VROUWEN in /tei ca/i DE VROUW ZONDER STANDBEELD thema vrouwen en archieven Voor mijn onderzoek naar de profes sionalisering van de ongehuwde moeder zorg in Amsterdam, kon ik in archieven en in publicaties een beeld vormen over de persoon Annette Wiea Luka Versluys- Poelman. Ze werd geboren op 8 juni 1853 in het dorp Holwierde, in noord oostelijk Groningen. Ze was de dochter van de progressieve en blinde predikant dr. A.L. Poelman, die ook lid was van de Tweede Kamer. Ze zou een opleiding tot onderwijzeres hebben gevolgd, maar bij mijn bronnenonderzoek heb ik dit niet kunnen achterhalen. Annette trouwde met Willem Versluys (*Oostburg 1851- tDen Haag 1934), van wie wel vaststaat dat hij onderwijzer was. Het echtpaar vestigde zich in de stad Groningen, waar het in 1875 een uitgeverij van onderwijs- en opvoedkundige publicaties opzette. Hun zoons Willem, Adriaan en Jan wer den in Groningen geboren. Rond 1886 verhuisde het gezin naar de Hemo- nystraat 13 in Amsterdam, de geboorte plaats van hun vierde zoon, Synco. Hij zou de uitgeverij na de dood van zijn vader voortzetten. In mei 1889 verhuisde ze naar de Eerste Parkstraat (later Eerste Oosterparkstraat). In 1888-1889 werd in de Tweede Oosterparkstraat 221-223 de uitgeverij met een woonhuis uitgebreid, naar een ontwerp van de architect P.J.C. Klinkhamer. Annette koos na haar huwelijk bewust voor het huishouden en de opvoeding van haar zoons. Tussen 1877 en 1887 baarde ze haar vier zoons. Maar ze ont plooide veel feministische activiteiten. En door een zakelijk conflict tussen haar man en zijn broer Jan, werd ze de rech terhand van haar man in de uitgeverij. Willem Versluys was compagnon in de uitgeverij van zijn broer Jan (1845-1920), waar tot dan toe voornamelijk leerboe ken voor het middelbaar onderwijs wer den gedrukt. Willem werd de uitgever van de 'Tachtigers'. Tussen 1885 en 1895 was Versluys de administrateur van De Nieuwe Gids (1885-1894), waarvoor hij een honorarium kreeg. Hij zorgde voor de verzending en hield de baten en las ten van het blad bij. Hij kreeg een per centage van de bruto opbrengst. De eige naars waren de redacteuren: Fredrik van Eeden, Lodewijk van Deyssel, Hein Boeken, Herman Gorter, Willem Kloos, Jac. van Looy, P. Tideman, A. Verwey, W. Witsen, A. Aletrino. De Mei van Gorter werd door Versluys vele malen herdrukt. Het debuut van Arthur van Schendel, Drogon (1896), werd door Versluys uitgegeven. Het was Annette Versluys die de meeste belangstelling voor de dichters en schrij- vers had. Volgens de redacteuren E. Heimans en Jac.B. Thijsse van het door de firma Versluys uitgegeven tijdschrift De levende natuur was Annette een 'bui tengewoon begaafde en werkzame vrouw'. Na haar overlijden in februari 1914 memoreerden ze: "Zij voerde de administratie en deed dat degelijk en vlug. Het werkplan, de uitbreiding en de eerste toegiften en de bibliotheek van het blad waren een idee van haar. Zij deed al het schrijfwerk alleen en de redacteuren zorgden slechts voor een copie. Ze deed dat belangeloos en met veel genoe gen omdat het voor haar een sympathiek sociaal werk was waarin zij iets goed zag iets dat in ruimer kring nut kon doen. En waar mevrouw Versluys dat zag, daar was haar nooit werk teveel. Dat weten allen die met haar samen hebben gewerkt, in welken werkkring dan ook. Zij had er zoo vele. Te vele misschien. Gesteund door haar groot vertrouwen in de toekomst van ons tijdschrift, haar geloof in het nut zullen de redacteurs verder gaan. Ze zul len haar vriendelijke maar dringende aansporingen missen. De herinneringen aan de pittige, gezellige redactievergade ringen met mevrouw Versluys als voor zitter, zijn voor hen niet vergeefs geweest". Als zakenvrouw zorgde ze er wel voor dat de boeken in orde waren en overbodig personeel werd ontslagen. Ze zou moederlijk en troostend zijn geweest voor de groep dichters en schrijvers waar mee Willem Kloos zich omringde. Voor hem had ze een zwak. Zij ondersteunde hem financieel en verpleegde de geregeld zieke dichter. Frederik Van Eeden was de huisauteur van de uitgeverij. Bij de firma Versluys verschenen verder uitgaven voor het Nationaal Bureau Vrouwenarbeid, over de beeldende kunst, waaronder boeken en periodieken van de kunstpedagoog H.R Bremmer. Met hem en zijn vrouw was het echtpaar Versluys goed bevriend, evenals met de schilder Bart van der Leek. Een literair fonds verzorgde de uitgaven van Titia van derTuuk, Marie Jungenius en Annette zelf en uitgaven over opvoeding, kinderbescherming en dienstweigering. In een brief (1953) van zoon Synco aan Welmoedt Wijnandts Francken schreef deze dat zijn moeder het altijd vreselijk druk had. Naast haar werk voor de uitge verij zette zij zich in haar vrije tijd vol ijver in voor de 'Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht' (1894), stelde redevoe ringen samen voor deze vereniging en plande propagandareizen door het hele land. Dat kostte haar, aldus Synco, veel energie: "Zij stelde zich op het standpunt dat vrouwen zelf het kiesrecht moesten verkrijgen en niet via de binding aan een politieke partij. Zij vond het erg naar om af te treden als presidente van de vereni ging voor vrouwenkiesrecht. Maar ze kon dat werk niet combineren met de oprich ting van het tehuis voor ongehuwde moe ders." In 1892 was Annette in contact met acti viste Wilhemina Drucker, kind van een ongehuwde moeder. Het contact met Drucker was van blijvende invloed op Annette Versluys. In 1897 richtte ze met onder andere Jan Rutgers en diens vrouw Marie Rutgers-Hoitsema de 'Vereeniging Onderlinge Vrouwenbescherming' (VOV) op. De vereniging moest garant staan voor een moederschapsverzekering. Die was bedoeld om zwangere vrouwen een uitkering uit een fonds te kunnen geven. Er bleek weinig animo voor te zijn. In een pand aan de Schiebaan 10 in Rotterdam opende de VOV, op initiatief van Annette Versluys, in 1900 een tehuis voor ongehuwde moeders. Dat moest na een jaar zijn deur sluiten door gebrek aan inkomsten en de hoge exploitatiekosten. Annette Versluys gaf de moed niet op en besloot met een aantal andere VOV-vrou- wen en met steun van sympathisanten nogmaals een poging te wagen om een opvangtehuis voor ongehuwde moeders te openen. Dat werd in 1905 in Amsterdam geopend en heeft tot 1992 zelfstandig bestaan. Het tehuis, uit eerbetoon naar Versluys-Poelman, 'Tehuis Annette' genaamd, werd een begrip in de zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind. VROUWENARCHIEVEN INTERNATIONAAL nm Door Patricia Böschen* 'Annette Vers fuys-Toe(man Je komt haar naam veelvuldig tegen in bronnen over de strijd voor het algemeen vrouwenkiesrecht, de eerste feministische golf, de Tachtigers en de ongehuwde moe derzorg: Annette Versluys-Poelman. Haar tijdgenoten en geestverwanten, Aletta Jacobs en Wilhelmina Drucker zijn beiden geëerd met een standbeeld in respectieve lijk Groningen en Amsterdam. Annette Versluys heeft ook een standbeeld ver diend. Evenals Jacobs en Drucker, roerde zij haar stem, protesteerde, voerde actie, publi ceerde en vervulde een niet te onderschat ten rol binnen de literaire wereld. Susanne Neugebauer, Stichting Archief- school; tot medio augustus Erfgoedcentrum Nieuw Land, regionaal historisch centrum van de provincie Flevoland. Kennis delen als professionele drijfveer: "Of het als vrouw anders is ons beroep uit te oefenen dan als man? Niet meer of minder dan in andere beroepen lijkt mij. Was ik tot september de enige vrouwelijke rijksarchiva ris? Verhip, dat was zo, maar ik zou niet weten wat dat uitmaakt. Als inspecteur of verwerver van overheidsarchieven adviseer ik vaak mannen, ja. Met vrouwen werken is ook leuk. Laat ze enthousiast zijn in hun werk, bereid zijn kennis te delen en van elkaar te leren, dan maakt het mij niet uit wie ik voor me heb en op welke plek in een organisatie iemand zit. Inhoud en mensenwerk geven mij voldoe ning in mijn werk. Gelukkig weet ik me ondersteund door een collegiaal netwerk van mannelijke en vrouwelijke archivarissen. Ik heb het geluk dat de vrouw die me opleidde in het vak al die tijd mijn mentor gebleven is. Ik verheug me op mijn onderwijstaak en wil als archivaris betekenis geven aan het concept van leren leren." Patricia Böschen is redacteur van het Archievenblad en werkt als archivaris bij Stadsarchief Breda. Zenska infoteka, Zagreb, het eerste vrouwendocu mentatiecentrum in Oost-Europa. archievenblad «CSinTUUiLiU september 2006 september 2006 archievenblad Jessy Street National Women's Library, Sydney. Kadin Eserleri Kütiiphanesi ve Bilgi MerkeziVakfi (Vrouwenbibliotheek en informatiecentrum), Istanboel. Helene-Lange-Archiv der Ersten Deutschen Frauenbewegung, Berlijn, sinds 1987 gevestigd in het Nationaal Archief (Landesarchiv). Landesarchiv Berlin. Feminist Archive South, Bristol.www.femarch.freeserve.co.uk Women's History Archive, Reykjavik, gevestigd op de vierde verdieping van de Nationale Bibliotheek van ViewWright Wright Architects. Lesbian Archive and Information Centre, Glasgow en Glasgow Women's Library. The Women's Library, Londen.© Peter Cook/

Archievenblad | 2006 | | pagina 13