Onze Lieve Heer heeft me een aantal gaven gegeven.. Marga Klompé in geschreven en gesproken bronnen thema Na haar promotie leek het haar inte ressant een uitdaging aan te gaan die een tegengesteld probleem inhield: een heuse biografie te schrijven over een zeer bekende vrouw van wie een omvangrijk archief voorhanden is en over wie veel is geschreven. Linders verrichtte dit onder zoek op eigen initiatief als zelfstandig onderzoeker en bestreed de daarmee gepaard gaande onkosten uit door haar zelf aangevraagde subsidie van fondsen. Hoewel het onderzoek nog niet is vol tooid, is deze laatste zin in de verleden tijd geschreven: Anneke Linders is op 19 december 2005 gestorven. Zij was mijn vrouw en ik was vanaf het begin inten sief, zo'n beetje als haar assistent, bij het Klompé-onderzoek betrokken; reden voor haar om mij, kort voor haar dood, te vragen of ik wilde proberen het onder zoek en het boek tot een goed einde te brengen. Veel archiefonderzoek is al verricht. Een rijke bron is natuurlijk het archief M.A.M. Klompé in het Nationaal Archief (NA) te Den Haag, collectie 358, toe gangsnummer 2.21.183.44. Het bevat documenten uit alle mogelijke sectoren van vooral haar politieke en kerkelijke werk. Het archief is ontsloten en open baar toegankelijk, met dien verstande dat voor raadpleging van stukken jonger dan vijftig jaar de toestemming van de direc teur van het NA nodig is. Bovendien is voor publicatie van bepaalde inventaris nummers de toestemming vereist van mevrouw Ch.M.A. Klompé. De omvang van het archief is 6,7 meter. Bij biografisch onderzoek rol je meestal van het ene archief in het andere. Zo ook hier: naast dit archief Klompé zijn nog andere archieven van groot belang, zoals dat van C.P.M. Romme (NA), die van 1948 tot 1956 Klompés fractievoorzitter in de Tweede Kamer was. Ook - maar nog niet door Linders of mijzelf onderzocht - kan het in het NA aanwezige gedeelte van Buitenlandse Zaken nuttig zijn, vooral de documentatie over de Neder landse vertegenwoordiging bij de ver schillende Algemene Vergaderingen van de Verenigde Naties, waarvan Klompé verschillende malen deel uitmaakte. Voor haar werk in de Raad van Europa zijn de door Klompé gehouden toespra ken en geschreven rapporten te vinden in het betreffende archief in Straatsburg. Ook het Katholiek Documentatiecen trum te Nijmegen is de moeite waard; daar bevinden zich onder meer de archie ven van Cals, de KVP, Van Thiel (Klompés voorganger als minister van Maatschappelijk Werk) en het nodige van Marga Klompé zelf. Over de periode waarin zij scheikundelerares was aan enkele middelbare meisjesscholen kan in het Gemeentearchief Nijmegen het archief Mater Dei (een van die scholen) geraadpleegd worden. Over en rondom haar activiteiten tijdens de oorlog, met name rond de Slag om Arnhem, is enige informatie te vinden in het Archief Landelijk Bureau Nederlandse Rode Kruis. In het archief van de UW, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (in het Gemeentearchief Amsterdam én het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging, IIAV, te Amsterdam) is informatie te vinden over de leidende rol die zij daarin aan het eind en vlak na de oorlog speelde. Dit zijn maar een paar voorbeelden; het is niet verwonderlijk dat over deze vrouw, die ongelooflijk actief is geweest in maatschappij, politiek en kerk, bron nen te vinden zijn in verspreide archie ven. Voor haar werk binnen de katholie ke kerk, van 1971 tot 1986, loopt het spoor zelfs tot in Rome. Behalve uit officiële archieven was er ook interessante informatie te krijgen uit documenten en foto's van particulieren. Dat is een niet onbelangrijk voordeel van de vele en uitgebreide contacten die Anneke Linders had met mensen, die op enigerlei wijze met Marga Klompé te maken hebben gehad. Maar er is een ander, minstens even belangrijk belang gemoeid met dit grote aantal geïnterviewden. Want de bronnen in genoemde archieven betreffen bijna uitsluitend Klompés veelvuldige activi teiten in politieke en kerkelijke functies, terwijl van haar privé-leven weinig in de archieven te vinden is. Het weinige dat er is, moet moeizaam bij elkaar gesprokkeld worden. Daarom heeft Linders het nog voor elkaar gekregen zo'n zestig inter views te hebben met mensen uit de ver schillende perioden van Klompés leven: familieleden en bekenden, leerlingen van Mater Dei, collega's uit de politiek, geestelijken en anderen die haar binnen de katholieke kerk en de Raad van Kerken van nabij hebben meegemaakt. Hierdoor kwam uitgebreide informatie vrij over Marga Klompé als mens, als vrouw, in haar privé-leven. Linders was zich er ter dege van bewust dat al deze informatie gekleurd werd door de relatie die de geïn terviewde met Klompé had. In het alge meen kwamen veel meningen, onafhan- vrouwen en archieven werk in onderwijs, politiek en kerk aan pakte. Vooral dit samenspel van persoon lijkheid en maatschappelijk functioneren is het, denk ik, wat een biografie boeiend kan maken. Een belangrijke vraag hierbij is die naar de rol van Klompés vrouwelijkheid - aan welke voorwaarden voldeed zij, waar door haar politieke glansrol mogelijk werd - en de functie die haar moeder daarin vervulde. kelijk van elkaar, over Klompés persoon lijkheid overeen, maar vaak ook was dat niet het geval en waren meningen zelfs strijdig met elkaar. Des te interessanter de vraag naar Klompés persoonlijkheid, die op zijn minst veelkleurig was, en boei end. Daarbij rijst ook de grote vraag naar de manier waarop Klompé zichzelf pre senteerde en in hoeverre zij bewust aan beeldvorming deed omtrent zichzelf. Linders had, mede door haar grote erva ring als bedrijfsmaatschappelijk werker, veel belangstelling voor de verbanden en wederzijdse invloeden tussen privé-leven en werk van mensen. In haar voetspoor zal daaraan ook bij Klompé - voorzichtig - de nodige aandacht besteed worden. Resten nog twee zaken, die nadrukkelijk met het vrouw-zijn van Marga Klompé te maken hebben. De eerste bestaat uit de vraag welke factoren een rol speelden bij haar glanzende politieke carrière en hoe zij daarbij omging met haar vrouw-zijn. Daarbij zijn ook van belang haar denk beelden betreffende de positie van vrou wen in de maatschappij, waarover onder meer een en ander te vinden is in de archieven van het Katholiek Vrouwendis puut en van de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding (beide in het IIAV). Het tweede onderwerp, dat hier mee nauw samenhangt, is de moeder van Marga Klompé. Anneke Linders heeft in het Biografie Bulletin (jaargang 14, nr.l) nadrukkelijk gewezen op de vaak belang rijke rol van de moeder in de ontwikke ling van haar dochter tot prominent politica. In plaats van onzichtbaar te blij ven of een marginale rol te spelen in de coulissen van de biografie zou vooral de moeder daarom voorwerp van grondig onderzoek moeten zijn. Aspecten als milieu, sociaal-economische omstandig heden, opleiding, huwelijk, persoonlijk heid zijn daarbij van groot belang om haar rol in de ontwikkeling van haar dochter in kaart te kunnen brengen. Hiervoor heeft Linders archieven geraad pleegd (in Koblenz, Keulen en Trier) en speciale aandacht aan Klompés moeder besteed in interviews met familieleden en anderen die haar gekend hebben. Samenvattend: voor het schrijven van een biografie van Klompé is naast veel onderzoek in uiteenlopende archieven de oral history van groot belang, vooral waar het de persoon van Marga Klompé betreft. Ook documenten en foto's, op het spoor gekomen in de vele contacten met mensen, leveren een belangrijk aan deel aan vooral het privé-leven van Klompé. Hoe duidelijker het beeld van haar persoonlijkheid, hoe beter er even tuele verbanden gelegd zouden kunnen worden met de manier waarop zij haar Door Gerard Mostert* Als er één vrouw in de politiek een biogra fie verdient is het wel Marga Klompé. Niet alleen vanwege de bewonderenswaardige staat van dienst die zij als politica op haar naam heeft geschreven, maar ook - en voor al - omdat zij de eerste vrouwelijke minister van Nederland was. De afgelopen jaren hebben enkele historici serieus het plan opgevat een biografie van Klompé te schrijven, maar tot nu toe is het er niet van gekomen. Tot de historica Anneke Linders serieus en voortvarend begon met het onderzoek dat in een biogra fie van Klompé zijn neerslag had moeten krijgen. Linders was in 2003 gepromoveerd op een onderzoek naar Corry Tendeloo, die vóór en vooral, als Tweede-Kamerlid, na de Tweede Wereldoorlog streed voor gelijke rechten voor vrouwen. Over deze vrouw was zo goed als geen literatuur en daarbij werd het biografische aspect van dit onderzoek ook nog bemoeilijkt doordat er van Tendeloo geen archief was. Zo was Linders gedwongen langs andere wegen zoveel mogelijk stukjes van de legpuzzel te verza melen, vooral door middel van interviews. Voortgezet archiefonderzoek Marga Klompé. Zestig interviews Het 75-jarig bestaan van 'Union', opgericht in 1882 te Utrecht als NederlandscheVereeniging tot Bescherming van Jonge Meisjes 'Union', de Nederlandse tak van de Union Internationale des Amies de la Jeune Fille (opgericht in 1877). De organisatie veranderde haar naam in 1893 in NederlandscheVereeniging ter Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes, werd in 1943 ontbonden en in 1945 heropgericht en heette van 1956-1971 de Nederlandse Vereniging voor Jongeren 'Union'. Foto: IIAV, Archief Union, Fotobureau Thuring, Den Haag. Gerard Mostert is zelfstandig onderzoeker en werkt momenteel aan de voltooiing van de biografie van Marga Klompé. Vrouw en moeder

Archievenblad | 2006 | | pagina 25