Restauratie atelier Sterken BV [De ©aak] Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over het kopen van archiefstukken 35 STERKENg ATELIERm DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op Documenten Wacht schade preventie. DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl calamileitensorvice. zorg en ft archiefsystemen '■Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Erik de Ree directeur Lijnbaanstraat 2 19711 RV Groningen Tel:050 - 311 26001 Fax:050 - 313 73501 E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.nl Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archiefwezen te behartigen en de deskundigheid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organi seert onder meer studiedagen, inter nationale uitwisselingen en buiten landse oriëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student leden en beginnende beroeps beoefenaars kunnen tevens lid wor den van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Infor matiespecialisten (SNAAI). De contri butie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt 61.- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. kvan Ineens was het er. En het was nog niet eens voorjaar. Een hele discussie op de DIVA-lijst over de vraag of je nu wel of niet archiefstukken mag kopen. Zelfs met verwijzingen naar de beroepscode. En een breed scala van andere argumenten. Na drie dagen was het weer over. De discussie richtte zich toen met vergelijkbare hevigheid op het dateren van postzegels en het thema 'theologie en archivistiek'. In deze Zaak tijd voor een synthese. De knuppel werd in het hoenderhok gegooid door een student archiefwetenschap die in een scriptie de praktijken in Nederland en Engeland wil vergelijken. Ze deed een oproep om infor matie. Dezelfde dag waren er al vier reacties. 'Niet kopen' omdat archief geen marktwaarde heeft of zou moeten hebben. Een voorbeeld van een aankoop uit de jaren 1980, toen dat al wel 'not done' was. Een verwijzing naar de studie middag die het Platform Particuliere Archieven in november 2005 aan dit onderwerp heeft gewijd (en waarvan de bijdragen door DIVA zul len worden gepubliceerd). En een uitvoerige apologie vanwege de recente aankoop van een oud heerlijkheidsarchief door een streekarchief. De dag daarna beleefde de discussie haar hoog tepunt. Eerst met commentaren op de vorige dag. Zoals: 'op de studiemiddag bleek dat kopen van archieven toch vaker voor blijkt te komen dan we met elkaar dachten of zouden willen'. En een nieuw voorbeeld van 'archief te koop': een overheidsarchief uit de achttiende eeuw, in particulier bezit, dat op een veiling werd aange boden en door de archiefdienst waar het zou horen niet in beslag werd genomen (tot verba zing van de schrijver van die bijdrage), maar slechts gefotografeerd. Terecht, want dat is de enige mogelijkheid die de archiefwet (art. 11) in dit soort gevallen biedt. Een oproep 'waarom handelen we niet volgens een duidelijk principe?' lokte misschien de stel lige uitspraak uit dat de beroepscode kopen zou verbieden. Dat ligt natuurlijk iets genuanceer der. De discussie spitste zich in eerste instantie toe op de zin uit art. 8: archivarissen mogen zelf geen originele documenten verzamelen, noch voor zichzelf deel hebben aan de handel in archiefbescheiden. Dat leidde tot heuse exege se, maar het moge duidelijk zijn dat hier wordt bedoelt de archivaris als particulier persoon. Alleen uit de context blijkt wel degelijk een ver band met het ambtelijk handelen. Deze zin staat in het commentaar bij het grondbeginsel: archivarissen dienen het speciale vertrouwen dat hen gegeven is aan te wenden in het alge meen belang en te vermijden dat zij hun positie gebruiken om zichzelf of anderen onbillijk te bevoordelen. In hetzelfde commentaar staat ook dat archivarissen zich dienen te onthouden van iedere activiteit die hun professionele inte griteit, objectiviteit en onpartijdigheid zou kun nen schaden. Dat geeft een aantal criteria waar tegen de beslissing om wel of niet een archief stuk te kopen moet worden afgewogen. Toegegeven, de ideale wereld waarin nooit enig archiefstuk op de markt komt en waar nooit een archivaris er aan zou denken om het te kopen bestaat natuurlijk niet. Zonder een aankoopbe leid zouden in de huidige situatie atlas-, foto- en andere collecties (niet strikt archief) minder rijk zijn en zou een aantal particuliere archief stukken in de collecties van overheidsarchieven ontbreken. Maar in het algemeen belang is het verstandiger om in principe niet, althans zo weinig mogelijk, archief te kopen. Met name om het ontstaan van een echte markt voor archieven tegen te gaan. Want: hoe minder markt, des te beter het is voor het behoud van archiefstukken in openbare instellingen. Hoe minder markt, des te minder aanleiding om archiefstukken (die steeds beter beveiligd moe ten worden) te stelen. En hoe minder markt, des te minder aanleiding voor particulieren om hun archieven te willen verkopen. Want we wil len toch niet, zoals in Engeland, meer dan een miljoen Engelse ponden gaan betalen voor een band zeventiende-eeuwse notulen van de Royal Society? Yvonne Bos-Rops mei 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 17