n Noord-Zuid in Oost-Indisch perspectief van de Kamer Amsterdam. Uitgevaren voor de Kamer Zeeland Het project 'Uitgevaren voor de Kamers; 700.000 mensen overzee', en meer bepaald het onderdeel 'Uitgevaren voor de Kamer Zeeland' figureerden al verscheidende keren in het Archievenblad. Zoals bekend gaat het om een omvang rijk digitaliseringproject, waarbij de acht- tiende-eeuwse scheepssoldijboeken van de Kamers Delft, Rotterdam, Amsterdam, Zeeland (Middelburg) en West-Friesland (Hoorn en Enkhuizen) van de VOC gemi crofilmd en gedigitaliseerd worden. Het Zeeuwse onderdeel is inmiddels afgeslo ten. In het kader van dit project kwamen tevens twee boeken uit, die een tweeluik vormen. In 2005 verscheen Noord-Zuid in Oost-Indisch perspectief, onder redactie van de aan de Universiteit van Gent ver bonden historicus Jan Parmentier. Dit boek komt voort uit het congres van dezelfde naam dat op 21 en 22 juni 2002 (in het 'VOC-herdenkingsjaar') in Antwerpen en Vlissingen werd gehou den. Een elftal auteurs gaat in op diverse aspecten van de handel op Indië in de zeventiende en achttiende eeuw. Zo gaat Katie Heyning, in haar bijdrage Naar Antwerpen en weer terug: Zeeuwse kooplie den en de Antwerpse luxenijverheid in de zeventiende eeuw, in op de goederen die vanuit de Oost naar Middelburg werden geïmporteerd en vandaar naar Antwerpen werden geëxporteerd. De afsluiting van de Westerschelde bleek in de praktijk na 1587 niet meer dan een fis cale barrière. Andere auteurs gaan in op het kapitaal dat Zuid-Nederlanders in de voorcompagnieën en in de VOC inves teerden, de relatie in Azië tussen de VOC en de Engelse East India Company en zelfs de Nederlandse invloed op de Deense Oost-Indische Compagnie, die oorspronkelijk opgericht werd op initia tief van twee Nederlandse immigranten en waarvoor in de achttiende eeuw de hulp van Nederlandse experts op het gebied van handel en scheepvaart in Azië werd ingeroepen. Begin 2006 verscheen het tweede deel, Uitgevaren voor de Kamer Zeeland, weder om onder redactie van Jan Parmentier. Dit boek bevat in zes hoofdstukken de teksten van de lezingen en presentaties die op 10 juni 2005 werden gehouden tijdens een symposium te Gent, waar mee Uitgevaren voor de Kamer Zeeland officieel werd afgesloten. Femme Gaastra schrijft over de VOC als werkge ver; Roelof van Gelder gaat in op het leven van de (Duitse) VOC-soldaat Georg Leonhard Schwarz, die tussen 1734 en 1741 de compagnie diende, en Jan Parmentier belicht het leven van de Vlaamse soldaat Carolus van der Haeghe. Zes Vlaamse licentiaatstuden ten deden uitgebreid onderzoek naar het aandeel van Zeeuwen en Vlamingen in de VOC gedurende de periode 1700- 1760. Zij ontdekten dat het merendeel van de Zeeuwse opvarenden (bijna 16.000 bemanningsleden) afkomstig was van Walcheren en dat er in totaal bijna 13.000 Vlamingen op de VOC- schepen dienden. Van de Zeeuwen mon sterde 90 procent aan als zeeman. In tegenstelling tot de Zeeuwen, beoefende 60 procent van de Vlamingen een mili taire functie. Met dit tweeluik is het Zeeuwse aandeel in het totale project afgesloten. Het Zeeuwse project kon mede met Euregiogeld worden gefinan cierd. Daardoor, en door het bij een breed publiek bekend maken van de resultaten van het project in de onder havige publicaties, is inmiddels ook de financiering rond voor de bewerking Noord-Zuid in Oost-Indisch perspectief I ïïlirTiTiTi literatuur Uitgevaren voor de Kamer Zeeland Ja, ik wil! 111 jaar Overijsselse huwelijksakten literatuur VERRE VERWANTEN Verre verwanten. Familiegeschiedenis dichterbij Genealogie is allang niet meer de bezigheid waarbij hobbyisten alleen data verzamelen die betrekking hebben op hun voorouders. Velen vinden vrijetijds besteding in het doen van onderzoek naar familiegeschiedenis waarbij wordt nagegaan hoe hun voorouders leefden: hoe ze woonden, wat ze deden, wat ze aanhadden en wat ze aten. Sommigen breiden hun hobby uit door zich als vrij williger in te zetten bij de archiefdienst waar zij eerder kind aan huis werden voor het vinden van de namen van voor ouders. Bij het Historisch Centrum Overijssel heeft men de vrijwilligers die een bijdrage leverden aan het indexeren van de huwelijksakten in het zonnetje gezet met een boekje over de meest opzienbarende feiten en anekdotes uit die huwelijksakten. De naamgeving van families in Overijssel biedt bijvoorbeeld veel stof voor discussie (denk aan de voetballer Vennegoor of Hesselink). Soms levert dit flauwe feiten op, bijvoor beeld met betrekking tot vreemde combi naties van familienamen (Mevr. Slag- Dood). Ook vreemde beroepen, onechte kinderen en echtscheidingen komen aan de orde. De database die in het vrijwilli- gersproject is ontstaan, biedt de moge lijkheid om in het gehele boekje in een rood kader opzienbarende feiten te pre senteren, zoals de oudste bruid en de meestvoorkomende voornamen of beroepen. De Teleac-televisieserie 'Verre Verwanten' voorziet, gezien het feit dat deze voor het tweede seizoen wordt uitgezonden, in de behoefte van mensen om een idee te krijgen van de leefomstandigheden van hun voorouders. 'Verre verwanten' is een 'concept' waarbij gebruik gemaakt wordt van verschillende mediakanalen. De televisieserie is daarbij leidend. Daarnaast is - zoals Teleac dat allang doet - een boek verschenen. Maar ook de website (www.verreverwanten.nl) is zeer uitgebreid. Behalve aanvullende infor matie over de televisie-uitzendingen (bijvoorbeeld de volledige afstammings- lijsten van de gasten), kan ook genealo gische informatie worden uitgewisseld. Het boek - immers het geduldigste medi um - gaat dieper in op de leefomstandig heden van onze voorouders en met welke bronnen deze leefomstandighe den voor specifieke personen kunnen worden gereconstrueerd. De inleiding gaat in op de basisprincipes van gene alogie. Heel beknopt wordt aangehaald welke soorten genealogisch onderzoek kunnen worden uitgevoerd, welke instellingen je kunnen helpen en welke bronnen informatie prijsgeven over de basisgegevens van een persoonlijk leven: naam, geboorte, overlijden. Er worden diverse genealogische mythes ontze nuwd, zoals de herkomst van de achter naam Poepjes, of het feit dat de Burgerlijke Stand zou zijn ingevoerd door Napoleon. De volgende hoofdstuk ken handelen over een of ander aspect van het leven: werken, wonen, eten, ziekte, 'land en water' en godsdienst. De hoofdstukken zijn onderverdeeld in een algemeen deel, dat het aspect in ver schillende eeuwen bespreekt, en vervol gens een specifiek deel dat uitgebreid ingaat op de bronnen die gebruikt kun nen worden voor onderzoek naar dit aspect. Het boek geeft naast de televisie serie en de website een belangrijke extra dimensie aan 'Verre Verwanten'. Iedereen die via beide 'snelle' media is geprikkeld om de eigen familiegeschie denis te onderzoeken, kan met het boek rustig de tijd nemen om hierover meer te weten te komen. Ook de genealoog die zijn onderzoek wil uitbreiden, wordt geïnspireerd door de vele mogelijkheden die hem worden voorgehouden om zijn onderzoek tot een ware familiegeschie denis om te zetten. Het boek is zeker een aanrader voor iemand die snel en breed geïnformeerd wil worden over het doen van onderzoek naar persoonlijke geschiedenis. (IZ) Jan Parmentier (red.) Walburg Pers, Zutphen, 2005 ISBN 90-5730-368-X, 192 blz. Jan Parmentier (red.) Walburg Pers, Zutphen, 2006 ISBN 90-5730-490-0, 135 blz., setprijs 39,95 iWn itiiihUt "is tormmlkr archievenblad mei 2006 «wïf. intirw Jhu Kurmmtkr Rob van Drie Kees Nfoórrla" Familiegeschiedenis dichterbij Historisch Centrum Overijssel, Zwolle, 2005 ISBN 90-72306-33-3, 60 blz., 8,50 Rob van Drie Kees Noorda Kosmos/Z&K Uitgevers B.V., Utrecht/Antwerpen, 2005 ISBN 90-215-4090-8, 144 blz., 16,95 mei 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 16