R S X K A Test zelf de nieuwe Woonomgeving Archiefagenda 2007: 'archieven en water' nieuws uit het veld Sectie Kwaliteit komt met nieuw Handvest Dienstverlening Commentaarronde concept adviezen Archiefregelingen Archiefschatten A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 A member of the KARDEX group KARDEX Systemen B.V. I Postbus 250 I 3440 AG Woerden Telefoon: 0348 494 040 I Fax: 0348 494 060 E-mail: info@kardex.nl I Internet: www.kardex.nl In het afgelopen jaar hebben drie commissies, in opdracht van de staatsse cretaris van OCW, gekeken naar de uit voerbaarheid, de handhaafbaarheid en de effectiviteit van de drie ministeriële archiefregelingen: de Regeling Duurzaam heid archiefbescheiden, de Regeling Geordende en toegankelijke staat archief bescheiden en de Regeling Bouw en inrich ting archiefruimten en archiefbewaarplaat sen. De drie commissies hebben bij hun evaluatiewerk geprobeerd om door peiling van het veld en door het inwinnen van expertise een goed onderbouwd en breed gesteund advies te schrijven. Ter wille van de samenhang zijn de conceptadviezen tot één pakket gebundeld, leder advies is op dezelfde manier opgebouwd en bevat een aantal beleidsvoorstellen en voorstellen voor de aanpassing van de regelingen zelf. Bij twee regelingen zijn deze aanpassingen vrij ingrijpend. De adviezen zijn vanaf medio maart jl. voor commentaar voorge legd aan een aantal belanghebbende orga nisaties. Het betreft het 1PO, de VNG en de Unie van Waterschappen, de ministeries van OCW en BZK, de KVAN en DIVA, het Nationaal Archief, overlegorganen van gemeentelijke en provinciale archiefin specties en de Erfgoedinspectie/sector archieven. Zij zullen hun achterban raad plegen, alvorens een advies aan de com missies uit te brengen. Deze commentaar- ronde sluit op 15 juni a.s. De conceptad viezen zijn te raadplegen via de websites www.nationaalarchief.nl, www.erfgoedin- spectie.nl, www.lopai.nl en www.wga.nl. Op basis van de ingebrachte commentaren zullen de evaluatiecommissies hun defini tieve advies uitbrengen aan de staatssecre taris. Naar verwachting gebeurt dit begin september dit jaar. Hiermee is de taak van de commissies volbracht. Daarna zal de staatssecretaris nog aan het IPO en de VNG om een bestuurlijk advies vragen. Ook zal de Raad voor Cultuur om advies gevraagd worden. Als de staatssecretaris de adviezen overneemt, zullen de regelingen daarna juridisch in de juiste vorm worden uitge werkt. De commissies hebben bij de staats secretaris aangedrongen op een snelle behandeling van hun wijzigingsvoorstel len. Het bestuur van de Sectie Kwali teitszorg van DIVA heeft op 6 april jl. de nieuwe normen in het Handvest Dienstverlening Archieven 2006 vastge steld. Daarbij is zeker niet over één nacht ijs gegaan. De nieuwe normen zijn gebaseerd op de Kwaliteitsmonitor 2005, uitgevoerd usability-onderzoek en resultaten van de eind 2005 gehou den studiedag 'Monitoring van bezoe kers'. Belangrijke wijzigingen in het Handvest zijn de garanties ten aanzien van toegankelijkheid en betrouwbaar- De nieuwe website van De WoonOmgeving (www.dewoonomge- ving.nl) is volop in ontwikkeling. Er is een De WoonOmgev'ng-nl Nederland zoals het was De afgelopen jaren heeft archiefkoe pel DIVA met behulp van vele archiefin stellingen in Nederland een archiefagenda op de markt gebracht. In deze bureau agenda zijn prachtige archiefschatten te vinden, voorzien van informatieve of anekdotische bijschriften. De agenda voor 2007 wordt nu gedrukt en is vanaf sep tember dit jaar te koop in de betere boek handel. Het thema is deze keer 'archieven en water' en de agenda besteedt natuurlijk aandacht aan de Hollandse waterwerken en de Watersnoodramp van 1953. Maar er zijn ook spetterende afbeeldingen opge- heid van archiefmateriaal uit de 'Beroepscode voor archivarissen'. De minimumeisen die aan archiefwebsites worden gesteld, zijn verder aange scherpt. Op de homepage moet duide lijk zijn waarin bezoekers kunnen zoe ken. Daarnaast moet op de website steeds duidelijk zijn waar een bezoeker zich bevindt en dienen teksten begrij pelijk en goed leesbaar te zijn. De tekst van het Handvest is te lezen op de site van DIVA, www.divakoepel.nl. Klik op Sectie Kwaliteit. ontwerpplan (functioneel model) voor de site gemaakt, dat ter inzage is op de websi te van DIVA (www.divakoepel.nl/activitei- ten/woonomgeving.html). Binnenkort begint de daadwerkelijke bouw van de site. Bij de ontwikkeling en bouw ligt de nadruk op usability en gebruiksvriendelijk heid. De WoonOmgeving wil het archief veld graag bij deze ontwikkeling betrek ken en organiseert daarom gebruiker stests. Via de website www.dewoonomge- ving.nl kunnen vrijwilligers zich vanaf eind mei aanmelden om mee te doen aan deze gebruikerstests. Zo kan direct invloed op de gebruiksvriendelijkheid van de nieuwe site worden uitgeoefend. Naar ver wachting zal de nieuwe website aan het eind van dit jaar worden opgeleverd en klaar zijn voor gebruik. nomen over riole ring en waterpret. De agenda is een 'must' voor elke archiefme dewerker en vormt tevens een leuk (rela tie/ge schenk. Archieven Agenda 2007 en water

Archievenblad | 2006 | | pagina 5