Differs Geschiedenis heeft mij vanaf de lagere school geboeid SCHEEREE JB.V Nelleke Noordervliet: UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor a, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den, wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl vrouwen en archieven Het lijkt wel of tegen woordig vooral neerlandici en journalisten (zoals Frits van Oostrom, Herman Pleij en Geert Mak) over geschie denis schrijven. Mevrouw Noordervliet, u heeft Neder lands gestudeerd, maar veel van uw boe ken hebben iets met (18e-19e-eeuwse) geschiedenis te maken. U debuteerde in 1987 met een gefingeerde autobiografie van de eerste vrouw van Multatuli Tine of de dalen waar het leven woont). Vandaar de vraag: wat heeft u met geschiedenis? Geschiedenis heeft mij vanaf de lagere school geboeid. En naarmate ik ouder word en zelf meer geschiedenis heb, is het verleden voor mij een steeds interessanter bron van informatie over wat er in het heden gebeurt. Tegelijkertijd is de ongrijpbaarheid van het verleden - het is voorbij, weggeblazen als een pluis op de wind - een voortdurende prikkel om uit wat wel tast baar is, voorwerpen en geschriften, de verleden werkelijkheid te reconstrueren met behulp van de verbeelding... 'De verleden werkelijkheid reconstrueren met behulp van de verbeelding...' En nog wat verfijnder: wat heeft u met archieven? Doet u bijvoorbeeld uitge breid archiefonderzoek voor u aan een boek begint? Ik doe niet altijd archiefonderzoek. Ik ga niet altijd terug tot de alleroorspronkelijkste bron nen. Regelmatig beperk ik me tot secundaire literatuur. Maar het komt zeker ook voor dat ik me in oude handschriften stort of zeven- tiende-eeuws drukwerk met zachte witte katoenen handschoentjes aanpak, een pot lood bij de hand om aantekeningen te maken. Het is een vreugde om daadwerkelijk de getuigen in de hand te hebben. Heeft u wel eens een oud boek of archiefstuk in han den gehad dat u een echte 'historische sensatie' be zorgde? Ik ben gevoelig voor histori sche sensaties. In het Natio naal Archief heb ik eens een lezing mogen houden aan de hand van een aantal archief stukken die ik naar boven had laten komen. Dat vond ik geweldig. In de Koninklijke Bibliotheek heb ik een uiterst zeldzaam zeventiende- eeuws album mogen inzien, dat voor vrijwel niemand toegankelijk is. Ademloos maakte ik in de geest contact met de eigenaresse eivan. U schreef een tweetal boeken over de Nederlandse geschiedenis aan de hand van stukken uit het Rijksmuseum (Op de zeef van de tijd, 1999, en Nederland in de Gouden eeuw, 2003). Hoe kwam dat zo? Heel simpel: ik werd ervoor gevraagd. De directie van het Rijksmuseum was waar schijnlijk opmerkzaam gemaakt op mijn werk doordat ik in de 'Volkskrant' over de Vrede van Munster schreef en ook doordat ik eens voor het museum een lezing over de aanhouding van prinses Wilhelmina bij Goejanverwellesluis heb gehouden. Ze von den mijn verteltrant geschikt voor een wat uitgebreider publieksboek over de collectie van de historische afdeling. Daarna heb ik een aantal hoofdstukken uit 'Op de zeef van de tijd' opnieuw gebruikt, bewerkt en uitge breid voor 'Nederland in de Gouden Eeuw'. 'Geschiedenis zal altijd een belangrijk element zijn in mijn boe ken. Mijn leven is nu eenmaal niet denkbaar zonder geschiedenis.' De laatste jaren lijkt u zich vooral met familiegeschiedenis bezig te houden, getuige het brieven- en fotoboek Brieven van de thee (2004), een keuze uit foto's en brieven van de familie Kerkhoven (bekend uit het boek Heren van de thee van Hella Haasse), en Altijd roomboter (2005) over uw overgrootmoeder. Wilt u met dat genre doorgaan? Ik sluit het niet uit, maar ik borduur niet graag voort op een succesvol schema. Ik pro beer liever iets geheel nieuws. Heeft u nog plannen voor nieuwe histo rische boeken? Geschiedenis zal altijd een belangrijk ele ment zijn in mijn boeken. Mijn leven is nu eenmaal niet denkbaar zonder geschiedenis. Daarom ook schrijf ik maandelijks een column in het Historisch Nieuwsblad. 33 ARCHIEFPROJECTEN U heeft geen tijd om uw archieven te bewerken? Wij wel! Differs is een jong bedrijf en heeft zich gespecialiseerd in: de inventarisatie, selectie en vernietiging van (semi-)statische archieven; het opstellen van beschrijvende inventarissen; het opstellen van selectielijsten; het opstellen van beheersregels en Quick scans; het tijdelijk vervullen van archieffuncties. Differs heeft vakkundige en gedreven mede werkers in huis met Archivistiek B en WA. Zij zijn in staat om zelfstandig uw archieven met zorg te bewerken en een mooi project resultaat af te leveren. Bovendien geldt voor onze medewerkers dat ze ook veel kennis hebben van de hedendaagse digitale manieren van archiveren. Differs archiefprojecten Janny Sietses info@differs.nl 070 - 314 36 26 www.differs.nl Differs, een Dd Groep onderneming. Organisatienaam Naam contactpersoonM.V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Door Peter Sijnke* Nelleke Noordervliet-Bol (Rotterdam 1946) is een zeer productief en succesvol auteur. Veel van haar boeken hebben iets met geschiedenis te maken. Vandaar dat het Archievenblad haar wat vra gen stelde. Foto: Harry Cock. Peter Sijnke is hoofd Communicatie en Behouden van het Zeeuws Archief en redacteur van het Archievenblad. Nelleke Noordervliet zal in het kader van de Landelijke Archievendag op zaterdag 14 oktober a.s. op uitnodiging van de Stichting Vrienden van het Zeeuws Archief een lezing houden. Titel: Papieren Familiereünie. Plaats: Hofpleinkerk (tegenover het Zeeuws Archief). Aanvang: 13.00 uur. Entree: 5,- (Vrienden van het Zeeuws Archief hebben gratis toegang). september 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 16