m m m t> r%» literatuur JAE.Kuys (eindredactie), Biografisch Woordenboek Gelderland deel 5 Bekende en onbekende man nen en vrouwen uit de Gelderse geschiedenis 9 O Saskia Poldervaart (gastredacteur), Idealen en illusies, gender en utopieën, Jaarboek voor vrouwenge schiedenis 29 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad KVAN wil actief invloed uitoefenen op herinrichting archiefonderwijs I 59 Signalementen door Patricia Böschen. Uitgeverij Verloren, Hilversum ISBN 90 6550 891 0; 152 pagina's; 15,- In het vijfde deel van het project van de Stichting Biografisch Woorden boek Gelderland zijn 158 levensbeschrij vingen opgenomen van mannen en vrouwen die een rol speelden in de Gelderse geschiedenis. Onderzoek in de Gelderse archieven, aangevuld met lite ratuur, leverde hiervoor de informatie. De biografieën zijn door de diversiteit aan schrijfstijlen van de auteurs tamelijk droog of juist levendig geschreven. Ongetwijfeld is de intentie van dit woor denboek om verder onderzoek te stimu leren en daarover te publiceren. In het kader van ons themanummer noemen we de acht vrouwen van wie een biogra fie in dit deel is opgenomen. Dat zijn zakenvrouw Maria Romeinders (1727- 1810), activiste, schrijfster en componis te Catharina Felicia van Rees (1831- 1915), pedagoge Ietje Kooistra (1861- 1923), museumdirecteur Clara Engelen (1879-1956), juriste en bestuurder Jacoba van Verschuer (1884-1965), filan- trope en kunstbeschermer Henriëtte BIOGRAFISCH w WOORDENBOEK GELDERLAND 5 Polak (1893-1974), verpleegkundige en bestuurder Allegonda Oskamp (1912- 2003) en schilderes Agnes van den Brandeler (1918-2002). [PB] Vervolg van pagina 59 regeringen was verdonkeremaand. Ten tweede merken ze op dat de zogeheten 'vrouwenkwestie' - het debat over de vraag welke rol vrouwen in een moderne samenleving zouden moeten spelen - overal aanwezig was. Maar terwijl er geen maatschappelijke en politieke stroming was die zich aan het debat hierover kon of wilde onttrekken, stond de kwestie vooral in socialistische en nationalisti sche kring op de agenda. Ten slotte wij zen de redacteuren op enkele implicaties van dit materiaal voor de bestaande ideeën over de geschiedenis van de inter nationale vrouwenbeweging. Zo is het grote aantal links-georiënteerde vrouwen uit Oost-Europa die actief waren in orga nisaties als de Internationale Vrouwen raad en de Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht moeilijk te verenigen met de bestaande beeldvorming over deze orga nisaties. In veel opzichten is dit biogra fisch woordenboek dus een zeer nuttige bijdrage aan onze kennis over de geschie denis van de vrouwenbeweging en die van Oost-Europa. Annette Mevis Archivaris bij het IIAV in Amsterdam. archievenblad september 2006 Uitgeverij Aksant, Amsterdam ISBN 90.5260.211.5; 263 pagina's; 13,50 Op basis van het thema van dit jaar boek belichten de auteurs vanuit ver schillende invalshoeken gender en uto pie. Het zijn prikkelende artikelen die tot nadenken stemmen en waaruit flin ke discussies kunnen ontstaan. Onder werpen zijn onder andere de genetische utopie in Elementaire deeltjes (1968) van Michel Houellebecq, het pleidooi voor de verzekerde moederschapszorg (1890- 1920), Petronella Moens (1762-1843) en haar utopistische roman over de ideale maar Hollandse plantage in 'Aardenburg, of de onbekende volksplanting in Zuid- Amerika (1817), de visie van de Amerikaanse auteur Charles Brockden Brown (1771-1810) op een genderloze toekomst. Gastredacteur Saskia Polder vaart gaat in op de relatie tussen utopis me en gender en concludeert dat 'de normaliteit van sociale verhoudin gen!...) nooit(...)' kan veranderen als het feminisme genegeerd wordt. [PB] archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer verschillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Alien zijn wel kom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archiefwezen te behartigen en de deskundigheid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organi seert onder meer studiedagen, inter nationale uitwisselingen en buiten landse oriëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student leden en beginnende beroepsbe oefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecia listen (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. september 2006 Tijdens de algemene ledenvergadering van 7 juni j.l. in Rotterdam waren de aanwezige leden una niem van mening dat de KVAN zich actiever moest opstellen om negatieve gevolgen te voorkomen van de voorgenomen herinrichting van het archiefon derwijs door staatssecretaris Medy van der Laan. Het archiefveld is vooral bezorgd dat door de herinrich ting de kwaliteit van het archiefonderwijs ernstig geschaad wordt. Bovendien dreigt met het stopzet ten van de subsidie aan de Archiefschool per 1 janu ari 2009, een belangrijk kennis- en onderzoeksinsti tuut te verdwijnen. Daarnaast was in Rotterdam aan de orde dat er op 31 augustus een einde zou komen aan de looptijd van het Tijdelijk Besluit opleidingen en examens archivistiek, terwijl nog niet in een nieuwe regeling was voorzien. Dit zou ernstige gevolgen hebben voor studenten die gaan afstude ren omdat, zij dan geen rechtsgeldig diploma zou den ontvangen. Nog tijdens de ledenvergadering is een actiegroep opgericht die een brief heeft voorbe reid, die door het KVAN-bestuur op 29 juni j.l. aan de staatssecretaris is gestuurd. Daarin spreekt de KVAN haar zorg uit over de voorgenomen plannen. Op dat moment was de KVAN nog onkundig van een brief van diezelfde datum, waarin de staatssecretaris de Tweede Kamer informeert over de stand van zaken en haar voornemens betreffende de herinrichting van het archiefonderwijs. Samengevat blijkt uit deze brief dat zij, op grond van het advies van de Raad van Cultuur, van plan is in deze cultuurnotaperiode het archiefonderwijs inhoudelijk en financieel verder in te bedden bij het reguliere onderwijs. Zij wil in de toekomst het archiefonderwijs laten financieren uit het budget van het reguliere hoger onderwijs en de huidige beperking van het aantal aangewezen archiefoplei dingen dat een diploma kan geven, opheffen. Daarmee wil zij bereiken dat het archiefonderwijs zich breder oriënteert en cultuur meer aandacht krijgt. De staatssecretaris wil het archiefveld in de gelegenheid stellen verantwoordelijkheid te nemen voor de nieuwe opzet en daarnaast het onderwijs veld hier nauw bij betrekken. Zij ziet de branche (DIVA en KVAN) als eerste verantwoordelijke voor het opstellen van kwaliteitseisen voor archieffunc tionarissen en -opleidingen en verwacht dat zij deze eisen vorm gaat geven. Zij blijft bij haar eerdere toe zegging dat de stichting Archiefschool tot 2009 sub sidie ontvangt. Maar daarna zal, voortvloeiend uit het bovenstaande voornemen tot herinrichting van het archiefonderwijs, de subsidie aan de Archief school worden stopgezet. Tot slot deelt de staatsse cretaris in deze brief mee dat het Archiefbesluit 1995 op korte termijn zal worden gewijzigd om te kunnen waarborgen dat huidige studenten archivistiek hun opleiding, ondanks de komende ontwikkelingen, kunnen afronden. Het KVAN-bestuur heeft zich begin juli gebogen over de vraag hoe te reageren om een kwalitatief goede archiefopleiding te waarborgen en een kennis- en onderzoeksinstituut voor het veld te behouden. De staatssecretaris had toen inmiddels haar portefeuille neergelegd. Na rijp beraad is besloten tot het sturen van een brief aan minister Van der Hoeven, die de portefeuille van de staatssecretaris heeft overgeno men, met een afschrift aan de Tweede Kamer om die te informeren over het standpunt van het archief veld. Daarin worden een aantal uitgangspunten voor het archiefonderwijs geformuleerd (zie kader). De brieven zijn op 11 juli verzonden en daar zal het niet bij blijven. Door actief te lobbyen in politiek Den Haag wil de KVAN zoveel mogelijk invloed op het proces blijven uitoefenen. Bovendien heeft het bestuur besloten om na de verkiezingen van 22 november a.s. meer te doen om het archiefvak bij de Tweede Kamerleden bekend te maken; eventueel door het organiseren van een bijeenkomst, een 'archievendag' voor de politiek. Tenslotte wil de KVAN dit najaar een bijeenkomst organiseren om haar achterban te informeren en te raadplegen. Inmiddels is op 17 augustus in het Staatsblad het K.B. van 18 juli 2006 verschenen, dat een aanvulling inhoudt op het Archiefbesluit 1995 en min of meer overeenkomt met het Tijdelijk Besluit opleidingen en examens archivistiek (zie www.overheid.nl/op). Dit waarborgt dat degenen die op dit moment voor een archiefdiploma studeren, dit ook daadwerkelijk zullen ontvangen. UITGANGSPUNTEN ARCHIEFONDERWIJS 1. De KVAN is geen tegenstander van (verdere) inbedding in het reguliere hoger onderwijs, maar ziet hiertoe alleen mogelijkheden wanneer de thans beschikbare gelden binnen de cultuur begroting in de onderwijsbegroting geoormerkt blijven voor het archiefonderwijs. 2. Door het aantal instellingen dat het diploma Archivaris kan verstrekken beperkt te houden tot twee wordt het archiefveld in de gelegen heid gesteld toezicht te houden op de kwaliteit van dit onderwijs. 3. De rijksoverheid heeft en houdt een blijvende verantwoordelijkheid voor het archiefonderwijs. 4. De thans bestaande koppeling tussen archief onderwijs en archiefonderzoek moet in stand blijven. Met name gezien de grote ontwikkelin gen op het gebied van digitalisering van over heidsinformatie en overheidsarchieven is voor zetting van de onderzoekstaak voor en door het archiefwezen onontbeerlijk. 5. Het archiefveld heeft behoefte aan een vertaling van het archiefonderzoek in een bijscholings- en cursusaanbod. De KVAN is van mening dat het voor archivarissen een noodzaak is zich op deze manier van met name de digitale ontwik kelingen op de hoogte te blijven houden. archievenblad I

Archievenblad | 2006 | | pagina 29