VROUWEN tn ket ca/r Voordat ik bij de WHO in Geneve de functie van hoofd van het archief aan vaardde, ben ik bij diverse internationale organisaties werkzaam geweest, onder andere als archivaris bij de VN Vluch telingenorganisatie (UNHCR) en bij het Internationaal Olympisch Comité (IOC). De functie bij de WHO bood mij de mogelijkheid mijn managementervarin- gen te verruimen en een verouderde afdeling te faceliften. De komst van een vrouwelijke manager werd met de nodige scepsis bekeken door de overwegend mannelijke medewerkers. De afdeling had net een roerige voorgeschiedenis met diverse reorganisaties en gedwongen ontslagen achter de rug. Ik trof een zeer gesloten afdeling aan. Er was nauwelijks communicatie tussen de collegae onder ling. Als afdelingsleider heb ik mij in de eerste maanden intensief beziggehouden met het verbeteren van de interne en externe communicatie. Ik heb veel met alle medewerkers, collegae en klanten gespro ken, waarbij ik vooral luisterde. Daarna ben ik begonnen aan het veranderings proces. Ik ben gestart met de invoering van wekelijks afdelingsoverleg, het bege leiden en trainen van medewerkers, het herzien van werkprocessen, afgerond met het vernieuwen van het depot en de kantoorruimte. Vooral dit laatste bleek een bron voor conflicten. Hier werd een totaal nieuwe werkhouding gevraagd, van zitten achter gesloten deuren naar een open kantoortuin. De logge donkere bureaus werden vervangen door lichte ergonomische meubels. Aan de uiteinde lijke acceptatie van de nieuwe werkwijze en het werkklimaat hebben de compli menten van onze klanten over de nieuwe toegankelijke ruimte een wezenlijke bij drage geleverd. Het nieuw ingevoerde systeem stelde de medewerkers beter in staat de klanten adequater te bedienen. Dit leidde automatisch tot toename van de erkenning van hun werk. Zodra de mogelijkheid zich voordeed nieuwe medewerkers aan te stellen bleek dat de beste kandidaten twee vrouwen waren. De aanwezigheid van deze dames had een positieve invloed op het werkkli maat en de sociale omgang. Het team is sindsdien uitgegroeid tot een goed geva rieerd (tien verschillende nationaliteiten) en evenwichtig team, waarin elk lid zijn draai kan vinden en zijn talenten kan benutten. Elisa Liberatori Prati, is de 'World Bank Group Chief Archivist and Manager of the World Bank Library and Archives of Development' in Washington. Voor dien was zij verbonden als docent aan de John Hopkins University in Baltimore. Sinds 2000 is ze manager van de archief dienst. Haar team bestaat uit 60 mede werkers. Elisa zegt het volgende over het managen van haar team: "The beauty of this job is really to be working with peop le, both our internal and external clients, and the team. It is not that different from teaching, after all... You still have to learn a lot to keep up with your job, and you learn a lot from the people around you." De Wereldbank is een organisatie die leningen, giften en technische onder steuning biedt om ontwikkelingslanden te helpen hun armoede-bestrijdingsplan- nen uit te voeren. Bij het Wereldbank archief ligt zestig jaar geschiedenis van de internationale ontwikkelingssamen werking opgeslagen, waaronder ook foto's, bewegend beeld, verslagen van gesproken geschiedenis (oral history) en geluidsmateriaal. Elisa benadrukt het belang van het archief voor ontwikke lingslanden: "In many cliënt countries the conditions of the archives are disas trous and records do not survive political turmoil or environmental hazards. In some cases, the records preserved in the Bank Archives may be the only ones avai lable to document some history of these countries." Het belang van goed informatiemanage ment in ontwikkelingslanden moge dui delijk zijn. Zeker als het gaat om het bestrijden van corruptie en het vastleg gen van rechten van de burger. Elisa Liberatori Prati besteedt veel aandacht in haar dagelijkse werk aan het overtuigen van bankmanagers om informatie management als vast onderdeel op te nemen in projecten van de Bank met ontwikkelingslanden. Onlangs bezoch ten directeuren van vijf nationale archie ven de Wereldbank om samen met Elisa een strategie hiervoor te ontwikkelen. "The National Archivists came to offer their knowledge and help to our institu tion. They came to advocate for main- streaming records management into the aid agenda. What a wonderful day in my career as the Bank Archivist!" Naast dit project heeft Elisa de leiding over tal van andere projecten: Toegankelijk maken van de collectie. In 2002 werd de 'Disclosure of Information Policy' ingevoerd. Het is nu een prioriteit om de archieven te ordenen en beschrij ven volgens de internationale norm voor het beschrijven van archieven (1SAD). Geleidelijk digitaliseren van prioriteitsbe- standen. Onlangs werden rapporten teruggaand tot 1946 van de Wereldbank gedigitaliseerd en op de website van de bank geplaatst. Het is een van de meest bezochte externe sites van de bank. Zichtbaar maken en het verstrekken van informatie. De archiefdienst onderhoudt een website waar informatie te vinden is over de geschiedenis van de bank, met virtuele tentoonstellingen, foto's, het archievenoverzicht en digitale toegangen en informatie over het belang van infor matie en archiefbeheer bij ontwikke lingshulp. Een van de grootste uitdagingen van Elisa is, net zoals voor velen van ons, het opslaan en beheren van digitale informa tie. In samenwerking met externe specia listen ontwikkelt de Wereldbank een stra tegie voor het opslaan en beheren van digitale informatie. Voor meer informatie over het archief van de Wereldbank zie www.worldbank.org/archives. Michelle Dolbec is de 'Archivist of the International Monetary Fund' in Washington. Ze is sinds 1996 werkzaam bij het IMF als hoofd van de archief dienst. Haar team bestaat uit twaalf medewerkers. De medewerkers komen uit alle uithoeken van de wereld. Michelle verwoordt het managen van een internationaal team als volgt: "Managing and being part of a group as highly diverse as the Archives Group is challenging and also intellectually stimu lating. It is interesting to compare cultu ral traditions and archival practices and to see how, in the Archives, the archivists find consensus in developing rules and procedures." Het IMF is een monetaire organisatie. Het heeft tot taak een stabiel internatio naal stelsel te bewaken en consulteert hiervoor jaarlijks de afzonderlijke lidsta ten over het economische beleid dat zij voeren. Bij het IMF-archief ligt meer dan zestig jaar financiële geschiedenis opge slagen. De belangrijkste fonds van het IMF zijn: Central Files Collection Institutional Archives 1946-1988 Audiovisual Collection Executive Board Series De collectie documenteert de geschiede nis van het IMF, internationaal financieel beleid, en de relaties tussen het IMF en de lidstaten. De Executive Board Series bevatten belangrijke bronnen van infor matie over het financiële beleid: "The Executive Board Series contains records of the Board and its committees inclu ding agendas and summaries of mee tings; policy papers; information circu lars; reports on missions to member countries; as well as discussions of fiscal, monetary and economic policy issues." Het IMF hecht veel belang aan openbaar heid en het publiek meer inzicht te geven in het handelen van het IMF. Ontsluiting van de IMF-archieven speelt hierbij een grote rol. Michelle Dolbec heeft de lei ding over een groots opgezet 'Archives Transparency' project. De doelstelling van dit project is: "providing access to the complete collection of archival records and at supporting the IMF's com mitment to openness and transparency through effective and timely presenta tion of information both in print and on the IMF's internal and external websi tes". Naast het beschrijven van archieven en het maken van toegangen worden bestanden gedigitaliseerd en beschikbaar gesteld op de website van het IMF. De grootste uitdaging van het 'Archives Transparency' project is het ontwikkelen van een gedegen strategie voor het behe ren en bewaren van alle soorten digitale archieven. Het IMF beheert drie digitale bestanden: de gedigitaliseerde documen ten, de 'born digital' gegevens en de digi tale toegangen. Tegelijkertijd zijn Michelle en haar team bezig om de eisen op te stellen van een archiefbeheersys teem dat onderzoekers de mogelijkheid geeft om via de digitale weg archiefbe standen te raadplegen. Ter afronding van dit stukje over het IMF wil ik nog een belangrijk punt met betrekking tot de archiefdiensten van internationale organisaties met u delen. Internationale archieven zijn niet gebon den aan nationale archiefwetten. Michelle Dolbec verwoordde heel duide lijk het belang van archivistische grond beginselen en internationale normen en regelgevingen voor deze archiefdiensten: "It is extremely important to strictly observe archival principles, and interna tional standards." Voor meer informatie over het archief van het IMF zie: http://www.imf.org/ external/np/arc/eng/archive.htm 34 35 Vrouwen in Buitenlandse Archieven Door Ineke Deserno* In dit artikel staan twee vrouwen centraal die verantwoordelijk zijn voor de archief dienst van een internationale organisatie, die van de Wereldbank en van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF). Voorafgaand wil ik echter kort mijn ervaringen als hoofd van het archief van de Wereldgezondheids organisatie (WHO) met u delen. WHO Wereldbank Internationaal Monetair Fonds (IMF) Brita Pilger, Gemeentearchief Zeist Toch nog benadeeld?: "Een stageplaats was geen probleem. Een rijksarchivaris nam graag vrouwen aan en ook zoveel mogelijk. Er zijn ook andere archivarissen; een sollicitatiegesprek werd meteen beëindigd, toen ik twee kinderen bleek te hebben. Voor de meeste bezoekers mag de sekse van de archivaris niet van belang zijn, er zijn ook mensen met duidelij ke verwachtingen. Er werd mij eens medege deeld: 'Ik dacht dat een archivaris er heel anders uit zag.' En dat je heden ten dage vanwe ge je verschij ning alle ver trouwen kunt ontberen, had ik nooit kunnen bevroeden. 'Heb je wel een diplo ma hiervoor?' Op mijn verbaasde uitroep: 'Nee, ik geloof dat ik toch maar volgende week terugkom als je collega er weer is'." Ineke Deserno is hoofd van het archief van de Wereld Gezondheids Organisatie in Luxemburg en pro movenda aan de Monash University, Australië. Met heel veel dank aan Elisa en Michelle voor hun enthou siaste medewerking! archievenblad september 2006 september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 17