een opleii ing op maat Nadat in het voorjaar van 2005 met succes proef gedraaid was met twee nieu we modules (Publieksbereik en Toegan kelijk maken) ging in september 2005 de nieuwe opleiding echt van start. Negentien studenten begonnen aan hun eerste module 'Thuis in het archief. Deze module heeft een inleidend karakter en legt de (theoretische) 'basis waarop in de volgende modules kan worden voortge bouwd. Aan de orde kwamen onderwer pen als: Wat is archief en waartoe dient het? Wat bewaren we en waarom? Hoe worden archieven beheerd? Hoe zijn ze toegankelijk en hoe zit het met de open baarheid van de archieven in Nederland? Doel van de opleiding is de studenten een samenhangend beeld te geven van de verschillende taken van het archiefbe heer. Zij krijgen een breder kader aange reikt en kunnen zo beter verband leggen tussen hun eigen werkzaamheden en die van hun collega's. Tijdens de opleiding krijgen zij ruimschoots de gelegenheid eens 'over de schutting' te kijken: hoe doen anderen het? De studenten zijn werkzaam bij verschil lende archiefdiensten zoals RHC's, gemeentelijke en streekarchiefdiensten of bij categoriale instellingen. Dit is een voorwaarde om aan de opleiding te kun nen meedoen. Zij voeren opdrachten op de werkplek uit, al dan niet onder bege leiding van collega's, bijvoorbeeld het lezen van oude handschriften, het uit voeren van zoekopdrachten of het toe gankelijk maken van een archief. De wis selwerking tussen theorie en praktijk is essentieel om de opleiding tot een succes te maken. Daarin spelen de docenten, die allen werkzaam zijn in het archiefveld, een belangrijke rol. Na afronding van de basismodule Thuis in het archief volgden de modules Documentanalyse en Geschiedenis. Voor beide modulen was behoorlijke belang stelling. Behalve aan het leren lezen van zeventiende- en achttiende-eeuwse handschriften, wordt bij Document analyse ook veel aandacht besteed aan de herkomst van de verschillende documen ten zoals akten van indemniteit, poorter- boeken, testamenten e.d. Welke functie hadden deze documenten en wie heeft ze gemaakt? Ook bij Geschiedenis wordt duidelijk een relatie gelegd tussen de archieven en de instellingen die deze door de eeuwen heen hebben voortgebracht. De module besteedt aandacht aan vaderlandse geschiedenis en staatsinrichting én aan de regionale geschiedenis. Zo krijgen de studenten een goed inzicht in de histori sche achtergrond en de politieke en sociale geschiedenis van het gebied waar in zij werkzaam zijn. Ze krijgen inzicht in de archieven waarmee ze op de studiezaal van hun eigen archiefdienst werken en verrichten daardoor hun werk met meer kennis van zaken. De studenten zijn inmiddels al weer bezig aan de volgende modulen: Beschikbaarstellen en Publieksbereik. Beschikbaarstellen gaat in op de verschil lende soorten archiefbezoekers en hun vragen; het zoeken en vinden van veelge bruikte archiefbronnen en het leren omgaan met toegangen zoals archiefgid- sen, broncommentaren, inventarissen en indexen, al dan niet gedigitaliseerd. De archiefassistent moet de archiefgebrui kers immers zo adequaat mogelijk kun nen begeleiden bij hun onderzoek op de studiezaal. In de module Publieksbereik wordt vooral een publieksgerichte hou ding aangeleerd. Aan de hand van ver schillende opdrachten en presentaties leren de studenten welke rol zij kunnen spelen bij onder meer educatie, presenta ties in het archief zoals tentoonstellingen en evenementen, PR en voorlichting. Voor wie wil, volgen binnenkort de modulen Materiële zorg, Depotbeheer en Toegankelijk maken. Bij de laatste modu le leren de studenten eenvoudige toegan gen te maken en bestaande toegangen te actualiseren. Het spreekt vanzelf dat digi tale toegankelijkheid bij dit alles een belangrijke rol speelt. Naast de inhoud is ook de onderwijs vorm van de opleiding geheel ver nieuwd. Centraal staat het competentie gerichte leren. Wat wordt daarmee bedoeld? Bij elke module is een compe tentie geformuleerd, bijvoorbeeld: na afronding van de module kan de student eenvoudige, gebruikersvriendelijke toe gangen maken (module Toegankelijk maken). De te verwerven competenties sluiten zo veel mogelijk aan bij de com petentieprofielen van DIVA. Het gaat daarbij steeds om een combinatie van kennis, vaardigheden en houding. De studenten werken met (prak tijkopdrachten. Dat betekent niet dat zij niets meer hoeven te lezen of leren. Om de verschillende opdrachten goed te kun nen uitvoeren, is nu eenmaal bepaalde kennis nodig. Voor de studenten was deze aanpak soms nog wel wat wennen; er wordt immers een actieve en betrok ken opstelling gevraagd! Ook van de docenten wordt een actieve houding gevraagd en de inzet van verschillende lesvormen. zie www.archiefschool.nl. Voor de com petentieprofielen zie www.divaprofie- len.nl. Erwin de Leeuw (Drents Archief): 'Samenhang wordt goed neergezet in de opleiding. De opleiding heeft een goed beeld van de archiefmedewerker en zijn/haar werk. Wel moet de leidingge vende (op de werkplek) meer betrokken worden bij de opleiding. Men moet ook huiswerk doen en daarvoor de gelegen heid en de stimulans (begeleiding, aan moediging) krijgen vanuit het werk.' Marijke Koop (vrijwilliger bij het Noord-Hollands Archief): 'Ik doe de opleiding om werk te vinden in het archiefwezen. Door de opleiding krijg ik vat op het werk van studiezaalmede werker; alle facetten van het studiezaal- werk komen aan bod. De modulen zijn goed te doen. Door de opdrachten uit te voeren, blijft heel veel hangen.' Rooster Archiefassistent 2006-2007 Thuis in het Archief september t/m oktober Geschiedenis november t/m januari Documentanalyse november t/m januari Beschikbaarstellen februari t/m april Publieksbereik februari t/m april Materiële zorg Depotbeheer april t/m juni Toegankelijk maken april t/m juni De nieuwe opleiding heeft een les programma waarmee de hele range van werkzaamheden bij een archiefdienst wordt behandeld. De opleiding is opge bouwd uit acht modulen. Alleen de eer ste basismodule (Thuis in het archief) is verplicht. Uit de overige modulen kan de student samen met zijn of haar werkge ver een keuze maken. Voor elke module die de student met succes afrondt, ont vangt hij of zij een certificaat. Natuurlijk kunnen ook alle modulen worden gevolgd. De student verkrijgt het diploma Archiefassistent indien de basismodule en minimaal vier vervolgmodulen suc cesvol zijn afgerond. Door deze opzet is de opleiding heel flexibel geworden. Archiefdiensten en medewerkers kunnen zelf bepalen op welke gebieden zij behoefte aan scholing hebben en zo een opleidingsprofiel op maat samenstellen. Voor meer informatie over de opleiding, Sandra Sterrenburg is in mei 2006 begonnen bij het Gemeentearchief Rotterdam en kon zo meelopen met de opleiding Archiefassistent: 'lk stond blanco tegenover het archiefwerk. Door de basismodule raakte ik in ééün keer thuis, bekend met veel kanten van het werk. De groep is heel divers, hierdoor leer je veel van elkaar. Het is even wen nen weer in de schoolbanken te zitten. Ik kijk hoe het loopt en moet mijn tijd echt plannen. De lessen zijn op woens dag, dan kan ik op donderdag of vrijdag opdrachten op mijn werk doen en op tijd inleveren bij de docenten.' 14 15 Archiefassistent: Door Fenna Brouwer en Marieke de Haan* Dit jaar bestaat de opleiding Archiefas sistent twintig jaar. In de periode 2004- 2005 werd de oude cursus Archiefassistent omgebouwd tot een ware opleiding (op MBO-niveau), een soort Archivistiek C dus. De opleiding kan in circa een jaar worden afgerond en geeft recht op het diploma Archiefassistent. Verschillende modules De cursisten Archiefassistent 2005-2006. Foto: Marijke Koop. Competentiegericht Liesbeth Strasser (docent Document analyse) en Jan Kompagnie (docent Ge schiedenis) ervaren de spanning tussen kennis en competentie: 'Dankzij de opdrachten zijn de studenten weliswaar actiever geworden, maar ook minder gericht op de stof. Er moet een goede mix komen tussen voldoende kennisoverdracht en competentieontwikkeling.' Alexandra Daniëls vindt dat haar module Publieksbereik zich goed leent voor een gevarieerde aanpak in lesgeven: 'Niet alleen traditioneel vertellen voor de klas, maar juist ook presentaties door studen ten laten verzorgen, een excursie doen, internetopdrachten en veel ervaringsuit wisseling in de klas.' Ook Janna Leguijt (docent Beschikbaar stellen) ervaart dat de studenten door het uitwisselen van ervaringen veel van elkaar leren: 'Voor mijzelf is het erg inspirerend om mijn eigen ervaring en kennis met de studen ten te kunnen delen'. Fenna Brouwer (docent Thuis in het archief) was onder de indruk van de prestaties van de stu denten bij de eindopdracht De studenten maakten een wervende brochure en hiel den een praatje voor middelbare scholie ren over de archiefdienst waar men werkt: 'We hebben met zijn allen genoten van de enthousiaste presentaties over wat de archieven en de verschillende archiefdien sten allemaal te bieden hebben!' Ook bij de studenten, zo laten de evaluaties zien, overheerst het enthousiasme over de nieuwe opleiding Archiefassistent Opzet van de opleiding Fenna Brouwer en Marieke de Haan zijn coördinato ren van de opleiding Archiefassistent. archievenblad april 2006 april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 7