Geschiedenis. I e.eüit archieven en collecties archieven en collecties Vandaag, maandag 3 april, heb ik een afspraak met een journalist van de Twentsche Courant Tubantia. Het is de eer ste in een reeks van vele afspraken met de pers de komende weken. Eigenlijk weet ik nog niet zo goed wat ik hem moet laten zien. Over drie weken vindt de officiële opening plaats, maar dat is op dit moment nog nauwelijks voor te stellen. Overal werken nog allerlei bouwvakkers, klusjesmannen, elektriciens, loodgieters en tuinmannen kei- en keihard om alles op tijd af te hebben. Het kenniscentrum en het documentatiecentrum in de nieu we vleugel zijn prachtig om te zien, maar nog zonder meubilair. Beneden in de Geschiedenishal staan her en der enkele panelen waar straks de informatie over onze Echte Helden op moet komen. Verder staan er vooral veel dozen en kale planken en verder nog niets. We willen met de nieuwbouw bezoe kers de geschiedenis van Overijssel meer laten beleven. Mensen moeten gewoon binnen kunnen wandelen om vervolgens op te gaan in de geschiedenis van Overijssel. Met onze openingstentoon stelling 'Echte Helden, 100 jaar sport in Overijssel' geven we de bezoeker het gevoel dat hij de geschiedenis van meer dan 100 jaar sport in Overijssel zelf mee maakt. We hebben twaalf Overijsselse sporthelden uitgekozen. Elk decennium heeft zijn eigen sportheld opgeleverd. We beginnen met Carel Hendrik Thiebout, een wielrenner uit het eind van de negentiende eeuw. We eindigen de reeks met Erben Wennemars. Daartussenin maken bezoekers kennis met bekende en onbekende sporters, zoals Kea Bouman (tennis), Beb Bakhuijs (voetbal), Darius Dhlomo (voetbal), Reinier Paping (schaatsen) en Nico Rienks (roeien). Aan de hand van hun prestaties laten we de bezoeker zien dat sport zich ontwikkeld heeft van elitaire vrijetijdsbesteding tot commercieel gebeuren (in de topsport). Volgens Erica Terpstra is het de eerste keer dat in Nederland de geschiedenis van de sporters zelf - en dus niet hun sport - centraal staat in een tentoonstel ling. Dit is wellicht ook de reden waarom Overijsselse sporters enthousiast hebben meegewerkt aan de tentoonstelling. Film- en fotomateriaal stelden ze zonder enig probleem allemaal ter beschikking. De twaalf sporthelden aan wie wij extra aandacht besteden, vertrouwden ons ook hun persoonlijke sportattributen toe, zoals Olympische medailles en de 'gou den boot' van Nico Rienks en Ronald Florijn. Maar ook de amateursporter, de supportersvereniging en de eenzame recreant nemen een prominente plaats in bij de tentoonstelling. Bezoekers kunnen via een simpel zoekscherm op grote plas maschermen zelf op zoek gaan naar his torische films van hun eigen sportclub. Ze ontdekken op die manier hun eigen sportieve voorouder of de geschiedenis van hun sportclub. En om te zorgen dat de geschiedenis nog meer gaat leven bij bezoekers organiseren we gedurende de tentoonstelling ook nog diverse activitei ten rond het thema sport. Deze activitei ten vinden plaats in het 'stadion', een ruimte in de Geschiedenishal van het Historisch Centrum Overijssel. Zittend op een heuse tribune kunnen bezoekers genieten van bijvoorbeeld een lezing van Nico Rienks of Hennie Kuiper, of van bij voorbeeld de finale van het clubliederen- festival. Vandaag, maandag 10 april, hebben we weer een plenaire vergadering gehad over de opening en de Open Dagen. Het is erg leuk om te merken hoe alles steeds meer bij zowel de medewerkers als de vrijwilligers gaat leven. Iedereen draagt ook zijn of haar steentje bij aan de voor bereidingen. Mensen denken bijvoor beeld mee over heel praktische zaken: waar laten we alle jassen en paraplu's als het regent? Echt heerlijk om deze klus zo met z'n allen te klaren. De spanning wordt in positieve zin steeds meer opge bouwd. We leven er echt naar toe. De laatste tijd, en vooral natuurlijk de komende tijd, zijn we vaker bij het HCO dan thuis. Om ons thuisfront enigszins gunstig te stemmen bij zoveel afwezig heid hebben we donderdag 13 april een familiedag georganiseerd. Zo gunnen we onze families als eerste een kijkje in het geheel vernieuwde HCO. Bijkomend voordeel voor ons is natuurlijk dat we alvast kunnen oefenen voor volgende week. Tweehonderdtachtig mensen heb ben zich voor de familiedag opgegeven: vrijwilligers, medewerkers en hun fami lieleden. Tijdens de opening verwachten we zo'n 350 mensen. Het wordt een heel gezellige middag en avond. Een goede generale repetitie voor de opening. Na een rustig paasweekend, waarin iedereen zich heeft opgeladen voor de laatste loodjes, barst de hectiek met nog drie dagen te gaan echt los. Overal lopen mensen, overal liggen snoeren, gereed schap, dozen en halfvolle bekertjes met koude koffie of thee. Allerlei spullen, kas ten, stoelen, tafels en lampen worden nog naar binnen gedragen. Bureaus wor den opgeruimd, kasten ingeruimd, snoer tjes netjes weggewerkt. Er wordt gesopt en geboend, gepoetst en geveegd. Anderhalf jaar bouwstof verdwijnt en er komt een gebouw te voorschijn waar wij trots op zijn en dat wij maar al te graag willen laten zien. Vrijdag 21 april. Eindelijk is het zover. Onder de genodigden voor de ope ning zijn ook de sporters, of hun naza ten, die meegewerkt hebben aan de ten toonstelling. Nico Rienks, Erben Wennemars, Darius Dhlomo, de familie van Kea Bouman en zelfs van Carel Hendrik Thiebout, de oudste sportheld, nemen samen met Erica Terpstra vooraan in de zaal plaats. De theatergroep firma Weijland zorgt ervoor dat ondanks de volle zaal iedereen toch losse spieren en soepele gewrichten krijgt. Het thema sport vormt natuurlijk de rode draad gedurende de opening. Als openingshan deling onthult Erica Terpstra de twaalf iconen, die kunstenares Rana Berends gemaakt heeft van de Overijsselse sport helden. Dit levert een ontroerend moment op met voetballer Darius Dhlomo die spontaan opstaat om 'zijn icoon' van dichtbij te bewonderen. Geschiedenis is emotie. Ook Erica Terpstra zelf krijgt nog een verrassing als ze de laatste icoon uitpakt: Rana Berends heeft ook van haar een schilderij gemaakt, zoals ze eruit zag in haar glorie dagen als zwemster. Daarna gaan de genodigden naar het nieuwe gedeelte van het HCO om daar het lint door te knippen. In de gang wordt nog even de yell geoefend. En dan, op 22 en 23 april, voor ons de echte start: de ontvangst van het publiek in ons nieuwe gebouw. De hele maand april zijn we dicht geweest om alles zo goed mogelijk voor te bereiden. En zeker in de week voor de opening was de aandacht in de pers overweldigend. Aan de andere kant is het uitgerekend dit weekend voor het eerst echt lenteweer in Zwolle, dus dat kan een nadeel zijn voor het aantal bezoekers. Onze optimistische schatting is zo'n 1500 bezoekers over twee dagen, dan zijn wij dik tevreden. Zaterdagmorgen wil ik om half elf samen met een collega buiten ballonnen op gaan hangen. Tot onze verbazing staat er al een hele rij mensen te wachten om naar binnen te kunnen. Na een kort beraad binnen besluiten we om direct de deur open te gooien. Het resultaat aan het eind van de dag: 1236 bezoekers. Zondag staan de eerste bezoekers om kwart over tien al voor de deur. En ook deze dag blijven de mensen maar bin nenkomen en gaan over het algemeen drie of vier uur later pas weer weg. Alle medewerkers draaien beide dagen op volle toeren om vragen te beantwoorden, rondleidingen en lezingen te geven of mensen op een andere manier van infor matie te voorzien. Zondagavond ploffen we als de laatste van de in totaal bijna 2500 bezoekers vertrokken is, volledig uitgeteld op de tribune in het stadion. Maar wat gaf dit een ongelofelijke kick! Wat waren de mensen enthousiast. Dit enthousiasme blijkt ook wel uit de enquêteformulieren die massaal ingevuld zijn. Het gemiddelde cijfer voor de open dagen is een vette acht. Ruim de helft van de bezoekers kende het HCO nog niet voor de publiciteitsgolf rond de ope ning. Zij waren eigenlijk ook nog nooit eerder in een archief geweest. Onze doel stelling om met de nieuwbouw en de tentoonstelling een nieuwe doelgroep aan te boren is daarmee voor wat betreft de Open Dagen al goed geslaagd. Verder zijn de bezoekers uit het hele land naar ons toegekomen. Waarom? Uit nieuws gierigheid geven ze aan. Nieuwsgierig naar het gebouw, nieuwsgierig naar de tentoonstelling en nieuwsgierig naar de geschiedenis van Overijssel. Geschiedenis leeft! 29 Door Frédérique te Dorsthorst-de Muij* Op vrijdag 21 april heeft Erica Terpstra, voor zitter van NOC*NSF, het nieuwe gebouw van het Historisch Centrum Overijssel geopend. De zaterdag en zondag erna waren er Open Dagen. Bijna 2500 bezoekers kregen we over de vloer. Ze kwamen vanuit het hele land naar ons toe. 'Uit nieuwsgierigheid', gaven de meesten desgevraagd als reden op. Nieuwsgierig waarnaar dan? Een verslag van het leven bij het Historisch Centrum Overijssel de afgelopen weken. Onze plannen Voetballer Darius Dhlomo en Erica Terpstra tijdens de opening van de tentoonstelling 'Echte Helden, 100 jaar sport in Overijssel'. Wat doen we als het regent? De opening De Open Dagen De nieuwe vleugel van het HCO. Frédérique te Dorsthorst-de Muij is medewerker communicatie en PR bij het Historisch Centrum Overijssel. archievenblad mei 2006 mei 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 14