Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Op zoek naar een echte specialist? I H I Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 BECIS is uw partij voor: Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg f i "-1 Archiefrestauratie 1 Papierconservering >V|J"T Charterrestauratie Inlijstwerk cHandboekbinderij Vacuümvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice lnsulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg vrouwen en archieven Vervolg van pagina 41 nen. De titel van haar boek Woman as force in history geeft in een notendop haar opvatting over vrouwengeschiedenis weer. Als vrouwen zélf het beeld van een alleen maar onderdrukte sekse in de geschiedenis accepteerden, zouden zij hun gezamenlijke kracht ondermijnen. Daarom moesten vrouwen hun eigen geschiedenis ontdekken, zodat zij een betere toekomst konden hebben. Een vrouwenarchief zou hierbij een belangrij ke functie kunnen vervullen. Schwim- mers voorstel viel dan ook in zeer goede aarde. Vanaf januari 1936 was Mary Beard de leidster van het geplande World Center for Women's Archives (WCWA) onder het motto 'No documents, no history'. Vijf jaar lang probeerde zij het WCWA te financieren, organiseren en huisvesten. Schwimmer probeerde ondertussen zo veel mogelijk materiaal te verzamelen. Zij stuurde in 1935 de prospectus en krantenknipsels over de campagne voor het WCWA naar Nederland en poogde tevens de archieven van bekende Neder landse feministen voor het Amerikaanse centrum te verwerven. Toen ze hoorde van de oprichting van het IAV was zij furieus. Een tweede teleurstelling was de richting waarin Mary Beard het plan ont wikkelde. Schwimmer wilde het instituut Feminist-Pacifist Archive noemen en de collectie beperken tot de activiteiten van pacifistische feministen. Maar Mary Beard wilde geen beperkingen en had de naam veranderd in World Center for Women's Archives. Zij wilde alles verza melen dat ook maar enig licht kon wer pen op de aspiraties, worstelingen, ver worvenheden, triomfen en mislukkingen van vrouwen wereldwijd. Het WCWA kwam uiteindelijk niet van de grond. Er was bijval van belangrijke vrouwen (Alice Paul, de oprichtster en leidster van de National Woman's Party, Carrie Chapman Catt en Eleanor Roosevelt), maar onvoldoende onder steuning in de vorm van werkkracht en financiën. Veel van het reeds verworven bronnenmateriaal werd teruggegeven of bij universiteiten en colleges onderge bracht. Het archief van Róza Schwimmer zelf is nu onderdeel van de New York Public Library. Waren het IAV en het WCWA internatio naal van opzet, in Engeland en Frankrijk werden in de jaren twintig en dertig nationale vrouwenbibliotheken en ar chieven opgericht, in Engeland kwam het initiatief eveneens voort uit de vrou wenkiesrechtbeweging. De Fawcett Library, die de functie van bibliotheek en archiefbewaarplaats heeft, dateert uit 1926 en heet sinds 2002 The Women's Library. De Bibiiothèque Marguerite Durand in Parijs is voortgekomen uit de persoonlijke verzameling van feministe Marguerite Durand (1864-1936) die zij in 1931 aan de stad Parijs schonk en die zij zelf aanduidde als 'Office de documenta tion féministe'. In de Verenigde Staten ontstonden in 1942 en 1943 twee nationaal georiënteer de vrouwenarchieven. In 1942 werd de Sophia Smith Collection bij de Smith College Archives opgericht, genoemd naar de oprichtster van Smith College in Northampton Massachusetts. De tweede ontstond in 1943 toen Maud Wood Park (1876-1958), de eerste presidente van de League of Women Voters, haar verzame ling over de vrouwenkiesrechtstrijd aan Radcliffe College schonk. Deze Women's Archives heten sinds 1965 Arthur and Elizabeth Schlesinger Library on the History of Women, genoemd naar Arthur and Elizabeth Schlesinger vanwege hun bijdragen aan de ontwikkeling van deze instelling. Anno 2006 zijn er zeker zo'n 400 vrou weninformatievoorzieningen verspreid over 140 landen. Zij zijn beschreven en toegankelijk gemaakt in de online data base Mapping the World, te vinden op www.iiav.nl. Van een aantal vrouwenin formatievoorzieningen staan er foto's op de pagina's 26-27 en 46-47. Volkomen onverwacht werd een deel van de door de Duitsers geroofde archieven in 1992 teruggevonden in Moskou, in 2003 kwam dit materiaal ein delijk terug naar Amsterdam. Eind 2005 vierde het IIAV haar zeventigjarig be staan. Met een feministische kennisquiz, de publicatie van een boek over de twee de feministische golf (zie recensie in dit blad), een symposium over de protestbe wegingen van de jaren zestig, georgani seerd in samenwerking met het IISG, én een congres, Traveling Heritages ge naamd, waarover u elders in dit blad kunt lezen. Momenteel zijn er besprekin gen gaande tussen het IIAV en IISG over het aangaan van een LTA-relatie, living together apart. Wellicht vieren we ons 75- jarig bestaan gezamenlijk en in hetzelfde pand. "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk doorAdlih Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Interim Personeel; Interim- en project management; Advisering; Digitalisering; Archiefbewerking; Projecten Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 www.BEClS.NL info@becis.nl jubileum en toekomst Verder lezen Mineke Bosch, Een onwrikbaar geloof in rechtvaardigheid: Aletta Jacobs 1854- 1929 (Amsterdam: Uitgeverij Balans, 2005). Maria Grever, De strijd tegen de stilte: Johanna Naber (1899-1941) en de vrou wenstem in geschiedenis (Hilversum: Verloren, 1994). Francisca de Haan, 'A "Truly International" Archive for the Women's Movement (IAV, now IIAV): From its Foundation in Amsterdam in 1935 to the Return of its Looted Archives in 2003', journal of Women's History 16 no. 4 (Winter 2004) 148-172. Ook in te zien op de IIAV-website via: http://www.iiav.nl/scripts/wwwopac.exe? &DATABASE=sitemap&%250=643 Vilan van de Loo, 'Moet terug. Privaat eigendom': de roof, het zoekraken en de uiteindelijke terugkeer van de IAV-archie- ven (Amsterdam: IIAV, 2003). Francisca de Haan is hoogleraar in Gender Studies aan de Central European University in Boedapest en geaffilieerd onderzoeker van het IIAV. Annette Mevis is archivaris bij het IIAV. Noten 1. IIAV, archief Rosa Manus, inv.nr. 91. 2. IIAV, archief IAV, inv.nr. 50

Archievenblad | 2006 | | pagina 21