Het Archievenbladvan charter tot chip 36 50 IJ- Li colofon noot van de redactie 4 I toekomst? [50 Vaste rubrieken 155 156 L59 I62 Citaat van de maand "Wij kunnen in de benoeming van dames bij de archieven niet anders zien dan een onbetwistbaar voordeel. Want wat ons nu eenmaal in den weg zit en altijd in de weg zitten zal, is de reputatie van droogheid en stoffigheid, die ons werk omgeeft. Slechts op ééne wijze kan die verdwijnen: wanneer dames, aartsvijandinnen van stof, met ons komen samenwerken en door hare lieftalligheid het bezoek aan een archief maken tot eene uitspanning en een genot". - Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofd redacteur en eindredactie), Mathilda van Geem, Annette Mevis (gastredacteur),Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 69,50 buitenland (binnen Europa) 81,50 buitenland (buiten Europa) 98,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11. Fax: (0229) 27 04 04. E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin oktober 2006. N H 0 U D S (1P G A V E [20 |14 Zonder opleiding geen beroep Onderwijs en Onderzoek: Adelheid Feryn THEMA: Vrouwen en Archieven |i6 "Het begrip archivaresse bestaat niet". De eerste vrouwelijke archivarissen in Nederland (1899-1918) Thema:Yvonne Bos-Rops "Brieven van vrouwen vormen de basis van de romankunst in de moderne tijd". Hella S. Haasse over historisch romanschrijven en archiefonderzoek Thema: Esther Captain 122 Welk erfgoed bewaren we voor de Thema: Marije Wilmink en Babette Roelandschap 124 Zoektocht naar een leven. Het archief van Louise Stratenus bij het Letterkundig Museum Thema: Nannie van Berkum 126 De vrouw zonder standbeeld. Annette Versluys-Poelman Thema: Patricia Böschen [28 Gedroomd en werkelijk archief: het onvoltooide leven van de joodse psychologe dr. R.A. Biegel (1886-1943) Thema: Jacques Dane [33 Nelleke Noordervliet: "Geschiedenis heeft mij vanaf de lagere school geboeid" Thema: Peter Sijnke [34 Vrouwen in Buitenlandse Archieven Thema: Ineke Deserno [36 Oral history in het archief: het vastleggen van nieuwe werelden Thema: Yvette Kopijn [38 Lof der MBN'er: het belang van Minder Bekende Nalatenschappen Thema: Mieke Aerts [40 Zeventig jaar I (I)AV. Vrouwenarchieven in internationaal perspectief Thema: Francisca de Haan en Annette Mevis [45 Suffragette en socialiste Sylvia Pankhurst Thema: Margreet Schrevel |46 Mejuffrouw Van Eeghen: 'Luxepaardje van de archieven' Thema: Annemarie Kloosterman [49 De onweerstaanbare drang van J. Aleida Nijland. Met in een bijrol S. Muller Fzn Thema: Annemarie Kloosterman 'Onze Lieve Heer heeft me een aantal gaven gegeven Marga Klompé in geschreven en gesproken bronnen Thema: Gerard Mostert [52 Werken en feesten. Het archief van Johanna Westerdijk in het IIAV Thema: Mineke Bosch De Archiefervaring Nieuws uit het veld Column Literatuur KVAN Nieuws Agenda Samuel Muller Fz., voorzitter van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, in zijn jaarrede van 1900. "Brieven van vrouwen vormen de basis van de romankunst in de moderne tijd". Hella S. Haasse over historisch romanschrijven en archiefonderzoek Door Esther Captain Er zijn maar weinig auteurs in ons taalgebied als Hella S. Haasse (Batavia 1918), die soms jarenlang archiefonderzoek verrichten voordat ze tot het schrijven van een historische roman overgaan.Wat is voor Hella Haasse de waarde van archieven? Oral history in het archief: het vastleggen van nieuwe werelden DoorYvette Kopijn Met het project 'Kalender Gender en Etniciteit' wil het IIAV -in samenwerking met drie organisaties van migrantenvrouwen- zichtbaar maken welke culturele rijkdom migrantenvrouwen door de jaren heen heb ben voortgebracht. Migrantenvrouwen herkennen zich te weinig in het cultureel erfgoed dat in de archieven -ook in die van het IIAV- wordt verzameld. Gedroomd en werkelijk archief: het onvoltooide leven van de joodse psychologe dr. R.A. Biegel (1886-1943) Door Jacques Dane Voor een biograaf bevat het gedroomde (persoonsar chief van zijn held of heldin kindertekeningen, een poë ziealbum, schoolrapporten, agenda's, correspondentie met vrienden, familieleden en collega's, dagboeken, adressenboekjes, telefoonbriefjes en noem maar op. Wat er werkelijk te vinden is, is een nachtmerrie. 'Onze Lieve Heer heeft me een aantal gaven gegeven Marga Klompé in geschreven en gesproken bronnen Door Gerard Mostert De historicaAnneke Linders begon na haar promotie in 2003 serieus en voortvarend met het onderzoek dat in een biografie van Klompé zijn neerslag had moeten krij gen. Helaas kon zij door haar vroegtijdig overlijden in december 2005 de biografie niet voltooien. Gerard Mostert vertelt over de stand van zaken en hoe hij het onderzoek voortzet. Vrouwen en Archieven Dankzij de gulle medewerking van de vrouwen van IIAV ligt voor u een extra dik thema nummer. Het was een plezier om met hen dat nummer samen te stellen. Vooral Annette Mevis en Babette Roelandschap hebben op voortreffelijke wijze de han den uit de mouwen gestoken. En dat werkte bijzonder enthousiasmerend op de redactie, die daardoor ook een tandje bijzette. Wat vrouwen met archieven hebben en archieven over vrouwen vertellen is het onder werp van dit themanummer. Gaan vrouwen veel anders om met archieven dan mannen? Is het werken voor vrouwen in en met archieven anders of veeleisender? En wat vertellen archieven ons over vrouwen, hun emancipatie en hun geschiedenis? Bij de voorbereiding van dit themanummer trof mij een berichtje in de Stentor van 17 augustus 2006, waarin iets gezegd wordt over de inmid dels 88-jarige schrijfster Hella S. Haasse. Bij de aanbieding van het eerste exemplaar van de Nederlandse Kunst 1700- 1800 in het Rijksmuseum Amsterdam zei ze: "Archieven bezoeken kan ik niet meer, maar ik doe nu mijn best een aantal verhalen die er nog lagen af te maken." Ze deed veel onderzoek voor haar ver halen in het Bentinck-archief en zegt dat die rijke bron nog steeds niet is uitgeput. In dit nummer haar ervaringen met archieven. Over ons thema heeft zij een uitgesproken mening. Die leest u verderop in dit blad. Maar ook de gemengde ervaringen van vrouwelijke archivarissen met en in het vak. We hopen op veel leesplezier met alle bijdragen. Roelof Braad archievenblad september 2006 september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 2