijke evenementen als muziekuitvoeringen, wandelingen, fiets routes, lezingen, workshops, filmvoor stellingen en exposities. Cursussen Veel archieven, bibliotheken en erf goedinstellingen overwegen om delen van hun bezit te digitaliseren. Om daarbij in aanmerking te komen voor subsidie moet de aanvrager een gedetailleerd pro jectplan indienen. Veelal is een medewer ker uit de eigen organisatie verantwoorde lijk voor zowel het opstellen van dit plan als de uitvoering van het project. Voor deze doelgroep organiseert GO opleidin gen vanaf maandag 18 september 2006 voor de vierde maal de zevendaagse cursus Digitalisering van culturele collecties. Informatie en aanmelding: www.stgo.nl of tel. 070-3512380. Er zijn nog enkele plaatsen vrij op de seminarcyclus, die de Archiefschool in het najaar aanbiedt. De seminarcyclus is opgebouwd uit vijf seminardagen en start op maandag 11 september 2006, de volgende seminardagen zijn 25 septem ber, 9 oktober, 30 oktober en 13 novem ber 2006. Wellicht is het iets voor u of voor een van uw collega's (leidinggeven den en/of stafmedewerkers van archief- en erfgoedinstellingen die geen archivis- tische achtergrond hebben). Bijeenkomsten De sectie Kwaliteitszorg van van DIVA. Info: www.divakoepel.nl Deze studiemiddag beoogt uw kennis van de juridische haken en ogen rond open baarheid en archieven op peil te brengen. Locatie: Archiefschool, Amsterdam Informatie: www.archiefschool.nl Studiedag Waterschapsgeschiedenis bij gelegenheid van het afscheid van prof.dr. Gerard van de Ven als bijzonder hoogleraar Waterstaatsgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Verschil lende sprekers houden voordrachten over Nederlandse watersnoodrampen in het verre en meer nabije verleden en er wordt een parallel getrokken met Japan. Aanvang: 10.00 uur Locatie: Doopsgezinde Singelkerk, Thema: Information Blur. Internationale bijeenkomsten |_63 ISSBBSajïr.a-rf \WVUllldW, t/m 4 oktober "Zon, zee en strand" De Affiche Galerij, station Spui in de tram tunnel, Den Haag. Info: 070 - 353 7006 of www.gemeentearchief.denhaag.nl I t/m 22 oktober De Bron. Schrijvers geïnspireerd door historische documenten. De Verdieping van Nederland (Koninklijke Bibliotheek en Nationaal Archief), Den Haag. Info: www.deverdiepingvannederland.nl t/m 29 oktober Vierverlaten, zo zoet als sui ker, 110 jaar CSM Groningen Veenkoloniaal Museum, Museumplein 5, Veendam. Info: tel. 0598-364224 of www.veenkoloniaalmuseurn.nl t/m 1 december 'Koks Keukenmeiden. Amsterdamse kookboeken' Info: tel. 020-525 2301 of www.uba.uva.nl/dienstverlening I t/m 7 januari 2007 Fotocollectie Stork 1868-1983: van staalkaart tot familiealbum Historisch Centrum Overijssel, Zwolle. Info: tel. 038-426630 of www.historischcen- trumoverijssel.nl I t/m 7 januari 2007 Festival Gelderland 1900-2000 Info: tel. 026-3521600 en 055-5268400 of www.festival-gelderland.nl I 18 september Praktijkcursus over de begeleiding van digitalise ringprojecten 1 najaar 2006 Archivistiek voor niet-archivarissen Info en aanmelding: www.archiefschool.nl/ cursussen/nietarchivaris.html 21 september Marketing en nieuwe doelgroepen I 28 september 'Samenwerking en samengaan in relatie tot wet en klant' Locatie: Moerdijkzaal, gemeentehuis van de gemeente Moerdijk, Pastoor van Kessellaan 15 te Zevenbergen. Zie ook p. 7. Gratis toegang. Informatie: www.regionaalarchiefwestbra- bant.nl, aanmelding: h.janssen@regionaal- archiefwestbrabant.nl 28 september Blue Shield conferentie, 'Towards a solid organi zation: infrastructure ands awareness' Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag. Prijs 25,-. Aanmelding voor 15 september via conférence@blueshield.nl Informatie: www.blueshield.nl I 5 oktober 'Samen, ondernemen, doen'. Congres SOD en DIVA Locatie: Vergadercentrum Hoog Brabant in Hoog Catharijne, Utrecht Info: www.divakoepel.nl of www.spd-opleidingen.nl 1 november Studiedag Openbaarheid en het Archief 1 2 november Ramp en reactie Singel 452, Amsterdam Informatie: dr. Marie-Louise ten Horn-van Nispen (secretaris), Holierhoek 22, 2636 EJ Schipluiden, tel. (015) 380 8424. Aanmelding: door 15,- over te maken op gironummer 93830 t.n.v Vereniging voor Waterstaatsgeschiedenis, Voorschoten. I 3 november 7e Information Retrieval Day Locatie: Erasmus Universiteit Rotterdam. Meer informatie: www.vhic.nl/factor-i I 23 november XML Holland Congres 2006 over XML en publiceren Locatie: Het Uitgevershuis, Den Haag. Aanmelden: www.livre.nl/index.php?option= com_cpntent8itask=view8ijd=674&Jtemid=:i89 I 12 en 13 december 3e Digitaal Erfgoedconferentie 2006 Locatie: Rotterdam. Meer informatie volgt op www.den.nl I 20-23 september, Dresden 13. Kartographiehistorische Colloquium und 9. Dresdner Sommerschule für Kartographie Deelnamekosten: 90,-. Informatie en aanmelding: e mail: markus.heinz@sbb,spk-berUn.de 26 t/m 29 september, Essen 67ste Deutscher Archivtag. 'Archive und Öffent- lichkeit' Informatie en aanmelding: www.archivtag.de 27 oktober World Day for the Audiovisual Heritage (Unesco) http://tinvurl.com/jufub archievenblad september 2006

Archievenblad | 2006 | | pagina 31