koninklijke vereniging van archivarissen in nederiand oud-gemeentearchivaris van Tholen Voor het voetlicht: Hans Zuurdeeg Hans werd geboren in Voorburg op 12 januari 1941. Tijdens zijn lageronder- wijsperiode woonde hij met zijn ouders in Bilthoven en Breda. De HBS-A volgde hij in Maastricht. Hierna studeerde hij enige jaren sociologie. Het werd uitein delijk de Archiefschool in Den Haag, een bewuste keuze. Een stageplaats kreeg hij bij dr. P. Scherf, archiefinspecteur in Zeeland. Hans heeft prof. Van der Gouw nog als examinator meegemaakt. Na zijn archiefstudie begon hij in 1967 als archi varis bij de archiefinspectie in Middelburg, gedetacheerd bij het Rijksarchief in Zeeland. Hij woonde al vanaf 1962 in Middelburg. Met ingang van 1 februari 1973 werd hij benoemd tot gemeentearchivaris van Tholen. Hij ging daar toen ook wonen. Hij heeft zijn werk met veel plezier gedaan. Dat kan men reeds afleiden uit het feit dat Hans geen gebruik heeft gemaakt van een ver vroegde uittredingsregeling. Hij is 'op zijn post' gebleven tot aan zijn pen sioengerechtigde leeftijd. In zijn functie van gemeentearchi varis beheerde hij de archieven van de plaatselijke besturen van Tholen en Sint Philipsland van de vroegste tijd. Het oudste stuk dateert van 1330, maar er kunnen in het archief ook jongere archieven worden geraadpleegd, tot de gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen met ingang van 1 juli 1971. Het archief van Sint Philipland is tot het jaar 1953 aanwezig en te raadple gen. Zoals gebruikelijk worden er ook de kerkelijke-archieven bewaard, alsmede archieven van verenigingen en instellin gen die in deze regio zijn of waren geves tigd. In het gemeentearchief Tholen is informatie te vinden over de stad Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk, Sint Philipsland en Stavenisse. Met name in zijn tijd bij de archief inspectie maakte Hans. verschillende inventarissen. "De enige manier om te weten wat er in het archief zit." Ook heeft hij vele malen de pen opgepakt om de regionale geschiedenis vast te leg gen. Vermeldenswaard is zeker het boek je 'De stad-, recht- en raadhuizen op Tholen', dat in 1979 in een beperkte oplage werd uitgegeven ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het verbouwde gemeentehuis van Sint- Maartensdijk. In 1985 schreef hij 'Sint- Maartensdijk, stad aan de Pluimpot' en in 1999 'De Stenen Tuin, grepen uit de geschiedenis van 400 jaar Stavenisse'. In 2005 werd zijn boek 'Kerken op Tholen en Sint-Philipsland' gepresenteerd in de Grote Kerk aan het Kerkplein. Andere publicaties van zijn hand zijn 'Het Slot te Stavenisse en de wildemannen' en 'Geschiedenis van de smalstad Sint- Maartensdijk'. Korte artikelen schreef hij over de Zeeuwse luchtlijn (1971), De zeehond in de Zeeuwse wateren (1974) en de vesting Tholen (1978). De stads en dorpsarchieven komen aan bod in de 'Gids voor historisch onderzoek in Zeeland', een werkje dat werd uitgeven door Schiphouwer en Brinkman in 1991. Bovenstaande opsomming is zeker niet compleet, daarvoor is in deze rubriek nu eenmaal te weinig plaats. Ter gelegenheid van zijn afscheid werd een bibliografie samengesteld, die maar liefst 99 artikelen en/of publicaties telt. Bij zijn afscheid als gemeentearchivaris ont ving Hans de erepenning van de gemeente Tholen. De vrije tijd van Hans is ook gedeel telijk besteed aan de heemkunde en geschiedenis van de streek. Hij had een aantal jaren zitting in het bestuur van de werkgroep historie en archeologie van het Zeeuws Genootschap. Hij is al zo'n 25 jaar secretaris van de Vereniging De Zeeuwse Molen en hij is ook een paar jaar penningmeester geweest van Heemkundekring Huis en Heem van Tholen. Hans was ook lid van de gemeentelijke adviescommissie beelden de kunst die in de negen woonkernen van de gemeente Tholen kunstwerken heeft gerealiseerd. Hans kijkt met veel voldoening terug op zijn loopbaan. Een opmerkelijk gebeur tenis in die loopbaan was de vondst in 1980 van 387 gouden munten achter het gemeentehuis van Sint-Maar tensdijk. De gemeente Tholen was toen even hot news in Nederland. koninklijke vereniging van archivarissen in nederiand KVAN nieuws Fred van Kan, kandidaat voorzitter KVAN Charles Noordam legt op de komende algemene ledenvergadering zijn functie als voorzitter van de KVAN neer, omdat hij inmiddels is begonnen als directeur bij de Dienst Openbare Bibliotheek Den Haag en het archiefveld dus heeft verla ten. Hij heeft een waardige opvolger gezocht en gevonden in Fred van Kan, die heeft ingestemd met zijn verzoek om de voorzittershamer van hem over te nemen. Charles Noordam zal op de alge mene ledenvergadering dan ook Fred van Kan voorstellen als nieuwe voorzit ter van de KVAN. Velen kennen Fred van Kan misschien al in de hoedanigheid van gemeentearchi varis van de regio Amersfoort of hebben wellicht daarvoor al samen met hem gestudeerd of gewerkt, maar voor de gelegenheid is een kleine kennismaking toch op zijn plaats. Fred is geboren in Den Haag en begin jaren zeventig in Leiden geschiedenis gaan studeren met als hoofdvak Middeleeuwen. Hij is daar gepromoveerd in 1988 op 'Sleutels tot de macht. De ontwikkeling van het Leidse patriciaat tot 1420'. Omdat het voor his torici indertijd lastig was om hun vak 'te gelde te maken', begon hij zijn loopbaan in 1984 als sociaal bijstandsambtenaar in Den Haag, maar al snel ruilde hij deze baan in voor de wat meer poëtische functie van ambtenaar van de burgerlij ke stand, in welke hoedanigheid hij honderden Haagse huwelijken heeft vol trokken. Na een managementfunctie bij Burgerzaken in Den Haag is hij in 1991 in het archiefwezen terecht gekomen; bij het Haags Gemeentearchief als hoofd Verzamelingen bij Els van den Bent. Toen die afdeling werd vergroot en hij ook de zorg voor de archieven kreeg, was een archiefdiploma noodzakelijk. Hij behaalde dit in 1996, net op tijd om als waarnemer te kunnen optreden toen Els van den Bent naar Rotterdam vertrok. Na bijna veertig jaar in de regio Den Haag te hebben gewoond, vertrok hij in 1997 naar Amersfoort als gemeentear chivaris, niet alleen van die stad zelf, maar ook van de Eemlandse gemeenten rondom, die ieder hun eigen archivist in huis hadden. Inmiddels is het gemeente archief Amersfoort omgevormd tot een Regionaal Historisch Centrum, waaraan vrijwel alle gemeenten in het gewest Eemland deelnemen evenals het water schap Vallei Eem. In 2009 wordt nieuwbouw betrokken samen met andere culturele instellingen. Mede in het licht van bovenstaande, ziet Fred het belang in van samenwerking van archieven en andere culturele instel lingen en ervaart hij het ook als positief dat de schotten onderling steeds verder verdwijnen, maar dat neemt niet weg dat hij trots is op het erfgoed dat door archiefinstellingen wordt beheerd. Hij wil zich dan ook voor de bijzondere, eigen waarde van archieven blijven inzetten. Daarin ziet hij nadrukkelijk een rol voor de KVAN. Algemene Ledenvergadering KVAN in het Scheepvaart- en Transportcollege te Rotterdam, woensdag 7 juni 2006 37 l^an Hans Zuurdeeg, de voormalige gemeentearchivaris van Tholen die op 1 februari jl. met pensioen is gegaan, is naar eigen zeggen geen prater, maar een half uurtje 'googlen' op het wereldwijde net leert dat hij wel een schrijver is. Daarvan getuigen in elk geval de verschil lende publicaties en inventarissen die antiquarisch door gerenommeerde boek handels via internet worden aangeboden. Van der Gouw Beheer Inventarissen en publicaties Burgemeester W. Nuis speldde op I februari jl. gemeentearchivaris Hans Zuurdeeg de erepenning van de gemeente Tholen op. Hobby's Harry Strijkers archievenblad mei 2006 van archivarissen Plaats: Scheepsvaart- en Transportcollege, Lloydstraat 300, Rotterdam Tijd: 14.00-14.45 uur Agenda 1. Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 13 oktober 2005 (Gepubliceerd in Archievenblad van november 2005; jaargang 109 nummer 9) 3. Mededelingen 4. Bestuurssamenstelling Voordracht kandidatuur voorzitter: dr. F.J.W. (Fred) van Kan 5. Financiële jaarstukken: overzicht begroting en realisatie 2004 t/m 2006 6. Beleid gepensioneerde leden 7. Commissie buitenland 8. Nieuwe KVAN-website 9. Commissie beroepscode 10. Commissie studiedagen 11. Archievenblad 12. SNAAI 13. Stichting Archiefpublicaties (S@P) 14. Presentatie nieuwe publicaties 15. Rondvraag 16. Sluiting De algemene ledenvergadering van de KVAN vindt plaats tijdens de KVAN Studiedagen op 6 en 7 juni a.s. Leden van de KVAN kunnen de alge mene ledenvergadering uiteraard kosteloos en zonder aanmelding vooraf bijwonen. Scheepvaart- en Transportcollege Conferentielocatie Lloydpier Lloydstraat 300 3024 EA Rotterdam tel. (010) 448 64 48 e-mail: info@stc-mep.nl www.stc-mep.com mei 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 18