Coördinator archieven en acquisitie NIOD KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Voor het voetlicht: Annemieke van Bockxmeer KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Vierde Ketelaar-lezing gewijd aan de herinnering Algemene Ledenvergadering KVAN en Ketelaarlezing 2006 in Sociëteit 'De Witte', Den Haag, donderdag 12 oktober 2006 Aanmelding -> 6l archivarissen Zij kan met recht een laatbloeier worden genoemd en houdt nog steeds van nieuwe uit dagingen. Zeventien jaar lang werkt ze nu al bij het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie (NIOD). Voorlopig gaat ze gewoon door en tussen de bedrijven gaat ze nog promoveren. We hebben het over Annemieke van Bockxmeer. MMS Joanna Maria Lidwina van Bockxmeer, geboren op 5 juli 1946 in een katholieke familie te Hoorn, ging na de lagere school naar de Middelbare Meisjes School (MMS) op het Sint-Werenfriduslyceum. Een bewuste keuze van haar ouders; ook haar twee andere zussen gingen hier naar toe. Dit had wel tot gevolg dat ze, 18 jaar oud, eerst MO- Nederlands moest gaan studeren aan de Universiteit van Amsterdam en hierna pas kandidaatsexamen Nederlands kon doen. In deze periode was Annemieke actief in de stu dentenbeweging (Maagdenhuis). Annemieke was reeds met haar doctoraalscriptie bezig toen ze een studiepauze inlaste. De zorg voor haar zoon en de studie was niet te combine ren. Toch heeft ze in die periode nog even les gegeven aan een middelbare school. Filosofie Het was uitstel en zeker geen afstel, want in 1980 nam zij de draad weer op en veranderde ze zelfs van studierichting. Haar eerder gedaan bijvak, filosofie, werd nu hoofdvak. In 1983 studeerde ze af bij de faculteit der wijsbegeerte van de Universiteit van Amsterdam met als hoofdvak systemati sche filosofie en als bijvak geschiedenis van de metafysica. In deze periode was zij actief in de vrouwenbeweging. Na haar afstuderen heeft zij een aantal jaren als zelfstandig onderzoeker gewerkt. Anne mieke hield zich bezig met communistische verzetsgroepen in de Tweede Wereldoorlog en daarvoor raadpleegde zij een aantal archieven van het RIOD. Toen zij daar de eer ste keer archiefonderzoek ging doen, had zij het gevoel dat ze in het paradijs terecht was gekomen. Annemieke had zich namelijk niet eerder gerealiseerd dat eigentijdse stukken van en over mensen waar iemand alles over wil weten, zo belangrijk kunnen zijn. Dat was haar grote archiefervaring. NIOD Zoals reeds vermeld, werkt zij sinds 1989 bij het RIOD, nu NIOD, een functie waarvoor ze door het RIOD destijds werd gevraagd. De eerste zeven jaar bij de toenma lige afdeling beheer, bij de externe dienstver lening. Haar belangrijkste taak was het behandelen van vragen van particulieren. In die tijd waren dat bijna uitsluitend oorlogs getroffenen. Annemieke deed daar archief onderzoek voor. Als mensen dat wilden, kon den ze op het instituut 'hun' stukken raad plegen. Volgens Annemieke heeft ze tijdens haar studie filosofie logisch denken geleerd, dat kwam dus goed van pas voor haar studie Archivistiek A aan de Archiefschool in Den Haag, die ze in de periode 1995-1996 met succes volgde. Toeval of niet, maar in ongeveer dezelfde tijd werd er bij het RIOD gereorganiseerd, waar bij ook werd besloten dat het archiefbeheer professioneler moest worden aangepakt. Na deze reorganisatie was Annemieke verant woordelijk voor de conservering en inventa risatie van de archieven. Nu is zij coördina tor archieven en acquisitie. Zij werkt met een team van (bijna) opgeleide archivarissen, die weten hoe ze met archieven om moeten gaan. Maar liefst tachtig procent van de toe gangen op de NIOD-archieven staat nu op internet! Daarbij bleken zelfs oude toegan gen, ook uit de jaren vijftig van de vorige eeuw, vaak heel goed bruikbaar te zijn. Promotie Sinds twee jaar is zij betrokken bij het programma Erfgoed van de Oorlog van het Ministerie van VWS. Annemieke zit in de bij behorende stuurgroep en leidt twee NIOD- projecten die in dit kader worden uitge voerd; een onderzoeksgids Archieven van de Oorlog, een ING/NIOD-project waarvoor het ING voor hun kant van de zaak een eigen projectleider hebben, en een project dat beoogt binnen twee jaar zoveel mogelijk archieven van naoorlogse belangenorganisa ties te verwerven en te ontsluiten. Zij heeft verder bijna vier jaar met veel ple zier in het bestuur van de KVAN gezeten. Annemiek heeft dat als inspirerend ervaren. Het is ook fijn om contacten te hebben en mensen in de archiefwereld beter te leren kennen. Verder is het ook nog eens goed voor je netwerk. Daar is zij nu mee gestopt, vanwege haar promotieplannen. Een nieuwe uitdaging en het was gewoon 'leuk om weer iets anders te doen.' Haar onderzoek draagt de titel; 'De construc tie van de bezetting. Archieven, collecties en het RIOD 1945-1960'. Dit onderwerp wekte haar interesse door haar dagelijkse werk zaamheden. Natuurlijk is vervolgens het nodige overleg hierover geweest met haar promotor, professor Eric Ketelaar. In haar onderzoek staat de vraag centraal hoe, door wie en in welke context de archie ven naar het RIOD zijn gekomen, hoe ze daar zijn gewaardeerd, geordend en beschre ven en welke gevolgen dit complex van han delingen heeft voor de geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog. Archieven zijn maatschappelijke constructies, die, voordat ze voor historisch onderzoek geschikt zijn, door vele handen gaan, waaronder die van de inventarisator. De strategie van de inven- tarisator bepaalt de compositie en het karak ter van de toegang op het archief en daarmee heeft hij invloed op de manier waarop naar een periode, in dit geval de Tweede Wereldoorlog, wordt gekeken. Die invloed van de archivaris, dat moeten velen zich maar eens goed realiseren! Haar promotor is, zoals gezegd Eric Ketelaar, maar zij wordt ook begeleid door Hans Blom. Annemieke is gehuwd, woont in Landsmeer en heeft privé toch nog tijd voor hardlopen, op vakantie in de bergen wandelen, het lezen van poëzie en tuinieren. Wij zullen zeker nog wat van haar horen, want ze is van plan tot haar 65e jaar te wer ken. Dat kan ook met zo'n boeiende baan. Harry Strijkers archievenblad september 2006 kan Op donderdag 12 oktober aanstaan de organiseren het Nationaal Archief en de Koninklijke Vereniging van Archiva rissen in Nederland voor de vierde keer de Ketelaar-lezing. Na Gerard Rooijakkers (over selectie), Peter Burke (over herge bruik) en Paul Scheffer (over omgang met het verleden) heeft ditmaal Susan Legêne zich bereid verklaard de lezing uit te spre ken. De titel van haar lezing is: 'Laten we dus de herinnering herstellen'. Autoriteit en col lectieve constructies van het eigene. De titel is ontleend aan een uitspraak van Jan Marijnissen. Hij deed deze uitspraak in het Tweede Kamer debat over de wen selijkheid van een museum voor de Nederlandse geschiedenis, op 27 juni 2006. Met dit debat als vertrekpunt wordt ingegaan op de relatie tussen din gen en ideeën, en de betekenis van de erfgoedsector in huidige discussies over burgerschapsvorming, gemeenschapszin en nationale identiteit. Susan Legêne is hoofd museale zaken van het Tropenmuseum in Amsterdam. Daarnaast is zij, namens het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, met als leeropdracht Neder landse cultuurgeschiedenis, in het bij zonder de bestudering der voorwerpen. Zij studeerde geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. In 1988 promoveerde zij in Rotterdam op In de bagage van Blomhof en Breugel. Japan, Java, Tripoli en Suriname in de negentiende-eeuw- se Nederlandse cultuur van het imperialis me, een onderzoek naar de rol die visies op de wereld buiten Europa speelden in de vor ming van Nederland als culturele natie. Als bronnen gebuikte zij daarvoor egodo cumenten en objecten van een familie van wereldreizigers. Haar inaugurele rede (2004) heeft als titel Nu of nooit. Over de actualiteit van museale collecties. In het KIT was zij onder meer verantwoordelijk voor de tentoonstelling Oostwaarts! Kunst, cultuur en kolonialisme (2005). Momenteel is zij betrokken bij het inter nationale project Bidesia (vreemdeling), dat de migratiegeschiedenis van Hin doestanen in India, Suriname en Nederland zichtbaar wil maken aan de hand van immaterieel cultuurgoed, gecombineerd met visuele en materiële bronnen. Susan Legêne is lid van de Nederlandse UNESCO-commissie en van de commis sie Ontwikkeling Nederlandse Canon. De Ketelaar-lezing zal worden gehouden op donderdag 12 oktober 2006 in Sociëteit 'De Witte' te Den Haag. 13.30 uur Ontvangst leden KVAN 14.00 uur Algemene ledenvergadering KVAN Agenda 1. Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 7 juni 2006 (Gepubliceerd in Archievenblad van juli 2006; jaargang 110 nummer 6) 3. Mededelingen 4. Bestuurssamenstelling 5. Begroting 2007 6. Archiefonderwijs 7. Beleid ex-vakgenoten 8. Commissie buitenland 9. Commissie beroepscode 10. SNAAI 11. Archievenblad 12. Almanak 13. Stichting Archiefpublicaties (S@P) 14. Rondvraag 15. Sluiting 15.00 uur Pauze leden KVAN ontvangst toehoorders Ketelaarlezing 15.30 uur Ketelaarlezing 2006 door Susan Legêne: 'Laten we dus de herinnering herstellen'. Autoriteit en collec tieve constructies van het eigene 16.30 uur 18.00 uur Borrel Einde Aan het bijwonen van de Ketelaarlezing zijn geen kosten verbonden, maar i.v.m. het beperkte aantal plaatsen is reserveren nood zakelijk. Reserveringen worden verwerkt op volgorde van binnenkomst. KVAN-leden heb ben voorrang. U kunt zich voor de Ketelaarlezing 2006 vóór 5 oktober a.s. aanmelden per e-mail: afsprakenbureau@ nationaalarchief.nl met vermelding van uw naam en adresgegevens en of u wel/geen KVAN-lid bent. U kunt ook de onderstaande bon opsturen naar: Nationaal Archief, t.a.v. Afsprakenbureau, Antwoordnummer 93320, 2509 WB Den Haag. Locatie: De Nieuwe of littéraire Sociëteit 'De Witte', Plein 24, Den Haag. Voor routebeschrijving zie: www.societeitdewitte.nl Hierbij meld ik mij aan voor de Ketelaarlezing 2006 op 12 oktober 2006 Naam: Adres: Tel.: E-mail: Ik ben wel/geen lid van de KVAN september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 30