archiefsystemen Wanneer ruimte schaars is! Digitaliseren met beleid KARDEX Het Nederlands informatiebureau: propaganda in de VS tijdens en na WO II Houtschild geschiedenis Literatuur 'Techniek JArcheoCogie JCunst MiCitaria nieuws uit het veld Met de subsidie Digitaliseren met Beleid wil het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap nieuwe toepassingen van digitaal cul tureel erfgoed stimuleren. Doel is dat meer gebruikers in meer situaties toe gang krijgen tot digitaal erfgoed. Erfgoedinstellingen met een eigen col lectie kunnen subsidie aanvragen. In 2006 stelt het ministerie ruim 800.000 euro aan subsidie beschikbaar. De sub sidieregeling loopt tot en met 2008. SenterNovem voert de regeling uit voor het ministerie. Erfgoedinstellingen zoals musea, (audiovisuele) archieven, instellingen op het gebied van monu menten en archeologie en universitaire bibliotheken kunnen sinds 29 maart bij SenterNovem subsidie aanvragen voor informatieplannen. Bij subsidieaanvra gen voor informatieplannen geldt 'die eerst komt, eerst maalt'. Voor het uitvoe ren van ontwikkelingsprojecten kunnen instellingen tijdens de tender van 1 juni tot en met 1 september 2006 subsidie aanvragen indienen. De afgelopen jaren zijn al vele digitaliseringsprojecten opge start en is een eerste aanzet tot een geïn tegreerde digitale ontsluiting van het Nederlands erfgoed gemaakt. De vol gende stap is om collecties in te zetten voor bijvoorbeeld kennisoverdracht en innovatie. Hierbij kan de subsidie Digitaliseren met Beleid erfgoedinstel lingen een voorsprong geven. Meer informatie over de Subsidieregeling Digitaliseren met Beleid is te vinden op www.senternovem.nl/digitaliserenmet- beleid. Voor inhoudelijke vragen kunt u bellen met tel. (070) 373 51 24 of mailen naar digitaliserenmetbeleid@- senternovem.nl. Het NIOD bewaart het archief van het Nederlands informatiebureau (NIB), dat diverse stukken bevat over Nederlandse propaganda en informa tievoorziening in de Verenigde Staten in de periode van 1941-1949. In het kader van een drie maanden durende stageperiode voor mijn opleiding American Studies aan de Rijksuni versiteit Groningen, heb ik dit archief onlangs ontsloten. In 1941 besloot de Nederlandse regering tot de oprichting van een propaganda/informatiebureau in New York. Het primaire doel van het NIB was het beeld dat de Amerikanen hadden van Nederland te veranderen en te verbeteren. Het NIB wilde Nederland als een goede geallieerde partner bekend maken aan de Amerikanen. De manier van informa tievoorziening aan het Amerikaanse volk was zeer divers. Om deze taak goed uit te voeren was het NIB opge deeld in vier verschillende departe menten: persvoorziening, lezingen, radio en tentoonstellingen. Vanaf 1941 gaf het NIB wekelijks persverslagen uit, organiseerde het tentoonstellingen door heel de Verenigde Staten en deed het op de radio verslag van de Nederlandse rol in de oorlog. De pers verslagen gingen vooral over het Nederlandse verzet en het koninklijk huis, de tentoonstellingen over de Nederlandse kunst, architectuur en de strijdlust die de Nederlander door de eeu wen heen gekenmerkt had. Na de oorlog verschafte het bureau vooral informatie over de situatie in Nederlands-Indië en over de wederopbouw. De stukken die bewaard zijn door het NIB zijn vooral persverslagen en cor respondentie. De correspondentie werd bewaard op alfabetische volgorde, waar bij de onderverdeling per correspondent weer op chronologische volgorde was. Naast deze twee onderdelen, ongeveer 60 procent van het totaal, zijn er ook publi caties, lijsten van tentoonstellingen en vergaderstukken bewaard gebleven. De publicaties zijn vooral samenvattingen van artikelen over Nederland, zowel over de oorlog als over Nederland in het alge meen. De vergaderstukken hebben gro tendeels betrekking op de geallieerde samenwerking, onder de noemer van de Verenigde Naties. Vanwege de duidelijke indeling door het NIB heb ik de nieuwe indeling grotendeels volgens de lijnen van het NIB gemaakt. Daarbij ben ik uit gegaan van vijf rubrieken: organisatie, persafdeling, publicaties, radio en ver wante organisaties. Alhoewel de archief stukken een goed beeld geven van de activiteiten van het NIB, is er verras send weinig in het archief dat een idee geeft van de interne organisatie, op een paar vergaderstukken en personeelslijs- ten na. De uitgebreide correspondentie is ondergebracht bij de rubriek organi satie en maakt daar dan ook het groot ste deel van uit. In de rubriek persafde ling is er een onderverdeling van inko mende persberichten, uitgaande pers berichten en knipsels gemaakt. De rubriek publicaties is op dezelfde wijze ingedeeld als de correspondentie, de rubriek radio bevat uitgeschreven radio-uitzendingen, niet alleen vanuit de Verenigde Staten, maar ook van Radio Oranje. De laatste rubriek bevat stukken over de Verenigde Naties en de Kamer van Koophandel in New York. Het archief is vooral van belang voor onderzoek naar de culturele uitwisse ling tussen Nederland en de Verenigde Staten. Daarbij is het interessant om te zien hoe het NIB stereotyperingen benadrukte om de Amerikanen een beeld te geven van Nederland. Klompen, molens en de strijd tegen het water werden veelvuldig gebruikt. Het archief geeft een indruk van hoe Nederland aan de Amerikanen werd voorgeschoteld. KARDEX De ideale partner, ook voor kleine en middelgrote organisaties International Booksellers Wij leveren boeken, vervolgwerken en tijdschriften uit de gehele wereld Via onze website www.houtschild.com bieden wij diverse zoek- en bestelopties aan A member of the KARDEX group KARDEX Systemen B.V. i Postbus 250 I 3440 AG Woerden Telefoon: 0348 494 040 1 Fax: 0348 494 060 E-mail: info@kardex.nl I Internet: www.kardex.nl Houtschild International Booksellers Postbus 1079, 2280 CB Rijswijk tel. +31 (0)70 4130600 fax +31 (0)70 4130611 voor nadere informatie: annemarie.fennema@houtschild.nl paul.slomp@houtschild.nl Het archief Ruben de Vos april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 4