Alles loopt op rolletjes... [Ft m karmac Huize Molenaar in Utrecht: cuisinier sinds 1892 üg a met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. IP FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION m 25 si m - A - bruynzeel filing and storage Conservation for Future Generation Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscanning Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij ëen index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www. kmskarmacnl hofleverancier In 1892, het jaar van zijn trouwen, vestig de de uit Friesland afkomstige Jacob Molenaar zich als zelfstandig kok in de Hamburgerstraat te Utrecht. Eerder was hij werkzaam geweest bij de gerenom meerde cuisinier Okhuyzen aan de Kromme Nieuwegracht. Als cuisinier leverde Molenaar dejeuners, diners en soupers. De zaken gingen zo goed, dat hij in 1900 kans zag een monumentaal herenhuis aan de Korte Nieuwstraat te kopen. In dit grote pand vonden niet alleen zijn gezin, de dienstbode en een pensiongast onderdak, maar Molenaar kon ook ruimte verhuren voor feesten en partijen. In 1919 was hij in staat verder uit te breiden door de aankoop van het belendende pand. In de loop van de tijd raakte zijn zaak door het hele land bekend. Als 'deftige gesloten koks-zaak' organiseerde men in Huize Molenaar huwelijksdiners en promotiediners en -recepties voor een clientèle die 'hooge eischen' stelde. Niet alleen bestuurders van de stad, de universiteit en de beau monde van Utrecht hadden een goede relatie met Jacob Molenaar, maar ook de studenten wisten de weg naar zijn zaak te vinden. In de jaren twintig liep een van de studentenfeesten zodanig uit de hand dat Jacob uit boosheid het aan hem gege ven wapen van de bewuste studentenver eniging van zijn gevel verwijderde. Wel- gestelden die er prijs op stelden konden hun diners en recepties, inclusief servies goed en bediendend personeel, ook thuis verzorgd krijgen. Maar ook meer beschei den maaltijden leverde Molenaar dage lijks aan huis. Het eten werd vervoerd in op elkaar gestapelde blikjes en werd warm gehouden door gloeiende kooltjes in het onderste blikje. Tot ver in de jaren negen tig heeft Huize Molenaar deze maaltij den, voor met name ouderen, verzorgd. Van 1926 tot 1936 adverteerde Molenaar zijn bedrijf onder de naam 'Huize Molenaar'. Vanaf 1937 kon er aan de advertenties in het Utrechtse Adresboek een koninklijk tintje gegeven worden. Op voordracht van de burgemeester en de commissaris der koningin in Utrecht kreeg Molenaar op 30 september 1936 het persoonlijk recht toegekend tot het voeren van het Koninklijk Wapen met de titel van Hofleverancier. Van deze Tang gekoesterde wensch' heeft hij echter niet lang kunnen genieten, want in 1937 overleed hij, vier jaar na de dood van zijn vrouw. Zijn kinderen, Dirk en Margaretha Johanna, die al sinds de jaren twintig in de zaak werkzaam waren, zet ten de zaak voort als een vennootschap onder firma. Tijdens de bezettingsjaren bleef Huize Molenaar 'gesloten voor de Moffen en open voor al wat pal stond voor Vaderland en Vorstin'. Officieel gesloten vanaf oktober 1944, fungeerde het bedrijf in de hongerwinter als gaar keuken voor 150 personen. Onder die dekmantel kon Huize Molenaar onder duikers onderdak verschaffen en aan ver zetslieden de mogelijkheid bieden om er bij elkaar te komen. Na de oorlog was het bedrijf in toenemende mate in staat om weer diners en recepties, bonvrij, te ver zorgen; de koekjes moest men echter zelf meebrengen omdat er door gebrek aan brandstof slechts beperkte ovenwarmte was. In 1946 beklaagde Huize Molenaar zich er bij de burgemeester over dat de nog geldende distributieregels uit 1939 het het bedrijf onmogelijk maakten om concurrerend te werken. Om toch aan de vraag te kunnen voldoen, zag men zich genoodzaakt om produkten op de zwarte markt te kopen. Een onrechtvaardige situatie vond men, die nog eens versterkt werd door het feit dat 'foute' bedrijven wel volop bevoorraad werden... Na het overlijden van haar broer in 1948 zette Margaretha Johanna Molenaar samen met haar schoonzuster de zaak voort. In 1950 zetten de beide dames de vennootschap om in een NV. Nadat haar schoonzuster zich in 1963 had terugge trokken, zwaaide mejuffrouw Molenaar op de haar karakteristieke wijze alleen de scepter over het bedrijf. Ondanks de vaste clientèle liep de omzet in de daar opvolgende jaren zodanig terug, dat mejuffrouw Molenaar zich genoodzaakt zag om de zaak te sluiten. In december 1972 werd de NV omgezet in een beslo ten vennootschap met beperkte aanspra kelijkheid. Een jaar later werd het bedrijf met achterlating van schulden verkocht aan het echtpaar Schinkel-Scheltema, de voormalige bewoners van de boveneta- ges van het pand. Zij zetten het bedrijf voort en in 2003 volgde hun zoon Michael Schinkel hen op. Huize Molenaar, cuisinier sinds 1892, is nog steeds een besloten restaurant voor recepties, feesten en partijen voor gezel schappen. Het predicaat 'hofleverancier' werd al die tijd in stand gehouden en werd voor de laatste keer in 2002 besten digd. 25 Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. .'Ui-- UU - Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org Microfilm Systems Door Marjo Barthels* Het Archievenblad besteedt naar aanleiding van het inmiddels verstreken regeringsjubi leumjaar van koningin Beatrix aandacht aan enkele koninklijke ondernemingen en hofle veranciers en hun archieven. In Het Utrechts Archief bevindt zich sinds 1992 een gedeelte van het archief van Huize Molenaar NV te Utrecht. Deze in 1892 opgerichte kokerij groeide uit tot een besloten restaurant voor gezelschappen dat tot op heden gevestigd is in twee panden aan de Korte Nieuwstraat. Een Tang gekoesterde wensch' Menuboek 1900-1905 met bijbehorende menukaart van 6 april 1905. Mejuffrouw Molenaar Marjo Barthels Utrechts Archief. is als inspecteur werkzaam bij Het mei 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 12