uil et veld ©OO0G©G©@G©O Beeld en Geluid opent nieuwe publieksattractie SOD-II nu ook wettelijk erkend Archief Omrop Fryslan op website Tresoar Nieuwe vleugel voor Historisch Centrum Overijssel nieuws uit het veld Els van den Bent heeft per 1 maart jl. het directearsstokje van het Gemeentear chief Rotterdam overgegeven aan Jantje Steenhuis. Van den Bent heeft tien jaar aan het roer gestaan van het GAR. Ze leidde niet alleen de verhuizing van de Mathenesserlaan naar de Hofdijk, maar zorgde er ook voor dat het gemeentear chief landelijke en internationale bekendheid verwierf op het gebied van nieuwe media. Van den Bent verlaat het pand niet helemaal. Zij zal in opdracht van het college van B&W onderzoek gaan doen naar de geschiedenis van Rotterdam in de twintigste eeuw. Jantje Steenhuis is als sectorhoofd Beheer al acht jaar verbonden aan het GAR en heeft haar roots liggen bij de Nederland se Spoorwegen, waar zij concernarchiva ris was. Ook elders binnen het GAR zijn er personeelswisselingen. Hans Mathijs- sen, onder meer projectleider van de Regionaal Historische Samenwerking (RHS), is als stadshistoricus aan de slag gegaan in de gemeente Vlaardingen. Daarmee is hij teruggekeerd naar de plek waar hij eerder gemeentearchivaris en hoofd communicatie was. Klaartje Pompe is hem opgevolgd als hoofd Projecten. Ook coördinator regioprojecten Louise Kuijpers heeft het GAR verlaten. Zij werkt sinds 1 maart als communicatiemede werker bij het ro theater. Sinds 1 februari is Adriaan de Haan als inspecteur werkzaam bij de Rijksarchief inspectie. Hij is afkomstig van de gemeente Den Haag, waar hij werkte bij de dienst Stadsbeheer als consulent D1V en archiefcoördinator. In die functie heeft hij onder meer gewerkt aan kwali teitsverbetering van de informatievoor ziening, het vakinhoudelijk begeleiden van DIV-medewerkers, en het opzetten van een eenduidig archiefbeheer in de overgangsfase tussen papier en digitaal. (voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven.) Eind november 2006 opent Beeld en Geluid een nieuwe publieksattractie op het Media Park in Hilversum. Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid beheert als nationaal audiovisueel archief een dagelijks groeiende collectie en wil dit erfgoed voor iedereen toegankelijk maken. In het nieuwe gebouw van de instelling worden alle beeld- en geluidscollecties, de nieuwe Beeld en Geluid Experience voor het publiek, de klantenservi ce en de kantoren van 200 medewerkers samen gebracht op één locatie. In de Beeld en Geluid Experience ondervinden bezoekers aan den lijve hoe hun wereld wordt gekleurd door de audiovi suele media. Beeld en Geluid verwacht een topattractie te wor den met minstens 150.000 bezoekers per jaar. De Beeld en Geluid Experience biedt volop variatie met vijftien verschillende paviljoens met titels als 'Sterrenshow', 'Achter de schermen', 'Bewegend geheu- van virtuele gids op zich nemen. Deze gids is op verschillende punten in de experience op te roepen. Ze geven extra informatie over alle paviljoens. Voor jon geren is er de mediawerkplaats in de vorm van Studio BENG en zes- tot twaalf jarigen worden op avontuur mee genomen door de animatie figuurtjes VJ Lola en DJ Polo. Voor de allerkleinsten van vier tot zes jaar zijn er Paard en Konijn. Twee knuffelbare anima tiefiguren die hen wegwijs maken in de wereld van beeld en geluid. Zorgvuldig omgaan met en respect voor het audiovisuele materiaal en zijn makers staan voorop bij Beeld en Geluid. Van de schat aan beschikbare bron nen kan door de culturele sector op grote schaal gebruik worden gemaakt. Denk bijvoorbeeld aan actualiteiten, archiefbeelden of -geluiden voor een museum of ten toonstelling. De komst van de Beeld en Geluid Experience creëert een nieuw podium om de audiovisuele geschiedenis te ontsluiten. gen', 'Dit is het nieuws' en 'De wereld: een dorp'. Bij binnenkomst laat de bezoe ker zich registreren en krijgt hij een 'toverstafje' mee: een soort memory stick waarmee hij herkenbaar is tijdens zijn bezoek. Dit maakt het bijvoorbeeld mogelijk de bezoeker een compilatie van kinderprogramma's uit zijn eigen jeugd te presenteren in het paviljoen 'Kijkbuiskinderen'. De bezoeker kan bij binnenkomst bovendien kiezen uit twaalf bekende Nederlanders die de taak nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Samen met tien hogescholen start SOD Opleidingen in september 2006 een tweejarig opleidingsprogramma op het vlak van informatiedienstverlening. Deze opleiding wordt afgesloten met een wettelijk erkend diploma, de Associate Degree, voor senior medewer ker informatiedienstverlening. Staats secretaris Rutte van Onderwijs wil meer studenten uit het MBO laten doorstro men naar het HBO en heeft daarom de Associate Degree geïntroduceerd. De drempel om te beginnen met een vier jarige HBO-opleiding blijkt in de prak tijk hoog te zijn. Vooral voor werken den die zich verder willen verdiepen in het vak zijn tweejarige opleidingspro gramma's aantrekkelijk. Ook voor stu denten die dreigen uit te vallen door de lengte van een opleiding, kan het Associate Degree-programma een oplos sing zijn. Hogescholen die komend studiejaar willen starten met een AD-programma moesten hun programma eerst laten toetsen door de Nederlands Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO). De NVAO heeft programma's van 77 hoge scholen getoetst op kwaliteit en rele vantie voor de arbeidsmarkt. Op basis van het advies van een onafhankelijke commissie en de NVAO zijn uiteindelijk elf aanvragen gehonoreerd. SOD Opleidingen heeft met de herstructure ring van haar opleidingen in september 2005 al een voorbereidende stap gezet naar de certificering van de SOD-II. Met de toekenning van de Associate Degree is de SOD-II, al jarenlang gewaardeerd door het werkveld, nu ook erkend door het ministerie. Hiermee biedt de SOD een volledig gecertificeerd opleidings traject van MBO (SOD-I, medewerker informatiedienstverlener), via AD (SOD-II, senior medewerker dienstverle ning) naar HBO (HMDI, manager infor matiedienstverlening). Landelijke Archievendag op 14 oktober 2006 De Landelijke Archievendag vormt ook dit jaar weer de aftrap voor de Week van de Geschiedenis. De Week van de Geschiedenis vindt echter anders dan ande re jaren niet de eerste week van november plaats, maar van 14 t/m 22 oktober. Dit in verband met een nieuwe samenwerking met de Nederlandse Museum vereniging. Dit betekent dat de Landelijke Archievendag georganiseerd zal worden op zaterdag 14 oktober 2006. Het thema is dit jaar 'geloof en bijgeloof'. Kijk voor inspiratie voor dit thema op www.weekvandegeschiedenis.nl en www.archieven- dag.nl. Barbara Boender treedt op als contactpersoon voor de Landelijke Archievendag: bboender@divakoepel.nl. Het omroeparchief van Omrop Fryslan komt beschikbaar op de website van Tresoar, www.tresoar.nl. Talloze geluids kunnen worden via breedbandinternet, selectie, zodat Tresoar ervaringen kan opdoen. In de komende jaren zal Tresoar het archief verder ontsluiten zodat cultuur-historisch, Fries letter kundig en maatschappelijk relevant materiaal voor een breed publiek beschikbaar komt. Ook geluids- en filmmateriaal van andere instellingen en particulieren wordt de komende jaren voor het publiek toegankelijk gemaakt. en beelddocumenten zullen geraadpleegd In eerste instantie betreft het een beperkte Erica Terpstra, voorzitter van NOC*NSF, opent op 21 april het nieuwe gebouw van het Historisch Centrum Overijssel en de tentoonstelling 'Echte helden, 100 jaar sport in Overijssel'. Met de nieuwe vleugel - waarin de Geschiedenishal, het Kenniscentrum, het Documentatiecentrum en het leescafé te vinden zijn - heeft het HCO er bijna 1600 m2 oppervlak bij gekregen, waarop de geschiedenis van Overijssel tot leven kan worden gebracht. Op 22 en 23 april houdt het HCO open huis. ledereen is welkom om dan het nieuwe gebouw en de tentoonstelling te komen bekijken. Op de website www.historischcentrumo- verijssel.nl vindt u meer informatie over het programma van de open dagen. NIEUWS archievenblad april 2006 april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 3