VROUWEN rn fe/ fa/,' "Wat verzamelen we en wat zouden we moeten verzamelen. En vooral waar om?", stelt prof. dr. Saskia Wieringa, directeur van het IIAV. "De kwestie waar we ons vandaag over buigen, is hoe hoe ders van het cultureel erfgoed van vrou wen zich moeten voorbereiden op de vragen die wetenschappers over tien jaar zullen stellen. En hoe we rechtdoen aan een caleidoscopische visie op vrouwen en de vrouwenbeweging." Prof. dr. Gloria Wekker, die de IIAV- leerstoel 'Gender en Etniciteit' aan de Universiteit Utrecht bekleedt, sluit zich bij Wieringa aan. "Als archiefinstelling moet je jezelf constant vragen blijven stellen om nieuwe generaties in de toe komst van dienst te kunnen zijn." Een grote uitdaging, zo meent zij. Wekker sig naleert ook hoe belangrijk het is om kriti sche vragen te blijven stellen over de samenhang tussen gender en etniciteit, en over de uitsluitingspolitiek van witte vrouwen. "Onder de oudere generatie zwarte feministen is veel teleurstelling dat witte vrouwen niet in staat zijn geble ken om de theorievorming meer inclusive te maken. Dat gaat ook op voor de collec ties van instellingen als het IIAV. De inhoud van een archief is nooit neutraal. Zoals een wetenschapper van de University of Pretoria ooit zei: "Show me your archive, and I'll show you who's in power. Prof. dr. Susan Legêne, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam en Hoofd Museale zaken in het Tropen museum, snijdt drie onderling verbon den kwesties binnen de vrouwenbewe ging aan. Allereerst: de kwestie van vrou wen en de cultuur van migratie. Dan de vraag naar de vastlegging van migratiege schiedenissen, en ten slotte de rol van instituten als het IIAV in het archiveren van hedendaagse informatie over migra tieprocessen en geschiedenissen en het belang de onderlinge taakverdeling tus sen archiefvormende instanties te begrij pen als aspect van een wetenschapsge schiedenis. De betekenis van liederen, foto's en objecten als archiefbronnen zijn erg belangrijk, zo stelt de hoogleraar. Als voorbeeld noemt ze een lopend project: Bidesia. "Bidesh betekent vreemdeling. In Bidesia draait het om vrouwen die deel uitmaken van een migratiespoor dat loopt van India via Suriname naar Nederland. In deze lijn hebben bepaalde liederen, bide- siasongs, een rol gespeeld bij de doorgifte van de emoties die onderdeel zijn van een cultuur van migratie, van generatie op generatie. Deze liederen worden gezongen door vrouwen. We onderzoe ken hoe de liederen zijn meegereisd met de migranten en in welke vorm ze in wis selende omstandigheden uiting geven aan het ervaren van verbanden tussen migranten op heel verschillende plekken van de wereld". Het voorbeeld van het Bidesiaproject illustreert ook de tweede kwestie die Legêne voorlegt: de waardering van objecten, beelden en immateriële zaken als erfgoed. Wie aan archieven denkt, denkt eerst en vooral aan geschreven en gesproken teksten. Legêne stelt dat er verandering nodig is op twee vlakken om ook zoiets als migratiegeschiedenissen van vrouwen als belangrijk erfgoed van vrouwen zichtbaar te kunnen maken. Allereerst zou het goed zijn om bestaan de bronnen niet alleen te beschouwen als geschreven en gesproken "teksten", waarvan de inhoud vooral interessant is, maar ook als materiële bronnen an sich. Ten tweede zouden ook niet-tekstuele bronnen - beelden en immaterieel cul tuurgoed - als belangwekkende histori- Legêne legt een andere kwestie op tafel: het 'institutionele landschap', waar grote scheidslijnen bestaan tussen ver schillende soorten instituten, het soort erfgoed dat zij beheren en hun omgang daarmee. "Zo zou het IIAV het erfgoed van de vrouwenbeweging beheren, en het KIT de koloniale geschiedenis docu menteren. Maar ook in het IIAV is kolo niale geschiedenis nooit ver weg. Het kolonialisme is genesteld in vele lagen van de Nederlandse samenleving, en dus leidt menige biografische geschiedenis al heel snel naar Nederlands-Indië, om een voorbeeld te noemen." Daarnaast meent Legêne dat het idee van een archief aan uitbreiding toe is. "Bibliotheken en archieven zouden moe ten leren van musea, en museale technie ken als exposities moeten gebruiken om het erfgoed dat ze in huis hebben niet alleen te bewaren maar ook levend te maken. Het gaat erom archieven en musea als een activiteit te zien, en niet als een depot." Biljana Kasic van het Centre for Women's Studies in Zagreb geeft een voorbeeld uit de praktijk. Ze vertelt over vrouwen en archieven sche bronnen moeten worden gezien die in een archief niet mogen ontbreken. "Maar," zo zegt Legêne, "de vraag is dan wel wie je uitnodigt om objecten toe te voegen aan bestaande collecties. Aan objecten uit Suriname en Nederlands- Indië bijvoorbeeld hebben musea als het KIT op zich geen gebrek. Maar dan heb ben we het vooral over sieraden en hout snijwerken en dergelijke, die in de wes terse cultuur vooral markeerpunten van het Andere zijn geworden. In feite vertel len deze objecten meer over de Neder landse kolonialisten die ze verzamelden, dan over de culturele erfenis van Surinamers en Indo's in Nederland." Antonia Byatt, directeur van de Women's Library in Londen, richt zich op het gebruik van nieuwe media om blinde plekken in de geschiedenis in te vullen, en op het belang van het vertellen van gelaagde in plaats van eenduidige verha len. "Grotere vrouwenorganisaties met formele structuren hebben vaak een uit gebreid en officieel archief, maar er zijn talloze informele vrouwenorganisaties die geen papieren archief hebben, of alleen een verzameling paperassen die onder iemands bed liggen te verstoffen. Om ook dit erfgoed te collectioneren, is het zaak eveneens niet-traditionele materialen te verzamelen. Denk aan het opslaan van e-mailarchieven en websites. Wij werken allemaal met nieuwe media, wat betekent dat ons erfgoed erin zit. Een andere manier is het opschrijven en opnemen van oral histories. En persoonlijke levens geschiedenissen kun je ook door bijvoor beeld fotografie vastleggen." Nieuwe technologieën kunnen een nieuwe toe gang tot een andere blik op bestaand erf goed opleveren. Als voorbeeld geeft ze de British Library die de Guyaans-Britse schrijver Mike Phillips vroeg om door middel van een online tentoonstelling zijn interpretatie van de omvangrijke koloniale Caribische collectie te geven. "Op deze manier geeft technologie niet alleen de mogelijkheid om nieuwe collec ties te creëren, maar worden ook bestaan de collecties opengebroken en van een nieuwe betekenis voorzien." de dilemma's rond het opzetten van een vrouwenarchief in Kroatië: "In mijn ogen gaat het in een diaspore context als die van voormalig Joegoslavië niet zozeer om het verzamelen van tastbaar materiaal - dat is over heel Joegoslavië en daarbuiten verspreid geraakt. Het gaat eerder om het vastleggen van herinneringen aan momenten die van belang waren voor de vrouwenbeweging, en om het creëren van (een visie op) het verleden." Ook prof. dr. Maria Grever van de Erasmus Universiteit Rotterdam stelt dat erfgoed geen fixed issue is. Dat er te veel nadruk ligt op nationale identiteiten, en dat de neiging tot simplificatie van de geschiedenis groot is. "Terwijl het gaat om het vertellen en hervertellen van geschiedenissen, vanuit verschillende perspectieven. En dat er in deze tijd van globalisering en transnationale migratie juist veel aandacht moet zijn voor de dynamiek van erfgoed, voor het loslaten van het idee van statisch bezit, van het idee van 'ons feministisch erfgoed'. Want over wiens erfgoed hebben we het dan?" Grever pleit voor meer aandacht voor het koloniale en imperialistische project dat onderdeel is van elk erfgoed en dat het noodzakelijk is voor archivarissen om gericht op de toekomst te zijn. "Het gaat niet om het documenteren van het verle den, en om het vullen van gaten in de geschiedenis, maar om de vraag welke informatie en materialen voor toekom stige generaties van belang zullen zijn. En om het bieden van nieuwe perspectie ven op bestaande collecties. Alles komt tot leven wanneer je het in een nieuw licht plaatst." Of het door de technologische ontwikke lingen nog nodig zal zijn om tastbare archieven te bewaren, op fysieke loca ties? "Niet per se, maar het is wel van groot belang om zichtbaar en concreet te maken dat vrouwen er zijn, en dat hun erfgoed ertoe doet. En je moet ook de emoties niet onderschatten die het oproept wanneer je door een gebouw als het IIAV loopt, waar al die erfstukken van vrouwen en de vrouwenbeweging lijfelijk aanwezig zijn." 23 Welk eifped bewaren we voor de toekomst? Marije Wilmink en Babette Roelandschap* Welk en wiens erfgoed wordt erkend en verzameld? Wat is nodig om ervoor te zor gen dat verschillende geschiedenissen zichtbaar worden gemaakt, dat niet alleen het erfgoed van dominante groepen in een samenleving wordt bewaard? En wat is de impact van technologische vernieuwingen op de manier waarop erfgoed wordt bewaard en toegankelijk gemaakt? Voor toekomstgerichte archivarissen zijn dit belangrijke vragen. Het I1AV neemt verande rende betekenissen van cultureel erfgoed van vrouwen en vrouwenbewegingen wereldwijd onder de loep. Show me your archive, and I'll show you who's in power Migratiesporen Erfgoed: meer dan documenten alleen Dicky Haze, Gemeentearchief Kampen Waardering op kwaliteiten: "Terwijl ik voor het diploma Middelbaar Archiefambtenaar leerde, begon ik in 1981 als administratief medewerkster bij het Gemeentearchief van Kampen. Daarna heb ik Geschiedenis gestudeerd, gevolgd door de opleiding Hoger Archiefambtenaar. Sinds 2001 ben ik gemeentearchivaris van Kampen. Ik koos bewust voor dit beroep en het bevalt me nog steeds prima. Nooit heb ik het gevoel gehad dat mijn vrouw-zijn een nadeel was. Ook geen voordeel. Ik heb het idee dat ik om mijn kwaliteiten werd en wordt gewaardeerd. Overigens ben ik in Kampen niet de eerste vrouwelijke archivaris: begin twintigste eeuw ging Clara Welcker mij voor." Een archief is geen depot, maar een activiteit Nieuwe manieren van erfgoed verzamelen Marije Wilmink is freelance journalist en eindredac teur van het tijdschrift LOVER en Babette Roelandschap is senior medewerker Communicatie PR bij het IIAV. Dit artikel is gebaseerd op de confe rentie 'Traveling Heritages', gehouden op 1 december 2005 ter ere van het 70-jarig bestaan van het IIAV. Begin 2007 verschijnt een boek over 'Traveling Heritages'. 'Ons feministisch erfgoed' bestaat niet seDtember 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 11