J&mpoint @IlBidigit Group Let op uw mailbox en uw postbus de komende tijd, ik zie kansen! «0 Column' Groenendijk Microfilm- en Scanservice i utilize your knowledge Digitalisering I backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model www.scanpointnl.nl of bel: 045- 5640054 Scanpoint Nederland Ganzepool 6, 6443 WZ Brunssum Email: info@scanpointnl.nl HELICON conservation support b.v. Scanpoint Neder/and is een onderdeel van de en werkt internationaal ais Scanpoint Europe www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl archiefafslankers Wat wij onder andere voor u kunnen verzorgen: column -4 i 1 1 In de Volkskrant van 15 april 2006 stond een artikel onder de kop: 'Moeilijke brie ven niet meer onderop de stapel'. In dit artikel gaat het over het besluit van de regering om geldstraffen te introduceren bij de overheid indien zij nalatig is in haar dienstverlening ten opzichte van burgers. Concreet: je vraagt als burger aan de beheerder van een archiefbewaar plaats om inzage in een archiefstuk waar van de openbaarheid is beperkt. De vast gestelde termijn voor de beantwoording van dit soort verzoeken is - ik fantaseer maar wat - vijf werkdagen, maar de beheerder is nalatig en geeft pas na dertig dagen een antwoord. Consequentie van het regeringsbesluit: de aanvrager krijgt een schadeloosstelling voor het te lange wachten, laten we zeggen 100,00 per dag (ook fictief want ik weet het bedrag niet). Is dit handel voor de bur ger? Ik heb niet zoveel ervaring met dit soort zaken, maar als ik me even kwaad maak kan ik zo een fors aantal openbaarheid- verzoeken formuleren voor een aantal archiefdiensten. Ik vraag bijvoorbeeld naar de namen van de leden van het Zwarte Front en nog een paar onderwerpen aan de provin ciale archiefbewaarplaats in Den Bosch. Voorts val ik hen lastig met de aanvraag om inzage van de originele char ters waarvan de materiële staat dit niet toelaat. Ik wil graag een toelichting op het beleids plan van de archiefbewaar plaats voor 2006, met een doorkijkje naar de komende jaren. Hierbij vraag ik specifiek naar de samenwerking met het stadsarchief. Ten slotte wil ik weten waarom er geen scha pen meer grazen op de het dak van de depots. Als ik dit een beetje goed voorbe reid dan heb ik de Bossche organisatie aardig aan het werk. En dan begint het wachten. Krijg ik keurig de ontvangstbe vestigingen? Is er aangegeven hoelang het duurt alvorens ik een antwoord tege moet kan zien? Haalt de organisatie de termijnen? U begrijpt, ik heb de brieven verzonden onder de naam van mijn part ner, met eigen adres, m'n zoons die ieder een eigen adres hebben, broertjelief - ook niet vies van een bonus - en uiteraard onder eigen naam en adres. Dus het duurt lang voordat de gedecentraliseerde platte organisatie met zelfsturende teams in de gaten heeft dat hier een beroeps aan het werk is. Is iedereen net gefocust op de dief in de studiezaal, wordt men nu geconfronteerd met een papiermaker met slechte bedoelingen! Kan de DIVA het handvest kwaliteit onmiddellijk gaan aanpassen, eindeloze commissiewerk zaamheden, uiteraard op initiatief van Den Bosch. Ondertussen slaat het actie plan van de bewaarplaats aan, het gebruik van archieven groeit plotseling stormachtig! Ik intussen, ook niet gek, ga de situatie extra frustreren. Nu vraag ik foto's van een aantal archiefbescheiden op. Dankzij de firma De Ree kan ik thuis de beschrijvingen vinden van archiefbe standdelen die lekker dik zijn. Uiteraard vraag ik eerst een kostenopgave. Hup de afdeling Reproducties plat! Ook de digita le variant beproef ik. ABS/Archeion is wegens achterstallig onderhoud toch zo betrouwbaar niet en ik ga fors digitaal stukken reserveren. En dan weer afmelden en dan toch komen. Die investering in de NS-reiskosten haal ik er wel uit. Uiteraard klaag ik over het gebeuren. Schriftelijk, met verzoek om gedetailleerd antwoord. Een klacht over Genlias is ook een optie. Wat me op het idee brengt om ook een aantal verzoeken te doen om de origine len van de registers van de burgerlijke stand te raadplegen. Dankzij de Almanak beschik ik over de meeste e-mailadressen van de medewerkers te Den Bosch; die krijgen allemaal een verzoekje van me! Tjonge, ik was niet zo'n fan van deze rege ring, maar ik moet toegeven met het boe- tebesluit hebben ze toch echt blijk gege ven van visie. Dat moet worden beloond! Ik vraag Medy van der Laan naar haar idee over de noodzakelijke wijzigingen van de Archiefwet 1995. Is niet nodig, krijg ik onmiddellijk als ant woord retour. Niet slecht, ruim binnen de tijd. Maar, vraag ik, kunt u ook uitleggen waarom niet? Ai, dat gaat langer duren en ondertussen loopt de kassa. Den Bosch is al snel goed voor een weekendje Texel. De beleidsvraag op het ministerie van OCW blijkt helemaal een cashcow. Snel de jaarverslagen van de verschil lende archiefdiensten maar eens lezen, daar is meer uit te halen! Alle vragen een beetje generiek formuleren en hup gespreid door het land naar de collega-archief diensten. En kassa! Gelukkig is het boetebeleid van de regering niet gericht op misstanden bin nen het archiefwezen, maar gaat het om het UWV, de belasting dienst, de CWI's en gemeentebe sturen. Burgers die te laat een uit kering krijgen'of nooit een ver gunning! Trouwens er zijn helemaal geen klachten over de dienstverlening binnen het archiefwezen en die misbruikers bestaan ook niet. Let op uw mailbox en uw postbus de komende tijd, ik zie kan sen! 21 handschriften DTB-boeken Kranten Registers burgerlijke stand Notariële protocollen GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! I Prentbriefkaarten I Tijdschriften Boerhaaveweg 9-11 2408 AD Alphen a/d Rijn Tel.: 0172 234 556 K Fax: 0172 233 213 I www.helicon-cs.com V mail@helicon-cs.com fr* j ttlirniso j Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 Schoonmaak en desinfecteren archiefmateriaal Begeleiding van behoud- en beheertrajecten Verhuur (gespecialiseerde) depotruimte Overdrachtscontrole (Her)verpakken Consultancy Integrated Pest Management Cursus hantering en berging archief Risico-inventarisatie en calamiteitenplannen Trajectbegeleiding van microfichering en digitalisering Door Max Beekhuis CAHtAHT. max.beekhuis@doxis.nl Tekening: Peter Vlot mei 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 10