Dossiervormers (m/v) Restauratie atelier Sterken BV @11B idigitGroup J.H. de Vey Mestdagh (1919-2005) In memoriam mr. 3 BuroDenBoer Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament BuroDenBoer, het eerste particuliere archiefbureau, werkzaam sinds 1985 zoekt gemotiveerde Voor opdrachten voornamelijk bij gemeentelijke instellingen. Het betreft een vast dienstverband voor onbepaalde tijd. We vragen: minimaal het diploma SOD-1, b.v.k. aangevuld met (1 of meerdere modules van) SOD-2 of een andere opleiding bv GO-B, MAS; kennis van automatisering is een must; ervaring bij lagere overheden; bereid zich verder in het vakgebied te specialiseren; een gemotiveerde flexibele instelling; rijbewijs B We bieden: een afwisselende job; een salaris wat in overeenstemming is met de opleiding en niveau; prima secundaire arbeidsvoorwaarden. Inlichtingen: over de functie kan worden ingewonnen bij: mevr. C. den Boer of dhr. J. Faasse, tel. 0111 462024 Sollicitaties: belangstellenden kunnen een sollicitatiebrief zenden aan: Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Buggenum Brunssum Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Van Bitsen Consultancy is een onderdeel van de Samen sterk in Document Management STKR KKN P3 ATELIERm Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl nieuws uit het veld In 1956 behaalde Jan de Vey Mestdagh het diploma 'wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse'. Hij was toen 37 jaar oud: een 'late roeping'. Zijn rechtenstudie was onderbroken geweest door de bezetting (onderduiken, verzet, Duitse gevangenschap, ontsnap ping, onderduik, Binnenlandse Strijd krachten) en na zijn doctoraal (1949) was hij een paar jaar als advocaat en als direc tiesecretaris bij de rijst- en specerijenhan- del Van Sillevoldt werkzaam geweest. Na het archiefexamen werd De Vey Mestdagh chartermeester bij het Rijksarchief in Utrecht. Niet alleen in het rijksarchief was hij actief: hij - zoon van een predikant - werd secretaris van de Commissie voor de archieven der Nederlandse Hervormde Kerk (1957- 1969) en archivaris van de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht. In die laatste functie bleef hij werkzaam ook na zijn verhuizing naar Wassenaar, later Groningen: tot ver na zijn ambtelijke pensioen reisde De Vey Mestdagh bijna wekelijks naar Utrecht naar het Duitse huis om er in het archief te werken. In 1995 verscheen van zijn hand het Liber sigillorum: de beschrijving van de zegels in het ordearchief 1200-1811. De zegel kunde had Jans grote belangstelling. Vanaf 1970 maakte hij deel uit van het comité voor sigillografie van de International Council on Archives. In 1961 haalde de algemene rijksarchivaris de Utrechtse chartermeester naar Den Haag. De Vey Mestdagh werd belast met de leiding van de nieuwe Vierde afdeling van het Algemeen Rijksarchief. Die afde ling (de voorloper van de Rijksarchief inspectie) werd opgericht in verband met de in de Archiefwet 1962 aan de algeme ne rijksarchivaris opgedragen inspectie taak. Op 8 mei 1962 hield De Vey Mestdagh in de vergadering van de Vereniging van wetenschappelijke archiefambtenaren in overheidsdienst (de archivarissenvakbond waarvan De Vey Mestdagh secretaris was) een doorwroch te lezing 'Archiefselectie in de loop der tij den'. Daarin kwam hij ook - voortbou wend op het werk van S.J. Fockema Andreae - met voorstellen voor selectie criteria en selectiemethoden, die zelfs nu nog modern aandoen. De schifting moet, aldus De Vey Mestdagh, bij de bron beginnen, namelijk bij de archiefvormer. 'Daarbij dient in de eerste plaats uitge gaan te worden van een schifting en scheiding tussen de overheidsorganen zelf, op grond van hun graad van autono mie, van hun zelfstandige beslissings macht en het belang van de hun opgedra gen taken, en vervolgens van de histori sche of juridische draagwijdte en beteke nis van de door hen gepresteerde arbeid.' (Nederlands Archievenblad 1962, p. 80). Na een geruchtmakende ruzie met het minis terie trad algemeen rijksarchivaris J.L. van der Gouw in 1968 af. Zijn opvolger werd de rijksarchivaris van de Tweede afdeling A.E.M. Ribberink, niet De Vey Mestdagh. Hij werd met ingang van 1 oktober 1968 rijksarchivaris in de provincie Groningen, als opvolger van W.J. Formsma, die nog een half jaar na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd was aangeble ven. Tevens werd De Vey Mestdagh door Provinciale Staten benoemd tot provinci aal inspecteur der archieven. Deze combi natie was gebruikelijk (behalve in Gelderland en Noord-Brabant), maar in andere provincies werd na de inwerking treding (1968) van de nieuwe archiefwet steeds een afzonderlijke provinciaal inspecteur benoemd. In Groningen bleef de voor rijk en provincie gelukkige com binatie bestaan tot 1986. Vijftien jaar en vijf maanden is Jan de Vey Mestdagh rijksarchivaris in Groningen geweest, in die tijd heeft hij vele dingen gedaan die nu bijna vanzelfsprekend zijn, maar die twintig, dertig jaar geleden in het archief wezen nieuw waren: cursussen oud schrift en onderzoeksprojecten voor en met amateurs, een aparte studiezaal voor genealogisch onderzoek, fotografische documentatie van de leefomgeving, visu ele catalogi van zegel- en kaartencollec- ties, verzamelen van kranten, briefhoof den en andere 'niet-archiefbescheiden', uitbesteding en privatisering van de gene alogische inlichtingen, financiering door een vriendenstichting, enz. Vaak stuitten deze nieuwigheden op onbegrip en bezwaren, van 'Den Haag', van collegae, van medewerkers. De Vey Mestdagh liet zich niet makkelijk in de kaart kijken (hij was een hartstochtelijk bridger) en schonk niet snel vertrouwen. Dat, gepaard aan de hoge professionele eisen die hij aan zichzelf en medewerkers stel de, zorgde voor spanningen. Maar die professionaliteit leidde wel tot kwaliteit, ook in de vorming van de vele door De Vey Mestdagh opgeleide archivarissen. Na zijn pensioen (31 maart 1984) ging Jan door met een tien jaar eerder door hem aangevangen project: het fotografe ren, vertalen en publiceren van de opschriften van de 6000 nog bewaard gebleven (maar vóór Jans bemoeienis zeer verwaarloosde) joodse grafstenen in de provincie Groningen. Daaraan werd al vroeg de studie van de ruim twintig loka le joodse gemeenschappen verbonden, resulterend in verschillende publicaties, waaronder twee dissertaties. Het voorlaat ste boek in de serie werd op 2 maart jl. in de synagoge in Groningen gepresenteerd. Voor de visie waarmee De Vey Mestdagh dit project was aangevangen en de vol harding waarmee hij het doorzette, werd hij in 2003 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Jan van Renesseweg 4, 4325 GN Renesse Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 462024 fax: 0111 463550 http://www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl van bitsen consultancy 05 H CJ DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op JYICTltCn clCtlt schade preventie. calaniileilenservice irotH en beheer DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. isotron J.H. de Vey Mestdagh in zijn hoedanigheid van provinciaal inspecteur der archieven tijdens een bezoek aan de Eemshaven. 1973. Foto: M.A. Douma, collectie RHC Groninger Archieven. Eric Ketelaar april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 6