een bijzondere fusie Regionaal Archief Tilburg en NederlandsTextielmuseum:( In gesprek met directeur Ton Wagemakers blijkt dat de fusie een logisch proces is geweest. Carin Reinders, directeur Textielmuseum, en Wim Reijnders, directeur RHCT, ontwikkelden los van elkaar plannen om hun bedrijf uit te breiden. Deze twee organisaties uit de culturele sector bleken uiteindelijk te klein om afzonderlijk te verzelfstandigen. Reinders en Reijnders legden een basis voor samenwerking. Hun gedachten over de toekomst van beide instellingen lagen blijkbaar op dezelfde lijn. De samenwerking was geen lang leven beschoren. Carin Reinders greep de kans om in haar directe woonomgeving in Apeldoorn het CODA te gaan leiden, een fusie tussen archief, museum en biblio theek. Wim Reijnders nam de fakkel in Tilburg over en deed, als directeur van het RHCT én interim-directeur van het Textielmuseum, in 2002 onderzoek naar de haalbaarheid van een fusie tussen beide instellingen. De presentatie van zijn onderzoeksrapport was meteen zijn afscheid als directeur. Hij ging dichter bij huis het Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom en het museum het Markiezenhof laten fuseren tot het Historisch Centrum Het Markiezenhof. Ton Wagemakers kreeg deze erfenis op 1 januari 2003 in handen als nieuwe direc teur van het Textielmuseum en interim directeur van het RHCT. Hij ging aan de slag met het onderzoeksrapport waarin stond dat een verregaande samenwerking haalbaar was. Hij kreeg de opdracht om de fusie tussen archief en museum per 1 januari 2004 te realiseren. De diverse werkgroepen gingen enthousiast aan de Tilburg kiest, ligt de nadruk steeds meer op het in contact brengen van mensen met de bronnen. Zowel fysiek via het Onderzoekerscentrum als digitaal via de website krijgen de bezoekers de bronnen tot hun beschikking, zodat iedereen zelf zijn eigen verhaal kan maken. Het educa tieve aanbod sluit hierop aan. Voor de diverse gebruikers van het archief, van jong tot oud, van beginnende tot gevor derde onderzoekers, ontwikkelt het archief activiteiten, programma's en organiseert het cursussen die hen helpen om zelf onderzoek te doen. Bij de mede werkers veroorzaakte de fusie in eerste instantie onrust en onzekerheid. Waar de ene medewerker kansen ziet, ziet de ander bedreigingen. Uiteindelijk is de balans positief. Zonder deze fusie zou het Regionaal Archief Tilburg in de proble men zijn gekomen: te klein, te weinig kansen om kwaliteit te verbeteren, stil stand en mogelijk achteruitgang. Na de fusie zijn verdere bezuinigingen achter wege gebleven en zien we kans om eerde re bezuinigingen (sluiten van biblio theek) gedeeltelijk weer ongedaan te maken. De fusie is een feit. De gemeente Tilburg ziet dat het archief en de musea een zodanig goede kwaliteit leveren dat zij de volgende stap kan zetten, die naar verzelfstandiging. Hierdoor komen er ook voor het archief weer nieuwe kansen. Subsidies of sponsoring voor projecten binnenhalen gaat soms gemakkelijker als stichting dan als gemeentelijke instel ling. Ook kunnen er sneller beslissingen genomen worden. Uiteraard behoudt het Regionaal Archief Tilburg ook in de ver zelfstandigde stichting een nauwe relatie met de gemeente Tilburg, onder andere in de vorm van een zakelijk contract, net als met de andere gemeenten. Het door lopen van processen als een fusie en een verzelfstandiging dwingen je als bedrijf kritisch naar het eigen functioneren te kijken, elke stap die je als bedrijf zet moet je tegen het licht houden. Dit helpt ons enorm om na de verzelfstandiging nog preciezer en transparanter te gaan wer ken. Met andere woorden: scherper pres teren. Ton Wagemakers verwacht dat bin nen tien jaar dit denken gemeengoed zal zijn binnen de archiefwereld. Het verzelf standigen van archieven zal dan als een normale gang van zaken worden beschouwd. "Wij mogen het uitvinden, met plezier." Met de zes gemeenten van het voormalig Regionaal Archief West-Brabant locatie Oosterhout sloot het dienstverlenings overeenkomsten. Hiermee is het Regio naal Archief Tilburg verantwoordelijk voor de archiefzorg van twaalf gemeen ten in de regio Midden- en West-Brabant. Schaalvergroting van archieven is een landelijke tendens; dat werkt efficiënter. Door de uitbreiding was het archief in staat om de website te vernieuwen en verder te professionaliseren. Daar profite ren de bewoners van de nieuwe gemeen ten van. Dit geldt ook voor de fysi-eke dienstverlening. Ruimere openingstijden van een goed geoutilleerde studiezaal zijn ook in het voordeel van de bezoeker, ook al is die fysiek dan iets verder van zijn of haar woonplaats verwijderd. Bezoekers van het Regionaal Archief Tilburg ervaren de positieve effecten van de fusie en de uitbreiding met de nieuwe dienstverleningsovereenkomst-gemeen ten. De website is onlangs compleet ver nieuwd, er zijn meer educatieve program ma's voor Tilburg en gerichte publieksac tiviteiten, de consultancy is verbeterd en de dienstverlening gaat de komende jaren nieuwe impulsen krijgen. Door de nieuwe richting die het Regionaal Archief slag en de deadline werd gehaald. En pas sant kreeg de nieuwe organisatie er nog een nieuwe opdracht bij: een basis ver schaffen voor een Stadsmuseum in Tilburg. Zo ontstond er op 1 januari 2004 een nieuw bedrijf waarin het Regionaal Archief Tilburg, het Textielmuseum én het Stadsmuseum Tilburg samen gingen. Bij de fusie is er bewust voor gekozen om het woord 'archief' terug te brengen in de naam. Ton Wagemakers trekt drie belangrij ke lessen uit het fusieproces. Ten eerste bestond bij de start in 2004 nog de illusie dat één gezamenlijk bedrijf uit zou mon den in één bedrijfscultuur. Dit blijkt in de praktijk niet zo te zijn. Het archief en het museum hebben verschillende werk zaamheden en dat leidt tot twee verschil lende culturen met hun eigen sfeer. Dat moet je respecteren. Ten tweede is afge stapt van de tendens om als archief 'musealer' te worden. Door de komst van een Stadsmuseum in Tilburg is het archief teruggekeerd naar de basis: het beheren, bewerken en beschikbaar stel len van informatie in archieven. Ten derde is gebleken dat je het proces van de fusie zo snel en doortastend mogelijk moet doorvoeren. Ton Wagemakers: "Je kunt je jaren op zo'n proces voorberei den, maar pas als je bezig bent kom je er echt achter wat beter kan." Voor Ton Wagemakers is het duide lijk dat de samenwerking niet zozeer tot een inhoudelijke versterking leidt, maar vooral praktische efficiëntie en synergie oplevert. Het eerste uit zich met name in een sterkere bedrijfsvoering en een verbe terde financiële uitgangspositie. Door de fusie is er één organisatie ontstaan, onder leiding van één directeur en één manage mentteam. Binnen deze organisatie krij gen het Regionaal Archief, het Textielmuseum en het Stadsmuseum de kans en de ruimte om zichzelf te profile ren. De synergie ontstaat door het pro fiteren van eikaars kwaliteiten. Het archief had als één van de eerste archie ven in Nederland een eigen website en heeft zich op digitaal gebied sterk ont wikkeld. Het Textielmuseum heeft veel meer ervaring met educatie en communi catie. Het ontwikkelen en in de markt zetten van educatieve programma's gebeurt daar professioneler en structure- ler. De nieuwe organisatie van het archief bestaat uit de afdelingen Bedrijfsvoering en Educatie Communicatie (die ook voor Textielmuseum en Stadsmuseum werken) en de afdelingen Archiefbeheer en Dienstverlening Archief. Het stof van de fusie dwarrelde nog in de lucht toen het Regionaal Archief Tilburg zijn werkgebied sterk uitbreidde. Door Judith van Loon en Luud de Brouwer* archievenblad Bij de oprichting van de Dienst Bedrijven van de gemeente Tilburg in 1997 kregen het toenmalige Gemeentearchief Tilburg en het Nederlands Textielmuseum daar een plaats. Samen met de overige extern gerichte 'bedrijven' kregen ze de opdracht om moge lijkheden tot verzelfstandiging te onderzoe ken. Als eerste stap in die richting fuseerde het, inmiddels met een nieuwe naam getooi de, Regionaal Historisch Centrum Tilburg (RHCT) op 1 januari 2004 met het Nederlands Textielmuseum. Nu is deze nieuwe organisa tie op weg naar verzelfstandiging. Directeur Ton Wagemakers vertelt over het ontstaan van deze fusie, de bijzondere samenwerking en geeft een blik op de toekomst. De volgende stap: verzelfstandiging mei 2006 Judith van Loon is medewerker communicatie en Luud de Brouwer webmaster van het Regionaal Archief Tilburg, het Nederlands Textielmuseum en het Stadsmuseum Tilburg. Effecten voor bezoekers en medewerkers Bezoekers aan het werk in het Onderzoekerscentrum. Het exterieur van het Regionaal ArchiefTilburg aan de Kazernehof. Lessen uit de fusie Profiteren van eikaars kwaliteiten Schaalvergroting

Archievenblad | 2006 | | pagina 9