O Bijeenkomsten O Internationale bijeenkomsten Tbinne N - E UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen agenda 41 #11 GENDA t/m 20 juni De kunst van het oud worden. Ouderen in Leiden, vroeger en nu Het Regionaal Archief Leiden laat aan de hand van archief-, bibliotheek- en vooral beeldmate riaal in een kleine expositie zien hoe oude mensen in Leiden en omgeving in de loop der eeuwen functioneerden en zo nodig werden verzorgd. Portretten van mensen die op hoge leeftijd nog een belangrijke maatschappelijke rol speel den, staan naast afbeeldingen van mensen in diverse zorginstellingen. De tentoon stelling staat in het kader van de manifes tatie 'De Kunst van het oud worden', die in twaalf musea en culturele instellingen in Leiden wordt gehouden. Bij alle deelne mende instellingen en musea is gratis een boekje verkrijgbaar met een korte beschrijving van de diverse tentoonstel lingen en een stadswandeling langs de deelnemers, alsmede kortingsbonnen. Regionaal Archief Leiden, Boisotkade 2A, Leiden Info: tel. (071) 516 53 55, www.leidenarchief.nl of www.DeKunstVanHetOudWorden.nl t/m 25 juni —r. Wiel van der Randen; Bescheiden camera moder ne blik De tentoonstelling laat een representatie ve selectie zien uit de nalatenschap van de fotograaf Wiel van der Randen (1897- 1949). Van der Randen wordt gerekend tot de belangrijkste fotojournalisten uit het Nederland van de eerste helft van de vorige eeuw. Hij bepaalde in de jaren der tig en veertig het gezicht van gezinsbla den als Panorama, Katholieke Illustratie en Libelle. Zijn indrukwekkend en omvang rijk oeuvre, dat dertigduizend negatieven omvat, sluit stilistisch aan bij de Nieuwe Fotografie die in de jaren dertig school maakte. Van der Randen was aanwezig bij veel belangrijke gebeurtenissen in Nederland. Zijn beroemdste foto's maak te hij op 7 mei 1945 op de Dam in Amsterdam waar Duitse militairen gericht vuurden op de massaal toege stroomde feestvierders. Limburgs Museum, Keulsepoort 5, Venlo Info: tel. (077) 352 2112 of www.limburgsmuseum.nl I t/m 27 augustus Werkpaarden Dienstmeiden. Het Rotterdam van August W. van Voorden 1881-1921 Van Voorden is geen grote naam in de kunstge schiedenis, hoewel zijn werk met regelmaat voor aanzienlijke bedragen op veilingen wordt aangeboden. Sleperspaarden en dienst meiden spelen in zijn sfeervolle schilde rijen een hoofdrol, tegen het decor van een bruisende en bedrijvige stad. Van Voorden legde, net als George Breitner, het stadsleven rond de vorige eeuwwisse ling vast. Maar waar Breitner Amsterdam als onderwerp nam, koos Van Voorden voor Rotterdam. Hij staat daarom ook wel bekend als de Rotterdamse Breitner. De Rotterdamse stadsgezichten vormen de hoofdmoot in het oeuvre van Van Voorden, maar hij schilderde ook stille vens, (zelf)portretten en landschappen. Naast het werk zijn op de tentoonstelling bovendien de schildersezel, foto's, diplo ma's, prijzen en plakboeken met recen sies en artikelen van Van Voorden te zien. Historisch Museum Rotterdam Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: tel. (010) 217 67 67 of www.historischmuseumrotterdam.nl I t/m 27 oktober 'Inpakken en wegwezen'. Emigratie van Nederlanders naar Australië (1947-1963) De tentoonstel ling 'Inpakken en Wegwezen' geeft aan de hand van foto's, brieven, affiches en filmbeelden inzicht in de beweegredenen van de ruim 150.000 Nederlanders die in de jaren veertig, vijftig en zestig naar Australië vertrokken. Daarnaast is er aandacht voor de opvang en integratie van deze emigranten in de Australische samenle ving. Vaak zorgden armoede, taalproble men, huisvesting en niet te vergeten heimwee voor een moeilijke start in dit land, dat in vele opzichten tegengesteld was aan Nederland. Primeur op deze ten toonstelling is een elektronische databa se met de emigratiekaarten van tiendui zenden Nederlanders. Statenpassage van het gebouw van de Tweede Kamer, Lange Poten 4, Den Haag Info: tel. (070) 318 2161, www.tweedekamer.nl of www.nederland-australie.nl I 14 en 21 mei Rembrandt Privé, een aangename kennismaking met Rembrandt, zijn vrouwen, kinderen, klanten en schuldeisers Voor de laatste maal voor de verhui zing naar De Bazel, het nieuwe onderko men van het Gemeentearchief Amsterdam aan de Vijzelstraat, worden de schatkamerdeuren aan de Amsteldijk geopend voor het publiek. De bezoeker krijgt dan de kans kennis te maken met het échte leven van Rembrandt. Deze kennismaking vindt plaats aan de hand van originele Rembrandt-documenten en onder begeleiding van een deskundige rondleider. Op de website van het Gemeentearchief Amsterdam worden deze getoonde stukken van transcripties en uitvoerige toelichting voorzien. Aanvang: 12.00, 13.30 en 15.00 uur Prijs: 5,00 per persoon, koffie inbegrepen. Locatie: Gemeentearchief Amsterdam, Amsteldijk 67, Amsterdam Informatie en aanmelding: tel. (020) 572 03 46, cvanstiphout@gaaweb.nl of www.gemeentearchief.amsterdam.nl 18 mei Tiele-lezing 2006. 'Over koninklijke en andere biblio theken: het boek als erfgoed in de 21ste eeuw' De Tiele-lezing wordt jaarlijks gehou den onder auspiciën van de Dr. P.A. Tiele- Stichting en de Koninklijke Bibliotheek. Dit jaar spreekt de Vlaamse oud-biblio thecaris en hoogleraar prof.dr. L. Simons. Hij gaat in op de zin en noodzaak van de bewaring van het Nederlandstalige erf goed. Hij besluit zijn pleidooi met con crete aanbevelingen. De tekst van de lezing is na afloop verkrijgbaar. Aanvang: 16.00 uur Toegang is gratis Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem-Alexanderhof 5, Den Haag Info: tel. (070) 314 02 92 of ellen.vanoers@kb.nl 1 21 mei Plaatsen met een verleden: lezing en excursie. De Haagse Politiek Bijna iedere avond wordt ons op het journaal wel een blik gegund in de kamers op het Binnenhof waar het kabi net-Balkenende politiek bedrijft. Iedereen kent Den Haag van de moderne politiek. Maar in deze stad wordt al eeu wen de landspolitiek bedreven: Johan van Oldenbarnevelt had hier zijn woning, de gebroeders De Witt werden er vermoord. Parlementair redacteur Leonard Ornstein gaat samen met u op pad om een aantal bekende en minder bekende plaatsen met een verleden te bezoeken. Tijd: 14.00-16.00 uur Kosten: 10,00 per persoon Locatie: Nationaal Archief, Prins Willem- Alexanderhof, 20, Den Haag Informatie en aanmelding: tel. (070) 331 54 00 agenda@nationaalarchief.nl of www.nationaalarchief.nl 30 mei Afscheid Max van Essen Ter gelegenheid van het afscheid van Max van Essen na een dienstverband van zo'n 35 jaar bij het Gemeentearchief Rotterdam (GAR), organiseert NORAA (Nationaal Overleg Audiovisuele Archieven) in samenwerking met het GAR een themadag, die aan Max wordt aangeboden. NORAA en GAR menen een boeiend programma te hebben samenge steld, dat interessant is voor alle instellin gen die AV-collecties beheren en bieden u daarom graag deze dag aan. Na afloop van het programma bent u uiteraard wel kom op de afscheidsreceptie van Max. Diverse problemen bij de conservering van AV-materiaal worden deze dag nader belicht. Max zal ook zelf een presentatie verzorgen. Toegang voor deze dag is gratis. Lunchkosten: 10,00 Tijd: 11.00-17.00 uur Locatie: Gemeentearchief Rotterdam Informatie en aanmelding: w.vangiersber- gen@gar.rotterdam.nl (vóór 15 mei a.s.) j 6 en 7 juni KVAN Studiedagen 2006 Thema: E-cultuur De nieuwste ontwikkelingen op digi taal gebied staan centraal op de KVAN Studiedagen, waar archiefvormers en erf- goedbehee'rders inspiratie voor de toe komst zullen vinden. De KVAN Studiedagen worden georganiseerd in samenwerking met DIVA en de Archiefschool. Locatie: Scheepvaart-en Transportcollege, Lloydpier, Rotterdam Informatie en aanmelding: bureau@kvan.nl of www.kvan.nl 10 juni Zeven Hollandse stadsgeschiedenissen: op weg naar een synthese? Studiedag georganiseerd door de Leidse Contactgroep 15e-16e eeuw rond om de moderne stadsgeschiedenissen die sinds 1995 van diverse Hollandse steden zijn verschenen. De organisatie heeft zich beperkt tot de periode tot het ont staan van de Republiek. Het doel van het colloquium is de winst van deze projec ten te evalueren. In welke opzichten heb ben de stadsgeschiedenissen ons beeld van de Hollandse stad in de Middeleeuwen en de Vroegmoderne tijd veranderd? Op welke terreinen zijn belangrijke nieuwe resultaten geboekt? Welke lacunes zijn gesignaleerd? Is het al tijd voor een synthese die het kader van de individuele stad overstijgt? Deze vra gen zullen vanuit diverse thematische invalshoeken worden besproken, waarna volop ruimte is voor discussie. Kosten: 15,00 Aanvang: 11.00 uur Locatie: Universiteitsbibliotheek, Witte Singel 27, Leiden Informatie en aanmelding: Secretariaat Geschiedenis, Victor Rodriguez, tel. (071) 527 26 51 of v.rodriguez@let.leidenuniv.nl 21 en 22 juni, Salzburg An Expedition to European Digital Cultural Heritage. Collecting, Connecting - and Conserving? Internationale conferentie over de digita lisering van het Europese cultureel erf goed met als streven dit toegankelijk te maken voor alle burgers en te behouden voor toekomstige generaties. De confe rentie wil een bijdrage leveren aan de implementatie van het Dynamic Action Plan voor de EU-coördinatie van digitali seringactiviteiten en de discussie aan moedigen over het i2010-initiatief voor een Europese Digitale Bibliotheek. Deze conferentie is een activiteit van het Oostenrijkse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap en georganiseerd door het Oostenrijkse federale Ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur en medegefinancierd door de Europese Commissie. Voertalen zijn Frans, Duits en Engels (simul- taanvertaling is beschikbaar) Locatie: Residenz zu Salzburg Informatie en aanmelding: www.kulturle- ben.at/dhc20o6 mei 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 20