@1IBidigit Group BSBOMEFA De persoonsdossiers van de medisch adviseur: selectie in de praktijk Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Buggenum Brunssum Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Van Bitsen Consultancy is een onderdeel van de Samen sterk in Document Management Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling LET OP! Per i november 05 is het calamiteitennummer gewijzigd: 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+3i (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoairestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl DESIGN archieven en collecties De functie van medisch adviseur is ontstaan in 1945. Deze functionaris hield zich bezig met evacués uit Duitsland, repa trianten uit voormalig Nederlands-lndië en naar Nederland overgekomen Molukkers. In de loop van de tijd heeft de medisch adviseur, die tot 1982 heeft gefunctioneerd, onder diverse ministeries gewerkt. Het archief van de medisch advi seur is als onderdeel van de archieven van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) onlangs overge dragen aan het Nationaal Archief. Daarvoor is het archief bewerkt door de CAS in Winschoten. Het archief beslaat de jaren 1946-1967. De omvang voor bewer king bedroeg ca. 86 m', na bewerking is dat teruggebracht tot ca. 18 m'. In het archief bevinden zich vijf categorieën persoons dossiers, die allemaal permanent bewaard zullen worden. Dat was op grond van de bestaande richtlijnen niet voor alle catego rieën vanzelfsprekend. Wel voor twee daar van, namelijk de dossiers 'inzake personen die vanuit Nederland repatriëren naar Indonesië' en de dossiers 'inzake personen waarin correspondentie is opgenomen met een Indonesische arts'. In de vernietigings- lijst (uit 1959) is aangegeven dat deze dos siers bewaard moeten worden. Een andere serie is in diezelfde vernietigingslijst opge nomen onder de stukken die vernietigd kunnen worden. Dat betreft de dossiers 'inzake personen die op enigerlei wijze als oorlogsgetroffene door de overheid onder steund worden dan wel om ondersteuning verzoeken, voor zover dit uit het dossier blijkt'. Verder zijn er nog twee groepen dossiers die helemaal niet in de vernieti gingslijst voorkomen, namelijk dossiers 'inzake personen die onvrijwillig gedwon gen worden opgenomen in een verpleegin richting' en dossiers 'die rapportages van bijvoorbeeld maatschappelijk werk bevat ten inzake de sociale omstandigheden van gezinnen'. Zoals gezegd is ervoor gekozen om al deze dossiers te bewaren. In alle gevallen is het bewaren gesanctioneerd met een verwijzing naar artikel 5e van het Archiefbesluit. Dit artikel luidt: (een selec tielijst bestaat ten minste uit) een opsom ming van de criteria aan de hand waarvan de zorgdrager archiefbescheiden die ingevolge de selectielijst voor vernietiging in aanmer king komen, van vernietiging kan uitzonde ren. Het is dus de zorgdrager die een besluit moet nemen over de uitzonderin gen op de vernietigingslijst. In dit geval is dat de minister van VWS. In werkelijk heid is het voorstel voor het besluit de dossiers te bewaren gedaan door de toe komstige beheerder, het Nationaal Archief. Uit de verschillende categorieën zijn steekproefsgewijs een aantal dossiers bekeken. De inhoud daarvan rechtvaar digde de bewaring van het materiaal. De omvang van de bestanden was ook zoda nig dat het niet nodig was te overwegen een steekproef uit de verschillende series te nemen en alleen die te bewaren. Het ministerie van VWS heeft de aanbeveling van het Nationaal Archief gevolgd. Het besluit om een aantal dossiers niet te vernietigen is niet genomen op basis van een willekeurige indruk. Voor drie series kon worden verwezen naar bestaand beleid. De twee series dossiers die betrek king hebben op Indonesische repatrian ten behoren tot de categorie archieven die ingevolge de afspraken op ministe rieel niveau, na Kamervragen, worden bewaard om het verleden 'veilig te stel len'.2 Dat is ook al conform de vernieti gingslijst. De dossiers betreffende oor logsgetroffenen vallen onder de werking van een brief van de algemene rijksarchi varis van 28 april 1998 aan de verschil lende departementen om alle direct of indirect oorlogsgerelateerde archieven zo spoedig mogelijk te laten overbrengen naar het Algemeen Rijksarchief en van vernietiging uit te sluiten: 'In elk geval moet voorlopig niets uit deze bescheiden ver nietigd worden zonder overleg met mijn medewerkers, zelfs al laat de selectielijst eventuele vernietiging toe'.3 Onder oorlogs gerelateerde archieven wordt dan ver staan niet alleen de archieven die in de oorlog gevormd zijn, maar ook de archie ven die na de oorlog zijn gevormd en die aan de oorlog gerelateerd zijn, bijvoor beeld archieven van organen die inge steld zijn als gevolg van de oorlog, de neerslag van handelingen, afkomstig uit die wettelijke regelingen die een recht streeks gevolg zijn van de oorlog (bij- voorbeld beheer vijandelijk vermogen, vervolging en berechting oorlogsmisda digers en landverraders, zuivering van ambtenaren etc.) en dossiers en zaken waaruit mogelijk nog rechten en plichten voortvloeien (bijvoorbeeld joodse tegoe den).4 Voor de twee resterende series is geen beleidsmatige onderbouwing aange troffen. Hier volstaat alleen een verwij zing naar de aard van artikel 5e van het Archiefbesluit, zoals geformuleerd in de toelichting: 'betrekking hebben op zaken of gebeurtenissen met een uniek of bijzon der karakter'. Wetten en regels Het wettelijke kader rond selectie wordt gevormd door de Archiefwet f995 (in het bijzonder art. 3, 5-7). De procedure rond om selectie is nader uitgewerkt in het Archiefbesluit (art. 2-8). Bij het opstellen van de selectielijst moet rekening worden gehouden met verschillende belangen: de taak van het betreffende overheidsorgaan, de verhouding van dit overheidsorgaan tot andere overheidsorganen, de waarde van de archiefbe scheiden als bestanddelen van het cultureel erfgoed, het belang van de in de archiefbeschei den voorkomende gegevens voor overheidsorga nen, recht- of bewijszoekenden alsmede het historisch onderzoek. Een verantwoording hiervan moet worden opgenomen in de selectielijst (Archiefbesluit art. 5d l).5 Hiervóór is al verwezen naar artikel 5e van het Archiefbesluit. Dit artikel is in het besluit opgenomen ingevolge de wens van de Tweede Kamer om het mogelijk te maken dat stukken die volgens een Lees verder op pagina 16 van bitsen consultancy www.bomefa.com Door Yvonne Bos-Rops* Het gangbare beeld dat persoonsdossiers zon der meer vernietigd kunnen worden, is inmid dels wel achterhaald. Diverse auteurs, zoals Ton Kappelhof, Paul Klep en Eric Ketelaar, hebben in verschillende publicaties herhaal delijk gewezen op het belang van deze dos siers. En inmiddels heeft een commissie van het Nationaal Archief en het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis haar werk afge rond. Er zijn criteria geformuleerd voor de selectie van persoonsdossiers die voor blijven de bewaring in aanmerking komen en aanbe velingen gedaan over het te voeren beleid.1 In dit artikel wordt aan de hand van één archief, dat van de medisch adviseur (onderdeel van voorgangers van het ministerie van VWS), een indruk gegeven van de manier waarop er in de praktijk wordt omgegaan met de selectie van verschillende typen persoonsdossiers. Welke criteria worden er gehanteerd en hoe worden deze onderbouwd? Wat is er mogelijk op grond van de bestaande wet- en regelgeving? En wat is er allemaal over geschreven?

Archievenblad | 2006 | | pagina 7