Mejuffrouw Van Eeghen: VROUWEN m thema vrouwen en archieven Isabella Henriëtte (Isa) van Eeghen werd in 1913 in de zogenoemde Gouden Bocht van de Herengracht te Amsterdam geboren. Zij stamde uit een bekende doopsgezinde familie die eind 17e eeuw vanuit Vlaanderen naar Amsterdam was uitgeweken. De Van Eeghens waren toonaangevende kooplieden en bankiers en op sociaal en cultureel gebied van grote betekenis voor Amsterdam, nauw betrokken bij onder andere de aanleg van het Vondelpark en de bouw van het Concertgebouw. Ook Isa van Eeghen droeg haar steentje bij. Van kindsbeen af koesterde zij grote belangstelling voor geschiedenis. Daar lag haar liefde. Helaas mocht ze niet naar het gymnasium. Maar bloed kruipt waar het niet gaan kan: ze deed staatsexamen en ging geschiedenis studeren. Ze pro moveerde op een proefschrift over Am sterdamse vrouwenkloosters ("omdat daar nog zo weinig over geschreven was"), een detailstudie gebaseerd op gedegen archiefonderzoek.1 Haar promo tor Jan Romein was juist de man van de brede verbanden en de grote lijnen. "Ik zou het zelf niet kunnen, maar ik ben wel geïnteresseerd in die grote lijnen," zei ze in 1985 in een interview.2 Na haar promotie in 1941 had ze de smaak van archiefonderzoek te pakken. Ze bleef als volontair op het gemeentear chief werken en haalde in 1943 het exa men voor hoger archiefambtenaar. Ze kreeg eerst slechts een administratieve baan. Pas in 1945 werd ze benoemd tot commies-chartermeester. En in 1951 tot adjunct-archivaris. Dat bleef ze tot haar pensionering in 1978. Gemeentearchi varis wilde ze niet worden, ze wilde al haar tijd kunnen besteden aan inventari seren, onderzoeken en publiceren. "De adjunct-archivaris deinsde terug voor het gevoel door te veel administra tieve bisbilles afgeleid te worden van haar zelf opgelegde wetenschappelijke taak," schreef mr. Harm van Riel, de mar kante VVD-politicus met wie zij haar hele leven bevriend was.3 Bestaan er tegenwoordig nog zulke productieve speurneuzen in de archiefwereld, kunnen ze nog bestaan? 'Luxepaardje van de archieven' werd zij genoemd door haar vriendin Annie Versprille die wél gemeentearchivaris was geworden. "Jij doet wat wij allemaal zou den willen doen." Zo'n benijdenswaardi ge 'luxe' activiteit was het schrijven van haar vijfdelige magnum opus, het stan daardwerk De Amsterdamse boekhandel, 1680-1725. Zij was vanaf 1950 de drijvende kracht bij de redactie van het Jaarboek en het Maandblad Amstelodamum (beide uit gaven van het Genootschap Amstelo damum, waarvan zij in 1946 als eerste vrouw bestuurslid werd, tot haar dood in 1996). Voor haar werk voor het Ge nootschap ontving ze de zilveren pen ning van de stad Amsterdam. Bijna al haar publicaties verschenen in blad en jaarboek. Ze gingen over de meest uiteen lopende onderwerpen en periodes. Dat kwam omdat veel artikelen voortvloei den uit vragen en tips van archiefbezoe kers. Talrijk zijn de anekdotes over haar aparte levenswijze. Haar vriend Van Riel schreef: "De curieuse facetten van het karakter van Mej. van Eeghen kunnen zeker ten dele uit de levenssfeer van haar directe voorgeslacht worden verklaard. Hare maatschappelijke voorbeeldigheid, hare extreme zuinigheid voor zichzelf, het vrij zijn van ieder ostentatief stands besef, al is zij zich van haar achtergron den goed bewust." Zuinig voor zichzelf, zeer royaal voor het gemeentearchief, Amstelodamum, Oudheidkundig Ge nootschap en vele liefdadigheidsinstel lingen. Zij deed vele schenkingen, vooral aan de historisch-topografische atlas. Ze heeft nooit, ook niet met Van Riel, een vaste relatie gehad. "Ik heb het archiefwerk altijd belangrijker gevonden dan een huwelijk", en "ik had daar nooit zoveel behoefte aan. Als je vroeger trouwde, werd je door de gemeente meteen ontsla gen en het werk neerleggen was voor mij ondenkbaar" gaf ze in diverse interviews te kennen. Zij wilde aangesproken wor den met juffrouw, "dat is duidelijker." "Archiefwerk is detectivewerk," zei ze bij herhaling. Vasthoudendheid, speurzin, nieuwsgierigheid en geluk of liever serendipiteit leverden vaak vond sten op. Haar publicaties waren altijd gebaseerd op bronnenonderzoek. Dat was volgens haar de basis van elk histo risch onderzoek. Op haar grondig detail werk konden anderen voortborduren en grote lijnen trekken. Isa van Eeghen heeft ook op kunsthisto risch gebied haar strepen verdiend. Veel (kunst)historische hypotheses haalde ze onderuit. Zij liet zien dat de methode van kunsthistorici om kunstwerken te dateren aan de hand van stijlkenmerken niet al te betrouwbaar was. Door archie ven na te pluizen kon zij bij voorbeeld een aantal Rembrandts precies dateren en ook de identiteit van geportretteerden vaststellen. Ze heeft daardoor vele kunst historici tot archiefonderzoek aangezet. Ook na haar pensionering in 1978 bleef zij nog jarenlang bijna iedere dag naar het gemeentearchief komen. Maar tot haar verdriet beperkten lichamelijke ongemakken haar steeds meer bij haar arbeid. De keuken van haar huis op de Prinsengracht was in haar laatste levens jaren haar werkplek. In de overlijdensad vertentie van het Gemeentearchief stond: "Haar hele leven heeft zij gewijd aan de geschiedschrijving van Amster dam in de ruimste zin; voor alle geschiedliefhebbers van Amsterdam was zij de verpersoonlijking van het Archief." VROUWEN ARCH I EVEN INTERNATIONAAL I! Door Annemarie Kloosterman* 'Luxepaard je van de archieven' In november is het tien jaar geleden dat dr. I.H. van Eeghen overleed. Ik herinner me als de dag van gisteren hoe zij steeds gewapend met een grote tas en in tamelijk sleetse kleren over de Amsteldijk liep, op weg naar het Gemeentearchief Amsterdam. Passie voor geschiedenis Isa van Eeghen, bij de viering van het 50-jarig bestaan van het IAV, in De Balie te Amsterdam, 6 november 1985. Foto: Beeldarchief IIAV. Als adjunct-archivaris geen 'bisbilles' Amstelodamum Getrouwd met het archief 'Miss Marple' Annemarie Kloosterman woont op de Amsteldijk en is medewerker archief en educatie bij het IIAV. Noten: 1. I.H. van Eeghen, Vrouwenkloosters en Begijnhof in Amsterdam; van de 14e tot het eind der 16e eeuw. Amsterdam, 1941 2. Bij de viering van het 50-jarig bestaan van het IAV geïnterviewd door Mieke van Kasbergen. 3. Mr. H. van Riel, 'Dr. Isabella Henriëtte van Eeghen, persoon en wetenschappelijke betekenis', in: laarhoek Amstelodamum 70 (1978), 6-16. Corrie-Christine van der Woude, Gemeentearchivaris van Het Archief te Nijmegen. Daarnaast vervult ze diverse bestuursfuncties en is ze bezig met promoveren. Aangenaam vertoeven: Van der Woude vindt het aangenaam vertoeven in het archiefwe zen. Als vrouw ondervindt ze geen specifieke voor- of nadelen. Ze constateert wel dat, net als buiten archievenland, maar weinig vrou wen een topfunctie bekleden. Ze kent de verschillende ideeën: streven vrouwen wel naar de top; willen mannen of juist vrouwen geen vrouw boven zich; ligt het aan degenen die mensen aan stelten? Onderzoek moet opheldering brengen. Belangrijk voor Van der Woude is dat ieder eerlijke kansen krijgt, waarbij de eigen heid van leiding geven gerespec teerd wordt. Meteorologist, Pam Daale. Archives ofWomen in Science and Engineering, lowa State University Library. Arthur and Elizabeth Schlesinger Library on the History ofWomen in America, Cambridge, MA. Le Centre des Archives du Féminisme, Angers Sound Picture Archives for Research on Women SPARROW, Bombay. Women's History Collections, Göteborg, gehuisvest in de universiteitsbibliotheek. Women's History Archives, Aarhus, gevestigd in de State and University Library op de derde verdieping in het lage gedeelte van het gebouw. Martin Lund, State and University Library. Alice-Salomon-Archiv, Berlijn. I Archiefcentrum voor Vrouwen geschiedenis, Brussel Foto Moysard 1»» Ml Sg archievenblad septembej^ooó archievenblad september 21

Archievenblad | 2006 | | pagina 23