Restauratie atelier Sterken BV Alles loopt op rolletjes... Jylvia Pankhurst ...met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. Suffragette en socialiste Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION STF.RKF.N tn ATELIERw Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl 'crQï=,r bruynzeel filing and storage vrouwen en archieven Het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging (IAV), net twee jaar oud, was in 1937 heel gelukkig met 13 pagina's handgeschreven biografische aantekeningen van de beroemde Engelse suffragette Sylvia Pankhurst. Ongetwij feld heeft het IAV bij gelegenheid gehen geld naar de overdracht van méér archief. Het zou echter nog zo'n 25 jaar duren voordat Pankhursts papieren naar Amsterdam kwamen - naar het Interna tionaal instituut voor Sociale Geschie denis (IISG) wel te ver staan. Pankhurst was niet alleen suffragette, maar ook socialiste. Haar ar chief past dan ook in het indrukwekkende geheel van collecties van femi nisten-socialisten op het IISG die beschreven zijn in de online gids http://www.iisg.nl/~wom- hist/womarc.php Sylvia Pankhurst (1882-1962) en haar zus ters Christabel en Adela kregen het actievoeren voor vrouwenkiesrecht met de paplepel ingego ten. Sylvia werd beeldend kunstenaar, maar deed met haar werk de wereld niet versteld staan. Wel raakte ze betrokken bij de Women's Social and Political Union, die in 1903 door haar moeder Emmeline was opgericht. Ze ont wierp de sjaals, broches, spandoeken en posters van de WSPU. in 1913 richtte Sylvia de East London Federation of the Suffragettes op. Ze opende ook een vrou wenrestaurant en een kliniek voor jonge moeders. Gegrepen door de Russische revolutie van 1917 werd Pankhurst aanhanger van Lenin. Begin 1920 was ze illegaal in Amsterdam bij de oprichting van een subbureau van de Communistische internationale. In een samenzweerderige sfeer vergaderde ze hier onder meer met Herman Gorter en haar Nederlandse evenknie Henriëtte Roland Holst. Een spion van de Nederlandse inlichtingen dienst was ook present, verborgen in een kast. Later ontwikkelde Pankhurst zich in de richting van het radencommunisme en was ze ook actief in de vredesbewe ging. Ze publiceerde veel en vertaalde als eerste 'westerling' werk van Roemenië's nationale dichter Mihai Eminescu. Sylvia kreeg op haar 44ste een kind als bom- moeder avant-la-lettre. Richard Pank hurst, zoon van Sylvia en een Italiaanse anarchist, zou later haar archief aan het IISG schenken. In 1936 voerde Pankhurst actie tegen de Italiaanse bezetting van Abessinië, wat haar de sympathie ople verde van keizer Haile Selassie. Haar oude dag sleet Sylvia in een Ethiopische bun galow, met dienstpersoneel bekostigd door de keizer zelf. In 1962 was Haile Selassie met zijn voltallige kabinet aan wezig bij haar bijzetting in de Triniteitskathedraal in Addis Abeba. Pankhursts diverse biografen worste len met het vraagstuk hoe ze deze zo diverse activiteiten in een logisch ver band moeten krijgen. Zij trekken denk beeldige lijnen, zodat het lijkt of ze haar leven volgens weloverwogen politieke en persoonlijke keuzes heeft geleefd. Bij de inventarisatie van haar archief echter is het beeld blijven hangen van een impul sief en rommelig persoon met een sterke neiging tot dwepen. Pankhurst kladderde ettelijke schriften vol met hoogdravende gedichten, ingevingen en conceptteksten voor haar vele publicaties. Als ze die schriften al bewaarde, dan was het omdat er nog onbeschreven velletjes in zaten die in de toekomst nog dienst konden doen. Soms begon ze jaren later in een oud schrift achtstevoren met een nieuwe tekst. Persoonlijke correspondentie bewaarde ze in principe niet. Gelukkig maakte ze een uitzondering voor haar geheime grote liefde, de arbeidersleider James Keir Hardie (1856-1915). Vrouw en kinderen van James Keir Hardie zaten hoog en droog in Schotland toen hun rela tie in Londen begon, zij 22, hij 47 jaar oud. Nog steeds verschillen de bio grafen van mening over de vraag of zij het nu wel of niet deden. Sylvia's lief desbrieven met zinnen als "I long to fee) your dear length pressing on me until my breath comes short" doen niet bij ieder die het leest de schellen van de ogen vallen. De puriteinen onder de bio grafen houden het bij vader-dochter gevoelens en een kusje in het park. Kort voor zijn dood stuurde Keir Hardie Sylvia's brieven aan haar terug. Dit dos sier, hoewel ook niet volledig, is nu het enige van zekere omvang in de overigens zeer magere afdeling 'persoonlijke corres pondentie'. De rijkdom van het Pankhurst archief ligt vooral in de notu lenboeken van opeenvolgende vrouwen- kiesrecht-organisaties. Bij het archief hoorde een prachtige fotocollectie en de textilia van de suffragettebeweging. Zowel archiefinventaris als beeldmateri aal is online te raadplegen. 45 C/3 H cj d DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op |3o^UIT10ITt0Il ctCllt calamiteitenservice zorg isotron DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org Door Margreet Schrevel* "Manuscript zéér zorgvuldig behandelen! Geen aantekeningen of streepen op maken. Niet vouwen. Niet open laten liggen. Niets op leggen. Is uniek!" Lenin en Haile Selassie Sylvia Pankhurst en Richard Keir Pethick Pankhurst omstreeks 1932. Foto: IISG. Rommelig Geheime brieven bewaard Margreet Schrevel is verbonden aan het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam. september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 22